• <

Wynik wyszukiwania - "pawlak" - Wiadomości

Katarzyna Duber-Stachurska nową prezes PARP

Katarzyna Duber-Stachurska wygrała konkurs i objęła stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że PARP ma stać się instytucją "bardziej nastawioną frontem do klienta".
17.05.2024

Sąd nie uchylił uchwały "połączeniowej" Lotosu z Orlenem - wyrok prawomocny

Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i nie stwierdził nieważności uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen z Grupą Lotos. Wyrok jest prawomocny. Uchylenia uchwały domagali się akcjonariusze byłej Grupy Lotos. Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo w całości.
15.05.2024

W Świnoujściu odbędzie się 16. Baltic Business Forum pod hasłem „Współpraca dla odbudowy Ukrainy”

Organizatorami tegorocznej edycji Baltic Buisness Forum są Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA. Współorganizatorami: Urząd Miasta Świnoujścia i Województwo Zachodniopomorskie.
14.05.2024

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
10.04.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Prezydent Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza, w którym udział wzięli m.in. ambasadorzy w państwach Trójmorza, przedstawiciele MSZ czy eksperci ds. międzynarodowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2023

Polski Fundusz Rozwoju o wizji wzrostu gospodarki morskiej podczas Baltexpo 2023 [wideo]

Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo to miejsce, gdzie przedstawiciele gospodarki morskiej spotykają się, wymieniają doświadczenia i omawiają przyszłość sektora. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia rozmawialiśmy z Bartłomiejem Pawlakiem, wiceprezesem zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju o zaangażowaniu spółki we wspieranie branży.
07.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER i rozważania na temat przyszłości polskiego sektora energii

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Łódź. 60 śniętych ryb w zbiorniku przy ul. Wojska Polskiego

Ok. 60 sztuk śniętych ryb znaleziono w zbiorniku wodnym na terenie Zieleńca przy ul. Wojska Polskiego w Łodzi. Część powierzchni znajdującego się w sąsiedztwie Akademii Sztuk Pięknych zbiornika pokryta jest osadem. Trwa wyjaśnianie przyczyn zanieczyszczenia wody.
15.06.2023

MSZ: Polak sędzią Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

Nowym sędzią Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu, wybranym na 9-letnią kadencję został Polak, dyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dr Konrad Marciniak - czytamy w komunikacie MSZ.
15.06.2023

Łódzkie. W skierniewickim zalewie znaleziono martwą 12-latkę

Na zalewie w Skierniewicach (woj. łódzkie) poszukiwano dwóch dziewczynek. Jedną z nich, 14-latkę, wyciągnęli z wody świadkowie. Przewieziono ją do szpitala. Drugą, 12-latkę, znaleziono martwą - podał wieczorem rzecznik KW PSP mł. bryg. Jędrzej Pawlak.
05.06.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Czy faunie polskich rzek zagrozi hybryda inwazyjnego skorupiaka?

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) prowadzą badania, które mają wskazać, czy wkrótce w polskich rzekach dojdzie do zintensyfikowanej inwazji hybrydy gatunku skorupiaka Dikerogammarus villosus. Zagraża on faunie, ponieważ żywi się rybią ikrą i wypiera lokalne gatunki żyjące w wodach Europy.
18.04.2023

Kopalnia Bełchatów formuje linię brzegową przyszłych najgłębszych w kraju jezior

Po zakończeniu wydobycia na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów mają powstać dwa najgłębsze w Polsce jeziora. Właśnie rozpoczął się kolejny etap formowania linii brzegowej przyszłych zbiorników wodnych. To jeden z elementów transformacji regionu bełchatowskiego.
12.04.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

PSL: poprzemy rządowy projekt dot. ustawy wiatrakowej, zwanej 10H

Podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej zaapelowaliśmy do premiera, o jak najszybsze odblokowanie energii wiatrowej i zliberalizowanie zasady 10H - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest nasz projekt i projekt rządowy; deklarujemy jego poparcie - dodał.
01.12.2022

Projekt komisji ds. polityki energetycznej: pierwszy raport z działalności do 17 września 2023 r.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 pierwszy raport ze swojej działalności miałaby opublikować do 17 września 2023 r. - wynika z projektu ustawy powołującej tę komisję. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
01.12.2022

Karpacz’22: PFR inwestuje w krajowe firmy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w trakcie debaty „Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski” podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
09.09.2022

Port w Łebie. W sobotę inauguracja kampanii społecznej "Służby"

Nabrzeże portu przy ul. Kościuszki w Łebie będzie miejscem, w którym w sobotę odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Ratownicza połączona z Wielkim Piknikiem Ratowniczym inaugurująca kampanię społeczną "Służby".
02.09.2022

Naimski zdymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Otrzymałem dymisję ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w środę w mediach społecznościowych Piotr Naimski.
20.07.2022

Moskwa: Polska wypowiada międzyrządowe porozumienie gazowe z 1993 roku ws. Jamału

13 maja br. polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji - poinformowała w poniedziałek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.05.2022

Pierwszy dzień bez dostaw gazu z Rosji. Kolejne komentarze polityków

Środa, 27 kwietnia to pierwszy dzień bez rosyjskich dostaw gazu do Polski. Jak poinformował w środę po południu Gaz-System, transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Prezentujemy najnowsze komentarze polityków.
27.04.2022

PSL: energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel. Rząd nie może blokować rozwoju energetyki prosumenckiej, ponieważ daje ona tańszą energię lokalnie i buduje odporność kraju na zakłócenia w dostawach energii z innych krajów - dodał.
08.03.2022

Czego życzy sobie branża morska na 2022 rok?

