• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

DCT Gdańsk wspiera sąsiadów. Kuchnia błotna już na placu zabaw SP nr 61 [WIDEO, ZDJĘCIA]

15.09.2022 22:33
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska DCT Gdańsk wspiera sąsiadów. Kuchnia błotna już na placu zabaw SP nr 61 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

DCT Gdańsk wspiera sąsiadów. Kuchnia błotna już na placu zabaw SP nr 61 [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

„Kierunek - podwórko 61" to program polegający na rozbudowaniu placu zabaw Szkoły Podstawowej nr 61 na Przeróbce, jednego z laureatów konkursu grantowego DCT Gdańsk. Dzięki kwocie 36 tys. zł przyszkolny plac zabaw zyskał innowacyjne ekologiczne rozwiązania. Prawdziwy raj gwarantują szałasy, tunele z witek wierzbowych, Gratosfera i... kuchnia błotna. 

Finałem projektu jest uzupełnienie wyposażenia placu zabaw dla uczniów o drewniane elementy służące swobodnej zabawie. Szczególnie miejsce zajmuje kuchnia błotna. 

 – Kuchnia jest świetna, można gotować właściwie ze wszystkiego: z piasku, liści, kasztanów. Jestem zachwycona! – cieszy się Lena z III B, którą spotkaliśmy na otwarciu placu zabaw.  

Wsparcie udzielone podstawówce nr 61 to pokłosie konkursu Busole, do którego DCT zaprosiło swoich sąsiadów w minionym roku. Ostatecznie terminal wybrał siedmiu laureatów, którzy otrzymali pomoc finansową na realizację swoich pomysłów. Jednym z nich była właśnie szkoła na Przeróbce ze swoim projektem „Kierunek - podwórko 61". 

– Dzięki grantowi szkoła otrzymała 36 tys. zł na dodatkowe wyposażenie placu zabaw – mówi Dominika Milion, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, DCT Gdańsk, podkreślając, że terminal wspiera szkołę już od wielu lat, a ostatnią wspólną inicjatywą był  ogród z żywej wierzby. – Cieszymy się, że inwestujemy w dzieci i ich rozwój na świeżym powietrzu. 

 Z rozbudowy placu zabaw cieszy się dyrektor szkoły, Anna Kuchta. 

– Oddaliśmy dziś do użytku kolejne elementy, które wchodzą w skład naszego podwórka. To sprzęty wykonane z naturalnego drewna, które przysłużą się rozwijaniu motoryki u dzieci, a także kuchnia błotna, czyli prawdziwy raj dla dzieci, w którym mogą one swobodnie doświadczać i gotować: z liści, gałązek, kasztanów, szyszek, patyczków i oczywiście z... błota – mówi pani dyrektor. 

– Przez taką zabawę dzieci mogą doświadczać różnego rodzaju faktur przedmiotów z którymi się stykają oraz kreować rzeczywistość, która jest wokół nich. To wszystko sprzyja rozwojowi. 

 Dodajmy, że już rok temu na placu zasadzono ogrody wierzbowe w postaci szałasów i labiryntów wykonane z naturalnej wierzby, która... rośnie.

– Zależy nam na zwróceniu uwagi najmłodszych, że przyroda jest naturalnym elementem naszego życia i można żyć z nią w zgodzie. Jedyne co musimy, to odpowiednio ją wykorzystać – mówi pani dyrektor.

 Obecna na otwarciu placu, Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, podkreśla, że miejskim władzom leży na sercu tworzenie przestrzeni do swobodnej zabawy, które ułatwiają naturalny rozwój. 

 – Dzięki takim miejscom dzieci mogą rozwijać dociekliwość, krytyczne myślenie, talenty i tworzyć relacje społeczne, które są kluczowe do rozwoju młodego człowieka – podkreśla Monika Chabior. – Doceniamy zaangażowanie przedsiębiorstwa, jakim jest DCT Gdańsk. Taki sposób podchodzenia do społecznej odpowiedzialności biznesu jest najlepszą praktyką – podsumowała.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.