• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma wsparcie z ministerstwa kultury

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma wsparcie z ministerstwa kultury
Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma wsparcie z ministerstwa kultury - GospodarkaMorska.pl

mk

18.04.2017 Źródło: PAP

600 tys. zł na zarządzanie i utrzymanie historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przekaże w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należącej do NSZZ „Solidarność”, Fundacji Promocji Solidarności. W obiekcie tym podpisano Porozumienia Sierpniowe.

Umowę w tej sprawie zawarto we wtorek w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Dokument podpisali wiceminister kultury Jarosław Sellin, przewodniczący NSZZ „S” Piotr Duda, prezes Fundacji Promocji Solidarności prezes Wojciech Kwidzyński oraz dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.

„W sercu powstania Solidarności podpisujemy wreszcie porozumienie, w myśl którego doczekaliśmy się, że państwo polskie chce zaangażować się i pomagać temu miejscu naszej wspaniałej historii. Cieszymy się, że sala BHP jest wciąż miejscem historii, bo były takie zakusy, że miało jej już nie być. Dzięki donatorom i składkom członkom związku ta sala została jednak wyremontowana” – powiedział Duda.

Sellin przypomniał, że „Solidarność” wystąpiła do ministerstwa z prośbą o pomoc finansową dla Sali BHP pół roku temu. „Było dla nas oczywiste, że temu miejscu, gdzie 37 lat temu potoczyła się prawdziwa polska historia, to wsparcie państwowe, rządowe się należy. Od lat ten obiekt jest pod opieką organizacji pozarządowej, jaką jest związek zawodowy +Solidarność+. Takiej formuły wsparcia dla Sali BHP ze strony państwa w końcu się dopracowaliśmy” – podkreślił wiceminister.

Sellin wyjaśnił, że w tym roku resort przeznaczy na działalność sali BHP 600 tys. zł, a od 2018 r. po ok. 800 tys. zł. rocznie. „Mam nadzieję, że dzięki temu Sala BHP będzie miała poczucie stabilności” – mówił. Wiceminister dodał, że dotacja ministerialna będzie wypłacana Fundacji Promocji Solidarności za pośrednictwem ECS.

Kerski zaznaczył, że 10 lat temu, w listopadzie 2007 r. podpisana została umowa założycielska ws. powstania Europejskiego Centrum Solidarności. „W tej umowie był też m.in. obszerny zapis dotyczący przyszłości Sali BHP, ponieważ nie była ona wówczas w tak dobrym stanie jak dzisiaj i +Solidarność+ zobowiązała się do zabezpieczenia jej jako miejsca pamięci” – dodał.

„Wiem, że w czasach spektaklu politycznego nieatrakcyjna jest harmonia - to ważne, że w takich momentach jesteśmy razem i zabezpieczamy to miejsce dla całego narodu polskiego, ale też i dla wszystkich Europejczyków, którym wartości Solidarności są bliskie” – ocenił Kerski.

Szef Fundacji Promocji Solidarności ma nadzieję, że wraz z wtorkowym porozumieniem dla Sali BHP, w której znajduje się obecnie wystawa stała poświęcona historii Stoczni Gdańskiej, otwiera się „nowy rozdział” działalności. Wyjaśnił, że porozumienie zakłada m.in. organizację przez fundację dwóch wystaw czasowych - pierwszej z okazji rocznicy Sierpnia’80, a drugiej dla uczczenia rocznicy Grudnia’70.

Fundacja zapewni również, jak do tej pory, bezpłatne zwiedzanie Sali BHP. Będzie też organizować i prowadzić działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu historii Solidarności i współczesnej Polski.

W maju Sala BHP udostępniana będzie dla zwiedzających w ramach akcji Noc Muzeów. Dodatkowo, w czasie jej trwania organizowane będą pokazy grup rekonstrukcyjnych. Ponadto w Sali BHP zorganizowane zostaną uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku.

"Liczymy też, że w ramach naszej współpracy z ECS przepływ zwiedzających między naszymi instytucjami będzie większy - dzięki temu Sala BHP będzie przywrócona świadomości Polaków i mieszkańców Trójmiasta" - mówił Kwidzyński.

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne porozumienie między strajkującymi a delegacją rządową, została w 1999 r. wpisana do rejestru zabytków. Powierzchnia wystawiennicza obiektu wynosi ok. 700 metrów kwadratowych. Salę BHP odwiedza rocznie ok. 90 tys. osób.

W 2015 r. na wniosek resortu kultury, Sala BHP wraz z ECS została uhonorowana przez Komisję Europejską, pod nazwą Historyczna Stocznia Gdańska, Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Wyróżnienie to obejmuje również stoczniową bramę nr 2 oraz plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

ECS otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 r. w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Placówka powstała w sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców i sali BHP Stoczni Gdańskiej. Centralną częścią ECS jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33060,00 $ tona 0,46% 11 cze
 Cynk 3011,00 $ tona 1,55% 11 cze
 Aluminium 2490,00 $ tona 0,81% 11 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.