• <

MFW: światowa gospodarka przejdzie najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku

ew

14.04.2020 14:22 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MFW: światowa gospodarka przejdzie najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku

Partnerzy portalu

MFW: światowa gospodarka przejdzie najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku - GospodarkaMorska.pl

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił we wtorkowym raporcie, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.

Według MFW, w 2020 roku światowy PKB skurczy się o 3 proc., o wiele więcej niż podczas krachu finansowego w 2009 roku.

Raport MFW przygotowywany jest co pół roku, tuż przed spotkaniem Funduszu i Banku Światowego oraz ministrów finansów i szefów banków centralnych 20 największych gospodarek. W tym roku spotkanie to będzie zorganizowane w formie wideokonferencji.

MFW ocenia w raporcie, że globalna gospodarka prawdopodobnie wzrośnie w 2021 roku o 5,8 proc., ale zastrzega, że prognozy te są niepewne, ponieważ wiele będzie zależało od tego jak długo potrwa pandemia, czy pojawi się druga fala zakażeń po wstępnym opanowaniu pandemii oraz czy obawy przed zakażeniem nie doprowadzą do sytuacji, w której ludzie dobrowolnie będą się izolować przez dłuższy czas po zniesieniu formalnych ograniczeń, co spowoduje dalszy spadek popytu na dobra konsumenckie.

Fundusz zakłada też, że widoki na solidne gospodarcze odbicie pod koniec tego roku lub w roku 2021 zależeć będą od skuteczności środków zaradczych zastosowanych przez poszczególne kraje i mających wesprzeć gospodarkę.

MFW prognozuje, że gospodarka w strefie euro skurczy się w 2020 roku o 7,5 proc., w USA o 5,9 proc., w Wielkiej Brytanii o 6,5 proc., w Japonii o 5,2 proc., a wzrost Chin wyniesie 1,2 proc. Globalne obroty handlowe spadną w tym roku o 11 proc.

Niektóre kraje nie będą w stanie wdrożyć efektywnych planów wsparcia gospodarki i "mogą wymagać zewnętrznej pomocy" - ocenia MFW.

Fundusz wezwał też wszystkie kraje do działania w sposób skoordynowany. "Państwa muszą jak najszybciej podjąć wspólną pracę nad spowolnieniem rozprzestrzeniania się wirusa i stworzyć szczepionkę na niego oraz sposoby leczenia choroby (Covid-19)" - ogłosił MFW.

Agencje przypominają, że w ubiegłym tygodniu szefowa MFW Kristalina Georgiewa powiedziała, że nadchodzący kryzys gospodarczy będzie najgłębszym takim załamaniem od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.