• <

Wynik wyszukiwania - " wzrost pkb" - Wiadomości

Rynek kontenerowy nadal w dołku

W najnowszym wydaniu „Shipping Number of the Week” BIMCO analizuje wpływ pandemii koronawirusa COVID-10 na światowy rynek kontenerowy, który z powodu pandemii wzrósł od 2019 roku tylko o 1,5 proc.
18.04.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Adam Kłos o roli portów w rozwoju krajowej gospodarki [wideo]

Podczas Rejsu z GospodarkaMorska.pl rozmawialiśmy z Adamem Kłosem, pełnomocnikiem do spraw operacyjnych w Porcie Gdańsk, o tym jak porty morskie kształtują lokalne rynki.
06.11.2023

Radio Swoboda: w postsowieckiej Azji brakuje powierzchni magazynowych z powodu importu do Rosji

Z powodu importu równoległego do Rosji, mającego na celu omijanie sankcji nałożonych na ten kraj, w postsowieckich krajach Azji Centralnej oraz Zakaukazia brakuje powierzchni magazynowej; jej deficyt szacowany jest na milion metrów kwadratowych - poinformowała we wtorek uzbecka sekcja portalu Radia Swoboda.
31.10.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

PIE: kolejne miesiące przyniosą lekką poprawę wyników przemysłu

Indeks PMI spadł w sierpniu i nadal pozostaje na poziomie oznaczającym spadek aktywności w przemyśle. Prognozujemy poprawę wyników przemysłu w kolejnych miesiącach – wskazał ekonomista PIE Dawid Sułkowski w komentarzu do danych o wskaźniku PMI.
01.09.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Gospodarka Chin nabiera tempa po zniesieniu polityki „zero covid”

Po zniesieniu surowych przepisów covidowych chińska gospodarka rosła w pierwszym kwartale szybciej od przewidywań, ale globalne spowolnienie może komplikować sytuację w kolejnych miesiącach – podała agencja Reutera, cytując nowe dane oficjalne.
18.04.2023

Gospodarka morska w 2022 roku: wojna rosyjsko-ukraińska tematem numer jeden

Za nami 2022 rok, a przed kolejny, 2023, przez co możemy pokusić się na podsumowania dotyczące wydarzeń wpływających na globalną gospodarkę morską. Konflikt ukraińsko-rosyjski stanowi jeden z najważniejszych czynników o wpływie sięgającym daleko poza sektor morski.
31.12.2022

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

Dobre sygnały z produkcji przemysłowej w marcu. Przemysł stoczniowy, rafinerie i produkcja metali na wzroście

Wzrost produkcji przemysłowej utrzymuje w marcu wysokie tempo, co pozwala Radzie Polityki Pieniężnej koncentrować się na walce z inflacją - stwierdzili eksperci ING w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Dodali, że działy produkcja metali, rafinerie czy przemysł stoczniowy radzą sobie bardzo dobrze.
21.04.2022

Napaść Rosji na Ukrainę. Zakłócenia dostaw, m.in. drogą morską, największym zagrożeniem dla światowej gospodarki

Trzy największe zagrożenia dla światowej gospodarki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę to zakłócenia w eksporcie rosyjskiej ropy i gazu, niedobory części i metali z Rosji i Ukrainy oraz problemy z dostawami zboża i nawozów z tych krajów - oceniają we wtorkowej analizie eksperci banku Goldman Sachs.
15.03.2022

PZU: omikron zakłóci łańcuchy dostaw

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - stwierdziło PZU w środowym komentarzu.
19.01.2022

Co ma wisieć, nie utonie. Koronawirus sposobem na chiński sukces

Początkowo przewidywano, że pandemia koronawirusa sparaliżuje gospodarkę morską Chin, będącą motorem światowego handlu. 20 miesięcy i 4 milionów zgonów później, widzimy, że przewidywania okazały się błędne, a pandemia przyniosła odwrotny skutek.
02.08.2021

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

Eksperci ogólnoeuropejskiego programu ESPON przedstawiają trzy, najbardziej prawdopodobne scenariusze transformacji gospodarczej i demograficznej państw bałtyckich do 2050 roku. Okazuje się, że przed Polską zwróconą ku morzu, poza licznymi wyzwaniami, stoją wielkie szanse rozwojowe.
23.07.2021

Polboat Yachting Festival 2021 otwarty. "Branża jachtowa przeżywa apogeum popularności" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty i skutery już można oglądać na drugim Polboat Yachting Festival w Gdyni. Impreza podczas, której w tym roku zobaczymy siedem premier potrwa do niedzieli 18 lipca w Marina Yacht Parku w Gdyni.
15.07.2021

Bułgaria/ Prezydent Duda: Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas szczytu w Sofii. Amerykański przywódca Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

PAIH: współpraca z Egiptem szansą dla polskich firm rolno-spożywczych, motoryzacyjnych, budowlanych

Współpraca z Egiptem jest szansą dla polskich przedsiębiorstw, które chciałyby inwestować w na rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki - stwierdziła w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Oceniła, że największy potencjał mają sektory m.in. rolno-spożywczy, motoryzacyjny i budowlany.
01.07.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

Recepta na skuteczniejszy handel z chińskimi firmami? Juan, know-how i relacje

Prognozowany wzrost znaczenia chińskiej waluty (juana) na świecie może mieć wpływ na przedsiębiorców handlujących z Chinami. Jak lepiej chronić swoje interesy i skutecznie rozwijać współpracę z partnerami z Państwa Środka? Oto kilka praktycznych podpowiedzi dla polskich importerów i eksporterów.
13.04.2021

Handel z Chinami 2021. Co czeka polskich importerów?

