• <

Wynik wyszukiwania - "copernicus" - Wiadomości

Eksperci z PAN: jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Kolizja Epsilona. EuroAfrica wydaje oświadczenie w sprawie

We wtorek Unity Line poinformowało, że prom Epsilon zostaje wyłączony z eksploatacji do odwołania. Jest to spowodowane wypadkiem, do którego doszło w porcie Trelleborg. Dziś oświadczenie w sprawie wydał właściciel statku, EuroAfrica Shipping Lines.
31.01.2024

Wypadek w porcie Trelleborg. Epsilon wyłączony z użytku

We wtorek Unity Line poinformowało, że prom ro-pax Epsilon zostaje wyłączony z użytku na czas bliżej nieokreślony. Jest to spowodowane wypadkiem, który miał miejsce w porcie Trelleborg. Prawdopodobnie doszło do kolizji promu z pirsem.
30.01.2024

Epsilon rozpoczął rejsy na linii Świnoujście – Trelleborg

Dziś w nocy nowy prom we flocie Unity Line wyruszył w swój pierwszy rejs ze Świnoujścia do Trelleborga.
23.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

Epsilon już w Polsce!

17 grudnia w Belfascie Euroafrica przejęła prom Epsilon, po długoletnim bare-boat czarterze, od irlandzkiego operatora.
28.12.2023

Polski przewoźnik ma nowy prom. Epsilon jest w drodze, zastąpi Galileusza

Unity Line wzbogaci się o nowy prom. Jednostkę Epsilon zakupiła szczecińska firma Euroafrica w połowie 2022 roku. Prom płynie właśnie do Trelleborga i w styczniu wejdzie na linię.
26.12.2023

SeaData Gdynia aktualizuje YetiSense do Coral dla monitorowania jakości powietrza i stanu środowiska

W znaczącym posunięciu, firma SeaData aktualizuje swój system YetiSense, użytkowany w największych polskich portach, do nowej platformy Coral. Najnowszy postęp stał się możliwy dzięki projektowi GALATEA, w którym firma SeaData uczestniczyła rok temu.
15.08.2023

Ratownicy o zakwicie sinic: ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która przypomina zupę ogórkową

Jeżeli ktoś chce popełnić ten błąd i spróbuje kąpieli z sinicami, to ratownicy są na to przygotowani. Podpływają łodzią i ostrzegają, czym to się może skończyć. Na szczęście ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która konsystencją przypomina zupę ogórkową, mówią woprowcy.
13.07.2023

Historyczna chwila polskiego żeglarstwa. Jacht WindWhisper wygrywa The Ocean Race

Wielki moment w historii polskiego żeglarstwa. Płynący pod biało-czerwoną banderą Yacht Klubu Polski Gdynia, WindWhisper Racing Team bezapelacyjnie zwyciężył w legendarnych regatach The Ocean Race. Polski jacht okazał się najlepszy w klasie VO65.
26.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
19.06.2023

Płyną po marzenia. Polski jacht WindWhisper gotowy do decydującego etapu The Ocean Race

Legendarny wyścig The Ocean Race wkracza w decydującą fazę. Przed załogami żeglującymi w klasie VO65 ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat z Hagi do Genui. 2200 mil morskich walki o każdy węzeł prędkości. Czy polskiej ekipie WindWhisper uda się utrzymać pozycję lidera i świętować w mieście Krzysztofa Kolumba?
15.06.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

30 osób zginęło wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu cyklonu Cheneso

30 osób zginęło, a 20 pozostaje zaginionych wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu przez Madagaskar cyklonu Cheneso - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.
31.01.2023

Żeglarskie atrakcje do wylicytowania na rzecz WOŚP

Wśród przedmiotów aukcji gdyńskiego sztabu Orkiestry uwagę zwracają unikalne żeglarskie przygody.
27.01.2023

Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie

Wycielenie gigantycznej góry lodowej z szelfu Brunt wydarzyło się w ubiegłą niedzielę i zostało potwierdzone przez organizację naukową British Antarctic Survey (BAS), która jako pierwsza zaobserwowała postępujące pęknięcia w lodzie o grubości 150 metrów już dekadę temu.
27.01.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

The Ocean Race - polski jacht „WindWhisper” weźmie udział w trzech etapach

Polski jacht „WindWhisper”, którego skipperem jest Hiszpan Pablo Arrarte, weźmie udział w trzech etapach słynnych regat The Ocean Race. W niedzielę zaplanowano wyścig portowy w Alicante, a start do pierwszego oceanicznego odcinka do Wysp Zielonego Przylądka odbędzie się za tydzień.
08.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Pablo Arrarte skipperem polskiej załogi w regatach The Ocean Race

