• <

Wynik wyszukiwania - "e-commerce" - Wiadomości

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Spadki w globalnym handlu a rynek transportowy

Globalny handel odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu i rozwoju światowej gospodarki. Jednak w ostatnim okresie zaobserwowano spadki, które wpływają na poszczególne, kluczowe sektory - w tym branżę transportową. Ta tendencja staje się coraz bardziej niepokojąca dla ekonomistów i przedsiębiorców na całym świecie. Jakie czynniki doprowadziły do obniżenia poziomu światowego handlu? Jakie wyzwania oraz nowe możliwości stoją przed branżą transportową w obliczu tych zmian?
05.09.2023

PIGwS: węgiel i zboża napędzają porty, dobre perspektywy na drugą połowę roku

- Inwestycje w terminal kontenerowy i tunel w Świnoujściu jeszcze mocniej wzmacniają potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego. Eksperci sektora morskiego zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie spodziewają się w drugiej połowie roku kolejnych wzrostów przeładunków – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Choć statystyki są jak najbardziej pozwalające na optymizm, to eksperci sektora TSL zwracają uwagę na niepewną sytuację związaną z przeładunkiem zbóż.
01.08.2023

CMA CGM chce wykupić część transportowo-logistycznej Grupy Bolloré

Grupa CMA CGM potwierdziła opcję kupna części transportowo-logistycznej Grupy Bolloré Logistics. Nie oznacza to jednak jeszcze finalizacji transakcji.
16.05.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Prezes PKN Orlen: Od Rosjan już nic nie kupujemy

Uniezależniliśmy Polskę w 100 procentach od gazu i ropy z Rosji. I nie czekaliśmy na nałożenie przez UE sankcji. Sami podejmowaliśmy zdecydowane działania – powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
12.04.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

Amazon sfinansuje uprawę wodorostów na terenie morskich farm wiatrowych

Gigant w branży e-commerce Amazon postanowił wesprzeć uprawę wodorostów na terenie morskiej farmy wiatrowej w Holandii. Inwestycja ma wesprzeć efektywność użytkowania obszarów morskich oraz przyczynić się do walki z emisjami CO2.
22.02.2023

Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów rosnące przeładunki pozwalają mówić o ubiegłym roku jako bardzo udanym dla polskich portów i rekordowych wynikach przeładunków. To dobra wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki, bo oznacza, że sektor morski, mimo obaw ekspertów, obronił się i wykorzystywał swój potencjał.
26.01.2023

W Sopocie trwa "PKO by the Sea" jedno z najważniejszych spotkań dla spółek i inwestorów

W Sopocie trwa konferencja „PKO by the Sea”. 6 i 7 października piętnaście spółek notowanych na GPW spotyka się z ponad czterdziestoma inwestorami instytucjonalnymi z Polski i z zagranicy. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego. Konferencja jest jednym z najważniejszych spotkań dla spółek reprezentujących sektor finansowy, ubezpieczeniowy i E-Commerce.
07.10.2022

Węgiel będzie w portach, ale nie w piecach. Sektor TSL o dramatycznych problemach z dystrybucją węgla

Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
06.10.2022

Branża TSL w obliczu wojny w Ukrainie

Ponad 60 proc. firm z sektora TSL boi się konsekwencji gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wskazują najważniejsze zagrożenia.
07.03.2022

Czekając na zakupy. Globalny kryzys łańcucha dostaw nadal w grze

Zatory portowe z Azji przeniosły się do Ameryki, opóźnienia w transporcie nadal są dolegliwe, a świat zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen, zaś końca problemów nie widać.
07.03.2022

Prezes Portu Gdańsk na EEC Trends o łańcuchach dostaw: "Mamy szanse na rozwój, myślimy o 7 mln TEU"

EEC Trends to debata nad głównymi trendami, które w roku 2022 roku staną się przedmiotem dyskusji w trakcie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W panelu "Logistyka i infrastruktura wobec zmian w łańcuchach dostaw", w czwartek 20 stycznia w Sheraton Grand Warsaw udział wziął Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
24.01.2022

Maersk kontynuuje swoją ekspansję. Przejęcie LF Logistics za 3,6 mld USD

A.P. Moller-Maersk kontynuuje ekspansję w realizacji swojej strategii rozwoju globalnej logistyki kontenerowej, ogłaszając jedną z największych transakcji przejęcia, która sprawi, że firma znajdzie się w gronie największych globalnych gigantów logistycznych.
27.12.2021

CEVA Logistics przejmuje Ingram Micro CLS i wzmacnia ofertę w zakresie obsługi e-commerce

CEVA Logistics, spółka zależna CMA CGM Group, przejmuje Ingram Micro CLS i wzmacnia ofertę w zakresie obsługi e-commerce oraz usług omnichannel fulfilment.
14.12.2021

Raport: w Polsce najtrudniej o pracownika logistyki

Pracownicy logistyki są na czele rankingu stanowisk, które najtrudniej jest obsadzić; skala niedoboru kandydatów jest nawet większa niż w przypadku specjalistów IT - wynika z raportu ManpowerGroup. Największe wyzwania dotyczą zatrudnienia magazyniera, operatora wózka i inżyniera.
18.11.2021

Port Gdańsk promował się na targach w Chinach, kluczowych w branży logistyczno-transportowej w Azji

W dniach 23-25 września Port Gdańsk uczestniczył w Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach (Shenzhen) – CILF 2021. Spotkanie było okazją do promocji zarówno portu jak i działających na jego terenie przedsiębiorstw.
06.10.2021

Magazynowy boom w Europie trwa. Polska przyciąga atrakcyjnymi cenami

Firma Axi Immo wraz ze swoimi partnerami międzynarodowymi zrzeszonymi w organizacji Gerald Eve przygotowały drugą edycję przewodnika po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie.
08.09.2021

Rekordowe półrocze na rynku magazynów

Wystarczyło pół roku, aby deweloperzy zbudowali w Polsce 1,16 miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Popyt brutto na koniec czerwca wynosił 3,41 milionów metrów kwadratowych, co jest najwyższą półroczną wartością w historii rynku magazynowego – podała w raporcie firma Colliers.
24.08.2021

BNP Paribas: w Trójmieście najwięcej nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej

Zajmujący się rynkiem nieruchomości BNP Paribas Real Estate podsumował rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce w drugim kwartale roku. Rejony nadmorskie zostały w nim uznane za rozwojowe.
18.08.2021

Port w Los Angeles kończy rok fiskalny z wynikiem 10,9 mln TEU. To nowy rekord na zachodniej półkuli

Port w Los Angeles zamknął rok podatkowy przeładunkami w wielkości 10 879 383 TEU, ustanawiając nowy rekord na zachodniej półkuli, gdy gospodarka odbiła się od zamknięcia COVID-19.
19.07.2021

Ebury: Rosja wciąż atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorców

Wartość eksportu z Polski do Rosji w pierwszym kwartale br. wzrosła aż o prawie 1 mld złotych w stosunku do tego samego okresu 2014 r. – pomimo obowiązującego od tamtego czasu embarga na polskie produkty rolno-spożywcze. Nasze towary bronią się na rosyjskim rynku dobrą jakością, a przed istotnymi dla firm ryzykami można się zabezpieczyć.
27.05.2021

CEVA Logistics uruchamia nowe pociągi blokowe z Chin do Europy

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozszerza usługi transportowe z Chin do Europy. Firma uruchomiła nowe połączenia kolejowo-promowe z chińskiego Xi'an do Immingham w Wielkiej Brytanii i wprowadziła obsługę premium na już istniejącej trasie z Xi'an do portu Mukran (Sassnitz) w Niemczech.
20.05.2021