Barwny i pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji dla branży morskiej rok 2021 za nami. Przed nami natomiast kolejne 365 dni pełne wyzwań i nadziei, sukcesów i porażek. Choć w tym momencie jedynym pewnikiem jest to, że 2022 na pewno nas niejednokrotnie zaskoczy, zapytaliśmy reprezentantów branży morskiej o to, czego życzą sobie i nam wszystkim na nadchodzący rok.
01.01.2022

Dobra Firma. Przedstawiciele branży morskiej na liście nagrodzonych za innowacje i rozwój

Swoje nagrody przyznał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wybierając najlepsze firmy województwa pomorskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. przedsiębiorstwa z branży morskiej, a także medycznej, spawalniczej, kolejowej, IT, rolniczej, budowlanej oraz prawniczej.
24.11.2021

W Bzurze odnaleziono ciało 13-latka

Strażacy z grupy wodno-nurkowej odnaleźli w czwartek w rzece Bzura ciało chłopca. To prawdopodobnie poszukiwany od wtorku 13-latek, który zniknął pod wodą podczas kąpieli w rzece w miejscowości Bednary (Łódzkie).
12.08.2021

Przydacz: porozumienie USA i Niemiec ws. NS2 to porażka jedności europejskiej

Porozumienie Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2 to przede wszystkim porażka jedności europejskiej, to porażka Niemiec, które odpowiadają za decyzję o budowie gazociągu, decyzją rozbijają spójność europejską - uważa wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
23.07.2021

Koalicja Obywatelska domaga się pilnej kontroli NIK w Marynarce Wojennej

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej domagają się, aby NIK przeprowadziła kontrolę w Marynarce Wojennej RP. Chcą, by Izba sprawdziła m.in. czy informacje przekazane w anonimowym liście ws. rzekomej fatalnej sytuacji okrętu ORP Orzeł są prawdziwe.
01.06.2021

Załoga ORP Orzeł systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań

Załoga ORP Orzeł systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań, po naprawach tej jednostki przeprowadzonych w ostatnich latach. W tym czasie okręt zawsze zanurzał się w zabezpieczeniu okrętów ratowniczych - poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak.
27.05.2021

Sprawny załadunek nawozów w Bałtyckiej Bazie Masowej w Porcie Gdynia

Bałtycka Baza Masowa to mieszcząca się w porcie Gdynia spółka specjalizująca się w przeładunku materiałów niebezpiecznych, chemicznych, a w szczególności nawozów. 18 lutego towarzyszyliśmy z kamerą załodze BBM w załadunku Pulanu.
19.02.2021

Intensywny sezon w Stoczni Remontowej Nauta (foto, wideo)

Mimo światowego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, pracownicy Stoczni Remontowej Nauta S.A. w Gdyni działają na pełnych obrotach! Aktualnie prace remontowe, w tym remonty klasowe, prowadzone są jednocześnie aż na 10 jednostkach w dokach i przy nabrzeżach przy Czechosłowackiej 3. Oprócz tego, kolejne 3 jednostki remontowane są na terenach przy ulicy Waszyngtona.
07.11.2020

Rozpoczęła się budowa mostu pontonowego na Wiśle

We wtorek rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny kolektor odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Montaż przeprawy potrwa do czwartku.
08.09.2020

Wykonawca przesyłu ścieków na moście pontonowym wybrany

Wybraliśmy generalnego wykonawcę awaryjnego układu przesyłowego ścieków na moście pontonowym - poinformował w czwartek warszawski ratusz. Najprawdopodobniej od piątku zacznie się stabilizacja gruntu i zwożenie materiałów pod budowę mostu - zapowiedział.
03.09.2020

We wtorek rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie

8 września, rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" - poinformował PAP rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak. Budowa potrwa do czwartku.
03.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Ekspert: Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek Jamału, możemy go używać sami

Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek "Jamału" do przesyłu gazu do Niemiec, możemy go używać sami, w planowanym w Polsce hubie gazowym - powiedział PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
11.05.2020

Porozumienie o współpracy szkoleniowej między Urzędem Morskim w Gdyni a 3. Flotyllą Okrętów

W ramach inauguracji nowego roku szkoleniowego w 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, dowódca Flotylli kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski podpisali porozumienie w zakresie współpracy szkoleniowej.
16.01.2020

Żeglarze nagrodzeni podczas Gdańskiej Gali Sportu

Podczas Gdańskiej Gali Sportu podsumowującej sportowe dokonania w mijającym roku doceniono żeglarzy. Piotr Myszka uplasował się na drugim miejscu w kategorii Najlepszy Sportowiec Gdańska 2019 roku. W tej samej kategorii na miejscu 8 znalazł się Piotr Tarnacki, który jednocześnie został powołany do Gdańskiej Rady Sportu, a miejsce 9 przypadło naszej załodze klasy 49er, Łukaszowi Przybytkowi i Pawłowi Kołodzińskiemu. Zwyciężył Flavio Paixao, portugalski piłkarz gdańskiej Lechii. Dodajmy, że w składzie Gdańskiej Rady Sportu
19.12.2019

