• <

Wynik wyszukiwania - "hansa" - Wiadomości

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Czarter na podróż – okres ładowania w formule „sztywnej” [Część 1]

Zgodnie z orzeczeniem „Hulthen v Stewart” [1903] A.C. 389 – ustalony „zamkniętą formułą czasową” laytime musi być określony w sposób jasny i jednoznaczny (zob. „Van Liewen v Hollis” [1920] A.C. 239). Czy przyjęta formuła ujęta jest określoną liczbą dni, czy godzin, czy też precyzyjnie ustaloną, na przykład, dobową czy godzinową ratą załadunkową („Alexander v Aktieselskabet Hansa” [1920]; „Van Nievelt v Forslind” [1925] 30 Com. Cas. 263) nie ma to różnicy prawnej. W obu przypadkach mówimy o „zamkniętej” formule ustalenia lay-time.
29.03.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Disabled Sailing Polish Cup: pod żaglami bez barier

W Mrągowie, nad jeziorem Czos żeglarze z niepełnosprawnościami uczestniczyli w szkoleniu, które były zwieńczone trzydniowymi regatami. Klinika sportowa to projekt, który ma na celu przełamywanie barier, integrację społeczną osób niepełnosprawnych i ich aktywizację poprzez żeglarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej.
16.09.2023

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata oraz pierwsza kwalifikacja na Igrzyska olimpijskie

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing. Reprezentacja Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami zdobyła też Puchar Narodów dla najlepszego teamu mistrzostw. A w Hadze, w regatach klas olimpijskich, polscy żeglarze klasy 49er wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską dla kraju.
16.08.2023

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.
15.08.2023

MŚ w żeglarstwie: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.
13.08.2023

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
11.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

Finnlines – kurs na innowacyjne statki ro-ro z długą linią ładunkową. Port Gdynia i OT Gdynia już się przygotowują

Dobrze znany w Polsce Finnlines w okresie styczeń – wrzesień 2022 osiągnął wzrost sprzedaży o 31%. Przychody wyniosły 558,4 mln euro. W tym czasie statki armatora przewiozły 572 tys. jednostek ładunkowych, 99 tys. samochodów ciężarowych oraz 514 tys. pasażerów. Swój udział w dobrych wynikach operatora ma również połączenie Polska-Finlandia z serwisem ro-ro sześć razy w tygodniu między Gdynią a Hanko.
24.02.2023

Szwecja. Prokurator: wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek z zewnątrz

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.
01.12.2022

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami świata!

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień (oboje AKS OSW Olsztyn) mistrzami świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture! W Omanie dzisiaj rozegrano serię finałową, w której polska załoga nie pozostawiła rywalom złudzeń.
27.11.2022

Polscy żeglarze z niepełnosprawnościami mistrzami świata w Hiroszimie

Dwa złote medale i jeden srebrny! To dorobek polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w mistrzostwach świata w Hiroszimie. W klasie Hansa 303 single mistrzem świata wśród mężczyzn został Piotr Cichocki, a wśród kobiet złoty medal wywalczyła Olga Górnaś-Grudzień. W klasie Hansa 303 doubles Piotr i Olga razem w załodze wywalczyli srebrny medal! Wyniki zostały ustalone po wczorajszym dniu, dzisiaj bowiem w Hiroszimie zabrakło wiatru.
23.10.2022

Klaus-Michael Kühne o kosmicznych zarobkach armatora z Hamburga

Klaus-Michael Kühne, większościowy udziałowiec Kuehne + Nagel, publicznie skrytykował fakt, że Hapag-Lloyd, którego jest współwłaścicielem, rejestruje w tej chwili ogromne, nadzwyczajne przychody. Wszystko to wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine.
30.08.2022

90 lat temu podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP "Burza"

90 lat temu, 10 sierpnia 1932 r., na flagsztoku ORP "Burza" zawisła biało-czerwona bandera. Niszczyciel brał udział w walkach u wybrzeży Norwegii i Bitwie o Atlantyk. Przez lata pełnił funkcję okrętu muzeum w Gdyni. Zwiedziły go 4 mln osób.
10.08.2022

