• <

Wynik wyszukiwania - "krk" - Wiadomości

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Węgierskie MSZ oskarża UE, Bułgarię i Chorwację o blokowanie dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają Węgrom dywersyfikację dostaw gazu z Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez dziennik „Nepszava”.
02.11.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Silne trzęsienie ziemi w Chorwacji

W czwartek w okolicach wyspy Krk w Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 - poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Chorwackie służby sejsmologiczne oceniły następnie magnitudę wstrząsów na 4,8 w skali Richtera.
16.02.2023

Chorwackie FSRU otrzymało pierwszą dostawę z Mozambiku

Pierwsza dostawa LNG dotarła do nowego pływającego terminalu Krk w Chorwacji. Skroplony gaz z Mozambiku przypłynęła brytyjskim tankowcem 23 stycznia.
30.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Morawiecki: gazociąg miedzy Polską a Słowacją wzmacnia bezpieczeństwo miedzy naszymi krajami

Gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa i pokoju w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, który był gazociągiem wojny – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w Strachocinie na Podkarpaciu.
26.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Pojemność chorwackiego terminala LNG na Morzu Adriatyckim większa o ponad 100 proc.

Pojemność terminala LNG na należącej do Chorwacji wyspie Krk na Morzu Adriatyckim zostanie zwiększona z 2,9 do 6,1 mld metrów sześciennych. Chorwacja zostanie regionalnym hubem energetycznym - ogłosił w poniedziałek podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze chorwacki premier Andrej Plenković.
20.06.2022

Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja

Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca.
26.05.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic I wraz z głównymi kontraktowami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
22.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Eksperci: Baltic Pipe zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Ukończenie gazociągu Baltic Pipe spowoduje, że Polska będzie mniej podatna na szantaż energetyczny - oceniają eksperci. U wybrzeży Danii statek Castoro 10 zakończył budowę podmorskiego odcinka gazociągu pod Bałtykiem.
18.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

LNG Croatia kończy pierwszy przeładunek skroplonego gazu ziemnego na chorwackiej wyspie Krk

Chorwacki terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG), znajdujący się na wyspie Krk, zakończył pierwszą operację przeładunku na małą skalę.
25.05.2021

Gazowe rozmowy na Pomorzu

Na trzy dni Międzyzdroje, za sprawą konferencji GAZTERM, stały się europejskim forum dyskusji o inwestycjach gazowych. Wsparciem dla rozwoju sieci gazowych w Polsce są fundusze unijne, mówił o tym, podczas wydarzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
28.09.2020

Węgry: od jesieni 2021 będzie mógł docierać gaz od strony Serbii

Od października 2021 r. będzie mógł docierać na Węgry gaz od strony Serbii – oświadczył w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto po rozmowie z ministrem górnictwa i energetyki Serbii Aleksandrem Anticiem w Budapeszcie.
05.06.2020

Gaz przez Turecki Potok może dotrzeć na przełomie 2021 i 2022 roku

Gaz za pośrednictwem gazociągu Turecki Potok może dotrzeć na Węgry pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku – ocenił w poniedziałek wiceminister ds. innowacji i technologii Węgier Peter Kaderjak w telewizji M1.
27.01.2020

Szijjarto: Węgry gotowe do rozmów o kolejnej umowie z Gazpromem

Rząd Węgier i kierownictwo koncernu Gazprom są gotowe do rozmów o nowej długoterminowej umowie o dostawach gazu na Węgry – podał w poniedziałek węgierski MSZ po rozmowie szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto z przedstawicielem władz Gazpromu w Budapeszcie.
02.12.2019

Węgry: Oddano do użytku tłocznię gazu w Csanadpalota

Na Węgrzech oddano w poniedziałek do użytku tłocznię gazu w miejscowości Csanadpalota na granicy z Rumunią. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto uznał połączenie gazociągów Węgier i Rumunii za ważną inwestycję w sferze bezpieczeństwa energetycznego.
08.10.2019

Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów

Około 750 mln zł kosztowała budowa 168-km gazociągu Lwówek-Odolanów, oddanego do użytku przez Gaz-System. To kolejny krok w dążeniu do suwerenności energetycznej Polski - mówił w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.10.2019