Rozpoczął się demontaż rurociągu do oczyszczalni Czajka

Prowadzimy prace przygotowawcze w związku ze ściąganiem z mostu pontonowego rur odprowadzających ścieki do oczyszczalni. Zakładamy, że do demontażu mostu będzie można przystąpić w niedzielę wieczorem – poinformował Robert Kciuk, dyrektor Wód Polskich w Warszawie podczas briefingu prasowego.
23.11.2019

Naimski: mamy pełne magazyny gazu, nie ma zagrożenia, jeśli Rosjanie zakręcą gaz

Zawsze istnieje groźba, że Rosjanie zakręcą gaz na zimę, ale nie ma zagrożenia dla Polski, mamy pełne magazyny gazu - zapewnia pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, minister w KPRM Piotr Naimski.
02.10.2019

PKN Orlen i PGE będą współpracować przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

PKN Orlen oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Współdziałanie ma dotyczyć prac logistyczno-organizacyjnych oraz zakłada dzielenie się doświadczeniami i wymianą know-how. Do podpisania listu doszło podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
12.09.2019

Krynica: projekt offshore strategiczny dla całej gospodarki

Program budowy morskich farm wiatrowych (offshore) ma strategiczne znaczenie dla całej gospodarki - zgodnie ocenili uczestnicy dyskusji na 29. Forum Ekonomicznym w Krynicy. List intencyjny ws. współpracy przy offshore podpisały w czwartek PGE i PKN Orlen.
05.09.2019

PFR chce zainwestować 4,5 mld zł w projekty na rzecz gospodarki niskoemisyjnej

PFR chce zainwestować w projekty o wartości 4,5 mld zł na rzecz gospodarki niskoemisyjnej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PFR Paweł Borys.
04.09.2019

Prezydent powołał Radę ds. Przedsiębiorczości

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Przedsiębiorczości, której zadaniem ma być zapewnienie polskim przedsiębiorcom warunków dla stabilnego rozwoju. Jak mówił prezydent, małe i średnie przedsiębiorstwa to 40 proc. naszego PKB i 70 proc. miejsc pracy w Polsce.
10.05.2019

W Bazylice Mariackiej pochowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku pochowano w sobotę zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W świątyni oraz na terenie miasta w pożegnaniu samorządowca brało udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
19.01.2019

Dziś pogrzeb prezydenta Adamowicza (foto)

W sobotę w Gdańsku odbędą się uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Rozpoczną się one w południe mszą pogrzebową w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
19.01.2019

Emilewicz: Prosta spółka akcyjna jest stworzona na potrzeby starupów

Prosta spółka akcyjna to nowa forma stworzona na potrzeby starupów - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że jej rejestracja będzie prostsza i tańsza niż np. spółki akcyjnej.
07.01.2019

Minister energii zwróci się o kontrolę w PGNiG ws. kontraktu gazowego z 2010 r.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył w środę w Sejmie, że zwróci się do rady nadzorczej PGNiG o kontrolę korporacyjną ws. kontraktu z Gazpromem w 2010 r. Stwierdził też, że Polsce należało się od Gazpromu 2,5 mld zł, z których zrezygnowano.
03.10.2018

Czołowi zawodnicy podsumowali zakończony sezon Ekstraklasy

Po emocjonującej dwudniowej walce w Sopocie Olsztyński Klub Żeglarski wygrał decydujące starcie w NostriMaris Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej i został nowym klubowym mistrzem Polski PZŻ. Srebrny medal zdobył PZU Jeziorak Yacht Club, a na najniższym stopniu podium stanęła SEJK Pogoń Szczecin. Czołowi zawodnicy podsumowali zakończony sezon.
14.09.2018

Wielkie emocje przed finałem Ekstraklasy

Czas na decydujące starcie w NostriMaris Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej. W weekend w Sopocie 4. runda regat wyłoni Klubowego Mistrza Polski. A największe szanse na końcowe zwycięstwo mają prowadząca w klasyfikacji załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego oraz znajdujące się tuż za nim PZU Jeziorak Yacht Club i SEJK Pogoń Szczecin.
08.09.2018

Kto wygra Ekstraklasę? Czas na decydujące starcie

Już w najbliższy weekend odbędzie ostatnia czwarta runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Tym razem NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska zawita do Sopotu. Liderem klasyfikacji jest załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego przed PZU Jeziorakiem Yacht Club i SEJK Pogonią Szczecin.
03.09.2018

Naimski: W 2009 r. rząd zmienił nastawienie w negocjacjach z Gazpromem

Rządowe instrukcje negocjacyjne na rokowania z Gazpromem z marca i lipca 2009 r. są całkowicie odmienne, ta zmiana to "istota całego zdarzenia" - ocenił minister Piotr Naimski, omawiając raport NIK nt. umów gazowych z Rosjanami z lat 2006-2011.
19.07.2018

Szef PSL: jestem przekonany o rzetelności Pawlaka w negocjacjach umów gazowych z Rosją

Jestem przekonany o jego największym zaangażowaniu, rzetelności i sumienności - tak prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił działania Waldemara Pawlaka, który uzgadniał porozumienia gazowe z Gazpromem w latach 2009–2010.
03.07.2018

