• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent Łotwy w poniedziałek złoży w Polsce oficjalną wizytę

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent Łotwy w poniedziałek złoży w Polsce oficjalną wizytę
Prezydent Łotwy w poniedziałek złoży w Polsce oficjalną wizytę - GospodarkaMorska.pl

mk

11.05.2017 Źródło: PAP

W poniedziałek wizytę oficjalną w Polsce złoży prezydent Łotwy Raimonds Vejonis wraz z małżonką Ivetą Vejone. Rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą będą dotyczyły majowego szczytu NATO i lipcowego szczytu Trójmorza. Vejonis spotka się też z marszałkiem Senatu.

W poniedziałek przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania łotewskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Po spotkaniu par prezydenckich odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Vejonisa. Następnie prezydenci spotkają się z mediami.

Prezydent Łotwy na Pl. Piłsudskiego złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu spotka się marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się obiad oficjalny wydawany przez prezydenta Dudę i pierwszą damę na cześć łotewskiej pary prezydenckiej.
Szef gabinetu politycznego prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył w rozmowie z PAP, że wizyta będzie miała dwa główne wymiary: bezpieczeństwo oraz współpraca regionalna.

"Polska i Łotwa razem biorą udział w programie wzmocnionej obecności NATO na wschodniej flance. Polacy są jednym z państw współtworzących batalion NATO na Łotwie; jest tam polska kompania czołgów" - zauważył prezydencki minister.

Zaznaczył, że wizyta Vejonisa odbywa się w także w kontekście przyszłotygodniowego szczytu NATO w Brukseli (25 maja), który będzie "szczytem przeglądowym w kwestii stopnia zaawansowania realizacji decyzji, które zapadły w zeszłym roku w lipcu w Warszawie".

Drugim elementem wizyty jest współpraca w regionie, w tym współpraca w ramach Trójmorza - powiedział Szczerski. Jak dodał, "Polska i Łotwa są częścią tego planu łączenia Europy Środkowej na osi północ-południe".

"Zbliża się lipcowy szczyt Trójmorza w Polsce. Prezydent Duda już odbył rozmowy przed tym szczytem z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, będzie jeszcze rozmawiał z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, a teraz z prezydentem Łotwy" - podkreślił Szczerski. Jak dodał, zaplanowane są też rozmowy z innymi prezydentami państw Trójmorza.

Według Szczerskiego szczyt Trójmorza ma stworzyć "polityczny parasol" w kwestii współpracy rządów i przedsiębiorców z państw zaangażowanych w tę inicjatywę. "Tak, aby Europa Środkowa przyczyniała się do jedności całej Europy, ale także, żeby sama była bardziej zjednoczona, by realizować konkretne projekty gospodarcze, infrastrukturalne" - mówił minister.

Jak zaznaczył, "do tego potrzebna jest także demonstracja politycznej woli, a więc także osobiste, intensywne kontakty między przywódcami tego regionu". "Wizyta prezydenta Vejonisa w Polsce wpisuje się w to" - dodał Szczerski.

Zauważył, że będzie to kolejna rozmowa prezydentów Dudy i Vejonisa. "Prezydent Łotwy jest jednym z tych partnerów politycznych, z którymi prezydent Duda ma dość częste kontakty" - mówił minister. Dodał, że łotewski prezydent odwiedził już Polskę na prywatne zaproszenie prezydenta Dudy. "Obie pary prezydenckie dobrze się znają; to jest ten trzeci nieformalny element wizyty" - powiedział Szczerski.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia, a także Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.    

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.