Znany hiszpański żeglarz Pablo Arrarte stanie na czele polskiego teamu WindWhisper, który wystartuje w regatach The Ocean Race. Wyścig rozpocznie się 15 stycznia 2023 roku w Alicante.
20.12.2022

Polska załoga po 50 latach weźmie udział w legendarnych regatach The Ocean Race

Po 50 latach przerwy biało-czerwona bandera wraca na trasę wyścigu The Ocean Race. W legendarnych regatach weźmie udział polska ekipa WindWhisper Racing Team, która popłynie na jachcie klasy VO65.
13.12.2022

Copernicus: Grenlandia we wrześniu osiągnęła najwyższe temperatury od 1979 r.

Grenlandia osiągnęła niespotykane temperatury we wrześniu – miejscami wyniosły ponad 8 st. C powyżej średniej miesięcznej. To najcieplejsze zarejestrowane od 1979 r. temperatury dla września - informuje Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S).
07.10.2022

PGNiG nie znalazło węglowodorów w Copernicusie

PGNiG nie udało się wydobyć gazu z odwiertu poszukiwawczego o nazwie Copernicus na Morzu Norweskim. Zostanie on opuszczony.
15.09.2022

Niemcy. Zdjęcia satelitarne potwierdzają zakwit alg w Odrze

Z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny analizował kolor wody. Jednak związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony - pisze portal RND.
22.08.2022

[WIDEO, FOTO] VI Żeglarska Parada Świętojańska

Już szósty raz mieszkańcy Trójmiasta mogli podziwiać Żeglarską Paradę Świętojańską. W tym roku wzięło w niej udział blisko 100 jednostek.
28.06.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Zapisz się na hackathon z wykorzystania danych satelitarnych programu Copernicus

Instytut Geodezji i Kartografii wraz z firmą Absiskey Polska zapraszają do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w Polsce Hackathonie w ramach projektu Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FPCUP), dotyczącym wykorzystania danych i produktów serwisów programu Copernicus.
01.03.2022

Po raz drugi nie przyznano tytułu Żeglarza Roku, są dwie Nagrody Honorowe

Po raz drugi w 52-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast dwie Nagrody Honorowe Rejs Roku 2021.
02.01.2022

Jak monitorować morskie brzegi? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali prestiżowy konkurs

System Coast Mapper autorstwa naukowców z Politechniki Gdańskiej zdobył pierwszą nagrodę na targach Space Tech Expow w Bremie w ramach międzynarodowego konkursu innowacji i technologii kosmicznych - Copernicus Masters 2020. Idea działania nowatorskiego systemu ma umożliwić monitoring brzegów morskich, a przez to aktualizacja map dna stanie się łatwiejsza.
09.12.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE.
21.07.2021

UE wspiera Belgię w walce z powodziami

Unijny mechanizm ochrony ludności został uruchomiony w celu przeciwdziałania poważnym skutkom powodzi w Belgii w następstwie prośby o pomoc skierowanej przez władze tego kraju. Z Francji zmobilizowano zespół ratownictwa powodziowego i helikopter, aby wspomóc lokalne działania ratownicze, głównie na zalanych terenach wokół miasta Liege.
15.07.2021

Antarktyda: Od lodowca oderwała się największa góra lodowa świata; cztery razy większa od Nowego Jorku

Według danych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) po Morzu Weddela dryfuje największa góra lodowa na świecie. Góra o powierzchni 4320 km kw., jest cztery razy większa niż miasto Nowy Jork. Ochrzczona mianem A-76, odłamała się od lodowca szelfowego Ronne - poinformował w czwartek "the Guardian".
20.05.2021

Konferencja "Wykorzystanie Danych Satelitarnych i Danych Programu Copernicus w Administracji i Sektorze Prywatnym"

Zakład Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Gdańskim organizuję konferencję online.
26.03.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
27.01.2021

Licytacje WOŚP: rejs legendarnym jachtem „Copernicus”

Pióro wieczne z podpisem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z Robertem Biedroniem, rejs legendarnym jachtem „Copernicus”, kolacja z Magdą Gessler lub Januszem Palikotem czy wyjątkowa wycieczka po Bibliotece Gdynia. To tylko niektóre z propozycji, które można wywalczyć w internetowych licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29. finał tej szczytnej, charytatywnej akcji już za kilka dni – w niedzielę, 31 stycznia. Prezentujemy hity gdyńskich aukcji.
26.01.2021

Oceanograficzny satelita Sentinel-6 dołączył do unijnego systemu obserwacji Ziemi Copernicus