NIK o negocjacjach gazowych: Na opinie ws. projektów umów prezes URE miał 2 min

Rządowe Centrum Legislacji miało 30 minut na zaopiniowanie projektów umów międzynarodowych, a prezes Urzędu Regulacji Energetyki - 2 minuty - informuje Najwyższa Izba Kontroli w informacji o wynikach kontroli zawierania umów gazowych oraz realizacji terminala LNG.
03.07.2018

Naimski: utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę w efekcie rozmów w latach 2008-2010 dała Gazpromowi ok. 1 mld zł prezentu

Faktyczna utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę, co dało ok. 1 mld zł prezentu dla Gazpromu, utrata kontroli nad Europolgazem, utrwalenie zależności do Rosji, wstrzymanie dywersyfikacji gazu - to efekty rozmów gazowych z lat 2008 - 2010 - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
02.07.2018

NIK: nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki ws. uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010

Nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010 - wytknęła NIK w ujawnionym w poniedziałek raporcie. Ministrem gospodarki i wicepremierem w tamtym czasie był ówczesny szef koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak.
02.07.2018

Polski Fundusz Rozwoju zainwestował w nową linię produkcyjną dla Ferrum

Dzięki wsparciu kapitałowemu PFR spółka Ferrum zrestrukturyzowała się i uruchomiła jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji rur niezbędnych do budowy wielkich rurociągów. Ma już potencjalnych kontrahentów.
27.06.2018

Debata PAP: Elektryfikacja transportu nieunikniona

Elektryfikacja transportu to zjawisko nieuniknione, które zaczynamy obserwować nie tylko na Zachodzie, ale również i w Polsce. Będzie ono mieć wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również na środowisko - uważają uczestnicy czwartkowej debaty zorganizowanej przez PAP.
08.06.2018

Famur wraz z PFR i JSW powalczy o kontrakty w Indiach

Famur będzie współpracował z Polskim Funduszem Rozwoju i innymi firmami przy zdobywaniu kontraktów w Indiach. We wtorek podpisano porozumienie, w ramach którego Famur i PFR dołączyły do zawiązanej w kwietniu grupy partnerów, którą tworzą JSW, PeBeKa i Indyjsko-Polska Izba Handlowo-Przemysłowa.
16.05.2018

Woźniak: We wtorek spodziewane jest zakończenie postępowania arbitrażowego z Gazpromem

We wtorek w Wiedniu spodziewane jest zakończenia postępowania arbitrażowego PGNiG przeciw Gazpromowi. Jak powiedział prezes polskiej spółki Piotr Woźniak, nic nie wskazuje, by Rosjanie chcieli przedłużać postępowanie.
26.03.2018

Naimski: z tranzytu gazu rosyjskiego do Niemiec Polska nie ma żadnych korzyści

Z tranzytu gazu rosyjskiego do Niemiec gazociągiem jamalskim Polska nie ma żadnych korzyści, ale rząd będzie starał się to zmienić - mówi w wywiadzie dla tygodnika Gazeta Polska pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.12.2017

Ekspert: decyzja Gazpromu o renegocjacji kontaktu jamalskiego może mieć związek z Baltic Pipe

Decyzja Gazpromu o renegocjacji kontraktu jamalskiego może być ruchem wyprzedzającym, bo Rosjanie widzą perspektywę ukończenia projektu Baltic Pipe - ocenia w rozmowie z PAP Wojciech Jakubik.
09.12.2017

Naimski: amerykański gaz skroplony staje się konkurencyjny na europejskim rynku

Kontrakt PGNiG na dostawę amerykańskiego gazu skroplonego jest ważny, bowiem pokazuje, że amerykański gaz staje się konkurencyjny na rynku europejskim - uważa minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
24.11.2017

Targi Boasthow 2017 za nami

Organizowana w Łodzi XIX edycja Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych „Boatshow 2017” przeszła do historii. Podczas tegorocznej edycji można było zobaczyć ofertę ponad 100 konstrukcji pływających, w tym luksusowych łodzi motorowych, pełnomorskich jachtów żaglowych, housboatów oraz jachtów do turystyki śródlądowej. Po raz pierwszy w historii imprezy najlepsze mariny i porty w Polsce miały okazję zaprezentować swoją ofertę w specjalnie przygotowanej „Strefie marin”. W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele Polskiego Związku
22.11.2017

Ekonomiści o czynnikach wzrostu gospodarki 4 proc. rocznie do 2030 roku

By polska gospodarka rozwijała się w tempie 4 proc. rocznie do 2030 roku, polskie firmy powinny być m.in. bardziej innowacyjne, lepiej korzystać z osiągnięć naukowych, ale mieć też stabilne warunki prawne - uważają ekonomiści.
17.11.2017

Naimski: Wkrótce może być odtajniony raport NIK ws. umowy gazowej z Rosją

W ciągu tygodnia, dziesięciu dni może nastąpić odtajnienie materiałów źródłowych do raportu NIK i wtedy będzie odtajniony też raport ws. szczegółów dot. umowy gazowej z Rosją z 2010 r. - mówił w piątek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
10.11.2017

Śledztwo ws. umowy gazowej z Rosją trwa od września

Od września warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych w 2010 r., w związku z negocjowaniem i podpisaniem niekorzystnej dla Polski oraz sprzecznej z prawem UE umowy na dostawy do Polski rosyjskiego gazu.
06.11.2017

