• <

Wynik wyszukiwania - "bułgaria" - Wiadomości

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Bułgaria wymienia paliwo jądrowe z rosyjskiego na zachodnie

Bułgaria rozpoczyna stopniową wymianę paliwa reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju z rosyjskiego na zachodnie - amerykańskie i francuskie; wymiana nie spowoduje zakłóceń i zatrzymania pracy reaktorów - ogłosił we wtorek dyrektor siłowni Walentin Nikołow.
20.02.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.
11.01.2024

Bułgaria bojkotuje austriacki biznes z powodu niepełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen

W Bułgarii coraz silniejsze są nastroje antyaustriackie z powodu blokowania przez Wiedeń pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen. Austria zgodziła się, by począwszy od końca marca obywatele Bułgarii i Rumunii mogli po niej swobodnie się przemieszczać, lecz wyłącznie drogą powietrzną i morską. Tymczasem biznes bułgarski uważa, że rocznie traci co najmniej 1 mld euro z powodu przestojów na granicach lądowych.
10.01.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Rosyjski ro-ro zderzył się z płynącym z Ukrainy masowcem

Slavyanin, pływający pod rosyjską flagą statek ro-ro, zderzył się z masowcem New Raouf u wybrzeży Bułgarii. Rosyjski statek został uszkodzony i dopłynął do portu w Warnie. Analitycy szybko zwrócili uwagę, że Slavyanin płynął nietypowym dla siebie kursem.
14.11.2023

Rosyjska firma petrochemiczna zarobiła miliard euro dzięki importowi ropy przez Bułgarię

Należący do rosyjskiego Łukoilu kombinat petrochemiczny Neftochim z siedzibą w bułgarskim Burgas zarobił w ciągu ostatniego roku ponad 1 mld euro dzięki udzielonemu przez UE zezwoleniu na import ropy z Rosji. Poinformowały o tym m.in. portal Politico, Ośrodek Badania Demokracji w Sofii oraz organizacja pozarządowa Global Witness.
09.11.2023

Węgierskie MSZ oskarża UE, Bułgarię i Chorwację o blokowanie dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają Węgrom dywersyfikację dostaw gazu z Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez dziennik „Nepszava”.
02.11.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min, poinformował w piątek bułgarski minister obrony Todor Tagarew na konferencji w Sofii poświęconej perspektywom pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.
20.10.2023

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Ankarze.
11.10.2023

Premierzy Bułgarii, Grecji i Rumunii omawiali rozszerzenie regionalnych połączeń transportowych i sieci energetycznych

Premierzy Bułgarii Nikołaj Denkow, Grecji Kyriakos Micotakis i Rumunii Marcel Ciolacu omawiali w poniedziałek w Ewksinogradzie koło Warny rozszerzenie połączeń transportowych oraz sieci energetycznych w regionie; podkreślono konieczność objęcia tą siecią Mołdawii.
09.10.2023

Bułgaria nie chce rosyjskiego gazu. Kluczowy terminal gazowy w Grecji

Rząd Bułgarii jest zdeterminowany, aby skończyć z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Sprzeciwiamy się próbom używania energii jako broni w celu destabilizacji Unii Europejskiej i krajów partnerskich. Ważnym polem do współpracy wobec polityki Rosji jest Inicjatywa Trójmorza (3SI) – powiedziała w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Bułgarii Marija Gabriel.
01.10.2023

Bułgaria: pozorowane ćwiczenia na Morzu Czarnym to rosyjski plan na zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża

Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział w piątek, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.
30.09.2023

Bułgaria wyznacza datę końca importu rosyjskiej ropy

Za rok nastąpi koniec importu rosyjskiej ropy dla petrochemicznego kombinatu Neftochim Burgas, będącego własnością rosyjskiego koncernu Łukoil, postanowił w czwartek parlament Bułgarii.
28.09.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Na bułgarski kurort nad Morzem Czarnym spadł dron. Zabłądził z Ukrainy?

