• <

Wynik wyszukiwania - "antos" - Wiadomości

Były prezydent i laureat Nobla oskarżony o kradzież precjozów z zatopionego galeonu

Były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos stanie przed parlamentarną komisją w związku z domniemaniem współudziału w kradzieży cennych przedmiotów z zatopionego u brzegów tego kraju XVIII-wiecznego hiszpańskiego galeonu San Jose.
20.03.2024

Kolos w Porcie Gdynia: rekordowy ładunek śruty sojowej w terminalu HES

254 metry długości, 43 metry szerokości, a co najważniejsze – rekordowe 88 tys. ton śruty sojowej w ładowniach – masowiec CSSC Le Havre pobił rekord ładunku w terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia.
17.03.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

Brazylijski piłkarz Neymar zorganizował luksusowy rejs

Kasyno, imprezy, spa, koncerty muzyczne i park wodny. Brazylijski piłkarz Neymar zorganizował ekstrawagancką, trzydniową podróż statkiem pasażerskim po wodach Oceanu Atlantyckiego. Ceny kabin przekraczają 30 tys. dolarów, ale są także tańsze alternatywy, zaczynające się od 5000 za osobę.
27.12.2023

Czarter na czas – „off-hire”

W naszych opracowaniach „Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Czarter na czas - klauzula "off-hire" Część I, Czarter na czas - klauzula Off-hire. Część II, Czarter na czas - klauzula "off-hire". Część III) dokonaliśmy szczegółowej analizy klauzul wyłączających czasowo obowiązek zapłaty przez czarterujących opłaty czarterowej („hire”). Wobec wielu pytań i komentarzy, które wywołały przedmiotowe opracowania, pozwolimy sobie na zbiorcze podsumowanie tego niezwykle istotnego zagadnienia kontraktowego.
01.12.2023

Nowy rząd: Gajadhur ministrem infrastruktury, Łukaszewska-Trzeciakowska ministrem klimatu

Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Pośród „morskich” resortów szefem ministerstwa infrastruktury ma zostać Alvin Piotr Gajadhur, ministrem klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.11.2023

W brazylijskich portach odbędzie się "operacja wojskowa przeciwko gangom narkotykowym"

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zapowiedział w czwartek rozpoczęcie „wielkiej operacji wojskowej przeciwko gangom narkotykowym”, która wobec „ogromnego nasilenia przemocy z ich strony” zostanie przeprowadzona m.in. w głównych portach i na terenie lotnisk w całym kraju.
03.11.2023

Hiszpania. Konflikty z mieszkańcami w związku z relokowaniem przez rząd nielegalnych imigrantów z Wysp Kanaryjskich na kontynent

Burmistrz Sobrado koło A Coruna w hiszpańskiej Galicji Lisardo Santos odmówił przyjęcia 40 nielegalnych imigrantów, którzy decyzją ministerstwa ds. integracji społecznej i migracji w Madrycie mieli zostać ulokowani w br. tygodniu w kompleksie klasztornym miasteczka liczącego ok. 1800 mieszkańców.
31.10.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2023 r.

Kolejny miesiąc roku – wrzesień, nie pozostał bez różnorodnych i niebezpiecznych zdarzeń szkodowych w żegludze. Ponownie dochodziło najczęściej do pożarów i kolizji. Zdarzyły się również wejścia na mieliznę i inne wypadki morskie. Łącznie we wrześniu odnotowano całkiem sporo, bo aż 76 wypadków morskich (w sierpniu odnotowano 65 takich zdarzeń).
06.10.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Concordia Damen podpisuje kontrakt na dostawę pchacza rzecznego

Paragwajski armator Girona S.A. – Rio Sur Transporte y Logistica zlecił holenderskiej stoczni specjalizującej się w jednostkach żeglugi śródlądowej Concordia Damen budowę pchacza rzecznego o płytkim zanurzeniu CDS4115 o mocy 3970 kW w celu rozbudowy floty rzecznej armatora. Ma to zwiększyć jego możliwości prowadzenia działalności w ramach obsługi klientów wzdłuż rzeki Paragwaj o długości 2695 km.
12.09.2023

Zielony fundusz z ARP będzie inwestował w transformację energetyczną Polski

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchamia pierwszy zielony fundusz infrastrukturalny w Polsce, Polski Zielony Fundusz ARP, z którego finansowane będą inwestycje w zrównoważoną, dekarbonizującą się gospodarkę.
28.07.2023