21 listopada z bazy Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy, został wyniesiony na ziemską orbitę satelita Sentinel-6 Michael Freilich, noszący imię byłego szefa działu nauk o Ziemi w NASA. Jest on przeznaczony do precyzyjnych pomiarów zmian poziomu morza.
27.11.2020

Polskie wybrzeże widziane z kosmosu! Zobacz spektakularne ujęcia

Przekop Mierzei Wiślanej, szalejące sinice czy budowa wysp na Zalewie Szczecińskim widziane oczami satelity - na widowiskowych zdjęciach Sentinela możemy podziwiać nasze piękne polskie wybrzeże z niecodziennej perspektywy.
05.11.2020

Gigantyczna góra lodowa nieuchronnie zbliża się do brytyjskiej wyspy

Jedna z największych gór lodowych na świecie znajduje się na kursie kolizyjnym z Georgią Południową - brytyjską wyspą na południowym Atlantyku - potencjalnie zagrażając bogatemu ekosystemowi dzikiej morskiej przyrody, w tym pingwinom, fokom i krylowi.
05.11.2020

Dziura ozonowa jest już wielkości Antarktydy. Ścisłe przestrzeganie zakazu emisji chemikaliów może zahamować zmiany klimatyczne

Z badań przeprowadzonych przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wynika, że w ostatnich miesiącach dziura ozonowa nad Antarktydą zaczęła gwałtownie rosnąć, przez co jej powierzchnia przekroczyła średnią wartość rejestrowaną na przestrzeni ostatniej dekady. Jej dalsze powiększanie się będzie miało katastrofalny wpływ na środowisko naturalne, dlatego naukowcy apelują o wdrożenie działań, które zapobiegną jej przyrostowi.
15.10.2020

Wrzesień 2020 r. najcieplejszym w historii

Tegoroczny wrzesień jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019, co czyni go jak dotąd najcieplejszym wrześniem w historii - wynika z analiz Copernicus Climate Change Service.
12.10.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Zastosowanie danych satelitarnych - weź udział w wyjątkowych warsztatach dla biznesu!

Korzystasz z danych satelitarnych, ale napotkałeś problem, którego nie możesz rozwiązać lub do którego rozwiązania nie jesteś pewien? Masz pomysł na użycie danych Copernicus, ale nie wiesz od czego zacząć? Weź udział w wyjątkowych warsztatach dotyczących przetwarzania i zastosowania danych satelitarnych programu Copernicus. Zajęcia będą miały dedykowaną formę. To uczestnik wybiera jego tematykę i kształt!
22.09.2020

Pożary arktyczne latem 2020 r. ustanowiły nowe rekordy emisji

Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) w ECMWF informują, że latem pożary lasów na kole podbiegunowym przekroczyły zeszłoroczne rekordy emisji CO2, podczas gdy w sierpniu południowo-zachodnie części USA doświadczyły ekstremalnych pożarów.
08.09.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są jednymi z najbardziej suchych w historii pomiarów opadów. Niedawne nawałnice, prowadzące nawet do lokalnych podtopień, nie wpłynęły na niski poziom wilgotności głębszych warstw gleby. Intensywne opady w dużej mierze spływają od razu do rzek i rowów melioracyjnych, nawilżając tylko warstwę powierzchniową. W Wielkiej Brytanii maj był najbardziej suchym miesiącem od 124 lat. Pożary trawią lasy, łąki i pola. Wiele rzek ma rekordowo niski poziom wody. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę probl
06.07.2020

Bezpiecznie i na czas przez oceany - projekt polskich naukowców

Polscy naukowcy chca opracować metodę planowania trasy statku odpowiadającej potrzebom użytkownika. Uwzględni ona nie tylko prognozowane warunki meteorologiczne, ale również weźmie pod uwagę niepewność przetwarzanych danych.
19.06.2020

Cemet wspiera walkę z koronawirusem

Wobec trudnej sytuacji służby zdrowia, związanej z pandemią COVID-19, Cemet Ltd. podjął decyzję o wsparciu Szpitala im. Kopernika „Copernicus” poprzez zakup i dostarczenie respiratora transportoweg
25.05.2020

Koronawirus ogranicza emisje CO2. Kryzys po pandemii może jednak zepchnąć ochronę klimatu na drugi plan

