• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szydło: Nadwyżka budżetu to efekt mądrej i dobrej polityki gospodarczej

pc

22.09.2017 09:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szydło: Nadwyżka budżetu to efekt mądrej i dobrej polityki gospodarczej
Szydło: Nadwyżka budżetu to efekt mądrej i dobrej polityki gospodarczej - GospodarkaMorska.pl

Nadwyżka budżetu to efekt mądrej i dobrej polityki gospodarczej i finansowej, dbałości o budżet państwa oraz walki z szarą strefą - oceniła w czwartek premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że w najbliższy wtorek rząd przyjmie kolejne projekty ws. uszczelnienia systemu podatkowego.

Szefowa rządu była pytana w Telewizji Trwam o nadwyżkę budżetu, która - jak podał w środę resort finansów - po sierpniu wyniosła 4,9 mld zł.

Zdaniem premier jest to efekt mądrej i dobrej polityki gospodarczej i polityki finansowej rządu oraz dbałości o budżet państwa. "Jest to pochylenie się nad tym, co należy się polskiemu państwu, polskiemu budżetowi, czyli walka z szarą strefą, z nieuczciwymi podatnikami, uszczelnienie systemu podatkowego, to przynosi efekty" - mówiła Szydło.

"Pan premier (chodzi o wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego - PAP) powiedział, że to jest właśnie bardzo dobry wynik na koniec sierpnia, mamy nadwyżkę. Natomiast my jesteśmy w tej chwili w trakcie bardzo intensywnego okresu inwestycyjnego, spodziewamy się, że na koniec roku wynik finansowy będzie bardzo dobry, natomiast proces inwestycyjny jest w tej chwili dla nas najważniejszy i nadal uszczelnianie systemu podatkowego" - podkreśliła Szydło.

Szefowa rządu zapowiedziała, że na najbliższym posiedzeniu rządu przyjęte zostaną kolejne projekty, mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. "Dzisiaj rano rozmawialiśmy z premierem Morawieckim jeszcze na temat kolejnych projektów, które on przygotowuje w resorcie ze swoim zespołem, dotyczącym uszczelnienia systemu podatkowego, poprawy systemu podatkowego. Na najbliższym posiedzeniu we wtorek te projekty będą jeszcze też przyjęte, skierowane do parlamentu" - powiedziała Szydło.

Podkreśliła, że sukces rządu opiera się m.in. na projektach i programach społecznych. "Zawsze się mówi: socjalne państwo jest obciążeniem, a nam się udało stworzyć taki system i wypracować takie projekty, w których te socjalne stają się kołem napędowym gospodarki" - oceniła premier.

Jako przykład podała program 500 plus, który - jak mówiła - miał wpływ na zasobność polskich rodzin i spowodował, że "ludzie więcej kupują, mogą korzystać z usług, a te pieniądze poprzez podatki wpływają do budżetu państwa".

"Myśmy z determinacją ogromną, z całym zespołem, od początku rozpoczęli pracę i jak to w zespole czasami są różne zdania, czasami są spory, czasami są kłótnie, ale wszystko po to, żeby wypracować konsensus i nam się to udaje. Ten zespół jest drużyną i dzięki temu wygrywamy" - podkreśliła premier.

Dodała, że priorytetem rządu są również programy dla przedsiębiorców. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że Polska zasobniejsza, polskie rodziny bogatsze to jest też kwestia bezpieczeństwa naszego kraju - zaznaczyła premier.

Poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów będzie rozpatrywany pakiet Konstytucja dla Biznesu, w którym - jak mówiła - są rozwiązania kierowane dla małych przedsiębiorców.

"Obiecałam również na Forum Ekonomicznym w Krynicy, poproszona o to przez przedsiębiorców właśnie tych małych, przede wszystkim przez te firmy rodzinne, (...) że powołam taką radę ekspertów złożoną właśnie z tych małych przedsiębiorców, firm rodzinnych, przy premierze polskiego rządu" - powiedziała premier.

"Dialog jest potrzebny i płaszczyzna takiej wymiany doświadczeń na pewno się przyda" - podkreśliła.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.