• <
urząd_morski_gdynia_2021

Czy Twoja polisa uwzględnia szkody spowodowane przez imigrantów?

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Czy Twoja polisa uwzględnia szkody spowodowane przez imigrantów?
Czy Twoja polisa uwzględnia szkody spowodowane przez imigrantów? - GospodarkaMorska.pl

Jak wiadomo, sytuacja związana z migrantami w ostatnich kilku miesiącach dynamicznie się zmienia. Informacje o atakach dokonywanych na pojazdy ciężarowe przez uchodźców, zwłaszcza w rejonie Calais, pojawiają się częściej niż wcześniej, a problem, mimo wielu zapowiedzi, wciąż nie znalazł skutecznego rozwiązania. Choć rządy wielu państw, w tym Francji, prowadzą lub zapowiadają wiele działań dla poprawy bezpieczeństwa, o których zasadności można by dyskutować, warto już dziś wiedzieć, jak ubezpieczyć się przed ewentualnymi stratami.

Przypomnijmy, że według ogólnie stosowanych zasad, ryzykiem można zarządzać na trzy sposoby:

- nie robić nic,
- minimalizować ryzyko,
- ubezpieczyć istniejące ryzyko.

Jako że dwa pierwsze sposoby, jak pokazuje praktyka zwłaszcza ostatnich tygodni, kompletnie się nie sprawdzają (nawet minimalizowanie ryzyka, w postaci odpowiednich zabezpieczeń przed wtargnięciem osób nieuprawnionych, stosowanych obecnie w pojazdach, jest ciągle obchodzone przez migrantów), pozostaje kwestia ubezpieczenia.

Zdaniem Macieja Sawickiego, eksperta ds. ubezpieczeń w OCPD24.COM, przewoźnicy powinni przede wszystkim pamiętać, że nie wszystkie szkody są pokrywane z polisy ubezpieczenia OCPD. Większość dostępnych na rynku polis nie uwzględnia bowiem swoim zakresem m.in. szkód spowodowanych przez uchodźców, co skutkuje tym, że za tego typu szkody odpowiedzialność finansową ponosi przewoźnik.

Skoro zaś przewoźnik ponosi pełną odpowiedzialność za szkody w towarze spowodowane przez migrantów znajdujących się w przestrzeni ładunkowej, zatem samo ubezpieczenie powinno być rozszerzone o takie ryzyko, nawet gdy wiąże się to z dodatkowym kosztem.

Warto zatem sprawdzić, czy posiadana przez nas polisa obejmuje swoim zakresem to ryzyko, tym bardziej, że większość towarzystw ubezpieczeniowych nie posiada w swojej ofercie rozszerzenia polisy o ryzyko powstałe wskutek zniszczenia towaru przez uchodźców.

Należy także być świadomym, że oferty OCPD mogą zawierać nie tylko wspomniane rozszerzenie powstałe wskutek zniszczenia towaru przez migrantów, którzy przedostali się do przestrzeni ładunkowej, ale także szereg innych:

- powstałe wskutek rażącego niedbalstwa,
- powstałe wskutek winy umyślnej,
- spowodowane przez podwykonawców,
- spowodowane przez rabunek,
- powstałe wskutek wydania towaru osobie nieuprawnionej,
- szkody rzeczowe, polegające na utracie, ubytku lub uszkodzeniu przesyłki, powstałe w czasie pomiędzy przyjęciem przesyłki do przewozu a jaj wydaniem.

Jeśli zatem wykonywana przez Ciebie działalność obarczona jest wyżej wymienionymi kategoriami ryzyka, warto zwrócić się do firmy, która przedstawi Ci kompleksową ofertę ubezpieczeń transportowych dostępnych na rynku, dobierając ją do Twoich potrzeb.

Jak słusznie zauważa Maciej Sawicki z OCPD24.COM, dobre ubezpieczenie jest szczególnie ważne właśnie dla firmy przewozowej, bo dzięki niemu zyskuje ona większą wiarygodność wobec zleceniodawców, a także pewność bezpieczeństwa własnej działalności.

Więcej informacji odnośnie ofert ubezpieczeń transportowych znajdziesz na OCPD24.COM.

 

Źródło:
promy24.com
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.