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę w Arktyce, zwany "wojną o whiskey"

Dania i Kanada zakończyły spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce, dzieląc półkilometrowe terytorium na pół - poinformowało we wtorek MSZ w Kopenhadze. Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.
14.06.2022

Dania. Na Wyspach Owczych stanie radar przeciwlotniczy. Powód - napięcia na północy z powodu działań Rosjan

Władze Danii oraz Wysp Owczych porozumiały się w czwartek w sprawie umieszczenia wojskowego radaru przeciwlotniczego na tym położonym na Atlantyku archipelagu. Duński sprzęt ma monitorować napięcia na północy po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.06.2022

Były bankier, który stał się magnatem żeglugowym, zbija fortunę 19 miliardów dolarów dzięki pandemii

Gianluigi Aponte porzucił pracę w finansach, aby skupić się na żegludze. Teraz, kilkadziesiąt lat później, jest właścicielem jednej z największych morskich fortun na świecie.
22.05.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Rodzący się rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga coraz więcej firm i inwestorów zza granicy. Elektrownie wiatrowe na Morzu Bałtyckim wspomogą transformację energetyczną Polski stając się przy tym podstawą rodzącego się sektora gospodarki. W pierwszej części cyklu "Kto jest kim w polskim offshore? rozmawiamy z Ørsted. – Polska jest dla nas rynkiem strategicznym – podkreślają Duńczycy. Nadchodzący rok będzie okresem intensywnego dialogu Ørsted z rynkiem.
18.12.2021

Czarter na podróż – termin dopłynięcia do portu załadunku [Część I]

Dopłynięcie do portu załadunku („preliminary voyage to the port of loading”) stanowi (za znanym sformułowaniem Lorda Diplock z „The Johanna Oldendorff” [1973] 2 Lloyd’s Rep. 285], pierwszy z czterech etapów realizacji czarteru na podróż. Umowy czarteru różnią się zasadniczo, w ujęciu terminu, w którym statek powinien dopłynąć do portu załadunku. Od niezwykle precyzyjnych ustaleń umownych („the vessel will be in […] by 1st July”) poprzez bardziej ogólnikowe sformułowania typu „expected ready to load” poprzez całkowite ominięcie te
13.09.2021

Rynek frachtowy i czarterowy pnie się w górę. Analiza rynku frachtowego i czarterowego [tygodnie 25-28/2021]

W kolejnych tygodniach roku rynek odznacza się kontynuacją wzrostów stawek frachtowych i czarterowych obserwowanych w różnych segmentach żeglugi. W branży kontenerowej wzrosty są naprawdę duże. Na rynku spekuluje się, że taki obrót sprawy może w pewnym okresie czasu doprowadzić do załamania się rynku transportu kontenerowego.
20.07.2021

Uruchomienie nowego połączenia przez kanał La Manche [podsumowanie tygodnia 29/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowej ofercie DFDS. Firma wystartowała z serwisem cargo na linii Calais-Sheerness.
20.07.2021

A.P. Moller - Maersk wprowadza produkt kolejowy dla firmy Amica

Maersk uruchomił pierwszy dedykowany pociąg z Chin do Polski dla firmy Amica, skracając z 43 do 10 dni czas tranzytu na tej trasie.
09.04.2021

HHLA przejął większościowy udział w spółce specjalizującej się w automatyzacji

Niemiecki operator terminalowy zdobył większościowy udział w iSAM AG, rodzimym specjaliście w technologii automatyzacji. HHLA przejmie ponad 80 procent akcji w firmie z Zagłębia Ruhry.
03.02.2021

CPK rozpoczął pozyskiwanie danych do master planu lotniska m.in. prognozy przewozów

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła pozyskiwanie specjalistycznych danych na potrzeby master planu lotniska. Chodzi m.in. o prognozy dotyczące przewozów pasażerskich i cargo. To kolejny etap uzgadniania koncepcji Portu Solidarność z potrzebami przewoźników - poinformował CPK w piątkowym komunikacie.
15.01.2021

