• <
SAR_2022

Prezydent podpisał postanowienie o udziale polskiego kontyngentu w operacji EUNAVFOR na Morzu Śródziemnym

ew

02.04.2020 09:24 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prezydent podpisał postanowienie o udziale polskiego kontyngentu w operacji EUNAVFOR na Morzu Śródziemnym

Partnerzy portalu

Prezydent podpisał postanowienie o udziale polskiego kontyngentu w operacji EUNAVFOR na Morzu Śródziemnym - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o udziale Polskiego Kontyngentu Wojskowego w nowej operacji EUNAVFOR MED "Irini" - poinformowało w środę na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W unijnej operacji weźmie udział 120 żołnierzy i pracowników oraz samolot B-28B1R.

"Po pięciu latach zakończyła się unijna operacja na Morzu Śródziemnym EUNAVFOR MED +Sophia+. Wczoraj Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o udziale Polskiego Kontyngentu Wojskowego w nowej operacji EUNAVFOR MED +Irini+ (120 żołnierzy i pracowników oraz samolot B-28B1R)" - poinformowało BBN.

Głównym celem unijnej operacji będzie kontrola embarga ONZ na dostawy broni do Libii. Okręty, które uratują na morzu migrantów, mają ich odstawiać do Grecji, skąd będą rozdzielani do innych krajów.

Celem Irini (gr. pokój) jest egzekwowanie embarga nałożonego na dostawy broni, tak by nie trafiała ona do Libii i tym samym przyczynianie się do faktycznego zawieszenia broni w tym kraju" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Mimo wielu apeli w Libii cały czas toczą się walki.

Zgodnie z porozumieniem wypracowanym przez państwa członkowskie UE uratowani przy okazji patrolowania wód Morza Śródziemnego migranci będą trafiali do Grecji. Sprawa ta była najbardziej problematyczną kwestią podczas negocjacji. Z tego też powodu swoją działalność jeszcze w 2019 roku de facto zakończyła operacja Sophia, w ramach której unijne okręty prowadziły patrole, pilnując przestrzegania embarga, ale też ratując migrantów, którzy na pontonach i niewielkich łodziach próbowali przebijać się z Afryki do krajów UE. Włosi uznali, że nie będą przyjmować statków z rozbitkami i ostatecznie zmusili UE do tego, by nie wysyłała więcej patroli.

"Ta operacja jest zupełnie inna niż operacja Sophia, która była uruchomiona w 2015 roku. Jej głównym celem była walka z przestępczością zorganizowaną związaną z przemytem ludzi" - przekonywał Borrell.

W ramach nowej operacji europejskie okręty będą interweniować we wschodniej części Morza Śródziemnego, w obszarach gdzie znajdują się trasy przemierzane przez przemytników broni. Irini zastępuje Sophię od 1 kwietnia na odnawialny okres jednego roku.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.