Roczna wartość towarów sprowadzanych z Chin do Polski w ciągu pięciu ostatnich lat wzrosła o ponad 50 proc. Styczniowe dane GUS pokazują, że pomimo gwałtownego wzrostu kosztów transportu z tego kraju, z którym zmagają się polskie firmy, ten trend jest kontynuowany i ma szansę się utrzymać. Jest jednak jeden warunek.
19.03.2021

OECD podwyższyło prognozę globalnego wzrostu PKB za sprawą programu Joe Bidena

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła we wtorek tegoroczną prognozę globalnego wzrostu gospodarczego o 1,4 p.p. do 5,6 proc. Według głównego ekonomisty to zasługa wartego 2 biliony USD programu wsparcia gospodarki USA Joe Bidena.
09.03.2021

Protekcjonizm w biznesie morskim. Państwa same sobie szkodzą

O 3,4% wzrosło by PKB w wielu gospodarkach morskich państw, gdyby ograniczono działania protekcjonistyczne przekonuje ICS w tegorocznym raporcie Protekcjonizm w Gospodarkach Morskich.
27.02.2021

Konfederacja Lewiatan: konsumpcja i inwestycje ciągną PKB w dół

Spadek konsumpcji i inwestycje ciągną PKB w dół - oceniła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz komentując dane GUS. Jak zaznaczyła, dzięki korzystnej strukturze eksportu uniknęliśmy realizacji gorszego scenariusza.
26.02.2021

PKO BP: wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie gospodarki w 2020 roku

Wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie polskiej gospodarki w 2020 roku - piszą w piątkowej analizie eksperci PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS. Szacują, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 5,1 proc.
29.01.2021

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 4,9 proc.

Polska gospodarka będzie się rozwijać w tym roku w tempie 4,9 proc. - uważa główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski. Zdaniem ekonomistów BGK recesja w Polsce w zeszłym roku nie przekroczyła 3 proc.
29.01.2021

2021 będzie rokiem odbudowy po pandemii

To będzie rok odbudowy po pandemii; w latach 2021–2023 średnioroczny wzrost PKB może wynieść 4–5 proc. - mówi dla "Dziennika Gazeta Prawna" prezes PFR Paweł Borys. Spodziewam się dokończenia w tym roku reformy OFE - dodał.
15.01.2021

PIE: w latach 2022-2025 największy wzrost inwestycji w Polsce ze środków UE

Największego wzrostu inwestycji w Polsce z napływu środków unijnych należy się spodziewać w latach 2022-2025 - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wówczas nastąpi "największy krótkookresowy impuls dla PKB".
08.01.2021

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

W przyszłym roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dodał, że środki z nowego budżetu UE oraz europejskiego funduszu obudowy pozwolą nam na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przez kolejne lata.
05.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

W. Brytania i Wietnam podpisały umowę o wolnym handlu

Wielka Brytania i Wietnam podpisały we wtorek umowę o wolnym handlu, która zastąpi w ich relacjach porozumienie między Hanoi a Unią Europejską - poinformował wietnamski resort handlu.
29.12.2020

Premier: przyjęta przez rząd strategia ratowania gospodarki była i jest słuszna

Przyjęta przez rząd strategia ratowania gospodarki była i jest słuszna. Zorganizowaliśmy ją sami, z własnych, a nie unijnych pieniędzy, nie czekając na jakąś zewnętrzną pomoc, i to przynosi efekty - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
22.12.2020

Światowy rynek morskich przewozów kontenerowych – przegląd wyników oraz przyszły rozwój w dobie pandemii

Rozwój gospodarki światowej i handlu międzynarodowego należy traktować jako podstawowe czynniki napędzające rynek morskich przewozów kontenerowych. W 2019 roku jako kluczowe czynniki determinujące wymianę handlową uznać można spór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, powodujący wzrost taryf, a także inne wydarzenia przyczyniające się do wzrostu niepewności na rynkach, jak blokada rządowa w Stanach Zjednoczonych, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zmiany w polityce pieniężnej w głównych gospodarkach świata.
02.12.2020

CPK ma przynieść 290 tys. nowych miejsc pracy. Do realizacji potrzebne są pieniądze publiczne i inwestor zagraniczny

Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” ma być węzłem transportowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy, a przy tym pobudzi rozwój innowacji, turystyki i przemysłu. – To nie jest zwykły projekt infrastrukturalny, to jest olbrzymi projekt cywilizacyjny – podkreśla Sławomir Majman, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich. Jak pokazują analizy firmy Kearney dotyczące przyszłego funkcjonowania CPK, jego powstanie pozwoli stworzyć do 2040 roku 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewni wzrost łącznej produkcji w Pol
29.10.2020

Ekspert: Firmy dobrze sobie radzą, wstrzymanie inwestycji samorządów może jednak być problemem