Konferencja o Chinach: o wszystkim, co ważne dla importerów i eksporterów

Wpływ blokady Kanału Sueskiego na import towarów z Chin do Polski, wzrost znaczenia juana w handlu międzynarodowym oraz ubezpieczenia należności – m.in. te zagadnienia podejmowali doświadczeni eksperci zaproszeni do udziału w Konferencji „Chiny dla każdego. Jak podnieść skuteczność w handlu z Chinami”.
02.04.2021

Kolejne centrum logistyczne InPost

InPost uruchomił kolejne centrum logistyczne o powierzchni 6000 m2 w Prologis Park Chorzów. InPost obsługuje ponad 11.000 Paczkomatów® w Polsce oraz usługi kurierskie w oparciu o ponad 60 centrów logistycznych, w tym dwie sortownie centralne w Piotrkowie Trybunalskim oraz P3 Logistic Parks Mszczonów. W styczniu 2021 InPost z sukcesem zadebiutował na giełdzie EURONEXT Amsterdam.
25.02.2021

DACHSER Polska na Górnym Śląsku – okno na zachód i południe Europy

Dachser Polska stawia na rozwój logistyki kontraktowej. Firma od dwóch dekad wspiera krajowych eksporterów, specjalizując się w transporcie drobnicowym, a od piętnastu lat łączy możliwości globalnej sieci transportowej z wydajnym magazynowaniem, usługami dodanymi dopasowanymi do klienta oraz doradztwem projektowym. Obecnie Dachser Polska dysponuje w kraju ponad 26 tys. m kw. powierzchni terminalowej i 32 tys. miejsc paletowych w obiektach obsługujących logistykę kontraktową. Jeden z nich znajduje się w Sosnowcu, gdzie pod jednym
23.02.2021

Ponad 33 mln zł z UE na przygotowanie nowych inwestycji w sąsiedztwie pomorskich portów

Ponad 33 mln zł ze środków unijnych w nowe tereny inwestycyjne do końca 2023 roku przekażą władze samorządu województwa pomorskiego. Dzięki tym przedsięwzięciom ma powstać w regionie ponad 400 nowych miejsc pracy.
20.02.2021

Ekspert: w pandemii logistyka zyskała na znaczeniu

Zaopatrzenie i logistyka zyskały w pandemii na znaczeniu, już nie tylko jako źródło oszczędności w firmie, ale punkt wyjścia przewagi konkurencyjnej oraz istotny element strategii przedsiębiorstwa - ocenia dr Piotr Sosnowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
17.02.2021

Logistyka magazynowa – pełna automatyzacja kontra pracownicy wyposażeni w technologie

Polska utrzymuje się w czołówce krajów europejskich pod względem popytu oraz ilości oddanej powierzchni magazynowej. Pomimo turbulencji spowodowanych pandemią, padają kolejne rekordy powierzchni, a oczekiwania wobec rozwoju branży w 2021 roku są duże. Aby sprostać wymaganiom rynku i rozwojowi branży e-commerce, zarządcy magazynów muszą decydować o dalszej automatyzacji procesów oraz jeszcze bardziej zawierzyć losy firmy analizie danych przy wsparciu sztucznej inteligencji. Wspólnie z Adamem STRÓZIKIEM, kierownikiem ds. rozwoju bi
15.02.2021

Magazynowy boom w 2020 r. Jaki będzie 2021?

Pomimo pandemii rynek magazynowy w Polsce pozostaje w bardzo dobrej kondycji. W 2020 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej zwiększyły się o ponad 2 mln mkw. Tym samym całkowita podaż osiągnęła w Polsce 20,6 mln mkw. W porównaniu z 2019 r. to wzrost o ponad 10%. Eksperci Colliers prognozują, że wysoki poziom podaży utrzyma się również w roku 2021.
08.02.2021

Ruszają pierwsze inwestycje magazynowe w parku logistyczno-przemysłowym przy planowanym Centralnym Porcie Komunikacyjnym

90 proc. deweloperów magazynowych ocenia perspektywy na ten rok jako pozytywne lub zdecydowanie pozytywne – wynika z badania Cushman & Wakefield. Wielu z nich – choć z niepokojem śledzi wpływ pandemii na gospodarkę – planuje nowe inwestycje, które napędza przede wszystkim zwiększony popyt ze strony e-commerce. Takie jest też przeznaczenie magazynów budowanych na terenie nowego parku przemysłowo-logistycznego oddalonego o 10 km od przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przy węźle komunikacyjnym w Wiskitkach operator logisty
04.02.2021

Rekordowy popyt na magazyny w Polsce w 2020 r.

W 2020 r. popyt na powierzchnię magazynową w Polsce osiągnął rekordowe 5,2 mln m kw. i był o jedną piątą wyższy niż w 2019 r. – wynika z raportu firmy doradczej CBRE. Powierzchnia magazynowa w Polsce zajmuje obecnie ponad 20,5 mln m kw.
03.02.2021

Powstaje biała księga polityki przemysłowej

Ruszyły prace nad Polityką Przemysłową Polski. Jedną z jej osi ma być cyfryzacja, która usprawni działalność przemysłową, ma być rozumiana jako zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. Zgodnie z założeniami zmiany mają pozwolić na rozwój polskiego przemysłu, zwiększyć jego innowacyjność, a przy tym poprawić konkurencyjność naszej gospodarki i uodpornić ją na wstrząsy. – Stawiamy przede wszystkim na cyfryzację wśród przedsiębiorców. Chcemy przygotować pakiet szkoleń, jak również środków finansowych do w
27.01.2021

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy łagodzony przez dobrze prosperujące branże

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy jest częściowo łagodzony przez dobrze prosperujące branże, takie jak IT, e-commerce czy przemysł, nie bez znaczenia jest też pomoc rządowa i nadal duży, mimo pandemii, popyt na pracowników - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
26.01.2021

Jarosław Baran prezesem Orlen China

Prezesem Orlen China, spółki Grupy Orlen utworzonej w 2020 r., został Jarosław Baran, menadżer, absolwent m.in. Suzhou University, specjalista w obszarze analiz rynkowych działalności gospodarczej w Chinach i w innych państwach azjatyckich - podał w poniedziałek PKN Orlen.
18.01.2021

Skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być odroczone

Perturbacje wywołane pandemią przyniosły relatywnie niewielki wzrost bezrobocia rejestrowanego, skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być jednak odroczone. Jednocześnie po raz pierwszy na tak dużą skalę zaczęła być stosowana praca zdalna - ocenili eksperci dla PAP 2020 r. na rynku pracy.
29.12.2020

Rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych odporny na koronawirusa

Mimo pandemii, od początku stycznia do końca września 2020 r. przybyło w Polsce 1,7 mln metrów kw. powierzchni przemysłowych i logistycznych. To prawie tyle samo, co rok wcześniej. Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem popytu na nieruchomości industrialne w Europie. Zdaniem ekspertów BNP Paribas Real Estate z Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych zawdzięczamy to w głównej mierze ekspansji polskich firm.
23.12.2020

Polska najatrakcyjniejszym rynkiem magazynowym w Europie

Międzynarodowe zrzeszenie firm doradczych Gerald Eve, którego członkiem jest AXI IMMO, przygotowało przewodnik po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie. Publikacja prezentuje średnie stawki czynszów w 77 lokalizacjach przemysłowo-logistycznych w 20 krajach w Europie, z podziałem na obiekty big box, medium box i SBU (small business units) oraz stopy kapitalizacji na tych rynkach. Ponadto eksperci z 20 krajów członkowskich Gerald Eve przygotowali unikalne zestawienie cen gruntów pod inwestycje magazynowe w 56 głównyc
17.12.2020

Najważniejsze wydarzenia na rynku handlowym w 2020 r. i prognozy na rok 2021

Rynek handlowy w największym stopniu, w porównaniu do innych sektorów nieruchomości komercyjnych, odczuł skutki pandemii COVID-19, co w dużej mierze było wynikiem obostrzeń nakładanych na firmy przez rząd. Eksperci Colliers International poddali analizie mijający rok i wybrali najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w sektorze handlowym, a także przygotowali prognozy dla rynku na 2021 r.
15.12.2020

2020 rokiem rynku magazynowego

Pomimo trwającej pandemii Covid-19 sektor przemysłowo-logistyczny okazał się najbardziej odporny na jej skutki i z całego rynku powierzchni komercyjnych w Polsce jako jeden z nielicznych może uznać ostatnie 12 miesięcy za udane. Firma AXI IMMO postanowiła wstępnie przeanalizować jakie trendy kształtowały sektor magazynowy i co ciekawego wydarzyło się w całym 2020 r.
15.12.2020

Dobry rok dla magazynów, obiecujące prognozy na 2021

Rynek magazynowy uchodzi za wielkiego wygranego w starciu z pandemią COVID-19. Eksperci Colliers International poddali analizie mijający rok i wybrali najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w sektorze magazynowym, a także przygotowali prognozy dla rynku na 2021 r.
14.12.2020

Kłopotliwy grudzień w branży TSL. Jak sobie z nim poradzić?

Najgorętszy czas przedświątecznych zakupów to szczyt sezonu dla przemysłu i e-commerce. To także gorący okres przynajmniej dla części branży TSL. W zależności od gałęzi gospodarki, dla której pracują przewoźnicy, transporty odbywają się ze zwiększoną intensywnością lub są zupełnie wygaszane, by powrócić na początku stycznia. Jak poradzić sobie z grafikami kierowców, ograniczoną liczbą pojazdów i kiedy rozpocząć przygotowania do intensywnego początku grudnia?
14.12.2020

Digitalizacja i skracanie łańcuchów dostaw w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa zachwiała światową gospodarką, ale jednocześnie sprawiła, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy na rynku zaszły zmiany, które wcześniej zajmowały wielu firmom nawet kilka lat. Tempo digitalizacji rynku B2B znacznie przyspiesza, wiele przedsiębiorstw dokonuje lub planuje też istotne zmiany w swoich łańcuchach dostaw. Według ekspertów merXu, platformy e-commerce typu marketplace dla handlu B2B w Europie Środkowo-Wschodniej, w nadchodzącym czasie te zjawiska będą się nasilać i napędzać rozwój biznesu w naszym regi
10.12.2020

Scenariusze rozwoju logistyki w Europie. Branża znacząco wpłynie na kształt światowej gospodarki

Od tego, jak będzie przebiegał rozwój logistyki, zależeć będzie przyszłość globalnej gospodarki. Sektor ten bowiem ma bezpośredni wpływ na zarządzanie łańcuchem dostaw w większości branż. Dlatego też FM Logistic wspólnie z ekspertami w dziedzinie foresightu strategicznego z 4CF opracowała raport „Logistyka 2040”, który zakłada trzy różne scenariusze rozwoju branży logistycznej w Europie. Wskazuje on m.in., jakie znaczenie dla sektora będą mieć rozwój technologiczny, dekarbonizacja oraz kondycja gospodarki.
10.12.2020

Nowy miejski magazyn w Gdyni

W bezpośrednim sąsiedztwie gdyńskiego portu, tuż przy centrum miasta, powstaje nowy magazyn 7R City Flex przeznaczony dla firm poszukujących mniejszych powierzchni magazynowych, usytuowanych w granicach miasta. Ponad 14 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej zostanie oddane w pierwszej połowie 2021 roku.
07.12.2020

Energia odnawialna w centrum nowej strategii PKN Orlen

Energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia wytyczą drogę transformacji Grupy ORLEN do 2030 roku. Rozwój nowych obszarów będzie napędzany poprzez maksymalizację zysków i przebudowę dotychczasowej działalności, uwzględniającą nowe technologie, trendy środowiskowe i konsumenckie.
30.11.2020

Rynek intermodalny odnotowuje wzrosty, mimo że globalne problemy wpływają negatywnie na jego rozwój

Loconi Intermodal, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych, podsumowuje sytuację i wydarzenia w swojej branży.
27.11.2020

PIE: w IV kwartale PKB skurczy się o 4 proc. rdr

PKB w IV kwartale skurczy się o 4 proc. rok do roku - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny komentując dane GUS. Analitycy wskazali, że polska gospodarka dynamicznie odbiła się w III kwartale, ale na skutek powrotu restrykcji czeka ją ponowne spowolnienie.
13.11.2020

Niepodległość klimatyczna według WWF Polska

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – propozycja WWF Polska na naszą niepodległość klimatyczną.
11.11.2020

Biznes wczoraj i dziś. Jak firmy radzą sobie w trudnych czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa doprowadziła do wielu zmian w światowej gospodarce. Zamykanie się rynków i wprowadzony „lockdown” przemodelowały łańcuchy dostaw w wielu krajach i skłoniły przedsiębiorstwa do podejmowania nowych decyzji zarządczych. O firmach w nowej rzeczywistości mówi Paulina Błaszczyk, Managing Consultant w firmie rekrutacyjnej Michael Page.
03.11.2020

Od stycznia wynajęto o 27 proc. więcej powierzchni magazynowej niż rok temu

Od stycznia tego roku wynajęto 3,67 mln metrów kw. powierzchni magazynowej, czyli o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, oraz o 19 proc. więcej niż w tym samym okresie w rekordowym 2018 r. - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej i inwestycyjnej CBRE.
03.11.2020

Rynek magazynowy w Łodzi – logistyczne serce Polski

Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszych hubów dystrybucyjnych dla Polski, regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także krajów bałtyckich. Największe skupisko inwestycji magazynowych znajduje się na trzech subrynkach w Łodzi, Strykowie i Piotrkowie Trybunalskim. Rynek magazynowy w Polsce Centralnej jest chętnie wybierany na magazyny centralne dla dużych firm logistycznych i sieci handlowych.
26.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – taniec na cienkiej linie (tydzień 42-43)

Jak podają najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka skurczy się w 2020 roku najprawdopodobniej o 4,4 %. Sytuacja jak na razie nie jest jeszcze aż tak zła jak to wcześniej przewidywano. Niemniej jednak świat jest w trakcie drugiej, bardziej dynamicznej fali pandemii i nadal będzie miało to wpływ na konsumpcję i tym samym produkcję a w dalszej konsekwencji i transport. Jednakże odbicie rynków przewiduje się pod pewnymi warunkami nawet już przez niektóre ośrodki analityczne w 2021 roku.
26.10.2020

ZIM i Alibaba podpisują strategiczną umowę o współpracy

Przedsiębiorstwo transportu kontenerowego ZIM Integrated Shipping Services oraz grupa handlowo-technologiczna Alibaba zawarły szeroką strategiczną umowę o współpracy w zakresie bezpośredniego zakupu frachtu morskiego.
20.10.2020

Dynamiczny rozwój trójmiejskiego rynku magazynowego

Trójmiasto to obecnie siódmy rynek magazynowy w Polsce o bardzo dużym potencjale do rozwoju, który charakteryzuje przede wszystkim duży rynek konsumencki o stosunkowo zamożnej ludności i niskim bezrobociu. Region przechodzi transformację z lokalnego rynku logistycznego do ważnej lokalizacji w kraju, dzięki rosnącemu znaczeniu portów morskich i coraz lepszej infrastrukturze drogowej. Na zakończenie czerwca 2020 aktywność najemców wyniosła 177 000 mkw. i był to wzrost o 266% w porównaniu do wyniku uzyskanego w I poł. 2019 r.
15.10.2020

Skutki pandemii odczuwa 68 proc. firm w Polsce

Ponad połowa przedstawicieli biznesu w Polsce jest zaniepokojona tegorocznymi wynikami swoich firm, a 68 proc. uważa, że skutki pandemii są dotkliwe dla przedsiębiorstw - wynika z badania Kantar Global Business Compass.
12.10.2020

Narzędzia do walki z kryzysem - wywiad z ekspertem

O optymalnych sposobach reakcji przedsiębiorstw na kryzys gospodarczy rozmawiamy z Mariuszem Grajdą, partnerem zarządzającym firmy doradczej MGW CCG.
09.10.2020

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

CEVA Logistics uruchamia platformę logistyczną CargoWise

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny będący częścią CMA CGM, uruchamia nową, zintegrowaną platformę logistyczną CargoWise. To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla firmy, która pozwoli na uproszczenie oraz ustandaryzowanie globalnych procesów operacyjnych 3PL. Wdrożona w ciągu najbliższych pięciu lat platforma CargoWise zastąpi dotychczasowe systemy i zapewni jeszcze większą efektywność biznesu.
24.09.2020

Logistyka jako barometr gospodarki?

Wysoka liczba zakłóceń w łańcuchach dostaw w wyniku pandemii Covid-19 spowodowała, że operatorzy logistyczni oraz ich klienci musieli zewrzeć szyki i znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji. Działania wymagały szybkich decyzji i były dla operatorów doskonałym sprawdzianem elastyczności i szybkości podejmowania decyzji. O bieżących wyzwaniach dla branży logistycznej i przemysłu, wykorzystaniu informacji z łańcuchów dostaw do badania koniunktury oraz o najtrudniejszym dniu dla logistyki po wybuchu pandemii rozmawiamy z Rafałem KRAJE
15.09.2020

CMA CGM mocno odbił się po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusem

Grupa transportu kontenerowego CMA CGM w piątek poinformowała o wyższych zyskach za drugi kwartał i powiedziała, że spodziewa się ponownej poprawy wyników w bieżącym kwartale, ponieważ sektor żeglugi szybko odzyskuje siły po zakłóceniach spowodowanych pandemią koronawirusa.
07.09.2020

12. Europejski Kongres Gospodarczy - od jutra w Katowicach oraz online

Już jutro rozpocznie się 12. Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany w tym roku w formie hybrydowej - stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, szefowie firm jak i eksperci.
01.09.2020

Polskie magazyny notują wzrosty jako jedyne w Europie

W sektorze magazynowym popyt brutto osiągnął w pierwszej połowie tego roku 2,2 mln metrów kwadratowych - to najlepszy wynik dla pierwszego półrocza w historii - poinformowała we wtorek firma doradcza JLL. Polska jest jedynym krajem w Europie, który odnotował wzrost popytu netto.
11.08.2020

Rohlig Suus Logistics inwestuje na Pomorzu

Trójmiasto staje się kluczowym miejscem na logistycznej mapie Polski. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba przeładunku kontenerów, nowe inwestycje portowe czy możliwość obsługi największych statków transportowych świata. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i transportu morskiego towarów z Chin dostrzega też Rohlig Suus Logistics, który w Gdańsku otworzył nowe centrum logistyczne.
10.08.2020

Coraz większy popyt na magazyny

Zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową w pierwszej połowie 2020 roku wzrosło o 25 proc. w porównaniu z ubr. - poinformowała w środę firma doradcza CBRE.
05.08.2020

Magazyny odporne na pandemię. W I połowie roku przybyło ich ponad milion mkw.

Pandemia COVID-19 nie wyhamowała rozwoju rynku magazynowego w Polsce. W pierwszej połowie 2020 r. deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,06 mln mkw., co było wynikiem zbliżonym do osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego (1,09 mln mkw.). Tym samym zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce urosły do poziomu 19,65 mln mkw.
29.07.2020

Rekordowe półrocze na rynku złota w Polsce i na świecie

Spadek dostępności złota, wzrost kosztów na każdym etapie procesu jego dostarczenia na rynek, zmiana struktury popytu, a także wyraźne wzrosty giełdowej wartości kruszcu – to kluczowe wnioski z raportu Grupy Goldenmark „Rynek Złota. Raport 2020”, podsumowującego sytuację na rynku w pierwszej połowie tego roku.
27.07.2020

Firmy znów szukają magazynów buforowych

Na rynku ponownie rośnie zainteresowanie magazynami buforowymi i składowaniem tymczasowym - taki trend obserwuje operator logistyczny Dachser Polska, który ma sieć magazynów w kraju. W ten sposób firmy próbują przygotować się na jesienno-zimowe szczyty zakupowe oraz zabezpieczyć na wypadek drugiej fali pandemii, która już raz w tym roku zatrzymała dostawy z Azji i wywołała problemy z zaopatrzeniem.
23.07.2020

Rynek gruntów w czasie pandemii: ceny trzymają się mocno, inwestorzy robią ostrożne zakupy

Rynek gruntów inwestycyjnych, podobnie jak cała gospodarka, poważnie odczuł skutki pandemii COVID-19 i związanego z nią zamknięcia. W II kwartale bieżącego roku sfinalizowano jedynie wcześniej zapoczątkowane transakcje, które musiały zostać domknięte ze względu na istniejące zobowiązania. Część inwestorów – jeśli miała taką możliwość – decydowała się na odsunięcie umowy końcowej w czasie, najczęściej na III lub IV kwartał br.
22.07.2020

PAIH: koronakryzys zniósł barierę wysokich kosztów wejścia eksporterów na zagraniczne rynki

Koronakryzys zniósł barierę wysokich kosztów wejścia naszych eksporterów na niektóre nowe rynki. Przykładem są branże IT/ICT, medyczna czy spożywcza - mówi PAP p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska. Pandemia to jednak wyzwanie dla takich sektorów, jak motoryzacja i meblarstwo.
11.07.2020

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.
07.07.2020

Analiza: w I półroczu o 3 proc. mniej upadłości i restrukturyzacji - fala upadłości przed nami

W I półroczu br. ogłoszono o 3 proc. mniej upadłości i restrukturyzacji niż w analogicznym okresie 2019 r., ale fala upadłości dopiero przed nami - wynika z analizy Coface. Dodano, że gdyby nie zostały wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w 2020-2021 byłaby znacznie większa.
02.07.2020

CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia we Włoszech współpracę z Miele, producentem najwyższej klasy urządzeń gospodarstwa domowego i AGD. Firmy przedłużyły właśnie o kolejne dwa lata kontrakt, rozpoczęty już w 1989 roku. Nowa umowa rozszerza dotychczasowe partnerstwo i obejmuje szeroki zakres usług logistycznych, w tym m.in. transport magazynowy, kompletację zamówień dla e-commerce oraz logistykę zwrotów.
02.07.2020

Dachser obsłuży przesyłki B2C w 22 krajach Europy

Dachser, globalny operator logistyczny, zwiększa zasięg dostaw do klientów indywidualnych z 6 do 22 krajów Europy. Ma to związek z rozwojem branży e-commerce, który przyspieszyła pandemia. Ten trend zaobserwował również Dachser Polska, specjalizujący się w obsłudze krajowych eksporterów. Tylko w kwietniu tego roku operator czterokrotnie zwiększył liczbę przesyłek B2C z Polski. Z rozszerzenia zasięgu skorzystają m.in. polskie sklepy internetowe, eksporterzy realizujący zamówienia zachodnioeuropejskich konsumentów czy firmy które d
02.07.2020

Firmy ostrożnie planują inwestycje w kryzysie. Tylko 17 proc. chce angażować środki w rozwój

Ze względu na skutki pandemii większość firm, szczególnie z sektora MŚP, ostrożnie podchodzi do planowania inwestycji w warunkach gospodarczego spowolnienia. Nie mogą pozwolić sobie na zbędne i kosztowne projekty. Alternatywą jest wzięcie „na warsztat” już posiadanych rozwiązań i sprawdzenie, jak firma może lepiej wykorzystywać narzędzia IT, które ma w swoich zasobach.
22.06.2020

Transport i logistyka dotkliwie odczuły globalną pandemię SARS-CoV-2. Nie wszystkie firmy transportowe przejdą przez kryzys suchą stopą

Wśród sektorów, których działalność zweryfikowała pandemia, jest transport i logistyka. Niektóre mniejsze firmy transportowe już ogłosiły bankructwo, większe przedsiębiorstwa mogą jednak paradoksalnie na tej sytuacji skorzystać. Branża operatorów logistycznych może zyskać dzięki ponownemu docenieniu korzyści wynikających ze współpracy z zewnętrznym dostawcą.
22.06.2020

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania?
18.06.2020

Ekonomista: fala pieniędzy zalewa rynek, akcje na giełdach zyskują

Polityka monetarna i fiskalna oraz programy pomocowe powodują, że rynek zalewa fala taniego pieniądza, w efekcie ceny akcji na giełdach rosną - mówi PAP szef zespołu analiz giełdowych w banku Santander Kamil Stolarski.
14.06.2020

Borys: kryzys ma niszczycielski wpływ na firmy, ale daje też szanse na zmiany

Ten kryzys ma niszczycielski wpływ na firmy, ale jednocześnie stwarza szanse na wprowadzenie w nich zmian - mówił w środę podczas Impact re;action prezes PFR Paweł Borys.
03.06.2020

MR: 2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

Od 4 do 30 czerwca firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. W ramach projektu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziała sto nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł. Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
03.06.2020

Shanghai Electric przyspiesza proces cyfryzacji przemysłowej poprzez modernizację platformy SEunicloud

Shanghai Electric, jeden z największych na świecie producentów i dostawców energii elektrycznej oraz urządzeń przemysłowych, zapowiada modernizację platformy rozwiązań cyfrowych SEunicloud w celu przyspieszenia procesu ewolucji prac oraz wyposażenia w nowe narzędzia i sprzęt.
01.06.2020

Nowy magazyn w sąsiedztwie DCT Gdańsk

Firma Langowski Logistics – działająca w branży TSL od ponad 16 lat – otworzyła drugi magazyn w Gdańsku, zlokalizowany w Pomorskim Centrum Logistycznym (PCL) w bliskim sąsiedztwie Terminala Kontenerowego DCT. Nowo otwarta powierzchnia magazynowa przeznaczona jest do składowania towarów poza regałami, ze względu na ich wagę lub gabaryty. Nowy magazyn dopełnia możliwości obsługowe magazynu wysokiego składowania, otwartego przez firmę w tym samym kompleksie w 2017 roku.
28.05.2020

Maersk: duży spadek zapotrzebowania na transport kontenerów w tym roku

Grupa żeglugowa A.P. Moller-Maersk ostrzegła przed gwałtownym spadkiem transportu kontenerów z powodu pandemii koronawirusa, z powodu słabszej sprzedaży detalicznej i zmniejszonemu popytowi na produkcję samochodów.
14.05.2020

Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020

Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych na zakończenie I kw. 2020 roku wyniosły ponad 18,95 mln mkw. (+15% r/r). Dobry wynik był głównie zasługą niesłabnącego popytu (-5% r/r) ze strony najemców, a także stabilnych stawek czynszów, które pomimo rozwijającej się pandemii COVID-19 utrzymały swoją wysokość na większości rynków. Natomiast po stronie inwestycyjnej, tylko w I kw. 2020 roku wielkość transakcji była porównywalna z całym 2019 rokiem.
11.05.2020

Spojrzenie rynku magazynowego na pandemię

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez Colliers International wśród polskich firm działających na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych1, globalna pandemia spowodowała ograniczenia w prowadzaniu działalności większości podmiotów (72%). Wielu respondentów, podobnie jak eksperci Colliers, uważa jednak, że obecna sytuacja może okazać się szansą dla Polski i innych krajów europejskich.
06.04.2020

Pracownicy kolejnych branż obawiają się o swoje miejsca pracy. Niskie wskaźniki bezrobocia nie do utrzymania

– Trudno na razie prognozować, jak wielu pracowników jest zagrożonych utratą pracy, ale trudno też sobie wyobrazić, by po wielu tygodniach przestoju gospodarki stopa bezrobocia nie wzrosła – podkreśla Lucyna Pleśniar, prezes zarządu People. Z problemami już teraz borykają się zatrudnieni w takich branżach jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, transport czy usługi, ale pewnie nie mogą się czuć także pracownicy sektorów uważanych za bezpieczne, np. e-commerce czy IT. Efektem kryzysu może być nowy rodzaj relacji między pracodawcą
25.03.2020

Magazyny odporne na koronawirusa

Pandemia COVID-19 z pewności odbije się na wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych. Ze wstępnych obserwacji poczynionych przez ekspertów Colliers International, odpornością na koronawirusa wykazuje się rynek magazynowy, głównie z uwagi na znaczne ożywienie handlu e-commerce.
25.03.2020

Amazon uruchomi w Polsce kolejne centrum logistyczne

W kwietniu firma Amazon uruchomi w Gliwicach ósme polskie Centrum Logistyki E-Commerce - największe pod względem powierzchni i liczby wykorzystywanych robotów magazynowych. Firma chce zatrudnić ponad tysiąc osób; w środę rozpoczął się kluczowy etap rekrutacji.
26.02.2020

Segment przesyłek międzynarodowych oczekuje na świąteczne boom

W ostatnich latach segment przesyłek międzynarodowych notuje wzrost sięgający aż 40 proc. rocznie. To efekt rosnącej popularności polskich e-sklepów wśród klientów z zagranicy, ale także rosnącej liczby przesyłek od klientów indywidualnych w Polsce, którzy – zwłaszcza w okresie przedświątecznym – chętnie wysyłają paczki do bliskich mieszkających w innych krajach UE. W tym roku DHL uruchomił narzędzie, które pozwala nadać taką paczkę online, przy pomocy telefonu bądź komputera. Operator podkreśla, że w ostatnim roku zanotow
10.12.2019

Jakie będą magazyny przyszłości?

Colliers International, wiodąca firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, w ramach serii filmów Future Talks by Colliers opublikowała czwarty odcinek pt. Magazyny przyszłości. Zaproszeni eksperci wypowiadają się w nim m.in. na temat wyglądu powierzchni magazynowych jutra, wykorzystywanych w nich nowoczesnych technologii oraz tego, jak zmieni się rola pracujących tam ludzi. Film jest dostępny na blogu Colliers International – Human Centered.
04.12.2019

20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce w przyszłym roku

Sektor magazynowy w Polsce odnotował kolejny dobry kwartał. W okresie od czerwca do września 2019 wynajętych zostało ponad 830 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 56% stanowiły nowe umowy najmu. Oddano do użytku 990 tys. mkw., a w budowie pozostaje 1,85 mln mkw. Dostępność powierzchni nieznacznie wzrosła do 6,2%, w kolejnych kwartałach trend ten powinien utrzymać się – czytamy w raporcie podsumowującym III kwartał br. na rynku magazynowym przygotowany przez ekspertów AXI IMMO.
14.11.2019

Ponad 18 mln mkw. magazynów w Polsce

Od początku lipca do końca września 2019 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce zwiększyły się o blisko 1 mln mkw., w efekcie czego całkowita podaż przekroczyła 18 mln mkw. Eksperci Colliers International wyróżnili kilka najważniejszych wydarzeń na rynku.
07.11.2019

Otwarto terminal cargo w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów

W środę w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów otwarto terminal cargo o łącznej powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja ma zapewnić kompleksową obsługę frachtu lotniczego na Pomorzu Zachodnim.
02.10.2019

PKN ORLEN przedstawia długofalową strategię rozwoju innowacji

​Zaawansowane tworzywa i biopaliwa, systemy magazynowania energii, elektromobilność, zagospodarowanie poprodukcyjnego dwutlenku węgla i automatyzacja procesów produkcyjnych – to tylko niektóre z trzydziestu programów badawczych, które znalazły się w Strategicznej Agendzie Badawczej PKN ORLEN. Koncern opracował dokument, definiujący strategiczne obszary inwestycji w innowacje, nowe technologie i modele biznesowe, kluczowe dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej w horyzoncie 2030+.
04.09.2019

Szkolnictwo zawodowe na nowych zasadach. Firmy będą miały większy wpływ na program kształcenia

Większy wpływ biznesu na szkolnictwo zawodowe, staże uczniowskie u pracodawców, obowiązkowa współpraca szkół z biznesem – z początkiem września w szkolnictwie zawodowym weszło wiele zmian, które mają ściślej powiązać edukację z rynkiem pracy i lepiej odpowiedzieć na potrzeby pracodawców. To konieczność, bo jak wynika z raportu Trenkwalder Polska, na polskim rynku pracy trwa hossa, a rotacja kadr w połączeniu z brakiem siły roboczej w coraz większym stopniu hamuje rozwój przedsiębiorstw. Te zmagają się obecnie z największym
04.09.2019

Ponad 17 mln mkw. magazynów w Polsce. Region Zachodni i Szczecin bez pustostanów

Polski rynek magazynowy utrzymuje trend wzrostowy. Podaż i popyt utrzymują się na stabilnym, wysokim poziomie. W I połowie 2019 r. deweloperzy oddali do użytku blisko 1,1 mln mkw. nowej powierzchni, dzięki czemu rynek magazynowy w Polsce urósł do rozmiaru ponad 17 milionów mkw.
03.09.2019

Zarządzanie ze specjalnością Organizacja i Zarządzanie w Gospodarce Morskiej – nowy kierunek studiów w AM w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie zaprasza pracodawców i pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej do studiowania na nowym kierunku Zarządzanie na specjalności Organizacja i Zarządzanie w Gospodarce Morskiej. Da on absolwentom najnowszą wiedzę o świecie zarządzania i pozwoli zrozumieć, dlaczego każdy może być milionerem, ale nie każdy nim zostaje. Otworzy studentów na nowe horyzonty, gdzie nabyte umiejętności przygotują ich do pracy na stanowiskach menedżerskich średniego i wyższego szczebla w gospodarce morskiej Polski i świata
29.08.2019

Rynek magazynowy nie boi się projektów spekulacyjnych

Sektor magazynowy w Polsce ma za sobą kolejne udane półrocze. Wysoki, stabilny popyt na poziomie 1,8 mln mkw. był efektem wysokiej aktywności branży logistycznej. Po stronie podaży deweloperzy budują na potęgę nie bojąc się inwestować w projekty spekulacyjne. W ciągu 6 miesięcy tego roku oddanych do użytku zostało blisko 1 mln mkw., a kolejne 2,3 mln mkw. było w budowie na koniec czerwca. To główne wnioski płynące z najnowszego raportu „Rynek magazynowy w I połowie 2019 r.” przygotowanego przez firmę doradczą AXI IMMO.
21.08.2019

Ponad 1 000 nowych miejsc pracy powstanie w nowym centrum logistycznym w Okmianach k. Bolesławca

Ponad 1000 nowych, stałych miejsc pracy zostanie utworzonych w ciągu najbliższych 18 miesięcy w nowym centrum Amazon w Okmianach, w Dolnośląskiem. Rekrutacja na stanowiska specjalistyczne i poziomu początkowego już się rozpoczęła. Pracownicy Amazon otrzymują bardzo atrakcyjne wynagrodzenie w wysokości od 20 zł/godzinę brutto, pakiet dodatkowych świadczeń i możliwości rozwoju kariery. Nowa inwestycja Amazon pomoże zaspokoić rosnący popyt i wesprze przedsiębiorstwa, które sprzedają swoje produkty przez strony Amazon i korzystają z
15.07.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

W Łodzi powstaje centrum logistyczne Hillwood Łódź Górna

W Łodzi powstaje centrum logistyczne Hillwood Łódź Górna. W środę zakończył się etap budowy pierwszego budynku magazynowego, na którym zawisła wiecha. Obiekt ma być gotowy w listopadzie tego roku, z nieruchomości korzystać będą mogli najemcy z wielu branż.
23.05.2019

Portugalia: Minister Kwieciński zainaugurował biuro PAIH w Lizbonie

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zainaugurował w piątek w Lizbonie portugalskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządu Portugalii, miejscowi przedsiębiorcy i członkowie instytucji gospodarczych.
06.04.2019

W Pawlikowicach powstanie nowe centrum logistyki

Ponad 1000 nowych stałych miejsc pracy stworzy Amazon w nowym centrum logistyki e-commerce w Pawlikowicach (Łódzkie); firma poszukuje m.in. menadżerów operacyjnych, inżynierów, specjalistów IT. Będzie to szóste takie centrum w Polsce.
25.03.2019

Rynek magazynowy Polski Centralnej w ostatniej dekadzie i dziś

Ze względu na strategiczne położenie regionu od początku formowania się polskiego rynku magazynowego rejon Polski Centralnej znajdował się wśród lokalizacji z największym potencjałem rozwoju. W 2009 r. podaż w regionie oscylowała w granicach 875 tys. mkw., niecałą dekadę później - w 2018 r. przekroczyła 2,55 mln mkw., a rynek z popytem na poziomie 690 tys. mkw. jest w doskonałej kondycji - wynika z raportu przygotowanego przez AXI IMMO.
22.03.2019

Rynek magazynowy na stabilnej ścieżce wzrostu

Rok 2018 w sektorze magazynowym w Polsce stał pod znakiem dobrej koniunktury z wysokim popytem i podażą. Zapotrzebowanie ze strony najemców wyniosło 4,01 mln mkw., z czego 72% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Deweloperzy zrealizowali ponad 2,2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowo-produkcyjnej, tylko o 8% mniej niż w 2017 r. W budowie na koniec roku była imponująca liczba 1,9 mln mkw., o 37% więcej w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2017. Pomimo wysokiej liczby nowych inwestycji współczynnik pustostanów prz
20.02.2019

Ekspertka: Przemysł i biznes coraz częściej będą sięgać po technologie cyfrowe

W 2019 r. prognozowany jest dalszy dynamiczny rozwój takich technologii cyfrowych jak: internet rzeczy, sztuczna Inteligencja, big data czy rzeczywistość rozszerzona. Wydaje się, że coraz bardziej po te technologie będzie sięgać przemysł i biznes – mówi PAP dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
07.02.2019