Pierwsza udana próba zestrzelenia rakiety balistycznej pociskiem wystrzelonym z okrętu w USA (wideo)

Pentagon poinformował we wtorek o pierwszej w historii udanej próbie zestrzelenia rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym za pomocą pocisku przechwytującego, wystrzelonego z okrętu. Do przechwycenia rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej.
18.11.2020

Nietypowy ładunek zmierza do portu w Świnoujściu

Mieszkańcy Świnoujścia, turyści i kibicujący budowie tunelu pod Świną niemal codziennie sprawdzają portal marinetraffic.com śledząc położenie statku „Da Chang”, na którego pokładzie od paru tygodni płynie do Polski TBM (Tunel Boring Machine, czyli maszyna drążąca tunel).
30.09.2020

Lodowce na Spitsbergenie topnieją

Lodowce pokrywające około 60% archipelagu Svalbard od lat 80. systematycznie topnieją. „Jeśli ocieplenie utrzyma się na obecnym poziomie, niezwykle trudno będzie uniknąć dalszej utraty masy lodowców Svalbardu” – komentują naukowcy w artykule, który właśnie ukazał się na łamach Nature Communications. Wśród autorów artykułu jest dr Bartłomiej Luks z Instytutu Geofizyki PAN.
18.09.2020

Blisko 40 niepełnosprawnych żeglarzy na starcie Disabled Sailing – Polish Cup 2020

Blisko 40 niepełnosprawnych żeglarzy ścigało się na Wiśle Śmiałej w Gdańsku w Disabled Sailing – Polish Cup 2020. Była to kolejna edycja zawodów organizowanych przez Polski Związek Żeglarski we współpracy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy ścigali się na specjalnie dostosowanych łódkach klasy Hansa 303. W klasie jednoosobowej zwyciężył Adam Bielski, a w dwuosobowej załoga Zbigniew Jastrzębski i Agata Lach.
16.09.2020

Lodowce Svalbardu znacznie bardziej podatne na ocieplenie od połowy lat osiemdziesiątych

Korzystając z modelu klimatycznego o wysokiej rozdzielczości, naukowcy wykazali, że linia firnu na Svalbardzie cofnęła się do krytycznej wysokości w połowie lat osiemdziesiątych. Od tego czasu większość tamtejszych lodowców straciła ochronną warstwę firnu, co sprawia, że ​​lód jest znacznie bardziej podatny na topnienie latem. Takie są ustalenia naukowców, którzy w swojej pracy wykorzystali dane z monitoringu glacjologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
15.09.2020

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak

Właściciel znanego szczecińskiego jachtu żaglowego Sharki, który wczoraj wieczorem zatonął w pobliżu Cuxhaven w Niemczech, jest zobligowany do wydobycia jego wraku - tak poinformował dziś urząd morski niemieckiego miasta portowego.
12.08.2020

PZŻ zaprasza żeglarzy z niepełnosprawnościami na Disabled Sailing Polish Cup 2020

Disabled Sailing – Polish Cup 2020 to siedmiodniowe regaty wraz ze szkoleniem regatowym dla osób z niepełnosprawnościami. Odbędą się one w dniach 5-11 września, a gospodarzem będzie Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk w Górkach Zachodnich. Zapraszamy do udziału.
31.07.2020

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Port Helsinki uzyskał pomoc unijną na swoje zielone inwestycje

Fiński port w Helsinkach otrzymał wsparcie finansowe od UE na projekty inwestycyjne portów na trasach Helsinki – Tallinn i Helsinki – Travemünde, a także na instalację lądowego systemu zasilania dla usług rejsowych Hernesaari. Inwestycje koncentrują się na uczynieniu portów bardziej przyjaznymi dla środowiska i wydajniejszymi.
19.07.2020