Pomimo pandemii firmy generalnie radzą sobie dobrze, kapitału nie brakuje, a zbliża się nowa perspektywa UE, oznaczająca kolejne impulsy inwestycyjne dla wielu sektorów - powiedział prof. Jacek Tomkiewicz. Dodał, że obawia się jednak o inwestycje samorządowe - bo gdy zostaną zatrzymane na dłużej, będzie to realny problem.
26.10.2020

Mimo restrykcji powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego mniej prawdopodobne

Nawet w przypadku dalszego zaostrzania restrykcji wz. z pandemią, powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego z II kwartału br. jest mało prawdopodobne - powiedział Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
10.10.2020

Wyższy wzrost gospodarczy za 2019 r. pomoże szybciej uporać nam się z kryzysem

Skorygowany wzrost gospodarczy na poziomie 4,5 proc. za 2019 r. to świetny wynik, który z pewnością pomoże nam szybciej uporać się z kryzysem - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do danych GUS.
07.10.2020

Sejm w środę zajmie się projektami ws. budżetu państwa na 2020 i 2021 r.

Sejm w środę zbierze się na jednodniowym posiedzeniu; zajmie się projektami dot. budżetu państwa na 2020 i 2021 r. Nowela tegorocznego budżetu zakłada deficyt na poziomie prawie 110 mld zł; w projekcie przyszłorocznego budżetu założono, że deficyt sięgnie ponad 80 mld zł.
06.10.2020

Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 r. z deficytem 82,3 mld zł

Rząd przyjął w poniedziałek projekt budżetu na 2021 r.; zaplanowano dochody w wysokości 404,4 mld zł i 486,7 mld zł wydatków, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł - poinformowało PAP źródło zbliżone do rządu.
28.09.2020

Moc popłynie z Bałtyku: perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Budowa pierwszej transzy morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów ruszy na przełomie 2024 i 2025 roku i da w rezultacie ok. 70 tys. dodatkowych miejsc pracy, wzrost PKB o 70 mld zł i wpływy z podatków na poziomie 15 mld złotych rocznie. Przyszłości morskiej energetyki wiatrowej poświęcony był panel podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.
14.09.2020

Prezes GUS: to, że nasza gospodarka ucierpiała, jest oczywiste

Wydaje się, że z powodu epidemii nasza gospodarka nie ucierpiała tak bardzo, jak w innych krajach UE - ocenił prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut, prezentując dane PKB za II kwartał. To, że ucierpiała, jest oczywiste - dodał.
31.08.2020

Kolejny twardy lockdown mało prawdopodobny

Dzisiejsze dane GUS potwierdziły szacunek PKB w II kwartale na poziomie -8,2 proc. rdr. Konsumpcja prywatna i inwestycje skurczyły się w dwucyfrowym tempie rok do roku. To cena restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, stąd ponowny twardy lockdown jest mało prawdopodobny - ocenił bank Pekao.
31.08.2020

Skala spadku produkcji zwiększa ryzyko powstania "blizn"

Mimo szybkiego tempa odbudowy europejskich gospodarek, skala spadku produkcji zwiększa ryzyko powstania "blizn", które w przyszłości będą negatywnie odbijać się na zdolnościach produkcyjnych Starego Kontynentu - ocenili eksperci Goldman Sachs (GS).
25.08.2020

Wzrost gospodarczy, wynagrodzenia, bezrobocie - prognozy rządu na 2021 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, polityka rządu będzie nakierowana na odbudowę potencjału gospodarczego Polski. W założeniach przyjęto m.in. wzrost PKB w 2021 r. o 4,0 proc., stopę bezrobocia na poziomie 7,5 proc. a inflację na poziomie 1,8 proc.
29.07.2020

ING: Produkcja pobudzi wzrost PKB

Za wyższą dynamiką produkcji przemawia układ dni roboczych – w tym roku o dwa więcej niż w 2019 r. , a lepsza produkcja dodaje do tempa PKB w drugim kwartale 2020 r. ok. 0,5-0,23 pkt. proc. - ocenili ekonomiści banku ING Rafał Benecki Piotr Popławski.
20.07.2020

Raport IJ: inwestycje w energetyce mogą zasilić polski PKB o 200-300 mld zł

Dostosowanie polskiego miksu energetycznego do unijnych wymogów do 2040 r. będzie kosztować - w zależności od wariantu - od 250 do 400 mld zł; jednak w perspektywie inwestycje te dadzą wzrost PKB o ok. 200-310 mld zł wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
17.07.2020

Polski PKB potrzebuje energii

Niemal 300 mld zł – taka kwota może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie inwestycje w energetyce – wynika z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego. Eksperci przekonują, że dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym, mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Wzrost PKB z inwestycji w transformację energetyczną może wynieść ok. 310 mld zł

Wzrost PKB wynikający z inwestycji w transformację polskiego miksu energetycznego zgodnie z założeniami projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) może wynieść ok. 310 mld zł, wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego "Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę". Zdaniem autorów, dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Bujak: kolejna fala pandemii może spowodować turbulencje w gospodarce

Zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje na świecie po ewentualnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej, perturbacje po listopadowych wyborach prezydenckich w USA i możliwym twardym Brexicie pod koniec roku - mówi PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
11.07.2020

Polska gospodarka może wrócić do kondycji sprzed koronawirusa w I lub II kw. 2021 r.

Polska może powrócić do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii koronawirusa w pierwszym lub drugim kwartale 2021 r. - informuje we wtorek agencja Reutera, powołując się na prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Pawła Borysa. Depeszę przedrukował "New York Times".
07.07.2020

Za kilka dni Niemcy obejmują prezydencję w Unii Europejskiej. Stawiają na odnawialne źródła energii i zeroemisyjny transport

Kolejne miesiące w Unii Europejskiej będą upływać pod znakiem radzenia sobie z kryzysem gospodarczym. Ma to umożliwić ogromny pakiet pomocowy i inwestowanie w branże przyszłości, które napędzą wzrost PKB i powstawanie nowych miejsc pracy. Kierunek tych zmian wyznaczać będą Niemcy, które 1 lipca przejmą od Chorwacji przewodnictwo w UE i które same postawiły na przyszłościowe inwestycje.
23.06.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

MGMiŻŚ: Współczesne kryzysy gospodarcze z perspektywy branży morskiej

Branża morska w swoją specyfikę wpisane ma zmaganie się z zakłóceniami i szokami ogólnogospodarczymi. Ponieważ cykl koniunkturalnego w gospodarce światowej determinuje koniunkturę w samej gospodarce morskiej, jako funkcjonalnie sprzężonej z handlem międzynarodowym, warto spojrzeć, jak poprzednKryzysy naftowe z lat 70-tych doprowadziły do odejścia gospodarek wysoko uprzemysłowionych od ropy, pociągając za sobą strukturalny spadek zapotrzebowania na tankowce i przebudowę dotychczas przez nie zdominowanej branży transportu m
09.04.2020

Chińskie stocznie wracają do pracy

Już w połowie lutego, główne państwowe stocznie chińskie zaczęły wracać do pracy. Niedługo później (w ostatnich dniach lutego), produkcję wznowiła zdecydowana większość tamtejszych stoczni, w tym zakłady prywatne. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Chinach widoczne są już wyraźne sygnały ożywienia gospodarczego.
27.03.2020

Arak: pakiet antykryzysowy będzie skuteczny, jeżeli opanujemy pandemię

Pakiet antykryzysowy będzie skuteczny, jeżeli w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni opanujemy pandemię - powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Jeśli to się nie uda, pojawią się nowe środki - dodał.
25.03.2020

Pracownicy kolejnych branż obawiają się o swoje miejsca pracy. Niskie wskaźniki bezrobocia nie do utrzymania

– Trudno na razie prognozować, jak wielu pracowników jest zagrożonych utratą pracy, ale trudno też sobie wyobrazić, by po wielu tygodniach przestoju gospodarki stopa bezrobocia nie wzrosła – podkreśla Lucyna Pleśniar, prezes zarządu People. Z problemami już teraz borykają się zatrudnieni w takich branżach jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, transport czy usługi, ale pewnie nie mogą się czuć także pracownicy sektorów uważanych za bezpieczne, np. e-commerce czy IT. Efektem kryzysu może być nowy rodzaj relacji między pracodawcą
25.03.2020

PIE: koronawirus może spowodować, że polskie PKB skurczy się o blisko 5 proc.

Pandemia koronawirusa w najczarniejszym scenariuszu może spowodować, że polskie PKB w 2020 r. skurczyłoby się o 4,7 proc. - oceniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W optymistycznym wariancie przewidują, że wzrost gospodarczy istotnie zwolni, ale nadal będzie na plusie.
20.03.2020

Jak koronawirus wpłynie na międzynarodowy rynek pracy?

Międzynarodowa Organizacja Pracy działająca pod auspicjami ONZ oceniła, że pandemia koronawirusa (COVID-19) może zwiększyć globalne bezrobocie o prawie 25 milionów. Czy można temu zapobiec?
20.03.2020

Specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. BGK zapowiada wsparcie

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego epidemia koronawirusa w scenariuszu podstawowym obniży wzrost PKB Polski o 0,4 proc., zaś w scenariuszu pesymistycznym o 1,3 proc. Dla mniejszych firm jego dalsze rozprzestrzenianie się może zaś znacznie utrudnić dalszą działalność. Bank Gospodarstwa Krajowego szykuje dodatkowe wsparcie dla polskich przedsiębiorstw. Prawdopodobnie już w tym tygodniu maksymalna wysokość gwarancji de minimis wzrośnie z 60 do 80 proc. kwoty kredytu. Bank zapowiada też wprowadzenie mechanizmu dopłat d
16.03.2020

PIE: koronawirus może obniżyć wzrost PKB Polski w 2020 roku nawet o 1,3 proc.

Epidemia koronawirusa w najbardziej pesymistycznym scenariuszu może obniżyć wzrost PKB Polski w 2020 r. nawet o 1,3 pkt. proc. - ocenił w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Oznaczałaby to, że wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku zmniejszy się do ok. 2 proc, z prognozowanych wcześniej 3 - 3,5 proc.
12.03.2020

Guardian: przez koronawirusa Chiny mogą nie wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu

Epidemia koronawirusa ogranicza szansę Chin na powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu - pisze w poniedziałek brytyjski The Guardian. Według cytowanych przez gazetę opinii, epidemia może zmniejszyć globalny wzrost PKB o 0,3 pkt, choć pozostanie on na poziomie 3 proc.
10.02.2020

Lewiatan: wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,1 proc.

W 2020 roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., inflacja 3,5 proc., dynamika inwestycji 2,8 proc., a bezrobocie wzrośnie do 5,6-5,7 proc. - wynika z poniedziałkowej prognozy Konfederacji Lewiatan. Eksperci wskazują, że spowolnienie nie będzie tak łagodne jak zapowiadano.
13.01.2020

WindEurope: wiatraki na Bałtyku mogą być jednym z filarów transformacji energetycznej

Oceniany na ponad 100 mld zł program rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku może być jednym z filarów transformacji energetycznej kraju - oceniali we wtorek w Kopenhadze polscy uczestnicy największej europejskiej konferencji poświęconej wiatrakom offshore.
26.11.2019

Europejska gospodarka nadal będzie spowalniać. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu odbije się to na wzroście polskiego PKB

Gospodarka europejska hamuje i w najbliższych kwartałach będzie mieć problemy z utrzymaniem dodatniego wzrostu gospodarczego – prognozują analitycy BGK. Głównymi winowajcami są Chiny, których gospodarkę coraz bardziej obciążają napięcia handlowe oraz problemy branży motoryzacyjnej. Te dwa czynniki dotkliwie odczuwają zwłaszcza Niemcy. Pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, co przekłada się też na tempo wzrostu polskiego PKB. Najbliższe miesiące pokażą, na ile kraj
19.11.2019

Kwieciński podtrzymuje prognozę wzrostu: w tym roku 4,2-4,3 proc. PKB

W ostatnim kwartale br. tempo wzrostu PKB będzie zbliżone do 4 proc., a w całym roku znajdzie się w przedziale 4,2-4,3 proc. – ocenia minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w przekazanym PAP komentarzu do czwartkowych danych GUS o wzroście PKB w III kw. br.
14.11.2019

Dane o PKB potwierdzają scenariusz hamowania polskiej gospodarki

Dane GUS o PKB potwierdzają scenariusz hamowania polskiej gospodarki, związany z wyraźnym pogorszeniem koniunktury za granicą, maskowanym dotąd przez skutki napływu inwestycji i elastyczność krajowych eksporterów - uważają ekonomiści PKO BP.
14.11.2019

Projekt budżetu na 2020 rok trafił do Sejmu

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok trafił do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie niższej izby parlamentu. Po raz pierwszy od 1989 roku budżet ma być zrównoważony, czyli wydatki pokrywać się mają z wpływami.
30.09.2019

Prof. Mączyńska-Ziemacka: wyższe płace to czynnik nakręcający wzrost PKB

Działania na rzecz wyższej płacy mogą się przełożyć na łagodzenie bariery popytu, jaką dostrzegają prawie wszystkie kraje rozwinięte. Wyższe płace to czynnik nakręcający wzrost PKB - mówi w rozmowie z PAP prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka.
08.09.2019

Premier Morawiecki rozmawiał z szefem MSZ Indii

Relacje dwustronne, w szczególności współpraca polityczna i gospodarcza oraz kwestie regionalne i globalne - były tematami środowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z przebywającym z wizytą w Polsce szefem MSZ Indii Subrahmanyamem Jaishankarem.
29.08.2019

Portugalia: Polska liderem wzrostu gospodarczego państw rozwiniętych na świecie

Czołowy tygodnik Portugalii "Expresso", wieszcząc recesję w Europie, wskazuje Polskę jako "światowego lidera wzrostu gospodarczego" wśród państw rozwiniętych. Przypomina, że tylko Australia od 1992 r. nadąża pod względem wzrostu PKB za Polską.
27.08.2019

Analityk: W IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro

Utrwalenie nienajlepszych nastrojów może osłabić złotego powyżej 4,40 za euro i 4 zł za dolara, ale w IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro - uważa ekspert Biura Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao Arkadiusz Urbański.
23.08.2019

Złoty odrabia straty po ostrej wyprzedaży

Kurs EUR/PLN dziś odrabia straty. Co jednak stało za ostatnimi silnymi wzrostami na tej parze?
19.08.2019

Co trzeci polski produkt eksportowy jedzie do Niemiec

Ponad 530 mld euro rocznie przeznacza się w krajach Unii Europejskiej na zlecanie przewozu towarów do firm logistycznych.[1] Nie dziwi więc fakt, że branża TSL w wielu krajach, w tym Polsce, jest jednym z największych sektorów gospodarki. Blisko 80 proc. z produktów eksportowych na świecie jest przewożonych transportem drogowym. Rodzimi przedsiębiorcy posiadają 24 proc. udziału w tym obszarze pod względem przewożonego tonażu na terenie Europy.[2] Co więcej, dla Polski największym rynkiem już od kilku lat są Niemcy. To właśnie za
06.08.2019

Gołębia retoryka EBC i dobre dane z USA wsparły aprecjację dolara amerykańskiego

Dobre dane napływające z gospodarki USA w minionym tygodniu, wyższe rentowności amerykańskich papierów dłużnych i sugestia ze strony EBC wskazująca na cięcia stóp procentowych, które mają nadejść we wrześniu, wsparły amerykańską walutę, która zakończyła tydzień umocnieniem względem głównych walut. Mimo że publikacje danych makroekonomicznych dla strefy euro rozczarowały, a w czwartek Europejski Bank Centralny wyrażał się raczej “gołębio”, wspólna europejska waluta w parze z dolarem amerykańskim zdołała zakończyć tydzień na poziom
29.07.2019