Typowa dla portugalskiej kuchni sardynka stała się trudno dostępna oraz droższa

Inflacja i mniejsza dostępność w sprzedaży sardynki sprawiła, że ta typowa dla portugalskiej kuchni ryba staje się rarytasem. W wielu miejscach Portugalii, szczególnie w Lizbonie i Porto, trudno jednak wyobrazić sobie lokalne imprezy w plenerze bez tej tradycyjnej ryby.
16.06.2023

Francuzi aresztują "pasażerów" przemycających 95 kg kokainy podczas rejsu Costa Cruise

Francuskie władze potwierdzają, że zatrzymały cztery osoby, które płynęły na pokładzie statku wycieczkowego pod pozorem turystów, ale w rzeczywistości były wynajętymi brazylijskimi przemytnikami narkotyków przewożącymi duże ilości kokainy. Choć nie jest to pierwsza próba przemytu podjęta przez brazylijskie kartele narkotykowe, wydaje się, że jest to największa jak dotąd ilość kokainy przechwycona ze statku wycieczkowego.
21.05.2023

Rektor UMG przewodniczącym międzynarodowego stowarzyszenia uniwersytetów morskich

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Międzynarodowej Rady Wykonawczej (IEB - International Executive Board) Stowarzyszenia, które w dniach 13 i 14 lutego 2023 roku odbyło się w Tokio, jego członkowie wybrali przewodniczącego Stowarzyszenia IAMU oraz członków stałych komitetów IAMU wraz z ich przewodniczącymi na lata 2023-2025.
21.02.2023

Hiszpańskie służby zatrzymały frachtowiec z ładunkiem narkotyków

Mundurowi weszli na pokład bardzo podejrzanego statku towarowego u wybrzeży Wysp Kanaryjskich i skonfiskowali blisko 4 500 kg kokainy poukrywanej w różnych zakamarkach pokładu.
27.01.2023

Włoscy policjanci odkryli ładunek kokainy na chińskim statku

Funkcjonariusze przeszukali frachtowiec Cosco Shipping Honor, który przypłynął z Ameryki Południowej. Na jego pokładzie odkryli tonę kokainy, przeznaczonej najpewniej na europejski rynek.
18.01.2023

TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii

Francuski koncern TotalEnergies zatwierdził dziś ostateczną decyzję inwestycyjną na rozwój projektu olejowego w basenie Santos, 300 km od linii brzegowej Brazylii.
16.01.2023

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
21.04.2022

Należące do ARP spółki stoczniowe mają w 2023 osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności

Należące do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) spółki stoczniowe od lat zmniejszają swoją stratę i w 2023 r. mają osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności - poinformowała w środę minister w KPRM Izabela Antos.
23.03.2022

Szef Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie grozi skokiem cen żywności

Zablokowanie przez rosyjskie siły zbrojne portu w Odessie grozi znaczącymi podwyżkami cen żywności - przestrzegł w czwartek podczas konferencji prasowej w Lizbonie Pedro Soares dos Santos, szef grupy Jeronimo Martins, do której należy m.in. działająca w Polsce sieć Biedronka.
10.03.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

NA ŻYWO: Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” – transmisja online

24 stycznia w Szczecinie odbędzie się konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego”. Poniżej można śledzić transmisję na żywo.
23.01.2022

Witkowski: rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej - 7 mld zł na inwestycje

Mijający rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej, na inwestycje, które są już realizowane, przeznaczono 7 mld zł, a przeładunki były na poziomie ok. 110 mln ton - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
30.12.2021

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 59 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. Tak jak w poprzednim roku, z powodu pandemii przy stołach wigilijnych nie będzie gości z zewnątrz a w obcych portach nie będzie też szans na świąteczny spacer.
23.12.2021

Uniwersytet Morski w Gdyni gości delegację z Angoli

Uniwersytet Morski w Gdyni gościł w tym tygodniu delegację z Angoli. Rozmawiano o kontynuacji projektu, który UMG prowadziło w latach 2008-2010 oraz 2013-2019.
21.10.2021

Rybacy odblokowali we Władysławowie drogę na Hel

Pięć godzin trwała w sobotę we Władysławowie blokada drogi na Półwysep Helski przez armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Demonstrujący skrócili protest o dwie godziny. Wcześniej zapowiadali, że będą blokować drogę do godz. 16.
24.07.2021