Unity Line znów łączy Polskę i Skandynawię

„Podróżować to żyć.” Słowa duńskiego bajkopisarza - Hansa Christiana Andersena - wybrzmiewają dziś zaskakująco aktualnie. Oczywiście nie ma podróży bez otwartych granic. Dlatego - firma, która łączy Polskę i Skandynawię już od 25 lat - niezmiernie cieszy się, że takie otwarcie nastąpiło 13 czerwca.
15.06.2020

KE: jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka

Jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka. W 2019 r. prawie 85 proc. kąpielisk w całej Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu KE i Europejskiej Agencji Środowiska.
08.06.2020

Jakiej łódki potrzebują niepełnosprawni?

W szkoleniu żeglarzy z niepełnosprawnościami obowiązuje dziś zasada: to co dobre dla mistrzów, musi być dobre dla początkujących amatorów. Najważniejsza jest bowiem logistyka i prostota sprzętu wykorzystywanego w żeglarstwie osób niepełnosprawnych.Grzegorz Prokopowicz, trener polskiej kadry żeglarzy niepełnosprawnych wyjaśnia zalety stosowania takich reguł.
28.05.2020

Rocznica śmierci kapitana Józefa Dambka

W niedzielę, 8 marca w Gołubiu, z udziałem wojskowej asysty honorowej, odbędą się obchody 76. rocznicy śmierci kpt. Józefa Dambka, dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. W uroczystości uczestniczyć będą Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
06.03.2020

Sztorm Ciara i orkan Sabine uderzyły w północną Europę

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabine, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę; odwołano wiele lotów, w Niemczech zawieszono też część długodystansowych połączeń kolejowych. W wielu miejscach odwołano imprezy i zawody sportowe.
09.02.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

MSC: LNG nie dla nas z powodu małej ilości stacji bunkrujących

Armator kontenerowy Mediterranean Shipping Company (MSC) nie rozważa użycia LNG na swoich jednostkach ze względu na zbyt małą liczbę stacji bunkrujących te paliwo w portach na całym świecie. Taką opinię wyraził Bud Darr, wiceprezes MSC, na Hansa Forum, które odbyło się w Hamburgu w zeszłym tygodniu.
27.11.2019

Strajk solidarnościowy - odwołane kursy promów

Do trwającego od dwóch tygodni strajku fińskich pocztowców w poniedziałek w geście solidarności dołączyły także inne związki. Odwołano paręset lotów, część połączeń promowych do Szwecji i Estonii, a w Helsinkach większość autobusów pozostała w zajezdniach.
25.11.2019

Polacy mistrzami żeglarskich mistrzostw Europy

Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) podwójnym mistrzem Europy w żeglarskiej klasie Hansa 303! Ze złotym i srebrnym medalem do Polski wraca też Olga Górnaś – Grudzień (AKS OSW Olsztyn). Polscy żeglarze niepełnosprawni potwierdzili, że należą do ścisłej światowej czołówki!
13.10.2019

Polacy coraz bliżej medali klasy Hansa

Bardzo dobrze spisują się polscy żeglarze niepełnosprawni w Mistrzostwach Europy Klasy Hansa rozgrywanych w portugalskim Portimao. W konkurencji Hansa 303 Singles Piotr Cichocki z 6 rozegranych wyścigów wygrał aż 4, w pozostałych dwóch mijał linię mety na miejscu drugim i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej.
11.10.2019

Disabled Sailing – Polish Cup 2019

Blisko 40 uczestników ścigało się na jeziorze Czos w Mrągowie w regatach żeglarzy niepełnosprawnych Disabled Sailing – Polish Cup 2019. Były to pierwsze zawody dla tak licznej grupy żeglarzy ścigających się na specjalnie dostosowanych łódkach klasy Hansa 303. W klasie jednoosobowej zwyciężył Krzysztof Bądkowski, a w dwuosobowej załoga Andrzej Bury i Marian Zakowicz.
27.09.2019

Kolejne dzieła Mariana Mokwy trafią do muzeum. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu gdańskiego lotniska

Siedem obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych związanych z Pomorzem, wzbogaci kolekcję Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk.
01.08.2019

Piotr Cichocki mistrzem świata żeglarzy z niepełnosprawnościami!