Kosiniak-Kamysz o publikacji nt. W.Pawlaka: kłamców i oszczerców nie brakuje

Kłamców i oszczerców nie brakuje – w ten sposób prezes PSL Władysław Kosiniak–Kamysz odniósł się w niedzielę do publikacji tygodnika "Sieci" na temat udziału b. wicepremiera Waldemara Pawlaka w negocjacjach gazowych z Rosją.
05.11.2017

„Sieci” o udziale Waldemara Pawlaka w negocjacjach gazowych z Rosją

Trudno w to uwierzyć, ale Waldemar Pawlak dbał o interes rosyjski lepiej niż sami Rosjanie - pisze o udziale b. wicepremiera w negocjacjach gazowych z Rosją portal wpolityce.pl, zapowiadając czołówkowy materiał w nowym tygodniu "Sieci".
05.11.2017

PGNiG chce renegocjować ceny gazu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do Gazpromu o renegocjacje ceny gazu ziemnego, dostarczanego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego – poinformował w środę zarząd spółki.
01.11.2017

Szef polskiej dyplomacji zakończył wizytę w USA

Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył wizytę w USA, podczas której przedstawił polskie stanowisko w kluczowych sprawach członkom władz amerykańskich, dyplomatom na sesji ONZ w Nowym Jorku, ekspertom waszyngtońskich ośrodków opiniotwórczych i mediom.
22.09.2017

Jakóbik: możliwe, że starczy, by sprawą kontraktu jamalskiego zajęła się prokuratura

Komisja śledcza może alarmować, może wspierać działania; czasami te komisje śledcze pomagają, ale czasami - przeszkadzają; być może starczy, by sprawą zajęła się prokuratura - powiedział o ewentualnej komisji śledczej ws. kontraktu jamalskiego redaktor naczelny portalu BizesAlert Wojciech Jakóbik.
11.09.2017

Bezpieczeństwo na statkach pasażerskich typu ro-ro

Polski Rejestr Statków we współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Krajowej Izby Gospodarki Morskiej organizuje 3 października 2017 r. w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie seminarium pt. Bezpieczeństwo na statkach pasażerskich typu ro-ro. Ma ono na celu zwrócenie uwagi środowiska żeglugowego na niektóre aspekty bezpieczeństwa statków, w szczególności statków pasażerskich typu ro-ro. Wydarzenie patronatem honorowym objął Urząd Morski w Szczecinie, posiadający wielkie doświadczenie w czuwaniu nad bezpieczeństwem ż
08.09.2017

Sawicki: powinno się znów upublicznić materiały dot. negocjacji z Gazpromem

W obliczu wątpliwości co do polskiej strategii negocjacyjnej z Gazpromem w 2010 r., które pojawiły się po publikacji tygodnika "Sieci", powinno się ponownie upublicznić dokumenty dotyczące tych negocjacji - powiedział w środę Marek Sawicki (PSL).
30.08.2017

Naimski: negocjacje gazowe rządu PO-PSL – „Polska - Rosja 0:7”

– Najistotniejsze elementy negocjacji gazowych rządu PO-PSL opisałem w dokumencie: „Polska - Rosja 0:7”; delegacja Ministerstwa Gospodarki od wicepremiera Waldemara Pawlaka nie chciała tego słuchać i wyszła z sali – komentuje rewelacje tygodnika „Sieci” minister Piotr Naimski.
29.08.2017

Łoskot-Strachota: Gazowa sytuacja Polski po 2009 r. była skomplikowana

Polska negocjowała umowę gazową z 2010 r. w skomplikowanej sytuacji - powiedziała PAP ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Jak przypomniała, po kryzysie gazowym z 2009 r. Polska miała problem z zabezpieczeniem niezbędnych ilości gazu.
28.08.2017

Jakóbik: Wiele znaków zapytania wokół umowy gazowej z 2010 r.

Wokół umowy gazowej z 2010 r. są znaki zapytania, być może część odpowiedzi jest w niejawnym raporcie NIK - powiedział PAP redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik, komentując doniesienia tygodnika "Sieci" nt. okoliczności zawarcia kontraktu.
28.08.2017

Karczewski: odpowiedzialność za umowę z Gazpromem z 2010 r. - nie tylko polityczna

Odpowiedzialność za umowę z Gazpromem z 2010 r. powinna być odpowiedzialnością nie tylko polityczną - ocenił w rozmowie z telewizją internetową "wPolsce.pl" marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o doniesienia tygodnika "Sieci" na temat negocjacji umowy z Gazpromem.
28.08.2017

„Sieci”: Gazowy walkower

Tygodnik "Sieci" opisał kulisy podpisania w 2010 r. niekorzystnej dla Polski umowy gazowej; dotarł do niejawnych instrukcji negocjacyjnych przyjmowanych przez rząd PO-PSL.
28.08.2017

Uczestnicy Euro Power: gaz z Norwegii to dywersyfikacja i argument w negocjacjach z Rosją

Korytarz Norweski dałby Polsce nie tylko realną dywersyfikację dostaw gazu, ale mógłby stanowić argument w ewentualnych negocjacjach z Rosjanami – uznali w czwartek uczestnicy panelu poświęconego rynkowi gazu podczas konferencji Euro Power.
08.04.2017