Rybak we Władysławowie: przepraszamy kierowców, ale organizatorem tego protestu jest rząd

Chciałem przeprosić kierowców i społeczeństwo za utrudnienia, ale organizatorem tego protestu jest premier i rząd – powiedział w sobotę we Władysławowie (Pomorskie) Andrzej Antosik ze Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa.
24.07.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

Celnicy przejęli 520 kg kokainy na lotnisku Schiphol i w porcie w Rotterdamie

Służby celne udaremniły przemyt 300 kg kokainy na lotnisku Schiphol w Amsterdamie oraz 220 kg tego narkotyku w rotterdamskim porcie.
24.05.2021

Keppel O&M z kontraktem na budowę FPSO dla największego na świecie głębinowego pola naftowego

Brazylijski gigant naftowo-gazowy Petrobras podpisał kontrakt o wartości 2,3 miliarda dolarów ze stocznią Keppel na budowę P-78 FPSO, siódmej jednostki, która zostanie zainstalowana na złożu Búzios, w obszarze Santos Basin.
10.05.2021

Plan rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim to "dobry przykład skutecznej dyplomacji"

Zarówno greccy politycy, jak i eksperci uważają, że plan rozszerzenia wód terytorialnych Grecji na Morzu Jońskim z 6 do 12 mil morskich to "dobry przykład skutecznej dyplomacji" ze strony Aten. W piątek rząd złożył w parlamencie projekt ustawy w tej sprawie.
10.01.2021

Europejscy spedytorzy oskarżają przewoźników o łamanie kontraktów w celu podniesienia stawek

W momencie masywnego wzrostu stawek na szlaku Azja-Europa, spedytorzy oskarżają przewoźników o łamanie krótko- i długoterminowych kontraktów, w celu ustalania wyższych stawek frachtowych.
07.01.2021

Święta marynarzy na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około 1,2 tys. marynarzy na kilkudziesięciu statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi na morzu lub w portach. Przez pandemię przy stołach nie będzie gości z zewnątrz, a święta odbędą się we wzmożonym rygorze sanitarnym.
24.12.2020

Święta na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 62 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. Z powodu pandemii przy stołach wigilijnych nie będzie gości z zewnątrz, a święta odbędą się we wzmożonym rygorze sanitarnym. W obcych portach nie będzie też szans na świąteczny spacer.
18.12.2020

Dachser: towar wagi ciężkiej w trasie

Wysyłka 138 ton z Brazylii do Meksyku -Dachser Air & Sea Logistics zorganizował transport ponadgabarytowej maszyny do produkcji samochodów. Po rozebraniu jej na 14 części, sam największy element - kompresor - ważył 125 ton. Podróż składała się z trzech etapów – przejeździe ładunków przez brazylijski stan Sao Paulo, transportu statkiem kontenerowym do Meksyku i przewozu maszyny do zakładu produkcyjnego w środkowym Meksyku ciężarówką.
01.09.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Rybołówstwo tuńczyka z Indonezji i Papui Nowej Gwinei z certyfikatem MSC

Połowy ryb są kluczowe dla gospodarki światowej, wpływają na bezpieczeństwo żywieniowe i ekonomiczne. W 2018 r. wartość światowego rynku tuńczyka osiągnęła 11,6 mld USD, a tylko w rejonie Azji i Pacyfiku przemysł tuńczykowy zatrudnia ponad 6 mln osób. Niestety ogromny popyt na tuńczyka skutkuje zach
25.06.2020

MSZ: Angola priorytetowym partnerem w Afryce w dziedzinie transportu, rybołówstwa oraz w sektorze wydobywczym

Angola jest dla Polski priorytetowym partnerem na kontynencie afrykańskim. Zależy nam na dynamizacji współpracy gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie transportu, budownictwa, rybołówstwa oraz w sektorze wydobywczym – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania z ambasadorem Republiki Angoli w Rzeczypospolitej Polskiej Feliciano António dos Santosem.
24.06.2020

Pracownicy zaczynają chorować w najbardziej uczęszczanym porcie w Brazylii

Pandemia koronawirusa dotarła już do jednego z najbardziej ruchliwych węzłów żeglugowych w Ameryce Łacińskiej.
13.05.2020