Piotr Cichocki zdobył złoty medal w klasie Hansa 303 podczas mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami, które w dniach 30 czerwca - 7 lipca odbyły się w Puerto Sherry w Hiszpanii.
08.07.2019

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień liderami MŚ żeglarzy z niepełnosprawnościami

Piotr Cichocki nadal prowadzi wśród mężczyzn, a Ogla Górnaś-Grudzień została liderką w kategorii kobiet w klasie Hansa 303 po drugim dniu mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami, które odbywają się w Puerto Sherry w Hiszpanii.
05.07.2019

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami Europy, Waldemar Wóźniak trzeci!

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień zdobyli złote medale, a Waldemar Woźniak brązowy w klasie Hansa 303 podczas mistrzostw Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnościami, które w dniach 28 maja - 1 czerwca w Gmunden w Austrii.
03.06.2019

ME: Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień liderami, Waldemar Wóźniak trzeci

Piotr Cichocki umocnił się na prowadzeniu, a Olga Górnaś-Grudzień i Waldemar Woźniak awansowali na pierwsze oraz trzecie miejsce w klasie Hansa 303 po kolejnych wyścigach mistrzostw Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnościami w Gmunden w Austrii.
31.05.2019

Piotr Cichocki liderem mistrzostw Europy żeglarzy z niepełnosprawnościami

Piotr Cichocki zajmuje pierwsze miejsce w klasie Hansa 303 po dwóch dniach mistrzostw Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnościami, które odbywają się w Gmunden w Austrii.
30.05.2019

Siedmioro Polaków na starcie mistrzostw Europy żeglarzy z niepełnosprawnościami

Siedmioro Polaków na starcie mistrzostw Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnościami, która w dniach 28 maj - 1 czerwca odbędą się w Gmunden w Austrii. Polacy będą rywalizowali w klasie Hansa 303, a złotego medalu bronił będzie Piotr Cichocki.
28.05.2019

Spółka CPK: Od lipca projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego konsultowany w IATA

Spółka Centralny Port Komunikacyjny będzie konsultować budowę CPK z liniami lotniczymi, m.in. z należącymi do Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) - poinformowała w poniedziałek PAP spółka. Pierwsze, inauguracyjne spotkanie ma się odbyć w lipcu w Warszawie.
27.05.2019

Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.
06.05.2019

Pisula: PAIH zrealizowała 60 projektów o wartości 1,8 mld euro; głównie w branży elektromobilności

Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła do połowy grudnia 2018 r. 60 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,8 mld euro, głównie w branży elektromobilności i nowoczesnych usług dla biznesu- powiedział PAP prezes Agencji Tomasz Pisula. W największą liczbę z nich zaangażowani są inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych.
31.12.2018

PE wzywa państwa unijne do rozpoczęcia negocjacji ws. dyrektywy gazowej

Zajmujący się energią europosłowie pięciu frakcji stanowiących zdecydowaną większość w PE zaapelowali w poniedziałek do państw członkowskich o rozpoczęcie negocjacji w sprawie dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2.
17.12.2018

Piotr Cichocki mistrzem świata w klasie Hansa 303!

Piotr Cichocki zdobył złoty medal w klasie Hansa 303 podczas mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami, które w dniach 14-18 października odbyły się w Hiroszimie w Japonii. Bardzo dobre, czwarte miejsce, zajął także Waldemar Woźniak.
18.10.2018

Waldemar Woźniak i Piotr Cichocki z medalami mistrzostw świata!

