• <

Premier: Stany Zjednoczone rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu

pc

26.01.2018 23:54 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier: Stany Zjednoczone rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu
Premier: Stany Zjednoczone rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu - GospodarkaMorska.pl

Chcemy zabiegać o wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO; uważamy, że agresywna polityka Rosji zagraża bezpieczeństwu; USA, jako nasz główny sojusznik, rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki były pytany podczas konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej o rozpoczynającą się w piątek wieczorem wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Warszawie.

"Wizyta sekretarza Tillersona na pewno będzie wiązała się z tematami bezpieczeństwa, obecnością wojsk amerykańskich, wojsk NATO na wschodniej flance NATO, czyli w Polsce. Chcemy zabiegać o wzmocnienie tej obecności, ponieważ uważamy, że agresywna polityka Rosji temu bezpieczeństwu zagraża i Stany Zjednoczone, jako nasz główny sojusznik, rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu" - powiedział Morawiecki.

Ocenił, że zagrożenia te, są widoczne m.in. w "obszarze infrastruktury energetycznej". Dodał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu Europy. "Jeżeli on powstanie, to przesył gazu przez Ukrainę nie będzie już więcej konieczny, a w związku z tym można wyobrazić sobie bardzo różne scenariusze i chcę bardzo mocno zwrócić uwagę na ten fakt sekretarzowi Tillersonowi" - podkreślił premier.

Według niego, jedynym państwem oraz instytucją, która może "w bardziej skuteczny sposób powstrzymać tę niebezpieczną inwestycję" są Stany Zjednoczone i Komisja Europejska.

Tillerson przyleci do Polski na zaproszenie szefa MSZ - prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W piątek ma się spotkać w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród głównych tematów rozmowy mają znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zwiększanie obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W sobotę sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Planowane jest też spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA z mediami. Tillerson ma wziąć udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Polska to ostatni element rozpoczętej w niedzielę wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Europie. Tillerson odwiedził również Londyn, Paryż oraz Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.