Kolejka statków w brazylijskich terminalach cukrowych może oznaczać początek wzrostu popytu na transport towarów

W Brazylii, największym na świecie producencie cukru, kolejka statków czekających na załadunek tego towaru staje się coraz większa. Może to oznaczać początki ożywienia gospodarczego.
06.05.2020

Zaskakująco czysta woda w Gangesie (foto)

Pandemia COVID-19 wpłynęła niemal na każdy aspekt naszego życia. Wskutek restrykcji, wiele popularnych wśród turystów miejsc na świecie jest dziś zamkniętych dzięki czemu natura ma okazję do regeneracji. Jak podał portal "The Times of India", na wysokości miast Rishikesh i Haridwar w Indiach, wody Gangesu stały się tak czyste, że ponownie nadają się do rytualnego picia.
17.04.2020

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego na rozmowach ostatniej szansy z resortem

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego podejmują w czwartek rozmowy ostatniej szansy z resortem żeglugi ws. 150 mln zł rekompensat za zakaz połowu dorsza. Według zapowiedzi, jeśli rozmowy nie przyniosą konkretów, przedsiębiorcy planują zaostrzenie protestu, nawet blokadę portów.
16.01.2020

W czwartek spotkanie ministra Gróbarczyka z przedstawicielami armatorów wędkarstwa rekreacyjnego

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne uzależniają zaostrzenie protestu i blokadę morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu od wyniku rozmów zaplanowanych na czwartek w Warszawie. Ostateczna decyzja podjęta zostanie w czwartek i uzależniona jest od stanowiska ministra MGMiŻŚ Marka Gróbarczyka - poinformował nasz portal Andrzej Antosik prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego.
13.01.2020

Protest armatorów wędkarstwa rekreacyjnego. Już w piątek może zapaść decyzja o blokadzie morskich portów strategicznych

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne podtrzymują zapowiedź o zaostrzeniu protestu i przeprowadzeniu blokady morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu. Ostateczna decyzja podjęta zostanie w piątek i uzależniona jest od stanowiska ministra MGMiŻŚ Marka Gróbarczyka - poinformował nasz portal Andrzej Antosik prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego.
08.01.2020

Protest ostrzegawczy armatorów morskich jednostek wędkarskich w portach na Pomorzu Środkowym (foto)

92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały w poniedziałek porty na środkowym pomorzu. Protest ostrzegawczy był odpowiedzią na unijny zakaz połowu na dorsza od 2020 r. i zwłokę w nowelizacji ustawy o recyklingu.
25.11.2019

Grupa Fracht uruchamia nowe biura w Brazylii

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia obecność i rozwija ofertę dla klientów w Ameryce Południowej. W tym roku firma uruchomiła już dwa nowe biura w kluczowych regionach przemysłowych Brazylii - Rio de Janeiro i Salvador, stolicy Bahii.
31.05.2019

Portugalia i Hiszpania zorganizują wspólny rejs 500 lat po Magellanie

Władze Portugalii i Hiszpanii zorganizują wspólny rejs dookoła świata w celu upamiętnienia 500-lecia wyprawy dowodzonej przez żeglarza Ferdynanda Magellana. Rejs dwóch okrętów ruszy w 2020 r. - poinformował we wtorek szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva.
02.04.2019

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu (wideo)

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu znaleźli funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku - poinformowała PAP w piątek Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie.
22.02.2019

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach, groźba tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 nawiedziło w sobotę wyspę Mindanao w południowej części Filipin - poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. Wydano ostrzeżenie przed "możliwymi niebezpiecznymi falami tsunami".
29.12.2018

Dachser: 26 nowych połączeń morskich w 2018 r.

Dachser, globalny operator logistyczny oraz europejski lider w transporcie drobnicowym, uruchomi w tym roku 26 nowych linii przewozów drobnicy morskiej (LCL). Dodatkowo firma zwiększy częstotliwość sześciu połączeń - z wysyłek co dwa tygodnie do cotygodniowych.
04.07.2018

Portugalia i Hiszpania chcą UE solidarnej z uchodźcami

Premierzy Portugalii i Hiszpanii, Antonio Costa i Pedro Sanchez, opowiedzieli się podczas spotkania w Lizbonie za większą solidarnością Unii Europejskiej z uchodźcami i za jej adekwatną odpowiedzią na kryzys migracyjny.
04.07.2018

