pc
Złoty może podążyć ku poziomowi 4,35 za euro, lecz później nastąpi stabilizacja – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich polskich SPW mogą spaść do poziomu 2,00 proc., a nawet chwilowo poniżej 1,90 proc.
"Wróciliśmy do poziomów, wokół których EUR/PLN oscylował przez kilka ostatnich kwartałów. Nie spodziewam się jednak wyjścia eurozłotego powyżej poziomu 4,35, głównie dlatego, że stopy procentowe, przynajmniej w ujęciu nominalnym, są dość atrakcyjne, a ponadto jesteśmy coraz bliżej powrotu do łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC” – powiedział PAP Biznes starszy ekonomista BNP Paribas Paweł Radwański.
Jego zdaniem w perspektywie sierpnia EUR/PLN może podążyć ku poziomowi 4,35, a później nastąpi stabilizacja kursu.
W przypadku pary EUR/USD, Paweł Radwański uważa, że nie widać pola do dalszego (istotnego – PAP) osłabienia się dolara – kurs w sierpniu będzie dążyć do poziomu 1,1250.
RYNEK DŁUGU
Poniedziałkowe notowania na rynku polskich SPW zdominowały niewielkie wzrosty rentowności, głównie na środku i końcu krzywej, choć otwarciu sesji - w porównaniu z piątkowym zamknięciem - towarzyszyły kilkupunktowe spadki dochodowości.
"Od pewnego czasu poruszamy się w rytm trendów na rynkach bazowych, w związku z tym nie spodziewam się jakiegoś wzrostu rentowności” – wyjaśnił ekonomista BNP Paribas.
W perspektywie sierpniowej, w jego ocenie, „przetestujemy poziom 2,00 proc. dla 10-letnich polskich SPW, a może nawet na chwilę zejdziemy poniżej 1,90 proc.”.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-latek wyniosła 1,773 proc., a niemieckich -0,515 proc, po raz pierwszy przekraczając historyczne minimum powyżej poziomu -0,5 proc.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom
Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore
Co z tą „Orką”? Poselska interpelacja prezentuje wątpliwości wokół transparentności wyboru oferenta
Czarter na podróż – przewóz ładunku do portu przeznaczenia
Zmiany w Zarządzie Energi S.A. Magdalena Kamińska będzie pełnić obowiązki prezesa
MSC przerejestruje statki pod indyjską flagę
Konosament – „Bailment” – jako tajna broń systemu common law
Gospodarka morska ważnym tematem w programach największych partii politycznych