• <
urząd_morski_gdynia_2021

Merkel liczy na rozwiązanie sporu handlowego ChRL-USA

ew

06.09.2019 09:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Merkel liczy na rozwiązanie sporu handlowego ChRL-USA
Merkel liczy na rozwiązanie sporu handlowego ChRL-USA - GospodarkaMorska.pl

Liczymy, że spór handlowy pomiędzy ChRL a USA zostanie rozwiązany, gdyż dotyczy on całego świata – powiedziała w piątek kanclerz RFN Angela Merkel na spotkaniu z premierem ChRL Li Keqiangiem w Pekinie. Poruszyła z nim również sprawę Hongkongu.

Niemieckie firmy znalazły się na linii ognia w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej, a gospodarka RFN skurczyła się w drugim kwartale br. o 0,1 proc., nasilając obawy ekspertów o recesję.

Podczas gdy prezydent USA Donald Trump nakłada na Chiny karne cła i naciska na amerykańskie firmy, aby przenosiły stamtąd produkcję do USA, Merkel chce rozpocząć nowy etap współpracy pomiędzy UE a ChRL – pisze agencja Reutera. Europejscy sojusznicy USA podzielają wiele obaw Waszyngtonu związanych z polityką gospodarczą Pekinu, nie zgadzają się jednak z metodami używanymi przez Trumpa.

„Mamy nadzieję, że znajdzie się rozwiązanie sporu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ dotyczy on wszystkich” na świecie - powiedziała niemiecka kanclerz na spotkaniu z Li w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, rozpoczynając oficjalnie swoją wizytę w Chinach.

Merkel oświadczyła, że Niemcy są otwarte na inwestycje ze strony wszystkich chińskich firm. Zaznaczyła jednak, że jej kraj sprawdza inwestycje w niektóre strategiczne sektory i infrastrukturę krytyczną.

Li wyraził nadzieję, że Niemcy będą akceptowały inwestycje większej liczby chińskich firm oraz rozluźnią przepisy dotyczące eksportu niektórych produktów.

Wartość handlu towarowego między Niemcami a Chinami w pierwszej połowie roku wyniosła prawie 100 mld euro. Na drugą połowę 2020 roku, gdy RFN będzie sprawowała prezydencję w Radzie UE, Merkel planuje szczyt UE-Chiny, na którym chciałaby osiągnąć wspólne stanowisko Unii wobec tego azjatyckiego kraju.

Według Reutera szczyt miałby stanowić przeciwwagę dla działań Pekinu w stosunku do UE, które w Berlinie oceniane są jako taktyka „dziel i rządź”. Lansowana przez Chiny logistyczna Inicjatywa Pasa i Szlaku zwiększyła ich wpływy w biedniejszych krajach Wspólnoty, takich jak Węgry czy Grecja – pisze brytyjska agencja.

Merkel poruszyła z Li również kwestię Hongkongu, gdzie od trzech miesięcy trwają prodemokratyczne protesty. „Powiedziałam w czasie rozmów, że prawa i wolności zawarte w hongkońskim Prawie Podstawowym powinny być chronione” - oświadczyła niemiecka kanclerz, odnosząc się do hongkońskiej minikonstytucji. Oceniła, że jedyną drogą do rozwiązania tej kwestii jest dialog polityczny, a nie przemoc.

Przed wizytą Merkel w Chinach grupa wpływowych działaczy demokratycznych z Hongkongu zaapelowała do niej o pomoc w związku z trwającym w tym regionie kryzysem politycznym. Odwoływali się przy tym do jej doświadczeń z życia w komunistycznej NRD i przestrzegali przed prowadzeniem interesów z Chinami, oceniając, że kraj ten nie przestrzega prawa międzynarodowego i łamał swoje zobowiązania w sprawie Hongkongu.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.