Brazylia: Stan wyjątkowy w Sao Paulo z powodu strajku kierowców ciężarówek

Władze miasta Sao Paulo wprowadziły w piątek stan wyjątkowy z powodu protestu kierowców ciężarówek. Prezydent Brazylii Michel Temer upoważnił wojsko do siłowego rozwiązania blokad dróg, które od pięciu dni paraliżują to największe południowoamerykańskie państwo.
26.05.2018

Brazylia: Przejęto dwie tony kokainy w porcie Santos

Brazylijskie służby przejęły w porcie Santos na południowo-wschodnim wybrzeżu ładunek blisko dwóch ton kokainy - poinformowały w piątek władze tego kraju.
24.03.2018

Najwyższy wzrost przeładunków kontenerów w portach od 7 lat

W trzecim kwartale porty zanotowały 7,7 proc. globalny wzrost przeładunków kontenerów, najwyższy od 7 lat. Eksperci odbierają to jako jasny sygnał, że rynek w końcu ma za sobą efekty kryzysu finansowego z 2009 roku.
15.11.2017

Na plaży w Brazylii znaleziono ponad 120-letni wrak statku. Jest zagrzebany w piachu (wideo)

Cenne znalezisko w Santos w Brazylii. Pracownicy odpowiedzialni za oczyszczanie plaży odnaleźli tam zakopany w piachu wrak brytyjskiego statku. To ponad 120-letni The Kestrel, który w 1895 r. zatonął podczas przechodzącego w tych okolicach tajfunu.
09.11.2017

MSC Cruises świętuje wydokowanie swojego kolejnego giganta (wideo)

MSC Cruises oraz włoska stocznia Fincantieri obchodziły wczoraj (23.08) uroczystość wydokowania MSC Seaview, kolejnego gigantycznego wycieczkowca we flocie armatora. Uroczystość odbyła się w stoczni Monfalcone we Włoszech, gdzie budowany jest statek. Zewnętrzna część jednostki jest już gotowa, a prace przechodzą do wnętrza.
24.08.2017

Statek zgubił kontenery z cenną zawartością. Ładunek długo nie poleżał (wideo)

Co najmniej 11 osób za okradanie kontenerów zostało aresztowanych w pobliżu brazylijskiego portu Santos. Cenny ładunek spadł do morza z kontenerowca. Natychmiast popłynęły po niego łodzie z okolicznymi mieszkańcami na pokładzie. Były tak obciążone towarem, że ich załogi nie miały szans na ucieczkę przed policją.
13.08.2017

Tragiczny wypadek. Kontenerowiec taranuje kilka jednostek (wideo)

Dziewięciu zaginionych po kolizji kontenerowca Mercosul Santos z kilkoma jednostkami. Do tego tragicznego wypadku doszło na wodach w pobliżu portu Óbidos.
04.08.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Ameryka Łacińska

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Ameryce Łacińskiej.
31.01.2017

Większość marynarzy PŻM spędzi Wigilię i święta na pełnym morzu

Święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 56 statkach Polskiej Żeglugi Morskie, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
22.12.2016

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w gdyńskiej Akademii Morskiej

W sobotę, 8 października 2016 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. 96-ta w bogatej historii szkolnictwa morskiego w Polsce.
11.10.2016

Dwa miesiące z życia statku - time-lapse

Time lapse z życia statku MV Mercosur Suape nakręcono w ciągu dwóch miesięcy rejsu po Brazylii. Począwszy od portu Manaus na Amazonce do Itaguai w stanie Rio de Janeiro. Na filmie widzimy również cumowanie jednostki do portu Suape, Santos, Itajaí i Paranagua.
07.04.2016

Ustawa o przemyśle stoczniowym wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Znamy szczegóły (WIDEO)

W Szczecinie kierownictwo Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprezentowało projekt Ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Ustawa ma wejść w życie od przyszłego roku.
14.03.2016

Pierwsza firma wprowadza się do opuszczonego biurowca upadłej Stoczni Szczecińskiej

Stocznia G+K Steelcon, jako pierwszy zakład, wynajęła część biurowca przy ul. Andrzeja Antosiewicza w Szczecinie – donosi Radio Szczecin. Dawniej mieścił się tam zarząd upadłej Stoczni Szczecińskiej. Od 2009 roku biurowiec był pusty.
03.01.2016