KE zatwierdza wsparcie terminala LNG przez władze Chorwacji

Plany chorwackich władz, by wesprzeć budowę i funkcjonowanie terminalu skroplonego gazu LNG na wyspie Krk, nie naruszają unijnych zasad pomocy państwa - poinformowała w środę Komisja Europejska.
31.07.2019

USA/Duda: Polska ma ambicje być hubem biznesowym, energetycznym Europy Centralnej

Polska jako jedno z największych państw Europy Centralnej ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Menlo Park podczas Polsko-Amerykańskiego Forum Nowych Technologii.
18.06.2019

Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu

Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu i tu nic się nie zmienia - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ten sposób odniósł się do zarzutów opozycji, że polski przemysł obronny traci z powodu rosnących zagranicznych zakupów MON.
13.06.2019

Szijjarto: Węgry chcą rozpocząć podłączanie się do Tureckiego Potoku jesienią

Węgry planują rozpoczęcie procedury podłączania się do gazociągu Turecki Potok wczesną jesienią bieżącego roku – powiedział agencji TASS minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
29.05.2019

Szef MSZ Węgier: Jeśli Exxon będzie zwlekać, kupimy gaz od Rosji

Węgry zwrócą się ponownie do Rosji o dostawy gazu ziemnego, jeśli Exxon Mobil do września nie podejmie decyzji, czy zainwestuje w duży projekt eksploatacji złóż rumuńskich na Morzu Czarnym – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.
16.05.2019

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiada rychłe podpisanie umowy ws. dostaw gazu

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział rychłe podpisanie porozumienia z Gazpromem w sprawie dostaw gazu na przyszły rok. Część surowca ma zostać dostarczona już w tym roku – podała w czwartek agencja MTI.
19.04.2019

W Zagrzebiu o terminalu LNG w Świnoujściu, przyszłości UE i regionie Bałkanów Zachodnich

Chorwacja pozostaje dla Polski jednym z najważniejszych partnerów w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki oraz szeroko rozumianej polityki europejskiej – podkreślił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu ze swoją chorwacką odpowiedniczką.
18.04.2019

Szijjarto: Węgry chcą kupić 25 proc. udziałów w terminalu LNG na wyspie Krk

Węgry zaproponowały Chorwacji nabycie 25 proc. udziałów w planowanym terminalu gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
12.04.2019

Węgry chcą kupić 25 proc. udziałów w terminalu LNG na wyspie Krk

Węgry chcą kupić 25 proc. udziałów w planowanym terminalu gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk – poinformował we wtorek węgierski dziennik "Magyar Nemzet", powołując się na chorwackiego ministra środowiska i energetyki Tomislava Ćoricia.
09.04.2019

Terminal Krk LNG ze wsparciem chorwackiego rządu

Chorwacja zamierza współfinansować powstanie terminalu LNG na północnym Adriatyku w kwocie 100 mln euro – zapowiedział tamtejszy minister energetyki i środowiska, Tomislav Coric.
22.03.2019

Import gazu LNG z USA do UE nadal rośnie, choć jest ciągle niewielki

Od końca lipca ubiegłego roku import z USA do Unii Europejskiej gazu skroplonego (LNG) wzrósł o 181 proc. – poinformowała w piątek Komisja Europejska. Ciągle są to jednak ilości stosunkowo niewielkie, biorąc pod uwagę unijne zapotrzebowanie na błękitne paliwo.
08.03.2019

Unipetrol przedłużył umowę ws. dostaw ropy rurociągiem JANAF

Aneks przedłużający do 2021 r. umowę ramową dotyczącą transportu ropy naftowej rurociągiem JANAF podpisał czeski Unipetrol z Grupy Orlen i chorwacki Jadranski Naftovod. Magistrala stanowi alternatywną trasę tłoczenia surowca do Czech.
28.02.2019

Chorwacja będzie współfinansować budowę terminalu Krk LNG

Chorwacja zamierza współfinansować powstanie terminalu LNG na północnym Adriatyku w kwocie 100 mln euro – zapowiedział tamtejszy minister energetyki i środowiska, Tomislav Coric.
13.02.2019

