• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wiceminister Tobiszowski: Polska i Kazachstan mogą współpracować w energetyce

pc

06.09.2017 09:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wiceminister Tobiszowski: Polska i Kazachstan mogą współpracować w energetyce
Wiceminister Tobiszowski: Polska i Kazachstan mogą współpracować w energetyce - GospodarkaMorska.pl

Polska i Kazachstan mogą współpracować zarówno gospodarczo, jak i w szeroko pojętym obszarze energii - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas otwarcia Kazachstańsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Wydarzenie z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa odbywa się w środę w Astanie.

"Polska i Kazachstan mogą współpracować zarówno gospodarczo, jak i w szeroko pojętym obszarze energii. Dzisiejsze Forum pokazuje potencjał i perspektywy dla zacieśnienia tej współpracy" – powiedział, cytowany w środowym komunikacie resortu, Tobiszowski.

Wiceminister podkreślił, że Polska posiada wieloletnie tradycje i doświadczenie w wydobywaniu surowców energetycznych. "Jestem przekonany, że umożliwi to zacieśnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami" – powiedział. Dodał, że nasz kraj może zaoferować Kazachstanowi m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych.

"Potencjał dla rozwoju naszej współpracy bilateralnej jest ogromny i powinniśmy go wykorzystać dla wzmocnienia gospodarek obu naszych krajów" – zaznaczył.

Zdaniem wiceministra energii, fundamentem do rozwoju tych relacji są także dobre doświadczenia polskich firm działających na rynku kazachskim. "Chcemy konsekwentnie wpierać polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych. Liczymy również na aktywność przedsiębiorców z Kazachstanu" – mówił.

Tobiszowski zaznaczył, że polski rząd konsekwentnie działa na rzecz unowocześnienia i modernizacji poszczególnych sektorów obszaru energii. "Reformujemy górnictwo, modernizujemy energetykę, ograniczamy emisję CO2 i stawiamy na innowacyjne technologie, takie jak elektromobilność. To tworzy nowe przestrzenie do międzynarodowej współpracy gospodarczej" – mówił.

Sekretarz stanu w ME podkreślił, że jednym z priorytetów Ministerstwa Energii jest również rozwój transportu elektrycznego. "Wspieramy uczelnie, ośrodki naukowe badawcze, młodych wynalazców i przedsiębiorców w pracy nad nowymi rozwiązaniami oraz nad innowacyjnymi technologiami z Polski, które za kilka lat będą stanowić poważną konkurencję dla innych marek światowych" – mówił Tobiszowski.

Według wiceministra polscy przedsiębiorcy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania „pod klucz”. "Mam tutaj na myśli usługi w zakresie projektowania, wykonania, dostarczenia maszyn oraz serwisu urządzeń. Możemy również udzielić wsparcia poprzez nasze instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie wyższe" – mówił.

Jak powiedział, że polskie firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca między Polską a Kazachstanem może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej.

W komunikacie przypomniano, że Kazachstańsko-Polskie Forum Gospodarcze z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki zostało zorganizowane przy okazji obchodów Narodowego Dnia Polski na Astana EXPO 2017. To najważniejsze dla Polski wydarzenie na EXPO 2017. Do Kazachstanu udała się delegacja pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Sesja plenarna dotyczyła perspektyw rozwoju dwustronnych kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską a Kazachstanem. Udział wzięli w niej pan Yerlan Hairov, Zastępca Ministra Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu; Pan Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej; Pani Gulmira Issayeva, Zastępca Ministra Rolnictwa Republiki Kazachstanu; Pan Jacek Bogucki, Zastępca Ministra Rolnictwa Republiki Polskiej oraz Wiceministrowie Energii obu krajów: Pan Magzum Mirzagaliyev i Pan Grzegorz Tobiszowski" - czytamy.

Główne obchody Narodowego Dnia Polski na Astana EXPO 2017 odbędą się 7 września br.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.