Dziś mija pięć lat od wydania przez władze Rosji i Norwegii oświadczenia o podziale spornych wód arktyki.
27 kwietnia 2010 roku podczas wizyty w Oslo rosyjski prezydent Dmitry Medvedev i Jens Stoltenberg, wydali oświadczenie o unikalnym kompromisie ograniczenia strefy spornej na dwie jednakowej wielkości części.
Liczono wtedy, że granica wykaże, iż Rosja będzie grała fair zgodnie z zasadami na Arktyce. Podział ten w istocie przyczynił się do uregulowania spornych spraw, gdyż brak jasnych granic morskich był ówcześnie głównym problemem rosyjsko-norweskich stosunków.
- To jest bardzo ważny traktat z wielu powodów. Pokazuje on przede wszystkim, że Norwegia i Rosja mogą dzielić wspólne interesy. Opracowaliśmy procedury prawa międzynarodowego, więc rozmawiamy ze sobą na zasadzie równy z równym – informował wtedy norweski minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Støre.
Strony zgodziły się na równy podział spornych obszarów morza. Umowa poza jednoznacznym wyznaczeniem granicy zawierała również dwa aneksy: jeden uznający transgraniczne złoża naturalne za wspólne i zezwalający jedynie na wspólne rosyjsko-norweskie ich zagospodarowanie oraz drugi, określający zasady rybołówstwa (m.in. w ciągu kolejnych 15 lat planowano wynegocjować zasady ustalone jeszcze przez ZSRR i Norwegię).
15 września 2010 w Murmańsku ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Norwegii podpisali umowę o wytyczeniu granicy morskiej i współpracy na Morzu Barentsa i Oceanie Arktycznym. Dokument ten zakończył 40-letni spór terytorialny między państwami, zmniejszył też napięcia panujące w regionie i otworzył możliwość zagospodarowania potencjalnych bogactw naturalnych.
Uregulowanie kwestii granicy z Norwegią zniosło jedno z głównych źródeł napięć w relacjach między obydwoma państwami (dotychczas strony wzajemnie oskarżały się m.in. o nielegalne połowy w swoich wodach, miały miejsce pościgi i zatrzymania kutrów).
Porozumienie rosyjsko-norweskie rozpoczęło proces podziału kontroli nad Arktyką, który otworzył możliwość zagospodarowania złóż (szacowanych na podstawie obserwacji satelitarnej nawet na 25% światowych zapasów ropy naftowej i gazu ziemnego).
Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku
Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenia pk. "Anakonda"
Rosja przerwała poszukiwania strąconego amerykańskiego drona na Morzu Czarnym
Jemen. Cywilny statek ostrzelany
Nowa Oś? Wspólne ćwiczenia morskie Rosji, Chin i Iranu
Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia