• <
escort_980x120_gif_2020

Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów

26.08.2020 12:05 Źródło: The Guardian
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów

Partnerzy portalu

Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów  - GospodarkaMorska.pl
fot. Ocean Rebellion/FB

Grupa działaczy na rzecz klimatu Ocean Rebellion, sojusznik Extinction Rebellion, rozpoczęła protest polegający na wyświetlaniu wiadomości na kadłubie luksusowego statku wycieczkowego w Falmouth w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Protest ma na celu podniesienie świadomości i podkreślenie dewastacji środowiska, spowodowanej przez branżę wycieczkową.

Opisywana jako „morska siostra” organizacji działającej na rzecz klimatu Extinction Rebellion, działacze z Ocean Rebellion rozpoczęli pierwszą akcję, która wykorzystuje taktyki reklamowe w stylu partyzanckim do wyświetlania filmów, haseł i wiadomości na kadłubie „The World”, 196 -metrowy luksusowego wycieczkowca oceaniczny, który został przekształcony w tak zwany największy prywatny statek mieszkalny na świecie.

Według aktywistów, olbrzymi luksusowy cruiser, podróżując po całym świecie i zanieczyszczając ocean, niszczy życie morskie, tworząc ogromne ilości odpadów i emitując tysiące ton dwutlenku węgla i napędzając kryzys klimatyczny.

Trzypokojowe mieszkanie na jachcie „The World” kosztuje od 2 do 15 milionów dolarów w 2017 roku.

Statek podczas protestu nie ma na pokładzie żadnych mieszkańców z powodu pandemii koronawirusa.

Ocean Rebellion planuje dalej stosować serię destrukcyjnych i pokojowych technik protestu, aby rzucić światło na utratę różnorodności biologicznej, przełowienie, wydobycie głębinowe i wpływ kryzysu klimatycznego na nasze oceany.

„To, co zrobiliśmy, jest całkowicie legalne” - powiedział Rob Higgs, członek grupy, w rozmowie z Guardian. „Moim motywem jest podniesienie świadomości i skłonienie ludzi do rozmowy. Kiedyś nie wiedziałem, jak zanieczyszczający jest przemysł wycieczkowy, ale teraz wiem. Potrzebujemy systemowych zmian w transporcie ”.

W przyszłości Ocean Rebellion planuje współpracować z innymi organizacjami non-profit, zajmującymi się ochroną mórz, w tym Sea Shepherd i Greenpeace, aby zwiększyć świadomość niszczenia oceanów, powstrzymać czynniki wpływające na ocieplenie oceanów, wzrost poziomu mórz i zakwaszenie do 2025 r. oraz wezwać do globalnych wspólnych działań w celu ochrony morza.

„Oceany są płucami świata, tworzą naszą pogodę i tam zaczęło się życie na planecie. A jednak wielu z nas naprawdę się od niego odwróciło ”- powiedziała Sophie Miller, członkini Extinction Rebellion Falmouth.

„Uważam, że bardzo ważne jest tworzenie takich działań i uczestniczenie w nich, aby podnosić świadomość i angażować ludzi w szerszą rozmowę o morzach i naszej przyszłości. W związku z topnieniem szelfu lodowego Grenlandii i faktem, że jesteśmy obecnie na dobrej drodze, aby znacznie przekroczyć 1,5 stopnia ocieplenia, jest to ważniejsze niż kiedykolwiek ”.

Gospodarka Morska
fot. Ocean Rebellion/FB
Gospodarka Morska
fot. Ocean Rebellion/FB
Gospodarka Morska
fot. Ocean Rebellion/FB

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.