Wizyta ministra Gróbarczyka w PGE Eksploatacja

Wczoraj (28.03) z roboczą wizytą w PGE Eksploatacja zagościł Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej. Spotkał się także z pracownikami portu.
28.03.2017

PGNIG wyobraża sobie życie bez Gazpromu

Wyobrażamy sobie życie bez Gazpromu - powiedział we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Spółka przedstawiła strategię na lata 2017 - 2022. Właśnie w 2022 r. wygasa tzw. kontrakt jamalski z Gazpromem na dostawy gazu do Polski.
14.03.2017

Związkowcy PGE Eksploatacja zabrali głos. Chcą interwencji rządu w spółkę

Źle się dzieję w terminalu Port Gdański Eksploatacja. Zamiast prywatyzacji i rozwoju jest sprawa w sądzie i straty finansowe. Do akcji wkroczyły dwa związki zawodowe z PGE. Napisały wspólny list do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o podjęcie działań, które uratują przedsiębiorstwo.
13.02.2017

Kobieta po raz pierwszy dowódcą Grupy Jednostek Pływających MW

Od uroczystej parady morskiej na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczęła się uroczystość przekazania dowodzenia holownikiem H-8, a zarazem Grupą Jednostek Pływających. Obowiązki od dotychczasowego dowódcy kmdr. ppor. Aleksandra Modrzejewskiego przejęła kpt. mar. Ewa Pawlak. To pierwsza kobieta w historii, która będzie dowodziła Grupą Jednostek Pływających MW.
07.02.2017

Gazprom: zwłoka Polski w podpisaniu kolejnej umowy tranzytowej grozi eksportowi gazu do UE

Kontrolowany przez Kreml Gazprom, największy europejski dostawca gazu, ostrzegł przed ryzykiem dostaw surowca do Europy przez Polskę, gdyż Warszawa nie przyjęła jeszcze nowych warunków tranzytu gazu - podała w środę agencja Reuters.
25.01.2017

Z Uniwersytetu Gdańskiego na południe Afryki

W trakcie planowanego na 25 czerwca Zjazdu Absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych przewidziany jest panel absolwentów, który będzie okazją do prezentacji ciekawych sylwetek i osiągnięć ludzi biznesu, nauki, emigracji i polityki, którzy studiowali w sopockich uczelniach ekonomicznych. Będzie wśród nich Roman Kinda, którego studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego zaprowadziły z malowniczo położonego pomiędzy jeziorem i lasami Więcborka na surową, angolańską pustynię. Firma
04.05.2016

Partyjna miotła w radzie nadzorczej Portu Gdynia

Wczoraj (17.03) odbyło się w Warszawie nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Na spotkaniu wprowadzono kilka kluczowych zmian w składzie rady nadzorczej spółki.
20.03.2016

Rada nadzorcza skończyła obradować. Dorota Raben dalej prezesem Portu Gdańsk (aktualizacja)

Nie doszło do przewidywanych zmian w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk. Przynajmniej na razie, bo niedługo zostanie rozpisany konkurs na nowe stanowiska w zarządzie.
15.03.2016

Zmiany w radzie nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

Walne Zgromadzenie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA uchwaliło zmiany w radzie nadzorczej spółki. Ze składu rady zostali odwołani: Ewa Pawlak, Magdalena Witkowską i Andrzej Krawczyka. Na ich miejsce powołano: Krzysztofa Halagierę, Mariana Szajnę oraz Przemysława Marchlewicza.
08.03.2016

Prywatyzacja Portu Gdańskiego Eksploatacji: Maltańczycy pozwali zarząd gdańskiego portu

Mariner Capital Limited zablokowała w sądzie sprzedaż PGE. Maltańczycy żądają od zarządu gdańskiego portu spełnienia warunków wcześniejszej umowy.
25.08.2015

Proces sprzedaży Portu Gdańskiego Eksploatacja ruszy od nowa

Nic nie wyszło ze sprzedaży Portu Gdańskiego Eksploatacja. Właściciele nie potrafili się porozumieć przy wyborze oferty. Niebawem ruszy więc nowy proces sprzedaży.
03.07.2015

Wojna o portową spółkę. Trwa dziwna gra

W przetargu na prywatyzację operatora przeładunkowego w Porcie Gdańskim zwyciężył inwestor z Malty. Ale o spółkę trwa dziwna gra.
03.06.2015

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte

16 maja 2015 w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, z którego tysiące Polaków wypłynęło w świat, otwarte zostało jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przedstawia ono historię milionów naszych rodaków żyjących poza ojczyzną kiedyś i dziś. Pod adresem Gdynia, ul. Polska 1 powstało jedyne w kraju Muzeum Emigracji.
16.05.2015

Co oznacza decyzja ws. prywatyzacji spółki Port Gdański Eksploatacja?

Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk nie wyraziło zgody na sprzedaż 100 proc. akcji spółki Port Gdański Eksploatacja (PGE) Mariner Capital, inwestorowi z Malty.
25.02.2015

Na ratowanie stoczniowych dźwigów w Gdańsku wpłynęło 10 zł

Władze Gdańska apelują o wpłacanie pieniędzy na ratowanie stoczniowych dźwigów. Od połowy października na konto utworzone w tym celu wpłynęło... 10 zł. Działacze społeczni zarzucają miastu, że prowadzona zbiórka jest słabo nagłośniona.
03.02.2015

Waldemar Pawlak: Mam nadzieję, że ustawa o OZE będzie uchwalona do końca kadencji Sejmu

- OZE musi być postrzegane jako szansa na rozwój regionu. W naszym kraju brakuje strategicznego podejścia, co przejawia się w braku legislacji. Mam nadzieję, że w tej kadencji Sejmu uda nam się przyjąć ustawę o odnawialnych źródłach energii a nowy rząd bardziej zdecydowanie uruchomi mechanizmy dla OZE – powiedział premier Waldemar Pawlak podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Gdańsku.
12.09.2014

Ruszyła II edycja Polskiego Kongres Energii Odnawialnej w Gdańsku

Województwo pomorskie, ze względu na uwarunkowania geograficzne jest naturalnym liderem w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych – powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk do uczestników Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Gdańsku.
10.09.2014

Pomorze ma najlepsze warunki dla rozwoju OZE

- Gminy takie jak Kobylnica w woj. Pomorskim to najlepszy przykład mądrej polityki samorządu, która w zrównoważony sposób rozwija OZE w tym energetykę wiatrowa, z korzyścią dla społeczności lokalnej – przekonuje wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej dr Arkadiusz Sekściński. O energetyce wiatrowej oraz rozwoju OZE i efektywności energetycznej dyskutować będą eksperci i politycy już 8 września podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
01.09.2014

Statek Bayagbona zbudowany dla Nigerii ochrzczony w Gdańsku. Ważny dzień dla współpracy polsko-nigeryjskiej. (foto/wiedeo)

W środę, 13 sierpnia przy nabrzeżu gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuildning odbyła się uroczystość chrztu nowoczesnego statku badawczo-szkoleniowego BAYAGBONA. Jednostkę ochrzciła Pani Dr Patience Jonathan, żona prezydenta Nigerii. Prestiżowy projekt kompleksowej budowy jednostki zrealizowały spółki Navimor International oraz Stocznia Wisła. Konkurując o pozyskanie kontraktu polskie firmy pokonały konkurentów z Azji i innych krajów europejskich.
14.08.2014

Gdańsk: Trójstronne porozumienie celem poprawienia dostępności do portu

Urząd Miejski w Gdańsku przedstawił szczegóły porozumienia pomiędzy władzami miasta i zarządem portu, którego celem jest modernizacja układu drogowego prowadzącego do Portu Gdańsk.
27.03.2014

Zmarł prof. Zbierski, b. dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego

W wieku 87 lat zmarł prof. Andrzej Zbierski, archeolog i wieloletni dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jako archeolog badał m.in. grób astronoma Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.
09.10.2013

„Polska od Bałtyku odepchnie się sama”?

„ W naszym kraju gosposie domowe, mogą liczyć na większe zainteresowanie przedstawicieli rządu niż marynarze” ironizował przedstawiciel branży morskiej na konferencji poświęconej powrotowi armatorów pod polską banderę. Zdaniem Jacka Dubińskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków w Polsce brakuje dialogu między przedsiębiorcami tworzącymi branżę morską a urzędnikami państwowymi, tworzącymi regulacje prawne. Przykładem tego niepokojącego zjawiska jest kwestia dostosowania polskiego prawa mors
14.05.2013

Ustawa o odnawialnych źródłach energii- „uwolnić energię Polaków”

Mimo planów podłączenia produkujących zieloną energię farm wiatrowych do sieci energetycznej, Polska jest jedynym obok Cypru europejskim krajem, który nie transponował dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Jeśli w najbliższym czasie nie zostanie przyjęty , stosowny akt prawny, podatnicy poniosą koszty opieszałości rządu. W akcję uświadamiającą zaangażował się Greenpeace.
08.04.2013

Czwarta Duża Perła dla Portu Gdynia w jubileuszowym X rankingu „Perły polskiej gospodarki”.

16 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa X Gala Pereł Polskiej Gospodarki, podczas której nastąpiło ogłoszenie wyników rankingu „Perły Polskiej Gospodarki”. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. (jedyny z zarządów portów morskich w rankingu) znalazł się na 43 miejscu w kategorii Duże Perły oraz na 7 miejscu w kategorii Perły Sektora Infrastruktury.
21.11.2012

Polski sektor portowy wkracza w okres świetności dzięki bliskiej współpracy sektora I rządu

W piątek, 16 listopada 2012 r., DCT Gdańsk zorganizowało pierwsze spotkanie portowej branży kontenerowej, w którym wzięli udział przedstawiciele zarządów głównych polskich portów, operatorzy terminali oraz przedstawiciele ich klientów. Spotkanie to stanowi pierwszy krok do utworzenia silnej reprezentacji sektora, zdolnej do efektywnej współpracy z rządem. Dzięki tej inicjatywie możliwe będzie przygotowanie niezbędnych reform zwiększających konkurencyjność polskich portów oraz polskiej gospodarki.
17.11.2012

Łączy nas śledź

18 maja, już po raz siedemnasty odbędzie się w Szczecinie międzynarodowa impreza pod nazwą Herring Szczecin. To największe w Polsce spotkanie przedstawicieli branży morskiej. Weźmie w nim udział niemalże 2200 osób z prawie 200 firm z całego świata. Przy okrągłych stołach zasiądą armatorzy, spedytorzy, przedstawiciele portów, stoczni, morskich uczelni, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, władz administracyjnych. Najwięcej gości – handlowych partnerów, kontrahentów i współpracowników – zaprosi Polska Żegluga Morska. Tuż za nią p
10.05.2012

Gdańsk ma nowego Pirata!

