• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Łotewskie władze tworzą program szkoleniowy dla morskich kadetów z Ukrainy

04.06.2024 15:10 Źródło: Ambasada Ukrainy na Łotwie
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Łotewskie władze tworzą program szkoleniowy dla morskich kadetów z Ukrainy

Partnerzy portalu

Fot. Ambasada Ukrainy na Łotwie

W nadmorskiej Lipawie na Łotwie zainaugurowano program szkoleniowy dla kadetów z Liceum Marynarki Wojennej im. wiceadm. Wołodymyra Bezkorowajnego mieszczącego się w Odessie. W ten sposób uczniowie myślący o związaniu swojego życia z morzem dostaną możliwość odbycia nauki i praktyk morskich w bezpiecznym rejonie, z dala od konfliktu.

Program odbywa się pod patronatem Ambasady Ukrainy na Łotwie, a jego organizatorami są Marynarka Wojenna Łotwy, a także Łotewska Fundacja Charytatywna na rzecz Obrony Narodowej i Edukacji Patriotycznej NAMEJS pod kierownictwem byłego dowódcy Sił Zbrojnych Łotwy, gen. por. w st. spocz. Raimondsa Graube. Gunārsem Ansinsem. Pozwoli to młodzieży ze szkoły mundurowej, która planuje związać swoją karierę z morzem, w tym służbą w Siłach Morskich Ukrainy zdobyć przydatną wiedzę i umiejętności pod okiem specjalistów i kadr z nadbałtyckiego, zaprzyjaźnionego  państwa. W oficjalnej ceremonii otwarcia programu szkoleniowego wziął również udział ambasador Ukrainy na Łotwie Anatolij Kutsewol.

Podczas wizyty w Lipawie ambasador Ukrainy omawiał również kwestie pobytu w tym mieście ukraińskich uchodźców wojennych, możliwości wzmocnienia współpracy międzyregionalnej między Lipawą a miastami ukraińskimi, a także organizację kolonii letnich dla dzieci z obwodu czernihowskiego.

Możliwość edukacji morskiej w krajach zaprzyjaźnionych jest dla Ukrainy istotna z racji na ciągłe zagrożenie atakami na infrastrukturę w miastach portowych nad Morzem Czarnym oraz miejscowości w głębi kraju. Kijów dąży do rozwoju kadr morskich zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Stąd wszelkie programy i możliwości wyjazdów, w tym stypendialnych, mają pomóc w zapewnieniu potrzebnej edukacji dla młodych osób. Podobne inicjatywy mają miejsce także w Polsce, przykładowo Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przyjmowała w swoich murach słuchaczy z Akademii Marynarki Wojennej im. Pawła Nachimowa, mieszczącej się w Odessie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.