• <
urząd_morski_gdynia_2021

Polskie koncerny energetyczne zabiegają w Brukseli o sprawiedliwą transformację energetyczno-klimatyczną

gm24

19.11.2019 17:23 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Polskie koncerny energetyczne zabiegają w Brukseli o sprawiedliwą transformację energetyczno-klimatyczną
Polskie koncerny energetyczne zabiegają w Brukseli o sprawiedliwą transformację energetyczno-klimatyczną - GospodarkaMorska.pl

Prezesi GAZ-SYSTEM i PGE podczas spotkania w Parlamencie Europejskim 19 listopada br. przekonywali, że kluczowe jest utrzymanie finansowania krajowych inwestycji energetycznych, związanych z wykorzystaniem  gazu ziemnego jako niskoemisyjnego źródła energii.
 
Kilkudziesięciu posłów, ekspertów przedstawicieli biznesu i instytucji europejskich na zaproszenie członka Komisji ITRE (badań naukowych, przemysłu i energii) posła Jerzego Buzka wzięło udział w debacie. Ze szczególnym zainteresowaniem dyskutowano o zmianach, wynikających z nowo przyjętej polityki kredytowej dla projektów energetycznych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Komisji Europejskiej, EBI oraz Związku Banków Polskich.
 
Prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień zwrócił uwagę na zmiany wynikające z negocjowanego obecnie przez Radę UE i Parlament Europejski rozporządzenia na temat zrównoważonego finansowania, które wpłyną na przyszłość inwestycji w infrastrukturę przesyłową gazu ziemnego.
- „ GAZ-SYSTEM rozbudowując sieć przesyłową  realizuje politykę rządu mającą na celu zwiększenie dostępu do najbardziej ekologicznego surowca wśród paliw kopalnych. Aktualnie prowadzimy szereg wielomilionowych inwestycji, które mają zapewnić w pełni zdywersyfikowany dostęp do gazu ziemnego w naszym regionie Europy. Nowe Rozporządzenie Komisji  w  obecnym brzmieniu komplikuje znacznie  możliwość finansowania przedsięwzięć energetycznych, opartych na niskoemisyjnym źródle energii,  jakim jest obecnie gaz ziemny, zarówno w Polsce, jak i w Europie Środkowej.”- podkreślił Stępień.
 
Zarówno polityka kredytowa EBI jak również zrównoważone finansowanie mogą doprowadzić do całkowitej blokady wsparcia finansowego dla projektów opartych na gazie ziemnym, zarówno przez instytucji publiczne, jak również banki prowadzące działalność komercyjną.
 
Wiceprezes PGE Emil Wojtowicz podkreślał, że przyszłe regulacje unijne powinny uwzględniać różne punkty startowe w transformacji energetycznej państw członkowskich.
-„Bezpośrednie przejście z elektrowni węglowych na odnawialne źródła energii nie jest obecnie możliwe, ponieważ funkcjonujący system energetyczny nie byłby dostatecznie stabilny. Zatem potrzebujemy przewidywalnych źródeł wytwarzania energii, opartych również na gazie ziemnym.” – powiedział Wojtowicz.
 
PGE jako lider transformacji energetycznej w Polsce planuje budowę nowych jednostek gazowych w elektrowni „Dolna Odra” do 2023 o wartości ponad 4 mld złotych, które stanowić będzie wsparcie dla projektowanych przez koncern farm wiatrowych na Bałtyku. Zastąpienie starszych jednostek węglowych nowymi elektrowniami gazowymi zapewnia 3 krotnie emisję CO2 jaka trafia do atmosfery.
 
Uczestnicy spotkania wspólnie doszli do konkluzji, że jedynie inwestycje w gaz ziemny mogą zapewnić w perspektywie 2050 znaczącą redukcję emisji CO2 w Polsce, jak również poprawić jakość powietrza wynikającą obecnie ze spalania w celach energetycznych węgla kamiennego.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.