Pomorskie i Gdańsk przyjazne przedsiębiorcom. Wspólne działania zostały docenione w Brukseli

W środę, 26 czerwca 2019 r. marszałek Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz odebrali w Brukseli specjalną nagrodę – Europejski Region Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie dla regionów, które są sprzyjają biznesowi. Nasze województwo zostało docenione za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również zza granicy, współpracę biznesu i nauki, edukację przedsiębiorczą młodzieży oraz wspieranie innowacyjnych start-upów.
06.07.2019

Ceny ropy spadają, a inwestorzy obawiają się o światowy wzrost PKB

Ceny ropy naftowej w USA spadają i są na drodze do zanotowania największego tygodniowego spadku od maja. Na rynkach obawy o perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego przeważają nad podwyższonymi napięciami na Bliskim Wschodzie oraz przedłużeniem cięć produkcji przez OPEC+.
05.07.2019

Raport: został przerwany rosnący trend niewypłacalności polskich firm

W pierwszej połowie tego roku w Polsce było 467 upadłości i restrukturyzacji firm, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie 2018 r. - wynika z raportu firmy finansowej Coface. Rosnący trend niewypłacalności firm w naszym kraju został przerwany - dodano.
03.07.2019

TangerMed i Maersk otworzyli nowy terminal kontenerowy w Maroku

W końcu otwarto terminal kontenerowy APM Terminals Medport Tangier, wspólne przedsięwzięcie marokańskiego portu TangerMed i duńskiego koncernu Maersk. Dzięki obiektowi o rocznej przepustowości 5 mln TEU, Maroko powoli staje się jednym z ważniejszych center transshipmentu na świecie.
30.06.2019

Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem z tytułem „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020”

Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem zdobyły tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020" za najbardziej przyszłościową wizję rozwoju przedsiębiorczości w UE. Obok nich wyróżniono w tym roku szwedzki obszar metropolitarny Goeteborga i hiszpański region Nawarry.
27.06.2019

Agencja Moody's nie obniżyła, a podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski – prostuje agencja

Agencja Moody's nie obniżyła w poniedziałek prognoz wzrostu PKB dla Polski i podtrzymała wcześniejsze szacunki - poinformowały służby prasowe agencji. Wyjaśniono, że poprzednia informacja - o obniżce prognoz - wynikała z błędnych danych zawartych w raporcie Moody's z 17 czerwca.
20.06.2019

Ropa z najmocniejszym spadkiem ceny od ponad tygodnia, OPEC nie podbije notowań

Ropa naftowa w USA tanieje i zmierza do zaliczenia najmocniejszego spadku notowań od ponad tygodnia. Rosną napięcia w handlu USA-Chiny, a to spowodowało, że OECD obniżyła swoje prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. W tej sytuacji "przymiarki" OPEC+, aby przedłużyć niższe dostawy ropy na II połowę roku, nie są w stanie podbić notowań surowca - podają maklerzy.
22.05.2019

Deklaracja Trumpa wywróciła sytuację na rynku do góry nogami

Spokojny okres na rynku walutowym zakończył się z przytupem w ostatnią niedzielę, kiedy Donald Trump za pośrednictwem Twittera zagroził wprowadzeniem nowej rundy opłat celnych na towary importowane z Chin - do czego ma dojść już w najbliższy piątek.
07.05.2019

Kwieciński o prognozach MFW: Polska ma być najszybciej rozwijającym się krajem w regionie

MFW podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na ten rok do 3,8 proc. i mówi, że w przyszłym roku ten wzrost będzie na poziomie 3,1 proc.; Polska ma być najszybciej rozwijającym się krajem w regionie - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
14.04.2019

Forint węgierski wygrywa ze złotym. Skąd nagłe umocnienie węgierskiej waluty?

Polak, Węgier, dwa bratanki? Analizując wymianę handlową między Polską a Węgrami, z pewnością tak właśnie jest. Od ponad dziesięciu lat rośnie zarówno eksport, jaki i import, Polski w kontaktach z Madziarami. Dlatego tym razem Ebury postanowiło prześwietlić gospodarkę i walutę Węgier. Zwłaszcza, że waluta Węgier jest jedną z lepiej radzących sobie w Europie Środkowo-Wschodniej.
22.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Uwaga inwestorów skupiona na EBC, posiedzenie RPP bez wpływu na złotego

W czwartek najważniejsze dla rynku walutowego będzie posiedzenie EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w retoryce i nie wpłynęło na złotego, choć nowe projekcje makroekonomiczne umocniły nieco krajowe obligacje.
07.03.2019

Pekao SA: Rok 2018 dobry dla mikro, małych i średnich firm

Rok 2018 był rokiem najlepszej od dziewięciu lat koniunktury dla firm zatrudniających od kilku do kilkudziesięciu pracowników – wynika z zaprezentowanego we wtorek Raportu o Sytuacji Mikro, Małych i Średnich Firm, który przygotował Bank Pekao SA.
05.03.2019

