• <

Michałowski z KUL: Specjalista od gospodarki premierem - to nowe otwarcie

Strona główna Prawo, polityka Michałowski z KUL: Specjalista od gospodarki premierem - to nowe otwarcie
Michałowski z KUL: Specjalista od gospodarki premierem - to nowe otwarcie - GospodarkaMorska.pl

pc

07.12.2017 Źródło: PAP

Specjalista od spraw gospodarczych zostaje premierem – to jest wyraźny znak, nowe otwarcie z wyraźnym akcentem gospodarczym – powiedział PAP Jerzy Michałowski z KUL, komentując kandydaturę Mateusza Morawieckiego na stanowisko szefa rządu.

„To bez wątpienia cezura z wyraźnym akcentem nie tyle politycznym, co gospodarczym, biznesowym. Jest to bardziej ruch technokratyczny niż polityczny” – ocenił Michałowski.

Dodał, że PiS i decydenci wyraźnie postawili na tego typu priorytety. „Zobaczymy, jak zareagują rynki finansowe i rynek walutowy. To niewątpliwie będzie jakiś prognostyk” - wskazał.

Ekspert podkreślił, że Morawiecki jest bez wątpienia praktykiem, wizjonerem. „Takie precedensy już były. Premierzy bywali ministrami finansów czy jednocześnie ministrami spraw zagranicznych. Ale z drugiej strony jest to bez wątpienia dodatkowe obciążenie” - zaznaczył.

Jak podkreślił, wicepremier Morawiecki miał wprawdzie ”coś w rodzaju eksterytorialności politycznej”, „jego imperium było niepodzielne”, ale bez wątpienia pozycja premiera jest dużo silniejsza.

Zdaniem ekonomisty Mateusz Morawiecki skupi się na priorytetach gospodarczych. „W związku z tym wzrośnie rola w rządzie pozostałych ministrów z innych dziedzin, bo wszystkim się premier Morawiecki zajmować nie będzie” – ocenił.

Jak podkreślił Michałowski, jest szereg nadziei, że wykorzystał swoje stanowisko, by realizować politykę nie tyle obietnic, co stymulacji, „bardziej prorynkową w sensie klasycznym, nastawionym na oddolne działanie podmiotów gospodarczych prywatnych”.

„Trzeba dbać o ten silnik, który jest w pełni rozwoju. Mamy 4,4 za III kw. i myślę, że rząd oraz Morawiecki zdają sobie sprawę, że to nie musi długo trwać. Będzie nowa baza i ciężko będzie w kolejnych latach osiągnąć tak wysokie tempo” – podkreślił ekspert.

I dodał: „w związku z tym trzeba będzie wzmocnić kierunki bardziej inwestycyjne, bo wiemy, że silnik inwestycyjny trochę kuleje, nie jest rozkręcony”. Jak zaznaczył, teraz jest czas „na politykę propodażową”. „Przejście z polityki socjalnej na politykę bardziej wolnorynkową. To się nie kłóci z tym, co zostało zrobione. Ale nie można programu zamknąć tylko na realizacji aspektu redystrybucyjnego” - ocenił.

„Mam nadzieję, że premierostwo Morawieckiego będzie szansą na zrealizowanie tego typu polityki” – podsumował ekonomista.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.