pc
30,6 mln obywateli UE w wieku od 15 do 64 lat było samozatrudnionych w 2016 r.; Polska znalazła się w czołówce krajów z tego rodzaju grupą osób na rynku pracy - podał w środę Europejski Urząd Statystyczny Eurostat.
30,6 mln samozatrudnionych to 14 proc. wszystkich aktywnych zawodowo obywateli Unii. W grupie tej więcej było mężczyzn niż kobiet: odpowiednio 67 proc. i 33 proc. Ponad połowa (55 proc.) miała 45 lub więcej lat.
Ponad jedna trzecia (35 proc.) samozatrudnionych w 2016 r. to osoby z wyższym wykształceniem; 71 proc. prowadziło firmy jednoosobowe, niezatrudniające dodatkowych pracowników.
Większość samozatrudnionych Europejczyków pracowała w handlu hurtowym i detalicznym, warsztatach mechanicznych naprawy samochodów lub motocykli (4,8 mln, czyli 16 proc. wszystkich samozatrudnionych w UE), rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie (4,4 mln, 14 proc.), budownictwie (3,9 mln, 13 proc.) oraz prowadziła działalność w zawodach wyspecjalizowanych, naukowych i technicznych (3,7 mln, 12 proc.).
Najwięcej samozatrudnionych pracowało w 2016 r. w Grecji (29 proc.) i Włoszech (21 proc.). Polska uplasowała się na trzecim miejscu z 18 proc. pracowników samozatrudnionych. Najmniejsze grupy tego rodzaju pracowników odnotowano w Danii (8 proc), Estonii, Niemczech, Luksemburgu i Szwecji(9 proc.). Średnia w całej UE wyniosła 14 proc.
"Flota cieni" jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państw Europy Północnej - debata na AMW
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
00:01:35
Statek kosmiczny obcych czy nazistowski bunkier pod wodą? Dziwne odkrycie w głębinach Bałtyku
MOSG zachęca byłych funkcjonariuszy do powrotu do służby. Formacja informuje o procedurze
"Flota cieni" jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państw Europy Północnej - debata na AMW
"Spotkanie po latach". Pokład Sokoła zwiedził były dowódca okrętu z czasów jego służby pod norweską banderą
Wynalazek UMG opatentowany przez Europejski Urząd Patentowy
Nietypowy wyraz francusko-polskiej współpracy. Powstał atomowy okręt podwodny… z klocków. Jest do kupienia
Trwa ogólnopolski konkurs Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na nazwę dla następcy Daru Młodzieży