Nasilający się egoizm gospodarczy może mieć negatywne skutki dla Polski

Egoizm gospodarczy, którego przejawem jest m.in. brexit czy wojna handlowa między USA a Chinami, to poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki – oceniają eksperci DNB Bank Polska i PwC. Wprawdzie 65 proc. firm nie dostrzega jeszcze wśród swoich zagranicznych kontrahentów oznak zniechęcenia wobec wzajemnej współpracy, jednak zjawisko to może uderzyć w branżę motoryzacyjną, przetwórstwo przemysłowe i handel. Ponad połowa firm w Polsce obawia się pogłębiających się podziałów w Europie. Z drugiej strony pozytywnie postrzegają globali
18.02.2019

Kwieciński: Źródłem wzrostu PKB pozostała konsumpcja, wsparta przez komponent inwestycyjny

Źródłem wzrostu PKB pozostała konsumpcja, wsparta przez komponent inwestycyjny - skomentował dla PAP czwartkowe dane GUS dot. 4,9-proc. wzrostu PKB w IV kwartale minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zauważył, że wzrost jest nawet nieco wyższy niż oczekiwał rynek.
14.02.2019

Stopy procentowe w Polsce pozostaną stabilne. Wzrost gospodarczy w 2018 r. może wynieść powyżej 4%

RPP podjęła dziś decyzję w sprawie stóp procentowych. Interesujące w kontekście owej decyzji było to, jak późno nadeszła – dopiero o godzinie 14:45. Zazwyczaj ruch ogłaszany jest mniej więcej godzinę lub dwie wcześniej. Na informację o stopach procentowych Rada kazała inwestorom czekać najdłużej od ponad czterech lat. Nie oznacza to jednak, że spotkanie przyniosło istotne zmiany. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%.
06.02.2019

Premier: perspektywy wzrostu gospodarczego cały czas są obiecujące

W 2018 r. polska gospodarka pokazała swoją siłę i znów zadziwiliśmy niedowiarków; mamy stabilność makroekonomiczną, rosnącą wydajność, kapitał ludzki i jednocześnie cały czas perspektywy wzrostu gospodarczego są bardzo obiecujące - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.
06.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty silniejszy po Fed, ale małe szanse na dalszą aprecjację

Złoty umacnia się wobec euro i dolara na fali pozytywnego sentymentu na rynkach, po złagodzeniu polityki przez Fed, jednak nie przerodzi się to w głębszą aprecjację - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności pozostaną w trendzie spadkowym, choć ciążyć im może przyszłotygodniowa aukcja MF.
01.02.2019

W 2018 r. polska gospodarka zużyła rekordową ilość stali

W ubiegłym roku polska gospodarka zużyła rekordową ilość stali – koniunktura w przemyśle i duże inwestycje sprawiły, że krajowe zużycie wyrobów stalowych wzrosło o ok. 10 proc. Prawie trzy czwarte popytu zaspokaja import; polskie huty nieznacznie zmniejszyły swoją produkcję.
31.01.2019

Kwieciński: Zrealizowaliśmy już prawie połowę zadań z planu Morawieckiego

W ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy już prawie połowę najważniejszych zadań wytyczonych w planie Morawieckiego - powiedział w piątek PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że efektem sprawnej realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są m.in bardzo dobre wyniki gospodarcze.
26.01.2019

Premier: Budżet na 2019 r. jest budżetem rozwoju i solidarnościowym

Budżet na 2019 r. jest zarazem budżetem rozwoju i budżetem solidarnościowym - powiedział w środę w Senacie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając budżet na 2019. Zapewnił, że to budżet bezpieczny, w przypadku spowolnienia koniunktury gospodarczej.
23.01.2019

Słabnąca koniunktura w Europie odbije się w 2019 roku także na polskiej gospodarce. Na 5-proc. wzrost PKB nie ma co liczyć

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wywiera negatywny wpływ na globalne gospodarki. Spadają zamówienia w przemyśle, przez co pogarszają się nastroje zarówno przedsiębiorców, jak i inwestorów. Zdaniem Rafała Sadocha z DM mBanku także polska gospodarka, która zanotowała szybki rozwój w 2018 roku, odczuje skutki tego procesu. Jak duże, zależeć będzie od wyniku negocjacji między dwoma mocarstwami.
21.01.2019

Kwieciński: dane GUS wskazują, że polska gospodarka nadal dobrze się rozwija

Dane GUS wskazują, że polska gospodarka nadal dobrze się rozwija, widać jednak potencjalne zmniejszenie tempa rozwoju - ocenia szef MIiR Jerzy Kwieciński. Według niego jest prawdopodobne, że wzrost PKB w IV kw. ub. r. i całym 2018 r. utrzyma się w okolicach 5 proc.
19.01.2019

Prof. Koźmiński: Na rok 2019 w światowej gospodarce patrzę z niepokojem

W światowej gospodarce jest kilka czynników nieprzewidywalnych, jak brexit, napięcia na linii USA-Chiny, niestabilność na rynkach surowcowych, które sprawiają, że na 2019 r. w gospodarce światowej patrzę z niepokojem – powiedział PAP ekonomista prof. Andrzej Koźmiński.
01.01.2019

Ryzyka dla pary EUR/USD w 2019 r.

