• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Navimor otwiera Akademię Morską w Namibe

29.05.2015 07:42 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Navimor otwiera Akademię Morską w Namibe - GospodarkaMorska.pl

O inwestycjach, transformacji oraz współpracy bilateralnej rozmawiali w Warszawie prezes PAIiIZ Sławomir Majman i minister spraw zagranicznych Angoli Georges Chikoti, któremu towarzyszyli członkowie korpusu dyplomatycznego i administracji, a także prezes firmy Navimor Romuald Kinda, budującej w Angoli Akademię Rybołówstwa i Nauk o Morzu.

Powstająca w Namibe Akademia  Rybołówstwa i Nauk o Morzu jest dobrym przykładem kooperacji polsko-angolskiej.

- To największy projekt inwestycyjny w dziedzinie edukacji nie tylko w Angoli, ale w całej Afryce - zaznaczył prezes Kinda.

Projekt zapoczątkowany został w 2003 roku podczas wizyty ówczesnego prezydenta Angoli w Polsce José Eduardo Dos Santos. Powstająca Akademia będzie kształciła ponad 1500 studentów afrykańskich na kierunkach związanych z naukami o morzu. Otwarcie drugiej części inwestycji planowane jest na październik 2015 roku.

Podczas spotkania, które odbyło się 21 maja br., poruszono również kwestie związane z potencjalnymi sektorami współpracy pomiędzy polskimi i angolskimi firmami. Są to m.in. inwestycje w górnictwie, przetwórstwie rolnym, budownictwie oraz edukacji. Prezes Majman wielokrotnie podkreślał gotowość polskich firm do podbijania zagranicznych rynków - w tym afrykańskich stawiając za przykład działania takich firm, jak: Grupa Azoty, Ursus czy Asseco.

W tym roku planowana jest misja gospodarcza z udziałem przedstawicieli rządowych i polskiego biznesu do Angoli. Prezes PAIiIZ wyraził nadzieję na dobrą kooperację pomiędzy PAIiIZ a ANIP - odpowiednikiem agencji wspierania inwestycji.

Dziękujemy za wysłane grafiki.