Okazuje się, że pandemia koronawirusa ma pozytywny wpływ na stan środowiska – wskazują ekolodzy. Zamykanie fabryk, ograniczenia w transporcie czy spowolnienie aktywności gospodarczej już przyczyniły się do poprawy jakości powietrza, widocznej nawet na zdjęciach satelitarnych NASA i ESA. Jak podkreśla ekspert SGGW, prof. Zbigniew Karaczun, ta poprawa jest jednak krótkotrwała i nie oznacza systemowej zmiany na lepsze. Z kolei recesja, która nastąpi po okresie pandemii, może skłonić rządy wielu państw do wspierania gospodarki koszte
01.04.2020

Lodowce topnieją jeszcze szybciej. Od Antarktydy oderwał się lądolód wielkości Malty (video)

Temperatura na Półwyspie Antarktycznym w ostatnich 50 latach wzrosła o 3 stopnie Celsjusza i pobity został rekord maksymalnej temperatury. W ten sposób najzimniejsze miejsce na planecie stało się najszybciej ocieplającym się.. Co gorsza od lądolodu odrywają się olbrzymie góry zamarzniętej wody.
14.03.2020

Wodne oldtimery zawinęły do Gdyni

Niezwykłą paradę żaglowców mogli w sobotnie popołudnia podziwiać mieszkańcy i goście Gdyni. Do miasta zawinęły wiekowe jednostki o klasycznej drewnianej lub stalowej konstrukcji. Wszystko w ramach XI już edycji zlotu „Próchno i Rdza”, który po raz kolejny pokazał, że „wodne oldtimery” to jachty z prawdziwą morską duszą.
14.10.2019

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Trzeci rok z rzędu, a szósty w historii, regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej wygrał Jacek Noetzel, komandor UKS Navigo Sopot na katamaranie A-class „Exploder”.
06.10.2019

68. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej już w sobotę

5 października o godzinie 11 rozpocznie się 68. edycja Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, jednej z największych żeglarskich imprez w Polsce.
02.10.2019

UE przekaże 500 tys. euro pomocy poszkodowanym przez huragan Dorian na Bahamach

Po najsilniejszym w historii huraganie na Atlantyku, który nawiedził Bahamy, Unia Europejska zdecydowała w piątek o przekazaniu 500 tys. euro wsparcia finansowego tym wyspom, aby pomóc osobom dotkniętym przez kataklizm.
06.09.2019

III Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę

Ponad 40 rozświetlonych jachtów popłynie w III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej w sobotę 22 czerwca. Zapraszamy do oglądania widowiska z Bulwaru Nadmorskiego i gdyńskiej plaży.
21.06.2019

Rejs Roku – Kuczyński: żeglarstwo jest różnorodne, a życie za krótkie

Żeglarstwo jest różnorodne, a życie trochę za krótkie, dlatego nie martwię się, że zabraknie mi wyzwań - przyznał w Gdańsku Szymon Kuczyński, który razem z Mariuszem Koprem został uhonorowany tytułem Żeglarza Roku 2018, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku.
02.03.2019

Prom Kopernik został sprzedany. W środę po raz ostatni wypłynął do Szwecji

Prom Kopernik został sprzedany – poinformowało Radio Szczecin. Pływająca w barwach Unity Line jednostka kursowała na trasie Świnujście-Ystad. W ostatni rejs do Szwecji wypłynęła w środę.
28.02.2019

Hity gdyńskich aukcji WOŚP

Kolacja z Januszem Palikotem, koszulka z „Ucha Prezesa” z autografem, płaskorzeźba z wizerunkiem Karola Śliwki autorstwa gdyńskiego Bansky’ego, rejs legendarnym jachtem „Copernicus” czy możliwość zostania na jeden dzień… bibliotekarzem. To tylko niektóre z przedmiotów i wydarzeń wystawionych na aukcję, z której dochód wesprze Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Część rzeczy można już licytować poprzez portal Allegro. Pozostałe będzie można zdobyć w trakcie finału 12 i 13 stycznia. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwa
09.01.2019

Rejs żaglowcem STS Zaruski i praca malarska orangutanicy na aukcji WOŚP w Gdańsku. To tylko niektóre atrakcje

Obraz namalowany przez orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego to jedna z atrakcji wystawionych na licytację w Gdańsku z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę.
08.01.2019

UE, ONZ oraz kraje oferują Indonezji pomoc po tsunami

Unia Europejska złożyła w niedzielę kondolencje i zaoferowała Indonezji pomoc po tsunami w Cieśninie Sundajskiej wywołanym wybuchem wulkanu Krakatau. Ofiarami fal padło ponad 220 ludzi, a ponad 840 zostało rannych. Pomoc zadeklarowało ONZ.
23.12.2018

Nowe usługi oparte na danych z kosmosu pomogą w problemach z klimatem?