Waimea Cargo Terminal Szczecin Airport z pozwoleniem na budowę

Zarząd Spółki Waimea Holding, inwestor Waimea Cargo Terminal Szczecin Airport, otrzymał prawomocny dokument uprawniający do rozpoczęcia prac budowlanych na terenie inwestycji. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się na początku 2019 roku, ma zostać oddany do użytkowania na koniec II kwartału tego roku.
28.01.2019

Spadają zarobki CMA CGM. Powodem rosnące koszty paliwa

Francuski gigant kontenerowy, CMA CGM, zanotował spadek zysku w trzecim kwartale obecnego roku, z powodu rosnących cen paliwa.
26.11.2018

MIiR: Jesteśmy zainteresowani współpracą z Singapurem w zakresie nowych technologii

Jesteśmy zainteresowani współpracą dwustronną w zakresie produktów i usług o wysokiej wartości dodanej - powiedział w środę szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas spotkania z ambasadorem Singapuru w Polsce Loo Choon Yong.
21.11.2018

CMA CGM dostała pozwolenie od Unii Europejskiej na przejęcie Containerships

Francuski armator CMA CGM dostał zielone światło od Komisji Europejskiej na przejęcie fińskiej firmy Containerships.
24.10.2018

CMA CGM szuka kolejnych okazji do przejęcia mniejszych armatorów

Francuski armator kontenerowy CMA CGM szuka kolejnych okazji do przejęć na rynku kontenerowym, po tym jak jego plany fuzji z niemieckim Hapag-Lloyd nie wypaliły – donosi agencja Reuters.
18.10.2018

Zielona Góra: Nawet 200 miejsc pracy w nowym centrum logistycznym

Rozpoczęły się prace przy budowie w Zielonej Górze nowego centrum logistycznego specjalizującego się w sprzedaży internetowej firmy eobuwie.pl. Po zakończeniu inwestycji powstanie 200 miejsc pracy.
05.10.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
05.10.2018

WELCOME Airport Services operatorem handlingowym w Waimea Cargo Terminal Szczecin-Goleniów

Zarząd Spółki celowej z Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A. podpisał umowę z Zarządem WELCOME Airport Services Sp. z o.o. na obsługę handlingową przesyłek towarowych w Waimea Cargo Terminal Szczecin-Goleniów. Obiekt, którego budowa rozpocznie się jesienią tego roku, ma zostać oddany do użytkowania na koniec II kwartału 2019 roku.
04.10.2018

Spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasadorem Chin

Rozwój połączeń lotniczych między Polską i Chinami, Centralny Port Komunikacyjny, a także współpraca w sektorze pocztowym oraz inwestycje infrastrukturalne były tematami spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z niedawno mianowanym ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuanem, które odbyło się 27 września 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.
28.09.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
26.09.2018

MSC i CMA CGM zaprezentowały plan dopłat paliwowych

Podążając śladami Maersk Line, szwajcarskie MSC i francuskie CMA CGM ujawniły, że wprowadzą serie dopłat na pokrycie kosztów paliwa, które wzrosną po wprowadzeniu w 2020 roku limitu zawartości siarki w bunkrze.
25.09.2018

Wysoka cena paliw powodem spadku zarobku CMA CGM w 2 kwartale

CMA CGM, trzeci największy armator kontenerowy na świecie, zanotował spadek zysku o prawie 90 procent w drugim kwartale tego roku.
10.09.2018

CMA CGM dalej poszukuje nowych okazji do przejęć

Francuski armator kontenerowy CMA CGM planuje szukać kolejnych okazji do przejęć na rynku kontenerowym, po tym jak jego plany fuzji z niemieckim Hapag-Lloyd nie wypaliły – donosi agencja Reuters.
09.09.2018

Rekrutacja do Akademii Morskiej w Szczecinie trwa jeszcze tydzień

Przed nami ostatni tydzień naboru uzupełniającego na wszystkie kierunki studiów stacjonarnych w Akademii Morskiej w Szczecinie. Na kandydatów uczelnia czeka do 14 września 2018 r.
07.09.2018

Trwa hossa na rynku magazynów. W niektórych regionach Polski brakuje wolnych powierzchni do wynajęcia

Pierwsze półrocze tego roku było rekordowe dla rynku powierzchni magazynowych. Aktywni byli zarówno deweloperzy, którzy oddali do użytku ponad 740 tys. mkw. nowych magazynów, jak i najemcy – tradycyjnie z sektora logistycznego oraz e-commerce. W niektórych regionach Polski wskaźnik wolnych magazynów do wynajęcia nie przekroczył 1 proc. Nadchodzące kwartały będą równie udane – już w tej chwili w budowie znajduje się 2,2 mln mkw. nowych magazynów. Eksperci Colliers oceniają, że na znaczeniu będą zyskiwać rynki regionalne. Na
03.09.2018

Blisko przejęcia kolejnego europejskiego armatora

Francuski gigant kontenerowy CMA CGM przejmie Containerships, fińskiego armatora specjalizującego się w rynku wewnątrz-europejskim.
08.08.2018

CBRE: Polska to magazynowa potęga

Polska to magazynowa potęga - wynika z raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce w I półroczu 2018”. Dodano, że na rynku znajduje się 14,3 mln m kw. powierzchni magazynowej, a kolejnych 2,3 mln m kw. jest w budowie.
08.08.2018

Dachser w Polsce zwiększa przychody o 17%

Spółka Dachser Polska, należąca do grupy globalnego operatora logistycznego, w 2017 r. przetransportowała blisko 1,36 mln przesyłek o łącznej masie 492 tys. ton, czyli odpowiednio o 14% i 10% więcej niż w 2016 r. W efekcie firma osiągnęła w ubiegłym roku przychody w wysokości 389,8 mln zł, co oznacza wzrost o 17%.
17.07.2018

CMA CGM zamierza przejąć armatora Containerships

Francuski gigant kontenerowy CMA CGM przejmie Containerships, fińskiego armatora specjalizującego się w rynku wewnątrz-europejskim.
21.06.2018

Amazon zwiększa zatrudnienie z polskich centrach logistycznych firmy

14 tys. stałych pracowników zatrudnia w Polsce Amazon – poinformował we wtorek koncern. W tym roku w gdańskim Centrum Rozwoju Technologii pracę znajdzie kolejnych 200 osób, planowane jest też zwiększenie zatrudnienia w polskich centrach logistycznych firmy.
19.06.2018

Borys: Po raz pierwszy możemy przekroczyć poziom ok. 40 proc. dochodów względem najwyżej rozwiniętych krajów

Po raz pierwszy od kilkuset lat możemy przebić szklany sufit, jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego i przekroczyć granicę ok. 40 proc. dochodów, względem najwyżej rozwiniętych krajów. To się może wydarzyć w najbliższych latach - mówił w czwartek prezes PFR Paweł Borys.
07.06.2018

Górka: Deweloperzy nie wykazali dużej aktywności ws. budowy powierzchni magazynowych

Deweloperzy nie wykazali dużej aktywności ws. budowy powierzchni magazynowych - powiedział PAP dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. Dodał, że może to być chęć obniżenia współczynnika pustostanów, a także obawa przed rosnącymi kosztami budowy.
05.06.2018

Jędrzyński: zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają m.in. sieci handlowe

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają m.in. sieci handlowe - powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński. Zauważył, że obecnie najwięcej lokali potrzebuje branża e-commerce. Popyt na powierzchnie magazynowe w I kw. br. wyniósł 1,1 mln m kw.
05.06.2018

