• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent: w czwartek z premierem Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent: w czwartek z premierem Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie
Prezydent: w czwartek z premierem Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie - GospodarkaMorska.pl
30.11.2016 Źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda, który od wtorku składa w Szwecji oficjalną wizytę, zapowiedział, że podczas spotkania z premierem Stefanem Loefvenem będzie rozmawiał m.in. na temat Brexitu, sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2.

Do spotkania prezydenta Dudy i premiera Loefvena dojdzie w czwartek rano. "Będziemy rozmawiali o najważniejszych sprawach europejskich, ale w perspektywie globalnej; o kwestiach bezpieczeństwa. Będziemy rozmawiali także o współpracy militarnej" - powiedział Duda w środę polskim dziennikarzom.

Dodał, że o współpracy militarnej rozmawiał także w środę z przedstawicielami szwedzkich firm. "Tutaj też są wspólne pola, na których ta współpraca jest możliwa, i mam nadzieję, że będzie realizowana, ale jutro będę jeszcze na pewno na ten temat rozmawiał z panem premierem" - zaznaczył.

Jak mówił, podczas spotkania z szefem szwedzkiego rządu poruszy kwestie Brexitu, sytuacji na Ukrainie oraz współpracy w ramach NATO, w tym realizacji postanowień szczytu w Warszawie. Zaznaczył, że choć Szwecja nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, to blisko z nim współpracuje, a premier Szwecji brał udział w lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

Duda zapowiedział, że z premierem Szwecji będzie też dyskutował o bezpieczeństwie energetycznym, w tym inwestycji rosyjskiego Gazpromu w gazociąg Nord Stream 2. "Największe potencjalne zagrożenie ta inwestycja stwarza dla Ukrainy, chociaż dla nas też nie jest obojętna, bo to jest kwestia równowagi energetycznej w Europie, dywersyfikacji dostaw, całościowej polityki energetycznej UE, a wiec i solidarności energetycznej UE" - mówił. Zaznaczył, że inwestycja ta nie jest też obojętna dla ekologii Morza Bałtyckiego, co zarówno dla Szwecji, jak i Polski ma znaczenie.

Podczas spotkania z mediami prezydent podsumował dotychczasowy pobyt w Szwecji. Nawiązał do polsko-szwedzkiego seminarium na temat innowacyjności, w którym wziął udział w środę przed południem. Jak mówił, spotkał się też z przedstawicielami największych szwedzkich firm, które inwestują w Polsce i tworzą miejsca pracy, m.in. z przedstawicielami Ericssona, Saaba i Volvo.

"Rozmawialiśmy o nowoczesnych technologiach, o polskich start-upach, o zaangażowaniu młodych polskich inżynierów w rozwój centrów informacyjnych" - powiedział Duda polskim dziennikarzom.

Jak mówił, od potencjalnych inwestorów, którzy chcą rozwijać działalność w Polsce, usłyszał deklarację, że chcą oni inwestować także w rozwój nowych technologii. "Byli zainteresowani kontaktami z polskimi start-upami. Zresztą przedstawiciele tych start-upów są tutaj ze mną w Szwecji" - powiedział prezydent.

Po południu prezydent odwiedził Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Ericsson zatrudnia w Polsce około 3 tys. pracowników, ma przedstawicielstwa w 20 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Odnosząc się do politycznego aspektu swojej wizyty w Szwecji, prezydent zaznaczył, że podczas spotkania z parą królewską i z następczynią tronu księżniczką Wiktorią, do którego doszło w środę wczesnym popołudniem, dyskutowano o kwestiach związanych z ochroną środowiska i o wdrażaniu nowoczesnych technologii w tym zakresie.

Prezydent w środę późnym popołudniem spotkał się też ze spikerem parlamentu (Riksdagu) Urbanem Ahlinem. Duda przypomniał, że Ahlin był w ostatnich dniach w Polsce; odwiedził między innymi przejście graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą.

Prezydent zaznaczył, że tematem jego rozmów politycznych w Szwecji jest też Partnerstwo Wschodnie, które było wspólną polsko-szwedzką inicjatywą w Unii Europejskiej.

Według Dudy program ten "w dużej mierze spełnił pokładane w nim nadzieję, jeżeli chodzi o zbliżenie krajów wschodniej części Europy do UE". "Ale oczywiście trzeba dyskutować o nowych inicjatywach, dlatego że dla nas niezwykle ważne jest, by kraje leżące na Wschód od Polski, Mołdawia, Gruzja, Ukraina, zbliżały się do UE, a nie oddalały" - powiedział.

Zaznaczył, że zostały podpisane umowy stowarzyszeniowe między UE a Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, został uruchomiony ruch bezwizowy z Mołdawią. Wyraził nadzieję, że kwestia ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i zniesienia wiz dla Ukraińców też "zostanie domknięta".

Ze Sztokholmu Marzena Kozłowska

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.