• <
urząd_morski_gdynia_2021

Kreml: Stanowisko USA nie wpłynie na śledztwo ws. marynarzy Ukrainy

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Kreml: Stanowisko USA nie wpłynie na śledztwo ws. marynarzy Ukrainy
Kreml: Stanowisko USA nie wpłynie na śledztwo ws. marynarzy Ukrainy - GospodarkaMorska.pl

pc

14.12.2018 Źródło: PAP

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek, że stanowisko w kwestii marynarzy Ukrainy, wyrażone przez Johna Boltona, doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa, nie może być podstawą do "naruszenia przebiegu śledztwa" w sprawie zatrzymanych.

"Tego rodzaju stanowisko, jakie wyraził Bolton, nie może być podstawą do naruszenia przebiegu postępowania sądowego i śledztwa" - powiedział Pieskow. "Na los ukraińskiej załogi może wpłynąć przebieg śledztwa, a także - jeśli do tego dojdzie - decyzja sądu" - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina.

W czwartek Bolton, który jest doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że Trump nie spotka się z Putinem, póki Rosjanie przetrzymują ukraińskich marynarzy i okręty, zatrzymane w listopadzie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Pieskow powiedział w piątek, że Rosja nadal jest gotowa do rozmów przywódców. "Tak jak wcześniej, jesteśmy przekonani, że spotkanie to jest w takim samym stopniu potrzebne Moskwie, jak i Waszyngtonowi" - ocenił.

Rosja jest również gotowa do "innych spotkań na różnych szczeblach, w celu rozpoczęcia omawiania tych pilnych kwestii, które dotyczą naszych dwóch krajów, kwestii stabilności strategicznej" - zapewnił przedstawiciel Kremla.

Pieskow poinformował także w piątek, że Kreml nie komentuje przyznania się do winy Marii Butinej, która w USA została zatrzymana pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji. Prezydencki rzecznik powiedział, że zdaniem Rosji zarzuty wobec Butinej są "absolutnie bezpodstawne".

Butina zawarła ugodę z amerykańską prokuraturą i w jej ramach przyznała się do jednego z punktów oskarżenia. Potwierdziła, że próbowała zinfiltrować amerykański Krajowy Związek Strzelecki, z którym blisko współpracowała, i przekazywać informacje o politykach USA przedstawicielowi rosyjskich władz.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił w piątek, że Butina zawarła ugodę po to, by wynegocjować możliwość jak najszybszego zwolnienia i powrotu do Rosji. Minister powiedział także, że Butina jest przetrzymywana "w bardzo trudnych warunkach" i że celem stworzenia takich warunków było "złamanie jej woli i zmuszenie jej, by przyznała się do tego, czego najprawdopodobniej nie zrobiła".

Butina pozostanie w areszcie do czasu ogłoszenia przez sąd wyroku, który ma zapaść w przyszłym roku. Obecnie grozi jej pięć lat więzienia. Według mediów w USA wyrok może być łagodniejszy ze względu na ugodę z prokuraturą.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.