Krzysztof Kucharski został nowym Gdańskim Piratem. Mimo młodego wieku udało mu się pokonać trzech konkurentów i przekonać komisję konkursową do swojej kandydatury. Funkcję pirata będzie sprawował społecznie, a jego głównym zadaniem ma być dodawanie kolorytu Głównemu Miastu w sezonie turystycznym. Nowy pirat ma również oficjalnie reprezentować Gdańsk podczas ważnych wydarzeń promocyjnych.
19.04.2012

Silniki dla statków ze Stargardu Szczecińskiego

Niemiecka firma Tognum, pośrednio kontrolowany przez Daimlera i Rolls-Royce\'a, zbuduje fabrykę silników pod Stargardem Szczecińskim, dokładnie na terenach objętych Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
13.03.2012

Górnicy i marynarze

"Górnictwo morskie surowcową szansą przyszłych pokoleń" - to temat międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej, która dziś rozpoczyna się w Krakowie. Biorą w niej udział między inny-mi przedstawiciele szczecińskich uczelni.
07.12.2011

Górnictwo morskie surowcową szansą przyszłych pokoleń

Pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz Wicepremiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka odbywa się w Krakowie I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Górnictwo morskie surowcową szansą przyszłych pokoleń”.
06.12.2011

Bałtycka awantura na radzie energetyki o terminal LNG

Na spotkaniu ministrów energetyki Łotwa chciała zapewnienia, że terminal LNG wspierany środkami UE powstanie u niej, na to nie zgodziły się Litwa i Estonia. Łotwa zażądała więc wykreślenia z wniosków ze spotkania zapisu o synchronizacji przesyłu prądu.
25.11.2011

Moda na DCT - morski kierunek gospodarki

Zbudowaniu silnego frontu, dbającego o perspektywy rozwoju polskiej gospodarki morskiej, znakomicie sprzyjają wizyty polityków w DCT - najnowocześniejszym terminalu gdańskiego portu.
26.07.2011

Minister Gospodarki Waldemar Pawlak odwiedza DCT

DCT Gdańsk w czwartek 21 lipca gościło Waldemara Pawlaka, Wice Premiera, Ministra Gospodarki w Rządzie Donalda Tuska. Wizyta odbyła się przy okazji dziewiczego zawinięcia do DCT Gdańsk Evelyn Maersk, jednego z ośmiu największych statków świata o pojemności 15 500 TEU.
22.07.2011

Kto skorzysta na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej?

Nowelizacja ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej otworzy możliwości inwestowania w naszym kraju w morską energetykę wiatrową. Wejdzie w życie za miesiąc. Zdaniem ekspertów to szansa dla przemysłu, portów oraz sektora badawczo-rozwojowego.
15.06.2011

MG: obowiązuje już nowela VAT i zerowa stawka na usługi portowe

Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Tym samym usługi portowe są opodatkowane zerową stawką VAT - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Gospodarki.
03.04.2011

Global Ocean Governance: from Vision to Action

24 lutego br. w Gdańsku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Anna Wypych-Namiotko wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji Prawa Morza Global Ocean Governance: from Vision to Action. Konferencja, zorganizowana przez .....
01.03.2011

Polski biznes polityczny

Relacje państwo-gospodarka to obszar wrażliwy - wymagający trudnych decyzji. Kwestie własności i władzy, prawo i regulacje pozostają sferą pretensji, ambicji, niedokończonych procesów, połowicznych reform, sporów o doktrynę i praktykę.
16.02.2011

Portowcy kontra zabójczy VAT

Trwa wspólna akcja pracodawców, pracowników, związków zawodowych oraz środowiska akademickiego, która ma doprowadzić do utrzymania zerowej stawki VAT od usług portowych. Działania te popiera część parlamentarzystów. Zerowej stawki chce też PiS, co podkreślali działacze tej partii na wczorajszej konferencji prasowej w Szczecinie.
16.02.2011

Pawlak chce zerowego VAT-u w portach

Resort gospodarki chce przywrócenia preferencyjnej, zerowej stawki podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, obecna 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów.
15.02.2011

Lotos chce mieć dostęp do własnych złóż ropy

Wicepremier Pawlak zaprosił azerski koncern narodowy do udziału w przetargu na Grupę Lotos. Firma naftowa z Azerbejdżanu została zaproszona przez polski rząd do udziału w prywatyzacji Grupy Lotos. Poinformował o tym wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, przebywający z wizytą w tym kraju.
26.11.2010

Żegluga ledwie dryfuje

Związkowcy ze Związku Zawodowego Marynarzy i Rybaków Kontraktowych (ZZMiRK) obawiają się o losy Grupy Kapitałowej Polska Żegluga Morska, przedsiębiorstwa państwowego, z którym związane jest ponad 3,5 tys. miejsc pracy, oraz o losy firm kooperujących z PŻM, zatrudniających ponad 10 tys. osób. Po upadku stoczni upadek PŻM byłby kolejnym "sukcesem" w dorobku koalicji PO - PSL. Sprawą PŻM zajmie się dzisiaj sejmowa Komisja Skarbu Państwa.
28.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.