Media: Węgry i Słowenia chcą zbudować dwustronne połączenie gazowe

Węgry i Słowenia złożyły do UE wspólny wniosek o uznanie połączenia gazowego między nimi za projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania, dzięki czemu mogłyby dostać na niego unijne dofinansowanie – podał w poniedziałek dziennik „Magyar Hirlap”.
04.02.2019

Węgry: rząd rozmawia o kupnie terminalu LNG na wyspie Krk

Rząd węgierski prowadzi rozmowy z władzami chorwackimi na temat kupna udziałów w planowanym terminalu gazu skroplonego na wyspie Krk; powstanie terminalu jest jednak niepewne – podał w czwartek węgierski dziennik „Nepszava”, powołując się na kilka źródeł.
06.12.2018

MIiR: Zgoda KE na dofinansowanie gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie dla projektu Gazociąg Pogórska Wola-Tworzeń. Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System dostanie z Programu Infrastruktura i Środowisko ponad 600 mln zł - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
13.08.2018

KE: 145 mln euro ze środków UE na budowę gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń

KE zdecydowała w poniedziałek o przeznaczeniu 145,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń.
13.08.2018

Druga tłocznia gazu w Wielkopolsce uruchomiona

Nowa tłocznia w Odolanowie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju - twierdzi wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko. Inwestycja umożliwia ciągły odbiór gazu z Niemiec i kierowanie jego nadwyżek do Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach.
28.06.2018

Chorwacja otworzyła drugi przetarg pod budowę terminalu LNG

LNG Croatia otworzyła drugi przetarg na wybór inwestora do budowy pierwszego terminalu LNG w Chorwacji. Parę dni temu propozycja budowy tego obiektu została zaaprobowana przez tamtejszy parlament.
24.06.2018

Kolejny kraj buduje terminal LNG

Chorwacja już rozpoczęłą budowę nowego terminala LNG. Inwestycja ma częściowo być opłacona z funduszy unijnych.
29.05.2018

Prezydent postuluje stworzenie wolnego rynku gazu w Europie Środkowej

Stworzenie wolnego rynku gazu w Europie Środkowej, którego cechami będą: bezpieczeństwo, efektywność, opłacalność, stabilność i zaufanie – postuluje prezydent Andrzej Duda.
07.05.2018

Chorwacji zależy na szybkim wykonaniu terminalu LNG

Chorwacki rząd uchwalił specjalną ustawę, która ma przyśpieszyć konstrukcję terminala LNG w Krk. Jak podkreśliła chorwacka minister gospodarki, Martina Dalić, ustawa ma zmienić decyzję z 2015 r., nadając projektowi strategiczne znaczenie na wszystkich jego etapach. Celem jest jak najszybsze rozpoczęcie realizacji projektu, aby dotrzymać terminu jego ukończenia, który został ustalony na 2019 rok.
31.03.2018

Chorwacja przyśpiesza konstrukcję swojego terminalu LNG

Chorwacki rząd uchwalił specjalną ustawę, która ma przyśpieszyć konstrukcję terminala LNG w Krk. Do uchwalenia przepisu doszło 1 lutego.
01.02.2018

Pozwolenie na budowę fragmentu gazowego korytarza Północ-Południe

Wojewoda śląski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Tworóg-Tworzeń, który w przyszłości ma stanowić odcinek gazowego korytarza Północ-Południe - poinformował w czwartek operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Gazociąg ma powstać do 2020 r.
04.01.2018

Ochrona danych osobowych – projekty ustaw. Część 2

Rozporządzenie 2016/679 zacznie być aktem bezpośrednio stosowanym od dnia 25 maja 2018 r. i do tego czasu każde z państw członkowskich zobowiązane jest do zapewnienia jego skutecznego stosowania w swoim porządku prawnym poprzez przyjęcia właściwych przepisów wewnętrznych. Tym samym, począwszy od tej daty, wszystkie, właściwe polskie przepisy muszą zapewniać skuteczne stosowanie przepisów tego rozporządzenia. W tym celu, poza uchwaleniem nowej ustawy o ochronie danych osobowych, konieczne będzie również dokonanie licznych z
05.12.2017