Efektem wzrostu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, jest nie tylko zanieczyszczenie tym atmosfery, ale również wzrost temperatury na Ziemi. Globalne ocieplenie, które ma miejsce, powoduje m.in. topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu oceanów i mórz. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, było wykorzystanie nowych technologii, w tym geobrazowania satelitarnego do prognozowania zmian środowiska.
18.12.2018

Najlepsi pomorscy żeglarze nagrodzeni

Ostatnie wydarzenie tegorocznego sezonu żeglarskiego za nami. W piątek w Teatrze Muzycznym odbyła się Pomorska Gala Żeglarska. Podczas uroczystości, już po raz dziesiąty, wręczone zostały Kryształowe Żagle. To nagrody przyznawane za największe osiągnięcia w pomorskim żeglarstwie.
02.12.2018

Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitoringu zagrożeń powodziowych

Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitorowania zagrożeń, opartym na technologiach satelitarnych, który może być wykorzystywany do walki z powodziami. Projekt powstaje w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
27.09.2018

Copernicus wpłynął na trasę Świnoujście – Trelleborg

Kierowcy ciężarówek zyskali kolejne połączenie promowe pomiędzy Polską a Szwecją. Od 2 września do rozkładu rejsów wszedł nowy prom Unity Line – M/F Copernicus. To już ósmy statek w serwisie armatora, a czwarty na trasie do Trelleborga.
05.09.2018

Już w przyszly czwartek Copernicus na trasie Świnoujście-Trelleborg

Copernicus to najnowszy nabytek Euroafrica Shipping Lines. Początkowo zakładano, że prom zacznie kursować na linii Świnoujście-Trelleborg już w maju, czyli przed rozpoczęciem gorącego sezonu turystycznego. Ostatecznie jednostka, po przejściu prac modernizacyjnych w szczecińskiej stoczni, zadebiutuje na trasie między Polską a Szwecją w przyszlym tygodniu, 16 sierpnia.
10.08.2018

UE zaangażowała się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Indonezji

Unia Europejska zaangażowała się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na indonezyjskiej wyspie Lombok, przekazując wsparcie finansowe indonezyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi oraz udostępniając indonezyjskim służbom unijny system map satelitarnych Copernicus.
08.08.2018

Zmiana rozkładu na trasie Świnoujście-Trelleborg

Unity Line od 16 sierpnia wprowadza zmiany w rozkładzie na trasie Świnoujście – Trelleborg. Do statków kursujących do Szwecji dołączy nowy nabytek operatora promowego, jednostka Copernicus.
07.08.2018

Copernicus już wkrótce na trasie Świnoujście-Trelleborg

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja nowego promu Unity Line na trasie Świnoujście-Trelleborg. Pozyskany niedawno statek Copernicus powinien pojawić się na tej trasie już w połowie sierpnia.
01.08.2018

Copernicus zacumował przy szczecińskim nabrzeżu

Zmodernizowany prom "Copernicus" zacumował dziś na jeden dzień przy szczecińskim nabrzeżu, u stóp Wałów Chrobrego. Należąca do armatora Euroafrica Shipping Lines jednostka będzie pływać w barwach Unity Line.
25.07.2018

Volvo Ocean Race - załoga sopockiego klubu najszybsza na ostatnim etapie

Chiński Dongfeng Race Team z francuskim skipperem Charles'em Caudrelierem zwyciężył w wokółziemskich regatach Volvo Ocean Race. W wyścigu legend na trasie ostatniego 11. etapu z Goeteborga do Hagi najszybsza była załoga Yacht Club Sopot na wynajętym jachcie Ilbruck.
24.06.2018

Gdańsk: 375 płatnych staży na wakacje dla studentów i absolwentów

Prawie trzy razy więcej chętnych niż miejsc było w tegorocznej 16. edycji programu Wakacyjny Staż 2018 w Gdańsku. Ponad 80 proc. chętnych stanowili studenci politechniki i Uniwersytetu Gdańskiego. Miejsca stażowe przygotowały 82 podmioty.
22.06.2018

Stocznia Szczecińska przejdzie pod nadzór MGMiŻŚ. Zakończył się 6. Kongres Morski (foto, wideo)

List intencyjny w sprawie przekazania Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Remontowej „Gryfia” pod nadzór MGMiŻŚ podpisano w piątek podczas otwarcia 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.
15.06.2018

45-letni polski jacht bierze udział w najbardziej prestiżowych regatach na świecie. Copernicus popłynie w Wyścigu Legend

