• <
urząd_morski_gdynia_2021

Bochenek: Polska jest atrakcyjnym krajem dla Chin

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Bochenek: Polska jest atrakcyjnym krajem dla Chin
Bochenek: Polska jest atrakcyjnym krajem dla Chin - GospodarkaMorska.pl

pc

11.05.2017 Źródło: PAP

Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem m.in. ze względu na geolokalizację i inicjatywy infrastrukturalne, które podejmujemy - podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek, zapowiadając wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.

Rzecznik rządu poinformował, że wizyta premier w Chinach rozpocznie się w czwartek wieczorem i potrwa do 16 maja. "To będzie bardzo poważna wizyta gospodarcza" - podkreślił.

"W trakcie tego kilkudniowego pobytu w Chińskiej Republice Ludowej pani premier Beata Szydło spotka się z premierem tego państwa, spotka się również z panem prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej - przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej" - zapowiedział.

"Z uwagi na to, że nastawiamy się, iż ta wizyta będzie oczywiście skoncentrowana na kwestiach gospodarczych, jest przewidziane bardzo ważne spotkanie z przedstawicielami najważniejszych firm inwestycyjnych chińskich. Chcemy przyciągać do Polski inwestorów, chcemy aby również chińscy przedsiębiorcy interesowali się polską gospodarką i chcieli tutaj lokować swoje firmy i rozwijać swój potencjał" - dodał Bochenek.

Jak ocenił, Polska ze względu na swoją geolokalizację może być "bramą do Europy" w ramach inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku.

"Po raz pierwszy w historii 14 maja, w najbliższą niedzielę, właśnie w Chinach rozpocznie się bardzo ważne forum Jednego Pasa i Szlaku, będzie to właściwie najważniejsze gospodarcze wydarzenie tego roku w Chinach" - stwierdził. Dodał, że będzie to "doskonała okazja do tego, aby porozmawiać z ponad 30 przywódcami najważniejszych gospodarek światowych". "To będzie doskonała okazja do tego, aby nasze relacje pomiędzy Polską a Chinami pogłębić" - mówił.

Bochenek podkreślił też, że chińska inicjatywa Jednego Pasa i Szlaku, która jest promowana od kilku lat przez chiński rząd i zaangażowanych jest w nią ponad 60 państw, zmierza do odtworzenia historycznego Jedwabnego Szlaku, który był płaszczyzną współpracy pomiędzy Azją a Europą. "Sama inicjatywa ma przyczynić się do odbudowy więzi kulturalnych, turystycznych, a przede wszystkich infrastrukturalnych i gospodarczych. Polska od samego początku bardzo aktywnie włącza się w to wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie, w które będzie zaangażowanych wiele państw" - podkreślił.

Rzecznik rządu przypomniał, że Polska przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który ma finansować wiele działań w ramach budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. "Z uwagi chociażby na te działania i inicjatywy, które są podejmowane w Polsce, Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem, z uwagi chociażby na swoją geolokalizację, a także inicjatywy właśnie infrastrukturalne, które podejmujemy" - podkreślił Bochenek.

Wskazał tu na niedawną decyzję premier Szydło o powołaniu pełnomocnika rządu ds. realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak mówił, CPK mógłby być wykorzystywany w ramach inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku.

Bochenek dodał, że Polska i Chiny od wielu lat współpracują też w wielu obszarach rolnych. "Eksportujemy jabłka, eksportujemy drób. Cały czas ministerstwo rolnictwa bardzo intensywnie angażuje się, by ten eksport rósł i z roku na rok ta współpraca się zwiększa" - mówił.

"Dostrzegamy potencjał chińskiego rynku. To jest potężna gospodarka, jedna z największych światowych gospodarek" - podkreślił.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.