Wydatki inwestycyjne Gaz-Systemu w 2018 r. wyniosą ok. 1,9 mld zł

Wydatki inwestycyjne Gaz-Systemu w 2018 r. wyniosą ok. 1,9 mld zł - powiedział PAP wiceprezes spółki Artur Zawartko. Jak dodał, Gaz-System koncentruje się na rozbudowie systemu na potrzeby Baltic Pipe oraz na elementach gazowego korytarza Północ-Południe.
14.10.2017

Ponad 73 mln zł dofinansowania na gazociąg Czeszów-Kiełczów

Operator polskiego systemu przesyłowego gazu, spółka Gaz-System uzyskała ponad 73 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę gazociągu Czeszów-Kiełczów na Dolnym Śląsku. To fragment gazowego Korytarza Północ-Południe.
13.09.2017

Otwarto gazociąg Czeszów-Wierzchowice

Ponad 91 mln zł kosztowała budowa 14-kilometrowego gazociągu wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice, który we wtorek otwarto w okolicach miejscowości Czeszów na Dolnym Śląsku. To pierwsza cześć gazowego Korytarza Północ-Południe.
12.09.2017

T. Stępień: Gaz-System musi inwestować, by dostarczyć gaz

Polski system gazowy się rozwija, musimy więc być przygotowani na dostarczenie gazu z dowolnego kierunku na cały polski rynek - powiedział PAP prezes polskiego operatora systemu przesyłowego Gaz-System, Tomasz Stępień.
12.09.2017

Zaproszenia do składania ofert na budowę terminala LNG w Chorwacji

Chorwacka państwowa spółka LNG Hrvatska opublikowała zaproszenia do składania ofert w przetargu na dostawę pływającego terminala LNG oraz budowę urządzeń naziemnych na wyspie Krk. Chorwacki terminal LNG ma być zakończeniem gazowego korytarza Północ-Południe.
11.09.2017

12 września rusza nowy gazociąg, część korytarza Północ-Południe

12 września operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System uruchomi nowy gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice. To zakończenie budowy dolnośląskiej części gazowego korytarza Północ-Południe - poinformował rzecznik spółki Tomasz Pietrasieński.
29.08.2017

Prezydent: liczę, że polsko-chorwackie porozumienia umożliwią stworzenie korytarza gazowego

Mam nadzieję, że podpisane porozumienia umożliwią stworzenie korytarza gazowego pomiędzy Morzem Bałtyckim a Adriatykiem - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po podpisaniu pięciu umów polsko-chorwackich realizujących koncepcję Trójmorza.
07.07.2017

Gaz System zawarł umowę z chorwackim operatorem systemu przesyłu gazu

Gaz System zawarł umowę o współpracy z Plinacro – chorwackim operatorem systemu przesyłowego. Spółki będą współdziałać na rzecz rozwoju rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej. Operatorzy porozumieli się podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza - poinformował w piątek Gaz System.
07.07.2017

Prezydent Chorwacji: celem połączenia gazowego z Polską niezależność energetyczna regionu

Nie ma mowy o konkurencyjności terminali LNG w Polsce i Chorwacji, ale o ich komplementarności - oświadczyła w piątek w Warszawie prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. Według niej celem połączenia gazowego z Polską jest niezależność energetyczna regionu.
07.07.2017

Ekspert: polsko - amerykańska wspólpraca gazowa niepokoi Rosję

Jest zielone światło ze strony amerykańskiej administracji na szeroki eksport amerykańskiego gazu do Polski i krajów regionu - powiedział PAP ekspert rynku Piotr Maciążek. Jego zdaniem, to już nie tylko projekt biznesowy, ale i polityczny, który budzi zaniepokojenie Rosji.
06.07.2017

Trump: jesteśmy gotowi pomóc w dywersyfikacji dostawców energii

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Staliśmy się wielkim eksporterem, mamy nadzieję, że z tego skorzystacie - mówił Trump na szczycie krajów Trójmorza.
06.07.2017

Prezydent Duda: chcemy, żeby nigdy nikt nie mógł zastosować szantażu gazowego wobec państw Trójmorza

Chcemy, by nigdy nie było takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie mógł zastosować wobec któregokolwiek z krajów naszej części Europy szantaż gazowy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w czwartek w Warszawie.
06.07.2017