Copernicus to najstarszy jacht, który weźmie udział w ostatnim etapie regat Volvo Ocean Race. Ten etap będzie miał specjalną oprawę, ponieważ 21 czerwca razem z rywalizującymi obecnie jachtami wypłynie ze szwedzkiego Goeteborga do holenderskiej Hagi piętnaście jachtów, które brały udział we wcześniejszych edycjach tych regat. Copernicus uczestniczył w pierwszej edycji imprezy przed 45 laty i aby uczestniczyć w Wyścigu Legend przeszedł gruntowną renowację, m.in. otrzymał nowy takielunek, a jego powierzchnia została odmalowana.
13.06.2018

Legendarny „Copernicus” wystartuje w Volvo Ocean Race

The Legend Race to wyścig jachtów, które brały udział w poprzednich edycjach najstarszego i najsłynniejszego wyścigu wokółziemskiego. Jednym z jachtów, które wystartują, jest reprezentant gdyńskiego Yacht Klubu Stal — S/Y „Copernicus”, uczestnik pierwszych zmagań z lat 1973–1974. Dzisiaj jacht wyszedł z gdyńskiej mariny i udał się do szwedzkiego Göteborga, na start wyścigu legend.
12.06.2018

Unity Line zwiększa przepustowość na trasach do Trelleborga. Pomoże mu nowo pozyskany prom

Od lipca Unity Line zwiększy możliwości przeładunkowe na trasie Świnoujście-Trelleborg. Będzie to możliwe dzięki pozyskanej niedawno z rynku wtórnego jednostce, która do tej pory pływała dla włoskiego armatora, a w ostatnich miesiącach przechodziła remont w szczecińskiej stoczni.
11.06.2018

Rodzinny piknik żeglarski zwieńczył Gdynię na fali

Kolejna edycja programu edukacyjnego „Gdynia na fali” dotarła do portu. W wyjątkowej, morskiej przygodzie wzięło udział prawie 2 000 uczniów i przedszkolaków. Jej zwieńczeniem był rodzinny piknik żeglarski, który w niedzielę 10 czerwca odbył się w Marinie Gdynia. Atrakcji nie brakowało!
11.06.2018

Za dwa tygodnie Copernicus wystartuje w wyścigu legend Volvo Ocean Race

Już 21 czerwca polski jacht Copernicus wystartuje z Goeteborga do Hagi w rejsie legend Volvo Ocean Race. Wśród załogi nie zabraknie Bronisława Tarnackiego, który w 1973 roku startował na tej łodzi w pierwszej edycji regat Withbread Round the World Race, przejętych później przez Volvo. Volvo Car Poland jest głównym sponsorem tego rejsu, który przynosi chlubę całemu polskiemu żeglarstwu.
08.06.2018

Volvo Ocean Race - Copernicus rodzynkiem na ostatnim etapie

Zbudowany w 1973 roku Copernicus będzie jedynym jachtem na ostatnim etapie Volvo Ocean Race na trasie z Goeteborga do Hagi, który brał udział w pierwszej edycji wokółziemskich regat. W składzie załogi będzie ówczesny ich uczestnik 73-letni Bronisław Tarnacki.
07.06.2018

Poczuj się jak wilk morski i weź udział w Pikniku Żeglarskim

Rejsy jachtami i ich zwiedzanie, nauka żeglarstwa, gry i zabawy na świeżym powietrzu czy zbieranie pamiątkowych pieczątek połączone z konkursem. To tylko niektóre atrakcje, które będą czekać na mieszkańców już w najbliższą niedzielę w gdyńskiej marinie. Wszystko w ramach Rodzinnego Pikniku Żeglarskiego. Będzie on zwieńczeniem wiosennej edycji programu edukacyjnego „Gdynia na fali”.
05.06.2018

Piotr Tarnacki: będę żeglował z ojcem i dla ojca

Piotr Tarnacki podkreślił, że na legendarnym jachcie Copernicus będzie płynął razem z ojcem i to jemu dedykuje rejs z Goeteborga do Hagi w ramach regat Volvo Ocean Race. "Ja nie miałem możliwości wyboru dyscypliny. Musiałem zostać żeglarzem" - przyznał z uśmiechem.
05.06.2018

Żeglarski piknik na koniec programu Gdynia na fali

Wiosenna edycja „Gdynia na fali” powoli dobija do brzegu. Pożegnalnym rejsem programu, w którym od marca do połowy maja wzięło udział prawie 1400 dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkoli będzie wielki piknik żeglarski na terenie Mariny Gdynia. Wydarzenie skierowane jest nie tylko do uczestników programu, ale wszystkich mieszkańców miasta.
16.05.2018

Gdańsk: Ok. 370 płatnych staży w ramach „Wakacyjnego stażu 2018”

Prawie 370 płatnych staży dla studentów i absolwentów uczelni wyższych ufundowały 93 firmy i instytucje publiczne, które biorą udział w projekcie "Wakacyjny Staż 2018". Zapisy chętnych potrwają do 9 maja.
09.04.2018

Copernicus juz w szczecińskiej stoczni!

