• <
bulk_cargo_port_szczecin

Dar Młodzieży znów przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na pokład wracają studenci (foto, wideo)

pc

15.03.2018 04:18 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Dar Młodzieży znów przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na pokład wracają studenci (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży znów przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na pokład wracają studenci (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Studenci wracają na Dar Młodzieży. Fregata, która w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przeszła remont przygotowujący ją do rejsu dookoła świata, zacumowała przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni w środę wieczorem, gdzie czeka teraz na praktykantów. Pierwszą w tym roku podróż szkoleniową zaplanowano na najbliższy piątek.

Na początek praktyki przejdą studenci Akademii Morskiej w Gdyni, a następnie, w ramach współpracy tej uczelni z Hogere Zeevaartschool Antwerpen – studenci Akademii Morskiej z Antwerpii. W maju natomiast Dar Młodzieży wyrusza w podróż dookoła świata.

Trasa 11-miesiecznego rejsu obejmuje porty całego świata, m.in. Cape Town, Singapur, Vancouver, Meksyk i Nowy Jork. Kulminacja wyprawy nastąpi w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. jednostka uświetni Światowe Dni Młodzieży.

Na pokładzie, oprócz studentów Akademii Morskiej, w każdym etapie rejsu uczestniczyć będą grupy młodzieży – finaliści ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

Długie przygotowania

Rejs Niepodległości to duże wyzwanie. W grudniu ubiegłego roku Dar Młodzieży rozpoczął remont klasowy. Jego podwodną część dokładnie oczyszczono z muszli i porostów. Przy okazji sprawdzano i wymieniono elementy ochrony anodowej kadłuba. Dodatkowo konserwację przeszły wał śrubowy, śruba napędowa oraz trzon steru, tak by podróż dookoła świata przebiegała bez zakłóceń. Wymieniono elementy poszycia nadbudówki i międzypokładów, olinowania stałego oraz tzw. bejfuty, czyli przegubowe mocowania rei do masztów. Szczegółowe przeglądy objęły także wyposażenie i urządzenia pokładowe. Wśród nich m.in. kluzy, kabestany, windy oraz łańcuchy.

Z powodu kończącego się resursu sprawdzony został silnik główny SG 2 żaglowca. Dokładnie oczyszczono i zakonserwowano zbiorniki balastowe, paliwa i wody słodkiej. Ważnym elementem przeprowadzanego remontu klasowego była także wymiana stosowanych na fregacie olei na oleje biodegradowalne nowej generacji wraz z dostosowanymi do nich uszczelkami. Rozwiązanie to zapewni Darowi Młodzieży spełnianie rygorystycznych przepisów obowiązujących na wodach i w portach Ameryki Północnej. Na statku zamontowano już także nowoczesną oczyszczalnię ścieków.

To jednak nie koniec zaplanowanych prac. Pod koniec kwietnia Dar Młodzieży wróci na chwilę do SR Nauta, gdzie ostatecznie zostanie przygotowany do długiej podróży. Remont nadzoruje Polski Rejestr Statków. Jego koszt to prawie 1,5 mln zł.

W podróż dookoła świata Dar Młodzieży wyruszy 20 maja z Gdyni. Zakończenie Rejsu Niepodległości planowane jest na marzec 2019 r. Jego organizatorami są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

Dar Młodzieży w liczbach

Właściciel/armator: Akademia Morska w Gdyni
Typ: trzymasztowa fregata
Zbudowany w Stoczni Gdańskiej im. Lenina: symbol stoczniowy B 95/1
Port macierzysty: Gdynia
Wodowanie: 12.11.1981 r.
Podniesienie bandery: 4.07.1982 r.
Znak wywoławczy: SQLZ
Długość całkowita z bukszprytem: 108,815 m
Długość kadłuba: 94,8 m
Długość między pionami: 79,4 m
Szerokość na wręgach: 14,0 m
Zanurzenie maks.: 6,87 m
Powierzchnia ożaglowania podstawowego: 3015 m kw.
Wysokość masztów: fok 49,5m; grot 49,5m; krojc 46,5m
Pojemność brutto: 2255 GT
Pojemność netto: 663 NT
Wyporność: 2946 t
Prędkość pod żaglami: największy dzienny przebieg: 264.7 Mm (śr. prędkość 11.29 w)/maks. prędkość chwilowa: 19.5 w
Silnik główny: Cegielski-Sulzer typ 8 AL 20/24; 2x750 KM (552 kW)
Ster strumieniowy: VB-1100 type, Verhaar Omega BV - 250 kW
Prędkość pod silnikiem: prędk.ekonom.: 9 w; prędk. maks.: 12 w
Załoga stała: 32
Praktykanci: 130+6

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.