• <
SAR_2022

Umowa o dokapitalizowaniu PGZ - podpisana

ew

27.11.2019 11:52 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Umowa o dokapitalizowaniu PGZ - podpisana - GospodarkaMorska.pl

Umowę - o wartości 400 mln zł - o podwyższeniu kapitału PGZ podpisali w środę w Skarżysku-Kamiennej premier Mateusz Morawiecki i prezes PGZ Witold Słowik. Wraz ze środkami własnymi PGZ i pochodzącymi z Funduszu Reprywatyzacji całkowita wartość inwestycji wyniesie 436,6 mln zł.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na inwestycje w należącej do PGZ spółce Mesko. Inwestycje w zakłady w Skarżysku-Kamiennej (woj.świętokrzyskie) i Pionkach (woj. mazowieckie) posłużą projektom związanym z produkcją nowoczesnych prochów strzelniczych i amunicji i rakiet do roku 2022. Środki pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, rozbudowę parku maszynowego i magazynów.

Premier po podpisaniu umowy powiedział, że Polska była ogromnie doświadczona poprzez historię. "Wiemy doskonale, że musimy sami potrafić wyprodukować broń, musimy sami mieć silny przemysł obronny i silną armię. A nie ma silnej armii bez silnego polskiego przemysłu zbrojeniowego" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki wskazał, że podpisana w środę umowa jest przełomowa i pozwoli produkować nowoczesną amunicję. "Jest umową jedną z najważniejszych w ostatnich wielu latach" - powiedział premier.

"To pokazuje nasze ogromne przywiązanie do idei silnej polskiej armii, do sprawności polskiej armii, ale również do armii, która jest w jakimś zakresie samowystarczalna i do przemysłu zbrojeniowego, który jest konkurencyjny" - podkreślił premier dodając, że „nitroceluloza była kiedyś produkowana w Polsce jako podstawowy składnik produkcji amunicji".

"W czasach III Rzeczpospolitej zaprzestano produkcji nitrocelulozy. Dzisiaj rozmawiamy o tym, żeby na wielu polach odtwarzać zdolności produkcyjne. Będziemy również kontynuować rozmowy na ten temat" – zadeklarował Morawiecki.

Obecny na środowej uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że zakłady Mesko są silną marką o bogatej historii. Przypominał też, że obecnie Mesko obchodzi 95. rocznicę działalności firmy. "To firma szeroko osadzona w naszej tradycji, w naszej historii, która produkuje nowoczesny sprzęt na potrzeby Wojska Polskiego" - mówił Błaszczak.

Dodał, że podpisana w środę umowa o podwyższeniu kapitału akcyjnego PGZ pozwoli przywrócić zdolności produkcyjne prochów wielobazowych w zakładach Mesko.

"To bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju, gdyż Wojsko Polskie powinno być wyposażane zawsze wtedy, gdy jest to możliwe w sprzęt pochodzący z polskiej zbrojeniówki. To jest fundament bezpieczeństwa państwa polskiego" - podkreślił Błaszczak.

Szef MON mówił też, że rząd stopniowo odtwarza zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego i wzmacnia potencjał Wojska Polskiego. "To jest proces, złożony z kilku etapów, jednym z nich jest podpisana umowa" - stwierdził.

Prezes PGZ Witold Słowik dziękował rządowi za podniesienie kapitału PGZ o 400 mln zł; jak powiedział, dzięki tym pieniądzom, uzupełnionym o 36 mln zł ze środków własnych, będzie możliwa inwestycja, "która w pierwszym rzędzie polega na przywróceniu kompetencji produkcji prochów wielobazowych".

Środki posłużą także zwiększeniu produkcji amunicji małokalibrowej w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, modernizacji linii produkcyjnej rakiet, a w Pionkach będą służyć unowocześnieniu produkcji amunicji wielkokalibrowej.

Podkreślił, że zakłady Mesko, których wynik finansowy po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku wynosił minus 20 mln zł, w ostatnich kilkunastu miesiącach poprawiły organizację produkcji i obecnie wynik po trzech kwartałach 2019 roku wynosi plus 30 mln zł. "To świadczy o radykalnej poprawie sytuacji finansowej. Dzisiejsza umowa inwestycyjna spowoduje dalszy rozwój zakładu i mam nadzieję, że po uruchomieniu tej produkcji, pod względem stosowanych technologii i jakości produkcji zakłady Mesko dołączą do wiodących zakładów PGZ" - powiedział Słowik.

Do podniesienia kapitału PGZ odniósł się też cytowany w komunikacie Grupy członek zarządu PGZ Michał Kuczmierowski. "Nasze działania są przykładem profesjonalizacji PGZ i wpisują się w strategiczną transformację zachodzącą w Grupie" - powiedział. Według Kuczmierowskiego na inwestycji "skorzystają nie tylko nasze zakłady, ale przed wszystkim polskie wojsko i formacje sojusznicze".

Mesko S.A. z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęła działalność w 1924 r., początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji. Spółka jest producentem amunicji i rakiet używanych m.in. przez Siły Zbrojne RP. Od 2015 r. Mesko jest częścią PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa to największy polski państwowy producent branży zbrojeniowej; skupia ponad 50 spółek, zatrudniając 18 tys. pracowników. Roczny pzychód PGZ przekracza 5,5 mld zł.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.