• <
BOTA_FILM_2021

Polska Grupa Zbrojeniowa wybuduje sześć okrętów dla polskiej marynarki

03.07.2015 03:01 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Polska Grupa Zbrojeniowa wybuduje sześć okrętów dla polskiej marynarki
Polska Grupa Zbrojeniowa wybuduje sześć okrętów dla polskiej marynarki - GospodarkaMorska.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła negocjacje z Ministerstwem Obrony Narodowej, w sprawie dostawy sześciu okrętów dla Marynarki Wojennej. Budowa odbędzie się w ramach programu okrętów obrony wybrzeża Miecznik i jednostek patrolowych ze zdolnością do zwalczania min typu Czapla.

W budowie główną rolę odgrywać będzie PGZ oraz Stocznia Marynarki Wojennej S.A. W praktyce jednak, w realizację projektu włączony będzie cały potencjał PGZ, w tym SR Nauta S.A. Podział zakresów odpowiedzialności oraz udział innych podmiotów z Grupy PGZ oraz spoza niej – w tym zagranicznych partnerów strategicznych – będzie jednym z tematów prowadzonych negocjacji.

- To bardzo dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i branży stoczniowej, która od jakiegoś czasu przeżywa dynamiczny rozwój. To także potwierdzenie, że posiadamy odpowiednie doświadczenie i kompetencje, by wyposażyć marynarkę wojenną w nowoczesne okręty patrolowe i obrony wybrzeża. Przygotowywaliśmy się do tego niemal od początku istnienia PGZ – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ S.A.

Programy „Miecznik” i „Czapla” zakładają budowę sześciu okrętów. Trzech patrolowych z funkcją zwalczania min i trzech obrony wybrzeża, przeznaczonych do prowadzenia działań zgodnie z koncepcją Bałtyk „Plus”, czyli na Bałtyku i Atlantyku.

Do zadań szczegółowych okrętów należeć będą m.in. patrolowanie i ochrona morskich szlaków komunikacyjnych, torów podejściowych, prowadzenie działań bojowych w obszarze podwodnym, nawodnym i w przestrzeni powietrznej, zwalczanie celów nawodnych (wykorzystując artylerię lufową i rakiety przeciwokrętowe) i podwodnych, ochrona baz morskich i portów, stanowisk dowodzenia, przenoszenie i bojowe wykorzystanie bezzałogowych samolotów rozpoznawczych oraz załogowych lub bezzałogowych platform (nawodnych i podwodnych) morskich.

Realizację powyższych zadań zapewni posiadanie nowoczesnych systemów dowodzenia i kierowania uzbrojeniem takich jak zintegrowany system dowodzenia wraz z podsystemami: nawigacji, rakietowo-artyleryjski, broni podwodnej, łączności, rozpoznania i walki elektronicznej, napędowo-energetyczny i środki broni pasywnej.

Kluczowy udział w projekcie będzie też miała Stocznia Marynarki Wojennej. Obecnie prowadzone są zaawansowane rozmowy, których efektem ma być przejęcie akcji stoczni przez Polską Grupę Zbrojeniową. Ponadto, PGZ pragnie blisko współpracować, na podstawie odrębnych umów biznesowych, z Centrum Techniki Okrętowej S.A., Polskim Rejestrem Statków S.A., innymi polskimi stoczniami i zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi. Synergia, jaka wynika ze skupienia spółek sektora zbrojeniowego w ramach PGZ, w połączeniu z  możliwościami Stoczni Marynarki Wojennej oraz innych partnerów biznesowych daje gwarancję na sprawną i terminową realizację kontraktów dla Marynarki Wojennej RP.

- Dla PGZ niezwykle ważne są trzy programy modernizacyjne, związane z budową systemów obrony powietrznej, rozpoznania obrazowego i satelitarnego oraz właśnie zwalczania zagrożeń na morzu. Przyniosą one bowiem polskiej zbrojeniówce prawdziwy skok technologiczny i szansę na wykreowanie innowacyjnych w skali światowej produktów z przeznaczeniem na eksport. Bardzo się cieszę, że dziś rozstrzyga się udział polskiego przemysłu w ważnej części jednego z tych programów – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ S.A.

Oprócz programów „Miecznik” i „Czapla” PGZ jest zainteresowana także budową innych jednostek: okrętu wsparcia logistycznego, okrętu wsparcia działań połączonych, okrętów ratowniczych czy holowników. PGZ chce także wziąć udział, we współpracy z zagranicznym partnerem, w budowie trzech okrętów podwodnych typu „Orka”.

Ustalenia pomiędzy PGZ a IU MON dotyczące realizacji programów „Czapla” i „Miecznik” będą trwały do 2016 r., kiedy to planowane jest podpisanie umowy i uruchomienie procesu budowy. 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36141,00 $ tona 0,49% 2 sie
 Cynk 3043,00 $ tona 0,13% 2 sie
 Aluminium 2635,00 $ tona 0,42% 2 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.