Na skałach u wybrzeża miejscowości Tiulenowo, 80 km na północ od Warny, został znaleziony dron; na miejsce zdarzenia wysłaliśmy specjalną jednostkę, by zbadała bezzałogowiec i go zdezaktywowała - poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu ministerstwo obrony Bułgarii. Przypuszcza się, że dron jest wyposażony w ładunek wybuchowy - przekazało bułgarskie radio publiczne BNR.
18.09.2023

Minister obrony Bułgarii: Rosja prowadzi ćwiczenia w pobliżu naszych wód terytorialnych, to prowokacja

Władze Rosji zamknęły dla żeglugi część bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym do końca września z powodu trwających na tym obszarze ćwiczeń wojskowych; uważamy te działania za prowokację - powiedział minister obrony Bułgarii Todor Tagarew. Jak informuje w czwartek portal Euractiv, Sofia prowadzi obecnie rozmowy z NATO w sprawie możliwego sposobu rozwiązania tego problemu.
14.09.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

Ukraińskie zboże może przez Bułgarię trafić do greckich portów

Bułgarski premier Nikołaj Nenkow przyznał po poniedziałkowej wizycie w Grecji, że z premierem Kyriakosem Micotakisem omawiał możliwość przewozu ukraińskiego zboża pociągami przez Bułgarię do greckich portów.
25.07.2023

Bułgaria. Parlament pozbawił rosyjski koncern Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego nad Morzem Czarnym

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w piątek w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.
21.07.2023

Bułgaria. Deputowany do parlamentu: odkryto duże złoża gazu na dnie Morza Czarnego

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złóż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.
09.07.2023

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi i podtopień setek domów

Silne deszcze w minionych dniach spowodowały powodzie w zachodniej i środkowej części Bułgarii. W samej Sofii minionej doby informowano o setkach podtopionych domach i zalanych piwnicach.
17.06.2023

Bułgarskie władze zamykają porty dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego

Bułgarskie porty morskie i rzeczne będą zamknięte od soboty 8 kwietnia dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego, niezależnie od tego, pod jaką banderą pływają - poinformowała bułgarska administracja morska.
06.04.2023

Bułgaria uzyskała dostęp do tureckich terminali LNG

Umowa podpisana przez firmę Bułgargaz i turecki koncern BOTAS to historyczne wydarzenie dla Bułgarii i wielki przełom dla Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow cytowany przez agencję BTA.
09.01.2023

Bułgaria. Rząd będzie negocjował z Grecją budowę ropociągu umożliwiającego uniezależnienie się od dostaw z Rosji

Bułgarski rząd upoważnił w środę ministerstwo energetyki do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wznowienia budowy ropociągu, łączącego port Burgas z greckim Aleksandrupoli. Rozmowy ze stroną grecką będą dotyczyć m.in. źródła finansowania projektu w celu jego zrealizowania do końca 2024 r. Rurociąg ma pozwolić na zastąpienie dostaw surowca z Rosji.
04.01.2023

Porozumienie gazowe między Bułgarią a Turcją o dostępie do sieci gazociągowej i terminali LNG

Firmy z Bułgarii i Turcji podpisały we wtorek w Sofii porozumienie gazowe, które umożliwi stronie bułgarskiej dostęp do tureckiej sieci gazociągowej i jej terminali LNG. Bułgaria nie ma własnych terminali i od przerwania dostaw gazu z Rosji korzysta z greckiego terminalu Revithoussa.
03.01.2023

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

Bułgaria po raz pierwszy otrzymała norweski gaz skroplony. Tankowiec z dostawą przypłynął do greckiego terminala LNG w okolicach Aten. Przywitali go bułgarscy ministrowie transportu i energetyki, Christo Aleksijew i Rosen Christow.
05.11.2022

Bułgaria. Uratowano 38 migrantów na Morzu Czarnym

38 migrantów uratowała w czwartek bułgarska policja graniczna na Morzu Czarnym. Wśród ocalonych jest osiem kobiet i ośmioro dzieci, w tym niemowlę - poinformowała bułgarska telewizja publiczna.
23.09.2022

Bułgaria: nie podpiszemy nowej umowy z Gazpromem

Bułgaria nie zamierza podpisywać nowej wieloletniej umowy z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu - poinformował na konferencji prasowej we wtorek minister gospodarki Nikoła Stojanow. Obecny kontrakt wygasa pod koniec br., a Bułgaria ma problem z uzyskaniem od Gazpromu gazu, który należy jej się na mocy tego dokumentu. Sofia nie otrzymuje dostaw z Rosji od kwietnia.
20.09.2022