Prezydent: Trójmorze wzmacnia Unię Europejską; zwiększa jej konkurencyjność

Wzmacnianie rozwoju infrastruktury w ramach Trójmorza wzmacnia zarazem Unię Europejską; zwiększa jej konkurencyjność w stosunku do innych światowych potęg - powiedział prezydent Andrzej Duda. Współpraca krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej ma też pomóc "dorównać" Zachodowi.
06.07.2017

Szef MSZ: bardzo nam zależy na współpracy z Amerykanami w dziedzinie energetyki

Bardzo nam zależy na współpracy z Amerykanami w dziedzinie energetyki - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Gaz z Rosji jest niepewny, bo dostawy mogą zostać poddane presji politycznej; wartością kontraktu gazowego ze Stanami byłaby stabilność polityczna - dodał.
30.06.2017

KE: ponad 107,7 mln euro na budowę interkonektora gazowego Polska-Słowacja

Ponad 107,7 mln euro z unijnego programu Łącząc Europę (CEF) trafi na budowę interkonektora gazowego Polska-Słowacja - poinformowała w piątek KE. To jeden z 18 projektów rozbudowy infrastruktury energetycznej w UE, na które przeznaczono w sumie 444 mln euro.
19.02.2017

Gdańsk: Kolejna dostawa ropy irańskiej dla polskiej rafinerii

Kilka miesięcy temu - w sierpniu ubiegłego roku w Gdańsku obsłużono największy w historii portu tankowiec z irańską ropą na potrzeby Rafinerii Lotos, który przywiózł wówczas do portu blisko 300 tysięcy ton surowca.
24.01.2017

Milion baryłek ropy naftowej z Iranu dla PKN ORLEN już w gdańskim Naftoporcie (wideo)

Pod koniec ubiegłego roku PKN Orlen sfinalizował zakup 1 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light. Jest to pierwszy zakup irańskiej ropy przez koncern z Płocka. Wczoraj w godzianch wieczornych ładunek dotarł do gdańskiego Naftoportu w zbiornikach tankowca Vilamoura.
22.01.2017

Ministrowie resortów gospodarki morskiej Polski i Chorwacji podpisali memorandum o współpracy

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i Oleg Butković, minister ds. morskich, infrastruktury i transportu Chorwacji podpisali list intencyjny o współpracy w ramach Inicjatywy Trzy Morza, której oba kraje są głównymi inicjatorami i partnerami.
09.01.2017

Tchórzewski: decyzja ws. gazociągu Opal - w poprzek solidarności gospodarczej UE

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie umożliwienia Gazpromowi zwiększenia wykorzystania gazociągu Opal idzie w poprzek solidarności gospodarczej w UE - mówi w rozmowie z PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.
30.10.2016

Wiceszef KE pozytywnie o planie połączenia gazowego z szelfem norweskim

Brama Północna, czyli projekt połączenia złóż gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym, może stać się stabilną drogą dostaw gazu do całego regionu Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej – ocenił wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
18.10.2016

Szefczowicz: tranzyt gazu przez Ukrainę częścią strategii dywersyfikacji

Wyrażamy silne wsparcie dla kroków, które należy podjąć, żeby upewnić się, że tranzyt gazu przez Ukrainę pozostanie trasą dostępną również w roku 2019. To strategiczny interes krajów Grupy Wyszehradzkiej - mówił w sobotę Marosz Szefczowicz, wiceszef KE ds. Unii Energetycznej.
15.10.2016

Naimski: projekt połączenia gazowego z szelfem norweskim się uda

Projekt połączenia złóż na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłu gazu, tym razem z pewnością się uda. Jest sprzyjająca sytuacja polityczna i ekonomiczna - ocenił w czwartek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
15.09.2016

Kurtyka: Dywersyfikacja dostaw gazu to realny zysk dla gospodarki

Dywersyfikacja dostaw gazu to realny zysk dla gospodarki - powiedział we wtorek w Krynicy wiceminister energii Michał Kurtyka podczas panelu dotyczącego budowy tzw. korytarza północnego, którego częścią jest gazociąg Baltic Pipe, łączący złoża gazu na szelfie norweskim, przez duński system przesyłowy z polskim wybrzeżem.
07.09.2016

Powstanie gazowy korytarz Świnoujście – Krk?

