• <
SAR_2022

Silny wiatr na Wybrzeżu oraz sztorm na Bałtyku

ew

03.04.2020 12:12 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Silny wiatr na Wybrzeżu oraz sztorm na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują silny wiatr na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz przymrozki w całym województwie.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało w piątek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami dla całego województwa pomorskiego.

"Lokalnie, w nocy i wcześnie rano prognozuje się spadek temperatury do -2°C, a przy gruncie do -4°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia około 10°C" - napisano w komunikacie.

Alert obowiązuje do niedzieli (5 kwietnia) do godz. 8.00.

Ponadto, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni ostrzega przed silnym sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku.

W strefie brzegowej województwa pomorskiego wiatr południowo-zachodni do zachodniego może osiągnąć w porywach 8 do 9 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła do około 88 km/h.

Ósmy i dziewiąty stopień w skali Beauforta oznacza początkowo sztorm i wicher przechodzący następnie w silny sztorm. Wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie drzew. Na morzu przy ósmym stopniu początkowo są umiarkowanie duże fale z poprzerywanymi obracającymi się grzbietami. Przy dziewiątym stopniu pojawiają się bardzo duże fale z gęstą pianą, a grzbiety fal zaczynają się zawijać.

Alert drugiego stopnia obowiązuje do piątku (3 kwietnia) do godz. 19.00. Synoptycy zaznaczają jednak, że ostrzeżenie może być kontynuowane, dlatego zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

IMGW ostrzega również przed silnym wiatrem w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, gdańskim. Silny wiatr z zachodu i południowego zachodu powieje z prędkością od 40 km/h do 55 km/h, a w porywach może osiągnąć nawet do 85 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent. Ostrzeżenie obowiązuje do piątku (3 kwietnia) do godziny 18.00.

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.