• <
urząd_morski_gdynia_2021

Uroczystość z okazji otrzymania uznania administracji Grecji przez PRS

ew/PRS

29.10.2019 08:31 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Uroczystość z okazji otrzymania uznania administracji Grecji przez PRS
Uroczystość z okazji otrzymania uznania administracji Grecji przez PRS - GospodarkaMorska.pl

23 października w greckim oddziale Polskiego Rejestru Statków gościli przedstawiciele polskiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej p. Grzegorz Witkowski, Chargé d’affaires Ambasady RP w Atenach p. Tomasz Wiśniewski, przedstawiciele Administracji Grecji, Dyrektor Generalny Zrzeszenia Greckich Armatorów oraz prezes Zrzeszenia Greckich Armatorów Żeglugi Narodowej, armatorzy, oraz przedstawiciele biur projektowych. Podczas wizyty w Grecji, członek Zarządu PRS Dariusz Rudziński wziął udział w spotkaniu greckiego ministra Gospodarki Morskiej i Polityki Wysp p. Ioannisa Plakiotakisa z ministrem Grzegorzem Witkowskim.

Sektor morski dla obu państw jest wyjątkowo ważny, bowiem drzemie w nim ogromny potencjał, który należy wykorzystać. – Nasze definitywnie dobre doświadczenia, wynikające ze współpracy z PRS, niech będą zachętą do dalszego poszerzania współpracy z armatorami greckimi – mówił Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ p. Grzegorz Witkowski. Poza dyskusją o poszerzeniu współpracy gospodarczej między Polską, a Grecją, dyskusja toczyła się także wokół rosnącej aktywności PRS w basenie Morza Śródziemnego. – PRS posiada już ugruntowaną pozycję na greckim rynku, na którym jest dostępny od ponad 23 lat. Postrzegamy ten rynek jako strategiczny dla naszego dalszego rozwoju. Armatorzy greccy kontrolują ok. 25% światowej floty i przeszło połowę floty zarejestrowanej pod banderami państw członkowskich  Unii Europejskiej – podkreślał członek Zarządu PRS p. Dariusz Rudziński, demonstrując jednocześnie przywiązanie i szacunek dla greckiej gospodarki morskiej i naszych partnerów z nią związanych, bowiem część swojego wystąpienia wygłosił w języku greckim. Zaznaczył również, że „PRS jest zaszczycony współpracą z tak znamienitą nacją żeglugową.  Dostrzegamy wyzwania stojące przed światową żeglugą, także te, związane z wprowadzaniem nowych wymagań dot. ochrony środowiska. Chętnie będziemy poszukiwać rozwiązań z greckimi partnerami, które będą realizowały przyjęte przez IMO postanowienia, a równocześnie pozwolą na zachowanie konkurencyjnego charakteru światowej żeglugi.”

Zorganizowane spotkanie nawiązywało do podpisanej w tym roku umowy między Ministerstwem Żeglugi, Spraw Morskich i Polityki Wyspiarskiej Grecji a Polskim Rejestrem Statków, która upoważnia nas do wykonywania w imieniu rządu greckiego, usług certyfikacji konwencyjnej statków pływających pod grecką banderą oraz biur armatorów greckich.

Dzięki zawartemu porozumieniu PRS uzyskał pełne upoważnienie do działania w imieniu greckiej administracji morskiej na statkach pływających pod grecką banderą. To nasze 37 upoważnienie do działania w imieniu administracji morskich. Podczas spotkania dyrektor PRS Hellas p. Robert Domański podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uzyskania upoważnienia – w tym przede wszystkim pracownikom PRS, mocno zaangażowanym w proces wdrożenia legislacji greckiej dot. stanu bezpieczeństwa statków podnoszących grecką flagę. Grecja z tonażem zarejestrowanych statków na poziomie ok. 43 mln GT zajmuje dziewiątą pozycję w rankingu flag. Jesteśmy dziesiątą organizacją uznaną przez Administrację morską Grecji do przeprowadzania przeglądów w jej imieniu. – Rząd polski z zadowoleniem przyjmuje ten rozwój sytuacji. Należy podkreślić, że PRS utrzymuje status uznanej organizacji Unii Europejskiej, a uznanie nie posiada żadnych ograniczeń. Oznacza to, że PRS w pełni czyni zadość wszystkim kryteriom określonym w rozporządzeniu (WE) nr 391/2009. Fakt ten zapewnia również i to, że PRS spełnia wymagania Kodeksu IMO dla uznanych organizacji, które są mniej wymagające niż kryteria europejskie. Od lat Polski Rejestr Statków z powodzeniem obsługuje Polską Administrację Morską, świadcząc usługi konwencyjne dla polskich statków z klasą PRS – wskazywał minister Grzegorz Witkowski z MGMiŻŚ.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.