• <

W czerwcu detonacja miny z czasów II Wojny Światowej

ew

02.06.2020 13:07 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie W czerwcu detonacja miny z czasów II Wojny Światowej

Partnerzy portalu

W czerwcu detonacja miny z czasów II Wojny Światowej - GospodarkaMorska.pl

Mina morska, która od przeszło 75 lat zalega na dnie zatoki, zostanie zneutralizowana i zniszczona. Działania z tym związane podjęły Urząd Morski w Gdyni i Marynarka Wojenna RP. Niewybuch zostanie odholowany w głąb zatoki, a następnie zdetonowany.

Mina pochodzi z okresu II Wojny Światowej i znajduje się w rejonie południowego wejścia do gdyńskiego portu. Może ona stanowić zagrożenie dla żeglugi oraz osób korzystających z uroków morza. Jej zniszczenie zaplanowano pomiędzy 15 a 19 czerwca. Wiele zależy jednak od warunków pogodowych. Działania mogą być bowiem podjęte jedynie przy stanie morza do 2 stopni w skali Beauforta. Zastępczy termin działań przewidziano na 22-26 czerwca.

W ramach operacji mina zostanie odholowana w głąb Zatoki Gdańskiej, na wody w odległości około 3 kilometrów od brzegu na wysokości Kępy Redłowskiej. Następnie zostanie tam zdetonowana.

Przeprowadzenie działań przez Urząd Morski w Gdyni i Marynarkę Wojenną RP będzie się wiązać z wprowadzeniem na jej czas odpowiednich zasad bezpieczeństwa. W tym celu wyznaczono strefy zagrożenia i bezpieczeństwa na wodach zatoki, które zobrazowane zostały na załączonej mapie.

W czasie planowanych działań obowiązywać będą następujące ograniczenia:

    - zakaz korzystania z akwenu morskiego w strefie zagrożenia przez wszystkie obiekty pływające,
    - zamknięcie gdyńskiej mariny dla wchodzenia i wychodzenia jednostek oraz dla przebywania w niej ludzi,
    - zakaz kąpieli w morzu,
    - zakaz przebywania osób na ternie otwartym w rejonie Basenu Żeglarskiego, Nabrzeża Beniowskiego, Uniwersytetu Morskiego, Akwarium   Gdyńskiego oraz wspomnianej mariny.

Urząd Morski w Gdyni oraz Marynarka Wojenna RP apelują o zastosowanie się do powyższych zasad bezpieczeństwa.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.