• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szymański: Przedłużenie brexitu tylko z jasnymi zasadami współpracy

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szymański: Przedłużenie brexitu tylko z jasnymi zasadami współpracy
Szymański: Przedłużenie brexitu tylko z jasnymi zasadami współpracy - GospodarkaMorska.pl

pc

10.04.2019 Źródło: PAP

Przedłużenie brexitu do 30 czerwca oznaczałoby konieczność przeprowadzenia eurowyborów, a dalsze odłożenie daty wyjścia wymagałoby jasnego umówienia się w sprawie zasad współpracy z Wielką Brytanią - mówił we wtorek w Luksemburgu wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Wysłannicy szefów państw i rządów 27 krajów członkowskich przygotowywali we wtorek środowy szczyt, na którym państwa członkowskie mają podjąć decyzję, co dalej z brexitem. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May napisała do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, że chciałaby odłożenia daty wyjścia do 30 czerwca.

"List premier May realistycznie podchodzi do proponowanego momentu przeniesienia daty brexitu na trochę później. To krótsze przedłużenie do 30 czerwca w oczywisty sposób wiązałoby się z przygotowaniami i przeprowadzeniem wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ewentualnie dłuższe przedłużenie momentu brexitu wymagałoby również jasnego umówienia się co do zasad współpracy na przyszłość" - powiedział polskim dziennikarzom w Luksemburgu Szymański.

Jak zaznaczył, Polska podziela przekonanie wszystkich państw członkowskich, że należałoby utrzymać zasady "uczciwej współpracy" między obiema stronami. May zadeklarowała trzymanie się tej reguły w liście do Tuska, ale w UE jest niepewność, co by się stało, gdyby zastąpił ją jakiś eurosceptyk.

Szymański zwracał uwagę, że ostatnie miesiące pokazują, że Wielka Brytania ma wolę, by współpracować z UE w sposób uczciwy i konstruktywny. "Bez względu na komentarze, które dobiegają do nas z wysp, jesteśmy przekonani, że ten rząd i kolejne rządy będą trzymały się tej zasady. Aczkolwiek wymagałoby to potwierdzenia i kolejnych klauzul w samych konkluzjach Rady Europejskiej" - powiedział.

Jeden z głównych eurosceptyków z partii konserwatywnej Jacob Rees-Mogg oświadczył w piątek, że jeśli z powodu odsunięcia brexitu na długo Wielka Brytania "utknie w UE", to powinna przysporzyć Wspólnocie tylu kłopotów, ile to tylko możliwe.

Szymański mówił, że w gronie UE27 zwiększa się przekonanie, że bezumowny, chaotyczny brexit byłby problemem również dla strony unijnej. "Polska stara się podkreślać ten fakt od bardzo wielu miesięcy. Dzisiejsza dyskusja ministrów ds. europejskich jak żadna inna pokazała, że ten pogląd się upowszechnia" - relacjonował minister.

Jego zdaniem UE powinna "trzymać uchylone drzwi" dla możliwości ratyfikacji w brytyjskim parlamencie porozumienia o wyjściu tak długo jak to możliwe. Zadeklarował, że Polska jest otwarta na każde rozwiązanie dotyczące daty przesunięcia brexitu, ale pod pewnymi warunkami.

"Jedno jest pewne, Polska będzie zabiegała i jutro i w najbliższych miesiącach o to, aby utrudnić brexit bez umowy wyjścia. To jest cel naczelny, strategiczny. O tym przypominałem w trakcie tej dyskusji" - oświadczył. Jak zaznaczył, nawet w przypadku krótkiego wydłużenia procesu wyjścia pojawi się problem przeprowadzenia wyborów europejskich, a w przypadku dłuższego przedłużenia konieczne będą klauzule gwarantujące uczciwą współpracę.

Tłumaczył, że miałyby one chronić UE27 przed sytuacją "czysto politycznej, niekonstruktywnej gry po stronie brytyjskiej". Jak zaznaczył, nie spodziewa się takiej gry, ale jest oczywiste, że państwa członkowskie chcą mieć trochę twardsze przesłanki na przyszłość.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.