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w Dubrowniku w Chorwacji mówił o połączeniu dwóch gazoportów: w Świnoujściu z chorwackim w Krk. Rurociąg przez Przełęcz Łupkowską stanowiłby element europejskiego korytarza gazowego północ-południe, łączącego dwa morskie terminale LNG – w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk.
27.08.2016

CEEP w Waszyngtonie: Europa Centralna gotowa na partnerstwo gazowe z USA

Stany Zjednoczone mogą odegrać istotną rolę we wzmacnianiu i dywersyfikacji europejskich rynków energii. Przekonywał o tym Marcin Bodio, dyrektor zarządzający Central Europe Energy Partners (CEEP), podczas Transatlantyckiej Konferencji nt. Energii, jaka miała miejsce w Waszyngtonie.
06.04.2016

Akademia Morska w Szczecinie ma nowy symulator

Wydział Nawigacyjny AM w Szczecinie wzbogacił się o nowy sprzęt – symulator inspekcji statku. Umożliwia on m.in. wirtualną wycieczkę po czterech typach statków: masowcu, zbiornikowcu, kontenerowcu lub platformie wiertniczej. Bez konieczności mustrowania na statek można obejrzeć m.in. mostek, siłownię, urządzenia pokładowe, ładownię, zbiorniki itp., ze szczególnym uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych i ich stanu technicznego. Nowy symulator to lepsza jakość i efektywność kształcenia w szczecińskiej uczelni.
27.05.2015

Gazowy korytarz bez ostatniego przystanku. To szansa dla Polski?

Prawdopodobnie nie powstanie terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk. Inwestycja miała być elementem korytarza gazowego, którego jedną z najważniejszych części jest wciąż budowany gazoport w Świnoujściu.
08.01.2015

Na Bałtyku będzie wojna na terminale gazowe?

Litwini rzucają wyzwanie polskiemu gazoportowi. Chwalą się, że ich terminal będzie ukończony szybciej niż polski, a dodatkowo jest tańszy. W tle bardzo dobrze widać jak złe są polsko-litewskie stosunki gospodarcze i polityczne.
09.10.2014

Terminal LNG wśród priorytetowych inwestycji krajów bałtyckich

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu oraz połączeń z Polski z systemem przesyłu gazu na Litwie, Słowacji i w Czech to strategiczne projekty wymienione w drugiej edycji Regionalnego Planu Inwestycyjnego na lata 2014-23 dla krajów regionu Morza Bałtyckiego
22.05.2014

PISM: gazowy korytarz Północ-Południe może być geopolitycznym przełomem

Uruchomienie w Europie Środkowej gazowego korytarza Północ-Południe, czyli połączenia gazowego od Świnoujścia po Krk w Chorwacji, może doprowadzić do geopolitycznego przełomu w całym regionie - ocenia Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
06.12.2013

Polska potrzebuje lepszej infrastruktury gazowej

W sytuacji, gdy najważniejsze projekty mają dofinansowanie z Unii Europejskiej, wydawałoby się, że czeka nas inwestycyjny boom. Ale czy to możliwe przy obecnych kłopotach branży budowlanej?
26.09.2013

Gazowy korytarz Bałtyk-Adriatyk realnie ruszy w 2018-2020 r.

Realny termin uruchomienia gazowego połączenia Bałtyku z Adriatykiem to lata 2018-2020 - zgodnie ocenili uczestnicy dyskusji o korytarzy północ-południe na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Korytarz ma łączyć terminale LNG w Świnoujściu i w Chorwacji.
05.09.2013

Gazowy szlak jedwabny, czyli co przyniesie korytarz Północ-Południe

Polakom słowo "korytarz" źle się kojarzy. Jednak ten, łączący kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwację, ma przynieść naszemu krajowi i jego sąsiadom nie zagrożenie, ale większe bezpieczeństwo.
01.06.2011

Terminal LNG w unijnej koncepcji energetyki

W marcu uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę terminalu LNG w Świnoujściu, który buduje włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum pod nadzorem brytyjskiej firmy Atkins Ltd. Za budowę odpowiada czterech inwestorów: spółka Polskie LNG, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Urząd Morski w Szczecinie i spółka Gaz-System.
12.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.