• <
SAR_2022

Dostępne dane nie wskazują, żeby koronawirus mógł się szerzyć przez wodę w kąpieliskach

ew

28.05.2020 19:44 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Dostępne dane nie wskazują, żeby koronawirus mógł się szerzyć przez wodę w kąpieliskach

Partnerzy portalu

Dostępne dane nie wskazują, żeby koronawirus mógł się szerzyć przez wodę w kąpieliskach - GospodarkaMorska.pl

Dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach - wynika z odpowiedzi dr n. med. Grzegorza Juszczyka, dyrektora NIZPH-PZH na pytania Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące warunków korzystania z kąpielisk, gdzie woda nie jest dezynfekowana.

"Mimo iż woda w kąpieliskach nie jest dezynfekowana, a cząstki SARS-COV-2 mogą przenikać do wody wydalane wraz z kroplami wydzieliny dróg oddechowych osób zakażonych lub wraz z ich odchodami, ewentualnie wraz ze ściekami, dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach" - wyjaśnił Juszczyk. Jak dodał, przypisuje się to głównie bardzo znacznemu rozcieńczeniu cząstek wirusa w wodzie, które jest zdecydowanie większe w porównaniu np. z basenami kąpielowymi.

Lekarz zwrócił przy tym uwagę, że największe ryzyko szerzenia się zakażenia SARS-CoV-2 stwarza wspólne przebywanie wielu osób na relatywnie niewielkiej przestrzeni i ich bliski kontakt. Taka sytuacja sprzyja transmisji zakażenia drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność.

"Dotyczy to zarówno osób korzystających z kąpieli, jak i przebywających na plaży czy pomostach" - wskazał dyrektor NIZPH-PZH. Dlatego też zaleca się zachowanie dwóch metrów odstępu oraz przestrzeganie wszystkich wymogów sanitarnych, w tym dostępnego płynu do dezynfekcji.

W ramach zaleceń dla kąpielisk należy m.in. przygotować kąpielisko tak, aby na każdą osobę przypadało co najmniej 6 m kw. powierzchni. Informacja o ograniczeniach i zasadach korzystania z kąpielisk powinna też się znaleźć na tablicy informacyjnej przed kąpieliskiem, a także na stronie internetowej kąpieliska, jeśli taką ono posiada.

Nie należy korzystać z kąpielisk, kiedy źle się czujemy lub mamy podwyższoną temperaturę. Trzeba unikać takich, które są zatłoczone i starać się zachować dwa metry dystansu od innych, pomijając osoby, które należą do jednego gospodarstwa domowego. Poza kąpieliskiem i miejscem plażowania trzeba zasłaniać usta. Trzeba również mieć swój sprzęt turystyczny, taki jak maty czy leżaki. Wszelkiego rodzaju sprzęt lub elementy wyposażenia przeznaczone do ogólnego użytku powinny być zredukowane do minimum.

Ponadto personel obecny na terenie kąpieliska podczas przemieszczania się po jego terenie i prac porządkowych także powinien przestrzegać zasady zasłaniania ust i nosa, nosić rękawice jednorazowe podczas sprzątania i dezynfekcji powierzchni oraz przestrzegać zasad dystansu społecznego. W przypadku akcji ratunkowej sprzęt ratowniczy po interwencji należy każdorazowo starannie umyć i poddać dezynfekcji środkiem wirusobójczym.

W zaleceniach znalazło się także to, aby na plaży przebywało ok. 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego, zwłaszcza w początkowym okresie otwarcia kąpieliska.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.