• <

Dotychczasowe dokonania Ministerstwa Rozwoju

pc

10.01.2018 03:49 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Dotychczasowe dokonania Ministerstwa Rozwoju
Dotychczasowe dokonania Ministerstwa Rozwoju - GospodarkaMorska.pl

Nowa wizja rozwoju Polski, ujęta w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą Ministerstwo Rozwoju przygotowało we współpracy z innymi resortami oraz partnerami społecznymi to jego największe osiągnięcie.

W Strategii zaplanowanych zostało szereg projektów (tzw. flagowych), w efekcie których mają powstać produkty lub usługi istotne dla rozwoju polskiej gospodarki. Na przykład w ramach programu Elektromobilność zakłada się produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym oraz rozwój infrastruktury niezbędnej dla tego typu pojazdów, co m.in. pozwoli na rozwój ekologicznego transportu publicznego w polskich miastach (projekty: E-bus i Samochód elektryczny).

Wśród projektów strategicznych w zakresie legislacji i otoczenia prawnego przedsiębiorstw, został przygotowany np. pakiet 100 zmian dla firm, którego duża część już weszła w życie. Kluczowe znaczenie w obszarze prawa gospodarczego ma Pakiet Konstytucja Biznesu, której rdzeniem jest projekt ustawy Prawo przedsiębiorców. Towarzyszą mu propozycje zmian w innych ustawach, ułatwiające funkcjonowanie firmom, nie tylko nowo powstającym, ale też posiadającym doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Kolejny flagowy projekt realizowany w resorcie to tzw. mały ZUS, czyli preferencyjne składki dla przedsiebiorcy, który po raz pierwszy otwiera własny biznes. Przedsiębiorca, który nie uzyskuje równowartości dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia będzie miał naliczaną obniżoną składkę.

Uruchomiony został m.in. program Start in Poland z budżetem ok. 3 mld zł, którego celem jest wsparcie start-upów oraz zaangażowanie w rozwój firm technologicznych i innowacyjności dużych przedsiębiorstw, w tym spółek skarbu państwa.

W MR opracowano też pakiet projektów dedykowanych wsparciu rozwoju terytorialnie zrównoważonego, przede wszystkim najsłabszych gospodarczo obszarów naszego kraju (np. Pakiet działań dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze). Dorobkiem Ministersta Rozwoju jest również przyspieszenie wydatkowania funduszy UE z obecnej perspektywy. Np.na koniec 2017 roku rozdysponowano 70 proc. budżetu Programu Polska Wschodnia.

Do znaczących projektów MR należy też zaliczyć projekt dot.nowej formuły SSE na terenie całej Polski. Zakłada on udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie całej Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Projekt przewiduje, że warunki uzyskania pomocy będą uzależnione m.in. od stopy bezrobocia w powiecie i dostosowane do wielkości przedsiębiorcy. Zakłada się, że skutkiem wprowadzonych zmian będzie zwiększenie stopy inwestycji wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.