• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów

26.08.2020 12:05 Źródło: The Guardian
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów

Partnerzy portalu

Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów  - GospodarkaMorska.pl
fot. Ocean Rebellion/FB

Grupa działaczy na rzecz klimatu Ocean Rebellion, sojusznik Extinction Rebellion, rozpoczęła protest polegający na wyświetlaniu wiadomości na kadłubie luksusowego statku wycieczkowego w Falmouth w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Protest ma na celu podniesienie świadomości i podkreślenie dewastacji środowiska, spowodowanej przez branżę wycieczkową.

Opisywana jako „morska siostra” organizacji działającej na rzecz klimatu Extinction Rebellion, działacze z Ocean Rebellion rozpoczęli pierwszą akcję, która wykorzystuje taktyki reklamowe w stylu partyzanckim do wyświetlania filmów, haseł i wiadomości na kadłubie „The World”, 196 -metrowy luksusowego wycieczkowca oceaniczny, który został przekształcony w tak zwany największy prywatny statek mieszkalny na świecie.

Według aktywistów, olbrzymi luksusowy cruiser, podróżując po całym świecie i zanieczyszczając ocean, niszczy życie morskie, tworząc ogromne ilości odpadów i emitując tysiące ton dwutlenku węgla i napędzając kryzys klimatyczny.

Trzypokojowe mieszkanie na jachcie „The World” kosztuje od 2 do 15 milionów dolarów w 2017 roku.

Statek podczas protestu nie ma na pokładzie żadnych mieszkańców z powodu pandemii koronawirusa.

Ocean Rebellion planuje dalej stosować serię destrukcyjnych i pokojowych technik protestu, aby rzucić światło na utratę różnorodności biologicznej, przełowienie, wydobycie głębinowe i wpływ kryzysu klimatycznego na nasze oceany.

„To, co zrobiliśmy, jest całkowicie legalne” - powiedział Rob Higgs, członek grupy, w rozmowie z Guardian. „Moim motywem jest podniesienie świadomości i skłonienie ludzi do rozmowy. Kiedyś nie wiedziałem, jak zanieczyszczający jest przemysł wycieczkowy, ale teraz wiem. Potrzebujemy systemowych zmian w transporcie ”.

W przyszłości Ocean Rebellion planuje współpracować z innymi organizacjami non-profit, zajmującymi się ochroną mórz, w tym Sea Shepherd i Greenpeace, aby zwiększyć świadomość niszczenia oceanów, powstrzymać czynniki wpływające na ocieplenie oceanów, wzrost poziomu mórz i zakwaszenie do 2025 r. oraz wezwać do globalnych wspólnych działań w celu ochrony morza.

„Oceany są płucami świata, tworzą naszą pogodę i tam zaczęło się życie na planecie. A jednak wielu z nas naprawdę się od niego odwróciło ”- powiedziała Sophie Miller, członkini Extinction Rebellion Falmouth.

„Uważam, że bardzo ważne jest tworzenie takich działań i uczestniczenie w nich, aby podnosić świadomość i angażować ludzi w szerszą rozmowę o morzach i naszej przyszłości. W związku z topnieniem szelfu lodowego Grenlandii i faktem, że jesteśmy obecnie na dobrej drodze, aby znacznie przekroczyć 1,5 stopnia ocieplenia, jest to ważniejsze niż kiedykolwiek ”.

Gospodarka Morska
fot. Ocean Rebellion/FB
Gospodarka Morska
fot. Ocean Rebellion/FB
Gospodarka Morska
fot. Ocean Rebellion/FB

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.