Futurystyczny hotel ma odmienić oblicze branży wycieczkowej (WIDEO)

MORPHotel to unikatowe pływający hotel zaprojektowany przez inżyniera i architekta Gianluce Santosuosso. Ma on pozwolić na powolną podróż dookoła świata, zawijając to tylko do miast, by wziąć pasażerów na pokład.
02.01.2016

Pierwsze półrocze w małych polskich portach: dużo inwestycji i walka o lepsze przeładunki

Choć w Polsce prym wiodą porty z Trójmiasta oraz Szczecina i Świnoujścia, nie można zapominać także o mniejszych graczach na rynku. Sprawdziliśmy, jak mniejsze przystanie radziły sobie w I półroczu.
23.07.2015

Uroczyste pożegnianie statku „Horyzont II” przed rejsem w 15 rocznicą podniesienia na nim polskiej bandery

26 czerwca na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbędzie się uroczyste pożegnanie statku „Horyzont II” wychodzącego w 35 podróż na Spitsbergen, w 15 rocznicą podniesienia na nim polskiej bandery.
25.06.2015

Navimor otwiera Akademię Morską w Namibe

O inwestycjach, transformacji oraz współpracy bilateralnej rozmawiali w Warszawie prezes PAIiIZ Sławomir Majman i minister spraw zagranicznych Angoli Georges Chikoti, któremu towarzyszyli członkowie korpusu dyplomatycznego i administracji, a także prezes firmy Navimor Romuald Kinda, budującej w Angoli Akademię Rybołówstwa i Nauk o Morzu.
29.05.2015

Armatorzy jednostek wędkarskich grożą protestem. Nowe prawo ma ich zrównać z rybakami

Protest i blokadę drogi z Gdańska do Szczecina zapowiadają armatorzy jednostek wędkarskich z Pomorza. W piątek w Warszkowie koło Sławna chcą protestować przeciwko ustawie o rybołówstwie.
22.01.2015

Fracht oceaniczny w umowach spotowych już maleje

Zaledwie tydzień - od 8 do 12 grudnia - trwał boom na przewozy towarów w kontenerach w umowach spotowych, bowiem w minionym tygodniu zmalał zarówno ogólny wskaźnik Shanghai Containerized Freight Index (SCFI), jak i osiem spośród piętnastu indeksów głównych linii oceanicznych.
22.12.2014

Aker Wayfarer będzie pracował dla Petrobras.

Aker Oilfield Services (AKOFS), jednostka zależna od Aker Solutions, wygrała przetarg zorganizowany przez Petrobras o łącznej wartości 464 milionów dolarów na świadczenie podwodnych usług interwencyjnych na wodach przybrzeżnych Brazylii za pomocą statku Aker Wayfarer. Kontrakt wejdzie w życie podczas czwartego kwartału 2016 roku wraz z mozliwościa przedłużenia o 5 lat.
16.09.2014

Hamburg Sud przejął połączenie Ipanema

Niemiecki armator kontenerowców Hamburg Sud przejął od Mediterranean Shipping Company\'s (MSC) linię żeglugową łączącą porty Azji Południowej, Afryki Wschodniej i Ameryki Południowej (ECSA), zwaną Ipanema.
28.04.2014

Nowy serwis CMA CGM ze wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej do Afryki Zachodniej

Francuska linia CMA CGM i jej filia Delmas Africa uruchomiły nowy serwis ze wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej do Afryki Zachodniej.
28.10.2013

Brazylia. Naftowy biznes stulecia

Do narodzin nowego światowego giganta naftowego doszło 21 października w Barra da Tijuca, rozrywkowo-turystycznej dzielnicy Rio de Janeiro. Przetarg z jednym oferentem - konsorcjum złożonym z pięciu towarzystw naftowych - dał początek "biznesowi stulecia"\'.
28.10.2013

Portugalsko-brazylijskie konsorcjum odkryło nowe złoże ropy na Atlantyku

Spółki Galp Energia, Petrobras, QGEP i BEBPG odkryły nowe złoże ropy naftowej na dnie Oceanu Atlantyckiego. Portugalsko-brazylijskie konsorcjum znalazło zasobne w surowiec pokłady w odległości 232 km od brzegów Sao Paulo.
10.01.2013

Śledztwo w sprawie dzierżawy terenów stoczniowych

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie dzierżawy terenów stoczniowych spółce Kraftport.
28.09.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.