Waldemar Woźniak zdobył srebrny, a Piotr Cichocki brązowy medal mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami, które w dniach 16-22 września odbyły się w Sheboygan w Stanach Zjednoczonych. Obaj pływali na jachtach klasy Hansa 303.
24.09.2018

Smutny koniec promu Boomerang, dawnej dumy PŻB

W wenezuelskim porcie Puerto de Guanta w stanie Anzoátegui w nocy z 5 na 6 sierpnia zatonął katamaran "Tallink Autoexpress 2", który przed laty jako "Boomerang" miał być wizytówką PŻB.
13.08.2018

Horyzont II - Arktyczna podróż

Była to 41 podróż statku na wody Spitsbergenu - równocześnie 41. Wyprawa Polarna Instytutu Geofizyki PAN – „Spitsbergen - Hornsund 2018/2019” pod kierownictwem dr. hab.Piotra Zagórskiego.
24.07.2018

Statkiem PŻM w podróż życia

Polska Żegluga Morska informuje, że udostępnia na swoich statkach handlowych kabiny dla pasażerów. Działalność pasażerska prowadzona jest głównie w oparciu o stały kontrakt przewozowy stali z IJmuiden (Holandia) na Wielkie Jeziora Amerykańskie. W zakresie tej relacji armator współpracuje z londyńskim biurem podróży Cruise People, które specjalizuje się w takiej działalności.
23.07.2018

Dar Młodzieży: Pożegnali Bałtyk, wyszli na Wielki Krąg

Tydzień temu "Dar Młodzieży" opuścił Bałtyk i wychodzi na szersze wody. W szkolnej załodze pierwsza ekipa studentów Akademii Morskiej w Gdyni (z Wydziału Elektrycznego) i kolejna grupa laureatów konkursu. Z trasy raportuje komendant kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski:
25.06.2018

UE: Ukraińscy deputowani przekonują, że Rosja to wspólne wyzwanie

Rosja to nie jest problem tylko Ukrainy, ale całej UE, dlatego Wspólnota powinna przestać umożliwiać jej gromadzenie zasobów, bo ta wykorzysta je przeciw Zachodowi - przekonywali podczas wtorkowej dyskusji w Brukseli ukraińscy prozachodni parlamentarzyści.
24.04.2018

W Gdańskiej Stoczni Remontowa przeprowadzono innowacyjne testy obciążenia rampy promu (foto)

Innowacyjne testy obciążenia rampy promu w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Po raz pierwszy w historii polskich stoczni wykonano je z użyciem technologii stopniowego napełniania specjalistycznych atestowanych worków wodnych. Próby przeprowadzono na promie Mont St Michel, który obecnie przechodzi w Gdańsku remont klasowy.
01.02.2018

Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów

Politechnika Gdańska rekrutuje na drugą edycję interdyscyplinarnych studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS), prowadzonych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny. Pierwszy z nich rekrutuje na specjalność Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, drugi natomiast na specjalność Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. Na każdą ze specjalności PG przyjmie 30 osób. Studia trwają 3 semestry.
23.01.2018

Zwłoka w płatności „hire” a prawo odstąpienia od umowy czarteru na czas – analiza sprawy „The Spar Capella”. Część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy stan faktyczny sprawy The Spar Capella oraz zasygnalizowaliśmy węzłowe problemy prawne, które na tym tle powstały.
13.01.2018

„Live more. Pomerania” – Pomorze zaprasza na dłużej

„Województwo pomorskie – miejsce idealne do pracy, rozwoju i życia”, tak brzmi motto nowego projektu promocyjnego inicjatywy Invest in Pomerania. Celem kilkuletniej kampanii informacyjnej realizowanej pod hasłem „Live more. Pomerania” jest przyciągnięcie nowych oraz zatrzymanie potencjalnych pracowników na Pomorzu.
19.10.2017

Dwa tygodnie żeglarskich emocji za nami

Na gdyńskim akwenie trwa rywalizacja w ramach 18. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Do tej pory w ich ramach kibice mogli zobaczyć emocjonujące wyścigi mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial czy mistrzostw Polski RS:X kobiet i mężczyzn. Ale to nie koniec sportowych wrażeń, jakie czekają sympatyków żeglarstwa. We wtorek ruszą mistrzostwa Europy EUROSAF.
17.07.2017