Bułgaria. Sondaż: coraz więcej osób łączy pracę z wakacjami nad Morzem Czarnym

Łączenie pracy z wypoczynkiem nad Morzem Czarnym staje się tego lata coraz bardziej przystępnym i preferowanym wyborem dla Bułgarów - podała w piątek agencja BTA, powołując się na sondaż portalu karavani.bg, największej internetowej platformy rezerwacji przyczep kempingowych w Bułgarii.
26.08.2022

Bułgaria. Rząd: nie ma zapewnionych dostaw gazu po wrześniu, rozmowy z Gazpromem nieuniknione

Dostawy gazu dla Bułgarii są zapewnione tylko do końca września; w tej sytuacji negocjacje z Gazpromem w sprawie wznowienia eksportu surowca są nieuniknione - poinformowali w poniedziałek tymczasowy wicepremier Christo Aleksiew i minister energetyki Rosen Christow.
22.08.2022

Media: susza ograniczyła ruch statków na Dunaju; kilkaset czeka na wyższą wodę

Ponad sto statków nie może kontynuować podróży Dunajem z powodu niskiego poziomu wody na tej rzece na granicy rumuńsko-bułgarskiej - podała w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24.
16.08.2022

Bułgaria – w przyszłym tygodniu przetarg na LNG

Rząd tymczasowy Bułgarii, powołany w poniedziałek przez prezydenta Rumena Radewa, poinformował, że sytuacja w sektorze gazowym jest krytyczna i w związku z tym utworzył sztab kryzysowy. Ma on znaleźć rozwiązanie problemu dostaw gazu do kraju przed zbliżającym się sezonem grzewczym.
04.08.2022

Bułgaria z LNG ze Stanów. Pomoże Grecja

W piątek ustępujący premier Bułgarii Kirił Petkow poinformował, że jego rząd zawarł porozumienie w sprawie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Dostawy ma zrealizować siedem tankowców w okresie od października 2022 do marca 2023 roku. Rosyjska ambasadorka w Sofii powiedziała, że Rosja jest gotowa wznowić dostawy gazu do Bułgarii, jeśli strona bułgarska zgodzi się na rozwiązanie pozwalające jej płacić za surowiec w rublach.
29.07.2022

Bułgaria-Grecja. Premierzy Petkow i Micotakis przyjęli oddany do użytku do interkonektor gazowy

Premierzy Bułgarii i Grecji, Kirił Petkow i Kyriakos Micotakis, oficjalnie przyjęli w piątek budowany przez 12 lat interkonektor gazowy (IGB) Komotini – Stara Zagora, zapewniający Bułgarii dostęp do południowego korytarza gazowego.
08.07.2022

Bułgaria. Premier: azerski gaz zacznie napływać między lipcem i sierpniem

Azerski gaz zacznie napływać do Bułgarii między lipcem a sierpniem, wcześniej niż prognozowano - poinformował we wtorek bułgarski premier Kirił Petkow. Dodał, że w najbliższych dniach uda się do Baku, by potwierdzić dokładną datę rozpoczęcia przesyłu surowca.
14.06.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Premier Bułgarii: Gazprom proponuje odmienne warunki różnym krajom unijnym

Premier Bułgarii Kiriłł Petkow oznajmił w poniedziałek, że Unia Europejska powinna wypracować wspólne stanowisko w sprawie zakupu rosyjskiego gazu. „Nie można pozwolić Gazpromowi, by kpił z poszczególnych krajów członkowskich, proponując im odmienne warunki” – podkreślił.
23.05.2022

Bułgaria kupuje LNG od USA

Bułgarski premier Kirił Petkow, który składa wizytę USA, poinformował w środę, że jego kraj od czerwca br. będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.
11.05.2022

Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować LNG

Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA rozpoczną wspólne zakupy LNG, poinformował w czwartek Reuters.
05.05.2022

Ukraina chce transportować zboże przez port w bułgarskiej Warnie

Ukraina i Bułgaria porozumiały się w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez bułgarski port w Warnie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po czwartkowym spotkaniu z premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem.
28.04.2022