Czeka nas masowa restrukturyzacja zawodów

Scenariusze wskazują, że do 2030 r. 75 milionów do 375 milionów pracowników (3 do 14 procent globalnej siły roboczej) będzie musiało zmienić kategorie zawodowe. Polski rynek pracy nadal należy do tradycyjnych, przez co takie zjawiska często napotykają opór mentalny. Wprawdzie wielu pracowników nierzadko samodzielnie decyduje się na przekwalifikowanie, ale nadal brakuje wiedzy jak efektywnie to zrobić, a wspomniana restrukturyzacja zawodów jawi się w ogólnej opinii jako zło konieczne. Co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca re
28.05.2018

CMA CGM wprowadził dodatkowe opłaty, by pokryć koszty paliwa

Francuski armator kontenerowy CMA CGM wprowadził dodatkową dopłatę za swoje usługi, by pokryć straty, które w 1 kwartale spowodowały wysokie ceny paliwa.
25.05.2018

Pisula: Targi w Szanghaju testem otwartości rynku chińskiego na polskie towary

Targi eksportowo-importowe w Szanghaju będą testem, na ile otwarty jest rynek chiński na nasze towary - powiedział w czwartek szef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Dodał, że obecnie mamy ponad 12-krotny deficyt w handlu z Państwem Środka.
24.05.2018

Rok kolejnych rekordów na rynku magazynowym przed nami

Rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Po stronie popytu mamy po raz trzeci z kolei rekordowe otwarcie roku. Od stycznia do końca marca 2018 r. wynajętych zostało 1,16 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, o 20% więcej niż w I kw. 2017 r. Deweloperzy oddali do użytku 314 tys. mkw., ale w budowie pozostaje blisko 2 mln mkw. powierzchni. Niska skłonność deweloperów do realizacji inwestycji typowo spekulacyjnych skutkuje niskim współczynnikiem powierzchni niewynajętej, który na koniec marca br. wyniósł 4,2% - w
16.05.2018

USA: Na Wall Street w górę; sektor paliwowy zyskiwał po odwieszeniu sankcji na Iran

Środowa sesja na Wall Street przyniosła spore wzrosty głównych indeksów. Wyróżniały się spółki sektora paliwowego, które mocno rosły po odwieszeniu przez USA licznych sankcji na Iran.
10.05.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Polski Port Community System oddolnie i odgórnie budowany

O konkurencyjności, a więc możliwości dalszego rozwoju portów morskich i żeglugi zadecydują: digitalizacja i ochrona środowiska. W świecie globalnym nie da się utrzymać konkurencyjności bez innowacyjnych narzędzi wymiany informacji, niezbędnych dla zbudowania sprawnego i bezpiecznego łańcucha dostaw, a ochrona środowiska, jest nieodłącznym, wielopłaszczyznowym efektem ich wykorzystania, niezależnie od „zielonych” technologii specjalnie dedykowanych tym sektorom transportu morskiego.
23.04.2018

Poczta Polska planuje w tym roku zacząć budowę centrum logistycznego

Poczta Polska Planuje rozpocząć jesienią tego roku budowę centrum logistycznego, które ma powstać we współpracy z PKP w okolicach Łodzi - poinformował w czwartek PAP prezes spółki Przemysław Sypniewski.
19.04.2018

Puls Biznesu: Inwestorzy delektują się Polską

Nie ucichły echa po zeszłorocznym triumfie polskiego rynku nieruchomościowego, a eksperci już mówią o kolejnym - pisze w środę "Puls Biznesu".
11.04.2018

Armatorzy mocniej inwestują w rynek e - commerce

Francuskie CMA CGM poszło w ślady duńskiego Maerska i podpisało porozumienie o współpracy z Alibabą – największą na świecie platformą e-commerce.
10.04.2018

Media: Negocjacje handlowe USA z Chinami rozbiły się o wysokie technologie

Rokowania handlowe między USA a Chinami załamały się w ubiegłym tygodniu, gdy administracja Donalda Trumpa zażądała od Pekinu, aby przestał dotować rozwój wysokich technologii - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na anonimowe źródło zbliżone do sprawy.
10.04.2018

ROHLIG SUUS Logistics podsumowuje rekordowy rok w historii firmy

Dwucyfrowy wzrost sprzedaży i ponad 842 mln zł przychodu, 2 mln zleceń, 30 tys. m.kw. nowych powierzchni magazynowych przekazanych do użytku, umocnienie pozycji spółki w kluczowych obszarach biznesowych – to najważniejsze fakty podsumowujące rekordowy 2017 rok w ROHLIG SUUS Logistics SA. Spółka, będąca jednym z czołowych graczy na rynku logistycznym i największym polskim operatorem logistycznym, nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne inwestycje.
03.04.2018

Patorska z Deloitte: Przewaga kosztowa polskich MŚP będzie spadać

Przewaga kosztowa polskich małych i średnich firm będzie spadać w ciągu najbliższych lat, odpowiedzią może być ich ekspansja globalna - uważa Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych z Deloitte.
20.03.2018

CMA CGM z dobrym wynikiem finansowym w 2017 roku

CMA CGM, trzeci armator kontenerowy na świecie, odnotował dobry wynik finansowy w 2017 r., dzięki ponad 20 proc. wzrostowi wolumenu przewiezionych kontenerów.
18.03.2018

Trendy i wyzwania dla globalnego rynku kontenerów w 2018 roku

Światowy rynek przewozów kontenerowych, po 6,1% wzroście osiągnął obroty wynoszące 138,5 mln TEU w 2017 roku. Głównym graczem na rynku są Azja i Chiny, generujące 64% całości globalnych przewozów kontenerowych. Sam handel wewnętrzny w Azji to 35,1 milionów TEU. Biorąc pod uwagę przestrzenny rozkład ruchu międzykontynentalnego, można wskazać na kluczową pozycję relacji transpacyficznej (34,9 miliona TEU) i transatlantyckiej (18,9 miliona TEU).
12.03.2018

PAIH: Stawiamy na pobudzanie działalności eksportowej polskich przedsiębiorców

Dotąd nasze działania koncentrowaliśmy głównie na promocji Polski jako miejsca lokowania inwestycji chińskich czy azjatyckich, teraz coraz bardziej stawiamy na pobudzanie działalności eksportowej polskich przedsiębiorców, m.in. na rynek chiński - powiedział PAP szef biura PAIH w Szanghaju Andrzej Juchniewicz.
25.02.2018

Operatorzy portowi CMA CGM i COSCO stawiają na ścisłą współpracę

Operatorzy portowi należący do CMA CGM i Cosco Shipping prowadzą ściśłą współpracę, by wzmocnić swoją pozycję w utworzonym przez obie firmy aliansie Ocean Alliance. Sojusz, składający się z COSCO, CMA CGM, Evergreen i OOCL, wystartował w kwietniu zeszłego roku.
14.02.2018

Rynek magazynowy pod znakiem kolejnych rekordów

Polski rynek magazynowy pozostaje w doskonałej formie. W 2017 r. po raz kolejny został pobity rekord popytu i podaży. Popyt brutto wyniósł ponad 4 mln mkw., z czego 75% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Jest to wynik lepszy o 32% w porównaniu z 2016 r. Wysokie wyniki po stronie popytu to efekt rozpędzonej gospodarki, w tym miesiąc do miesiąca rosnącej konsumpcji wewnętrznej, ale też wzrostu nakładów firm na inwestycje. Deweloperzy szybko reagowali na wysokie zapotrzebowanie ze strony najemców, czego efektem jest 2,36 mln mk
12.02.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.