Jak podało Radio Szczecin, nowy nabytek Euroafricy trafił do Stoczni Szczecińskiej. Przejdzie tam gruntowny remont.
03.04.2018

Prom Copernicus zacumował w Szczecinie

W sobotę, przy nadbrzeżu Bułgarskim, zacumował nowy nabytek firmy Euroafrica. Jest to używana jednostka z 1995 roku i ma zastąpić prawie dwa razy starszego i mniejszego „Kopernika”, pływającego na linii Świnoujście-Ystad.
29.01.2018

Polski „Copernicus” w wyścigu Volvo Ocean Race

The Legends Race – pod takim szyldem odbędzie się w czerwcu wyścig uczestników poprzednich edycji Volvo Ocean Race – najstarszego i najbardziej prestiżowego załogowego wyścigu żeglarskiego dookoła świata. Jednym z jachtów, który wystartuje w tych regatach będzie reprezentujący Yacht Klub Stal Gdynia „Copernicus”, uczestnik pierwszej edycji wokółziemskich zmagań w latach 1973-1974.
25.01.2018

Regaty Sydney-Hobart – wywiad z Przemysławem Tarnackim: meta bez uszczerbku na zdrowiu załogi

Po raz czwarty w regatach Sydney-Hobart uczestniczyła jednostka pod polską banderą. Jachtem "Weddell" dowodził 39-letni Przemysław Tarnacki. Jak podkreślił, sukces dotarcia do mety na 36. miejscu jest tym większy, że osiągnięty został bez uszczerbku na zdrowiu załogi.
29.12.2017

Regaty Sydney-Hobart z polską załogą wystartowały

Ponad tysiąc żeglarzy z 11 krajów na 102 jachtach wystartowało do 73. edycji słynnego wyścigu na trasie Sydney-Hobart. Po raz czwarty bierze w nim udział jednostka pod polską banderą. Wyczarterowanym jachtem "Weddel" dowodzi urodzony w Gdańsku 39-letni Przemysław Tarnacki.
26.12.2017

Sztuczna inteligencja pomoże strzec europejskich granic

Anomalie pogodowe, nielegalni imigranci oraz działania terrorystów – to tylko wybrane źródła nietypowych zachowań statków na morzu. W ich monitorowaniu pomoże Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex zaawansowany system informatyczny, którego koncepcję opracuje Asseco. Spółka podpisała właśnie umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania niezgodnych z przepisami oraz podejrzanych działań jednostek morskich.
12.12.2017

Odeszli w 2017 r., na zawsze pozostaną w naszej pamięci

W 2017 r. pożegnaliśmy osoby nierozerwalnie związane z gospodarką morską. Sprawy morza zawsze były dla nich na pierwszym miejscu. Przypominamy ich sylwetki.
31.10.2017

Volvo Ocean Race - siedem jachtów wystartowało do wokółziemskich regat

63 żeglarzy w siedmiu załogach rozpoczęło w niedzielę w hiszpańskim Alicante rywalizację w Volvo Ocean Race. Uczestnicy 13. edycji wokółziemskich regat mają do pokonania około 45 tys. mil morskich przez cztery oceany z zawinięciem do 12 portów sześciu kontynentów.
22.10.2017

Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów

Podczas konferencji „Nasz Ocean” na Malcie (w dniach 5–6 października) Unia Europejska, która jest gospodarzem tego wydarzenia, zobowiązała się do podjęcia 36 konkretnych działań, mających na celu poprawę stanu zdrowotnego, czystości i bezpieczeństwa oraz poziomu ochrony mórz. Zobowiązania te, o wartości powyżej 550 mln euro i obejmujące działania na całym świecie, stanowią wyraz zdecydowanego dążenia UE do poprawy stanu mórz. Stanowią one zachętę dla reszty świata – zarówno dla rządów, jak i dla sektora prywatnego – do zmierzeni
06.10.2017

Bitwa o Gotland już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 10 września, wystartują regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2017. Wielka żeglarska Bitwa zostanie rozegrana już po raz szósty. Na liście startowej znajduje się rekordowa liczba 35 zawodników, z których większość zgłosiła się w już pierwszej dobie zapisów, jeszcze w styczniu.
05.09.2017

