• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

ew/Uniwersytet Morski

04.12.2019 11:15 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Partnerzy portalu

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

8 grudnia jest szczególną datą dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który tego dnia świętuje swoje urodziny. 99 lat temu po raz pierwszy podniesiona banderę polskiej marynarki handlowej na dachu Szkoły Morskiej w Tczewie, która zainaugurowała w ten sposób pierwszy rok szkolny.

W ramach 99. Święta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się:

8 grudnia (niedziela), godz. 16.30, Gdynia, Molo południowe, miejsce cumowania Daru Młodzieży. Rozświetlony Dar Młodzieży.
Uniwersytet Morski w Gdyni wspólnie z Miastem Gdynia 8 grudnia (niedziela) o godzinie 16.30 zapraszają na zapalenie światełek na najwyższej choince w Trójmieście – na masztach Daru Młodzieży zacumowanego przy Nabrzeżu Południowym w Gdyni.

Uroczystego włączenia światełek na Darze Młodzieży dokonają wspólnie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Janusz Zarębski.

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza również na pokład Daru Młodzieży, który można będzie zwiedzać 8 grudnia w godz. 10.00-16.00. Wstęp bezpłatny.

Dar Młodzieży jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka będą wisiały na szczytach wszystkich masztów.  W najwyższym punkcie osiągną wysokość około 60 metrów od poziomu morza. Na choinkową ozdobę zużyto 500 metrów sznura i 500 żarówek.

Po raz pierwszy światełka zostały włączone podczas Rejsu Niepodległości, gdy żaglowiec odbywał rejs dookoła świata w grudniu 2018. Dar Młodzieży był wówczas  u Wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

9 grudnia, Uroczystości główne (aula im. T. Meissnera, Ul. Morska)

godz. 8.00 - uroczyste podniesienie bandery (przed budynkiem głównym UMG, ul. Morska)
godz. 9.15 - Msza Święta w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni (Kościół oo. redemptorystów w Gdyni, ul. Portowa 2)
godz. 11.15 – uroczyste posiedzenie Senatu UMG (Aula im. T. Meissnera, ul. Morska)
    • Podpisanie listu intencyjnego w sprawie zmiany nazwy przystanku Gdynia Stocznia na Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski w Gdyni.
    • Zapowiedź filmu z Rejsu dookoła świata Darem Młodzieży  

Godz. 15.00 Apel Pamięci (plac wewnątrz kampusu UMG, ul. Morska)

13 grudnia, godz. 18.00 (aula im. T. Meissnera, ul. Morska)

Premierowy pokaz filmu Rejs Niepodległości, bankiet

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.