Ministerstwo Obrony Narodowej w sprawie śmigłowców rozpoczęło negocjacje z 3 wykonawcami

W nawiązaniu do zapowiedzi Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza z 18 lutego 2017 r. w sprawie ogłoszenia przetargu na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska, Inspektorat Uzbrojenia, jako zamawiający w imieniu Ministra ON uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla polskich Sił Zbrojnych, ogłosił rozpoczęcie negocjacji z 3 wykonawcami, którzy już wcześniej złożyli oferty wstępne na dostawy 8 śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez wojska specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz 8 maszy
20.02.2017

Złożono wniosek o pozwolenie na budowę gazociągu Nord Stream 2

Do szwedzkiego rządu wpłynął w piątek wniosek o pozwolenie na budowę gazociągu Nord Stream 2 - podała kancelaria premiera Szwecji Stefana Loefvena. Szwecja na razie nie zajęła stanowiska w tej sprawie, decyzja zapadnie po analizach.
16.09.2016

W Porcie Północnym testowano dźwigi przy pomocy worków z wodą (WIDEO)

W piątek w gdańskim Porcie Północnym przeprowadzono operację testowana jednego z dźwigów w terminalu importowym. Zadanie podjęła się firma Hansa Loadtest Baltic przy pomocy niecodziennej metody.
20.03.2016

Nowy Jork w Naucie

Do stoczni Nauta przypłynął statek HHL New York. W suchym doku SD I jednostka przejdzie swój pierwszy remont klasowy.
01.02.2016

Finnlines rozszerza ofertę na Morzu Bałtyckim

Fiński operator promowy zwiększa częstotliwość rejsów oraz zmienia port docelowy na trasach z Polski. Od stycznia 2016 roku rejsy z Gdyni będą odbywały się do miejscowości Hanko w południowej Finlandii. Położenie geograficzne miasta znacznie skraca czas przejazdu, a tym samym umożliwia realizację trzech rejsów tygodniowo, zamiast dotychczasowych dwóch.
07.12.2015

Rekord w transporcie morskim części elektrowni wiatrowych do Polski

Dziś rano (14.10) zakończył się rozładunek ciężarowca HHL Valparaiso, który przywiózł do Polski rekordową partię elementów do elektrowni wiatrowych. Rozładunek odbył się przy nabrzeżu Helskim BCT, a obsługiwała go Morska Agencja Gdynia.
14.10.2015

Na dnie Bałtyku znaleźli smoczą głowę

Niezwykłą rzeźbę sprzed 500 lat odkryli 11 sierpnia na dnie Bałtyku szwedzcy naukowcy. Drewniane oblicze smoka znaleziono przymocowane do dziobu statku Gribshunden, który pływał w tym rejonie w 1495 roku.
18.08.2015

I Światowy Kongres Klastrów – Cluster World Congress

W dniach 25-26 marca 2015 roku w Dąbrowie Górniczej odbędzie się I Światowy Kongres Klastrów – Cluster World Congress. Hasło przewodnie pierwszej edycji wydarzenia brzmi: „XXI wiek – stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu”. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska bardzo mocno wspiera rozwój klastrów, które ze względu na swoją naturę mają ważną rolę do odegrania w gospodarce.
16.03.2015

Finnlines powiększa flotę o dwie jednostki

Fiński armator podpisał umowę na kupno dwóch statków typu ro-ro przeznaczonych do obsługi tras na Morzu Północnym.
13.01.2015

Promy do Szwecji: Finnlines zainteresowane zakupem Polferries?

Firma Finnlines zamierza uczestniczyć w negocjacjach w sprawie sprzedaży akcji należących do przewoźnika Polferries. Informacja ta pochodzi z komunikatu giełdowego.
29.10.2014

Promy do Finlandii: Finnlines zwalnia pracowników

Północno-europejska firma żeglugowa Finnlines Plc rozpoczęła negocjacje z pracownikami dotyczące dalszej współpracy. W przedsiębiorstwie prace mogą stracić 52 osoby.
09.10.2014

Finnlines zwolni załogę promu Finnhansa?