VII morskie SailBook Cup za nami - podsumowanie i wyniki

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup odbyła się pod hasłem “lekcja cierpliwości”. Zmienne warunki - ponad 20 godzin totalnej flauty po mocne 7B, wiązało się ze wcielaniem przez kapitanów strategii (mniej lub bardziej wyszukanych), przynoszących większe lub mniejsze sukcesy.
26.07.2017

Legendarny Copernicus wraca do gry

Wygląda na to, że legandarny jacht Copernicus, który zatonął pod koniec kwietnia, jest już „cały i zdrowy”. Organizator regat SailBook Cup poinformował na swoim profilu facebookowym o tym, że jednostka weźmie udział w zawodach.
13.06.2017

Zatonął legendarny jacht Copernicus

W nocy ze środy na czwartek, dopiero co zwodowany po zimowej przerwie, jacht Copernicus zatonął w gdyńskiej marinie. Akcja poniesienia jednostki z wody trwała cały dzień.
20.04.2017

Piękne żaglowce na Motławie. Koniec XX Baltic Sail (wideo)

Wypełnione po brzegi Długie Pobrzeże, Targ Rybny i Ołowianka. Turyści i mieszkańcy z aparatami w dłoniach i kamerami chcieli uchwycić najpiękniejsze jednostki, które przybiły do Gdańska. Barwny korowód jachtów, żaglowców i łajb turystycznych wpłynął Motławą do miasta punktualnie w południe.
03.07.2016

Święto Morza w Gdyni - zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, chrzest morski, festyn kulinarny - to tylko niektóre z wydarzeń obchodów Święta Morza w Gdyni. W niedzielę swoje święto obchodzić będzie Marynarka Wojenna.
24.06.2016

Święto Morza w Gdyni

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy, dni otwarte muzeów i festyn kulinarny - program tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni, wpisanego w obchody 90-lecia miasta, zapowiada się imponująco. Impreza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.
20.05.2016

W wieku 81 lat zmarł kapitan Zbigniew Puchalski

Jak poinformował dzisiaj Pomorski Związek Żeglarski, w dniu 8 listopada w swoim domu w Australii zmarł kapitan Zbigniew Puchalski, jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy.
13.11.2014

Klasyczny, mahoniowy jacht „Bosman II” ma szansę na ponowną morską służbę

Wycofany z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny i brak środków na remont, od kilku lat był plenerowym eksponatem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Został właśnie użyczony Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu.
01.10.2014

Święto Morza 2014 – zaczynamy!

Zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte instytucji i firm morskich, wystawy, spotkania a nawet turniej pięściarski – druga edycja Święta Morza w Gdyni zapowiada się jeszcze ciekawiej niż pierwsza. Dzisiaj (tj. 19 marca) odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy imprezy ujawnili pierwsze szczegóły programu.
20.03.2014

Święto Morza 2013 w Gdyni: Połączona z morzem Gdynia będzie świętować na jego cześć

W najbliższą sobotę, 22 czerwca, w Gdyni zainaugurowane zostanie Święto Morza. Rozpocznie się uroczystym podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki, a zakończy wielką paradą okrętów i jachtów na wodach Zatoki Gdańskiej. W tym czasie odbędzie się ponad 40 różnych imprez o morskim charakterze.
19.06.2013

Przyznano najwyższe nagrody w polskim żeglarstwie morskim. Srebrny Sekstant dla Tomasza Cichockiego

Jury najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskim żeglarstwie morskim - przyznawanych od 1970 r. Honorowych Nagród "Rejs Roku - Srebrny Sekstant", pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej - spośród żeglarskich wydarzeń 2012 roku najwyżej oceniło samotny rejs dookoła świata kapitana Tomasza Cichockiego na jachcie "Polska Miedź".
02.01.2013

Rusza stała linia transportu intermodalnego z Turcją

Laude.pl., planuje do końca czerwca uruchomienie połączenia intermodalnego Odessa – Zamość. Partnerami w tym przedsięwzięciu są polskie, ukraińskie i tureckie firmy spedycyjne. Spedytorzy liczą, że z ich oferty skorzystają przede wszystkim importerzy elektroniki i przewozów ciężkich. COPERNICUS INTERMODAL to kolejowe połączenie intermodalne Zamość - Odessa nowym korytarzem transportowym pomiędzy Polską a Turcją, Gruzją, Iranem, Armenią.
14.03.2012

Branża morska debatuje i świętuje

Pod koniec maja w Szczecinie odbył się szereg wydarzeń związanych z krajową branżą morską. Jedne z nich miały charakter naukowy, inne - wymiar symboliczny, jeszcze inne, miały za zadanie przede wszystkim scalić środowisko na płaszczyźnie nieformalnej.
06.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.