Bułgarska załoga statku opuściła Mariupol, kapitan został

Zablokowana od kilku tygodni w porcie w Mariupolu załoga bułgarskiego statku Carewna opuściła już to ukraińskie miasto, oblegane przez wojska rosyjskie - poinformował w środę na konferencji prasowej w Sofii premier Bułgarii Kirił Petkow. Dodał, że marynarze jadą teraz do Doniecka.
13.04.2022

Bułgarscy żołnierze próbują ewakuować z Mariupola marynarzy z zablokowanego statku

Grupa specjalna żołnierzy z Bułgarii pod dowództwem szefa wywiadu wojskowego gen. Wenelina Wenewa znajduje się w Mariopulu, gdzie próbuje ewakuować marynarzy z zablokowanego w porcie bułgarskiego statku - poinformował w piątek w parlamencie Bułgarii premier Kirił Petkow.
08.04.2022

Kolumbijskie służby przejęły tonę kokainy, przeznaczonej dla Bułgarii

Kolumbijskie służby ds. walki z przemytem narkotyków zatrzymały statek z kontenerem, zawierającym tonę kokainy, która miała być przetransportowana do Bułgarii - poinformowało w niedzielę bułgarskie radio publiczne.
09.01.2022

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Breeze 2021 w Bułgarii

W dniach 11-19 lipca Bułgaria po raz kolejny była gospodarzem wielonarodowych ćwiczeń wojskowych rozgrywanych w basenie Morza Czarnego pk. Breeze 2021.
20.07.2021

Bułgaria. 12 zakażonych marynarzy na statku w czarnomorskim porcie Burgas, jeden zmarł

Na redzie w bułgarskim czarnomorskim porcie Burgas od ponad tygodnia stoi statek handlowy, który przypłynął ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród jego filipińskiej załogi stwierdzono 12 przypadków zakażeń koronawirusem, jedna osoba zmarła.
20.07.2021

Prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii: Inicjatywa Trójmorza coraz bardziej atrakcyjna globalnie

Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie; Trójmorze to najdynamiczniej rozwijająca się część Europy – wskazywali w piątek prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii. Podczas szczytu Trójmorza w Sofii Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie.
09.07.2021

Bułgaria. Rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza

Od ceremonii oficjalnego powitania głów państw i szefów rządów przez prezydenta Bułgarii Rumena Radewa przed Narodowym Pałacem Kultury w Sofii rozpoczął się w czwartek dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Bułgaria: Myśliwiec MiG-29 spadł do Morza Czarnego. Trwa poszukiwanie pilota

Myśliwiec MiG-29 bułgarskiego lotnictwa wojskowego spadł w nocy z wtorku na środę do wód Morza Czarnego - poinformowało ministerstwo obrony. Trwają poszukiwania pilota i maszyny. Do katastrofy doszło podczas manewrów wojskowych.
09.06.2021

BGK: Potrzeba 600 mld euro na infrastrukturę w regionie Trójmorza

600 mld euro to kwota, którą należy zainwestować do 2030 roku w infrastrukturę Trójmorza, aby wyrównać różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią – powiedziała, cytowana w środowym komunikacie, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza.
19.05.2021

Plany Inicjatywy Trójmorza powinny być obliczone na 20-30 lat

Plany Inicjatywy Trójmorza, której szczyt Bułgaria zorganizuje w czerwcu, powinny być obliczone na 20-30 lat - oświadczył we wtorek bułgarski prezydent Rumen Radew na konferencji, poświęconej przygotowaniom do tego forum.
18.05.2021

Szczerski: Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by odpowiedzieć na wyzwania związane z odbudową po pandemii

Inicjatywa Trójmorza posiada potencjał, aby stać się strategiczną odpowiedzią regionu na aktualne wyzwania związane z odbudową wzrostu ekonomicznego po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas spotkania przed szczytem Trójmorza w Sofii.
08.04.2021

Borisow: budowa Bałkańskiego Potoku postępuje

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w środę, że budowa gazociągu Bałkański Potok (czyli lądowego przedłużenia Tureckiego Potoku) postępuje i projekt będzie zrealizowany zgodnie z przewidywaniami.
29.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.