• <
urząd_morski_gdynia_2021

Niemcy: Prasa podzielona w ocenie sankcji USA wobec Rosji

pc

02.08.2017 09:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Niemcy: Prasa podzielona w ocenie sankcji USA wobec Rosji
Niemcy: Prasa podzielona w ocenie sankcji USA wobec Rosji - GospodarkaMorska.pl

Niemieccy komentatorzy są podzieleni w ocenie sankcji USA wobec Rosji. "FAZ" popiera restrykcje, zarzucając Moskwie wykorzystywanie dostaw energii do mieszania się w wewnętrzne sprawy innych krajów; "Die Welt" uważa, że sankcje wzmacniają Władimira Putina.

Krytyczne wobec amerykańskich sankcji opinie wypowiadane przez szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela i minister gospodarki Brigitte Zypries przypominają do złudzenia głosy płynące z Moskwy - pisze Friedrich Schmidt w środowym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jak zaznacza, to właśnie w stolicy Rosji do tradycji należy krytykowanie Stanów Zjednoczonych jako "światowego żandarma" i "traktowanie sporów jak szansy na podział w obozie przeciwnika". Kremlowi nie udało się doprowadzić do rozbicia jedności Zachodu w związku z sankcjami wprowadzonymi po aneksji Krymu lecz "Putin nie rezygnuje".

Schmidt zauważa, że Niemcy obawiają się o swoje projekty energetyczne realizowane z Rosją, przede wszystkim Nord Stream 2. Przypomina, że minister Zypries zagroziła USA krokami odwetowymi ze strony UE i uznała amerykańskie sankcje za "niezgodne z prawem międzynarodowym".

Komentator "FAZ" wytyka niemieckiej minister, że całkowicie pomija fragment ustawy, w którym jest mowa o "wspólnym stanowisku" USA i UE w sprawie sankcji wobec Rosji.

Schmidt podkreśla, że ocenę zawartą w ustawie o sankcjach - "rząd Federacji Rosyjskiej wykorzystuje swoją silną pozycję w sektorze energetycznym do manipulowania polityką wewnętrzną i zagraniczną krajów w Europie i Eurazji" - można śmiało uznać za udowodnioną.

Wspólny front koncernów energetycznych i polityków sprawia wrażenie, że interesy z Rosją w rodzaju Nord Stream 2 są normalnymi projektami realizowanymi zgodnie z ekonomicznymi zasadami, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna - pisze Schmidt dodając, że nawet "państwo wasalne, jakim jest Białoruś, trzymane jest na smyczy za pomocą przerw w dostawach".

Polityka Putina dostarcza wielu dowodów na "prymat polityki nad ekonomią" - ocenia "FAZ". Zasada "zbliżania dzięki handlowi" w przypadku Rosji nie działa i służy prezydentowi Putinowi jako instrument władzy - pisze Schmidt.

Odmienne stanowisko w sprawie sankcji zajmuje "Die Welt". Komentator dziennika Michael Stuermer wyraża pogląd, że amerykańskie sankcje wzmacniają prezydenta Rosji. "To, co na pierwszy rzut oka wygląda na porażkę Putina, jest w rzeczywistości zwycięstwem silnego człowieka na Kremlu" - pisze komentator.

"Widoczny podział Zachodu na tle stosunku do Rosji z nawiązką równoważy niewielkie kłopoty gospodarcze będące następstwem sankcji" - ocenia Stuermer. Spór o sankcje ujawnia "poważny rozdźwięk wśród rządów zachodnich", a Putin "umiejętnie pogłębia pęknięcie i wykorzystuje je do celów strategicznych" - ocenia publicysta.

Zdaniem komentatora Zachód popełnia błąd przyjmując, że brak towarów i drożyzna tak jak w krajach zachodnich prowadzą do niezadowolenia z rządu i do zmiany polityki.

"Ten sposób myślenia nie dotyczy Rosji. Tutaj panuje inna logika. Winny jest nie silny człowiek na Kremlu, lecz świat zewnętrzny, który od zawsze prześladuje mateczkę Rosję i dąży do jej okrążenia. Dlatego wszyscy Rosjanie muszą być solidarni i w cierpieniach poszukiwać duchowej odnowy" - uważa Stuermer.

Amerykańskie sankcje nie osłabiają władz w Moskwie, lecz "umożliwiają im mobilizację wokół rosyjskiej historii, zwycięstwa w II wojnie światowej, prawosławia i wielkorosyjskiego patriotyzmu" - czytamy w "Die Welt".

Na łamach "Sueddeutsche Zeitung" Kirsten Westphal ocenia, że "sojusznicy Ameryki mają powody do niepokoju". "Zagrożone są nie tylko europejskie interesy gospodarcze, lecz także spójność UE" - pisze autorka.

"Niektórzy członkowie Unii Europejskiej w Europie Wschodniej będą musieli zapewne zastanowić się, czy przyłączą się do sankcji UE wobec USA, czy też będą trwać przy fundamentalnej opozycji przeciwko Nord Strem 2" - uważa Westphal. Jej zdaniem amerykańskie sankcje "uderzają boleśnie w bezpieczeństwo energetyczne Europy".

Amerykański Kongres uchwalił pod koniec lipca ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec członków rządu Rosji w odpowiedzi na próby wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2016 roku oraz rozszerza zakres sankcji ekonomicznych dotyczących amerykańsko-rosyjskiej wymiany inwestycyjno-handlowej. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent Donald Trump.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.