Spółka Finnlines zaczęła dzisiaj negocjacje z załogą promu Finnhansa (36 osób).
05.07.2014

Olbrzymi statek osiadł na mieliźnie w HongKongu (wideo)

Niemiecki kontenerowiec Hansa Constitution osiadł na mieliźnie u wybrzeży HongKongu. Przypadkowy świadek nagrał telefonem komórkowym moment zbliżania się 200 metrowej jednostki do brzegu Pok Fu Lam, mieszkaniowej dzielnicy Hongkongu.
09.04.2014

Testy obciążeniowe w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym

Na spotkanie związane z innowacyjnymi metodami przeprowadzania testów obciążeniowych zaprasza do Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni firma Hansa Loadtest Baltic wspólnie z holenderską Waterweights BV.
10.03.2014

Rozwój Stena Line na Morzu Bałtyckim

Stena Line przejęła pięć tras promowych między Szwecją, Niemcami i Łotwą. Trzy połączenia – Travemünde-Ventspils, Travemünde-Liepaja oraz Nynäshamn-Ventspils zostały nabyte od Scandlines GmbH. Ponadto, Stena Line przejęła od Scandlines GmbH trasy promowe Trelleborg- Sassnitz oraz Trelleborg-Rostock wraz z obsługującymi je statkami. Tym samym Stena Line staje się wyłącznym właścicielem tych połączeń.
30.05.2012

Sesje dotyczące logistyki i transportu podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W dniach 14-16 maja 2012 r. w Katowicach odbędzie się kolejna, czwarta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, najważniejszej imprezy gospodarczej w Europie Środkowej. Kongres jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i z innych krajów europejskich. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów. W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się także szereg paneli dyskusyjnych związanych z logistyką i transportem.
30.04.2012

Chipolbrok SA. Na dobrą pozycję trzeba pracować latami

Z Januszem Kuźmickim, menedżerem w Dziale Handlowym Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA Chipolbrok, rozmawia Maciej Borkowski.
16.12.2011

Paweł Szynkaruk ponownie został wiceprezydentem

Podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy wybrali dyrektora naczelnego PŻM Pawła Szynkaruka do składu nowej Rady Pracodawców RP na lata 2011-2016.
07.11.2011

Straty ludzkie w aspekcie piractwa w rejonie Rogu Afryki.

Choć rok 2010 zapisał się, jako rekordowy w aktywności piratów na świecie z liczbą 485 ataków i 53 uprowadzonych statków pierwsze półrocze tego roku wskazuje na 35 % wzrost liczby ataków w stosunku do ubiegłego roku ( z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż prawie 41% przypadków ataków pirackich nie jest w ogóle podawanych)
30.08.2011

Sto lat temu spłynął na wodę RMS Titanic

Czterokominowe transatlantyki budowane były w trzech krajach - cesarskich Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, w pięciu stoczniach - u Vulcana w ówczesnym pruskim Stettinie - dziś polskim Szczecinie, u Johna Browna w Clydebank, u Swana Huntera i Wigham-Richardsona w Newcastle, u Harlanda i Wolffa w Belfaście oraz w Chantiers de Penhoet w St. Nazaire.
27.05.2011

10 lat temu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S. A. kupił od PŻB bazę promów morskich w Świnoujściu

10 lat temu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S. A. kupił od PŻB bazę promów morskich w Świnoujściu
13.05.2011

Bogini, co walczyła za cesarza

Krążownik "Hertha" ze szczecińskiej stoczni Vulcan zapisał się na kartach historii tłumiąc powstanie w Chinach. Potem spokojnie pędził żywot przez burzliwe lata pierwszej wojny światowej.
06.05.2011

Hansa czeka na wiosnę

Cumujący u podnóży Wałów Chrobrego m/s "Hansa" przeszedł remont w szczecińskiej stoczni "Gryfia", a teraz czeka na ocieplenie, by móc powrócić na jezioro Wicko koło Międzyzdrojów.
26.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.