• <

Zaskakująco czysta woda w Gangesie (foto)

ew

17.04.2020 15:04 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zaskakująco czysta woda w Gangesie (foto)

Partnerzy portalu

Zaskakująco czysta woda w Gangesie (foto) - GospodarkaMorska.pl

Pandemia COVID-19 wpłynęła niemal na każdy aspekt naszego życia. Wskutek restrykcji, wiele popularnych wśród turystów miejsc na świecie jest dziś zamkniętych dzięki czemu natura ma okazję do regeneracji.  Jak podał portal "The Times of India", na wysokości miast Rishikesh i Haridwar w Indiach, wody Gangesu stały się tak czyste, że ponownie nadają się do rytualnego picia.

Ganges jest uważany przez wyznawców hinduizmu za rzekę świętą i stanowi ucieleśnienie bogini Gangi. Dla swych wyznawców Ganges jest rzeką matką, obietnicą zbawienia. Gdy wyznawcy ją obrażą, rzeka wyzwala swe siły i wylewa z brzegów czyniąc wielkie zniszczenia. Wszystkie miasta zbudowane na brzegach Gangesu są święte ze względu na swoje położenie. Każdy religijny hinduista pragnie odbyć pielgrzymkę do źródeł rzeki, znajdujących się w lodowej jaskini u stóp himalajskiego lodowca Gangotri. Rytualna kąpiel w jej wodach ma natomiast służyć oczyszczeniu z grzechów.

Czczona przez Hindusów rzeka przypominała jednak w ostatnim czasie bardziej rynsztok, niz święte miejsce a poziom jej zanieczyszczenia przekroczył wszelkie dopuszczalne normy. W Gangesie można było znaleźć tysiące litrów toksycznych odpadów z fabryk, ścieków z hoteli czy pływające zwłoki i padlinę.

Ze względu na restrykcje wprowadzone w Indiach, jakość wody w Gangesie znacznie się poprawiła. Pomiary przeprowadzono w pobliżu dwóch miast Haridwar oraz Rishikesh. Jak poinformował serwis Times of India, powołując się na słowa naukowca zajmującego się środowiskiem i byłego profesora Gurukul Kangri University, jakość wody w Gangesie w okolicach miast Haridwar i Rishikesh w stanie Uttarakhand uległa znacznej poprawie. Rzeka w rejonie tych dwóch indyjskich miast stała się nawet pięciokrotnie czystsza. Przedstawiciele Rady Kontroli Zanieczyszczeń poinformowali, że w rejonie miast Rishikesh i Haridwar rzeka jest na tyle czysta, że można się w niej kąpać. Twierdzą też, że woda, po wcześniejszym oczyszczeniu, nadaje się do picia.

   

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.