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla wspólnej waluty. W przyszłym roku spodziewamy się względnej stabilizacji kursu EUR/USD w okolicy poziomu 1,15. Nie brakuje jednak ryzyk dla perspektyw głównej pary.
27.12.2018

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego

Podczas ostatniego spotkania Europejski Bank Centralny potwierdził, że wraz z końcem grudnia program luzowania ilościowego zostanie zakończony. Euro doświadczyło jednak osłabienia ze względu na sugestie, że perspektywa pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych jest prawdopodobnie dość odległa.
14.12.2018

Jak zakończy się „wojna handlowa”?

Czy czeka nas eskalacja konfliktu między USA a Chinami? A może to tylko teatr polityczny? Eksperci Ebury skłaniają się bardziej ku drugiej możliwości.
13.12.2018

Kancelaria Premiera: Bezrobocie od 2015 roku spadło niemal dwukrotnie

Niemal dwukrotny spadek bezrobocia od 2015 r., najniższy w historii deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz stabilny wzrost PKB - to niektóre dokonania rządu PiS, o których poinformowała w sobotę na Twitterze Kancelaria Premiera w ramach konferencji "Praca dla Polski".
01.12.2018

Szef MSZ otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie

Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie. Wtorek był ostatnim dniem wizyty w Indonezji podczas, której szef MSZ rozmawiał m.in. z minister spraw zagranicznych tego kraju Retno Marsudi i sekretarzem generalnym ASEAN.
27.11.2018

Emilewicz o danych GUS: polska gospodarka ciągle jest w ścisłej europejskiej czołówce

Nasza gospodarka ciągle jest w ścisłej europejskiej czołówce - tak środowe dane GUS dot. m.in. wzrostu o 5,1 proc. rdr PKB w III kw. skomentowała dla PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że wzrost zawdzięczamy wciąż silnemu popytowi wewnętrznemu.
14.11.2018

CIR: Celem rządu stabilne finanse publiczne, wzrost gospodarczy, solidarność społeczna

Celem rządu jest utrzymanie stabilnych finansów publicznych, wsparcie wzrostu gospodarczego i solidarnościowej polityki społecznej - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Rada ministrów przyjęła projekt budżetu na 2019 r.; dopuszczono 28,5 mld zł deficytu.
25.09.2018

Morawiecki: To bardzo dobry budżet, łączy cele społeczne i inwestycyjne

To bardzo dobry budżet, który wpasowuje się w politykę społeczną z jednej strony, w politykę inwestycyjną z drugiej - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu. Wcześniej Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2019 r.
25.09.2018

Kwieciński: 1,5 roku mamy stabilny wzrost gospodarczy; tego nie ma w żadnym innym kraju UE

Już półtora roku mamy stabilny wzrost gospodarczy; tego nie ma w żadnym innym kraju UE - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że przyszedł czas, by nasze firmy wychodziły za granicę.
05.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Szanse na umocnienie złotego znikome; PMI raczej bez znaczenia

W nadchodzącym tygodniu eurozłoty będzie poruszał się w trendzie bocznym lub lekko się osłabi - oceniają eksperci. Dodają, że poniedziałkowy odczyt PMI nie powinien mieć wpływu na wycenę polskich aktywów.
31.08.2018

Kopcińska dla PAP: w przyszłym roku fundusz wynagrodzeń dla samej budżetówki wzrośnie o ok. 2,4 mld zł

W 2019 r. fundusz wynagrodzeń dla samej budżetówki wzrośnie o ok. 2,4 mld zł - mówi PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Wskazuje, że są grupy zawodowe, których wynagrodzenia wynikają z odrębnych ustaw albo zobowiązań, jak nauczyciele, dla których w budżecie zabezpieczono dodatkowo 1,8 mld zł.
23.08.2018

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2019 rok; wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., a deficyt budżetu 28,5 mld zł

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok; założono wzrost PKB o 3,8 proc., deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
21.08.2018

Chińska agencja rządowa: osiągniemy cele wzrostu mimo wojny celnej z USA

Chiny utrzymają rozsądne tempo wzrostu w drugiej połowie roku i osiągną zakładane cele roczne pomimo narastającego konfliktu handlowego z USA – oświadczył w środę rzecznik Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (PKRiR), która steruje chińską gospodarką.
15.08.2018

Kwieciński: W II kw. br. wzrost PKB może być porównywalny z 5,2 proc. wzrostem w I kw.

Dane GUS o produkcji budowlano-montażowej i produkcji przemysłowej wskazują, że w II kw. br. wzrost PKB może być na porównywalnie wysokim poziomie, co w I kw., kiedy osiągnął 5,2 proc. rdr. - ocenił w stanowisku przesłanym PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
19.07.2018

Ekonomista Pekao SA: Produkcja przemysłowa i budowlana powyżej oczekiwań

Czerwcowa produkcja przemysłowa i budowlana jest powyżej oczekiwań - ocenił środowe dane GUS ekonomista z Pekao SA Piotr Piękoś. Dodał, że pozytywnie zaskoczyła dodatnia dynamika produkcji górniczej.
18.07.2018

W czwartek w RDS m.in. o PPK i pensji minimalnej

O Pracowniczych Programach Kapitałowych, kształtowaniu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2019 i pensji minimalnej - będzie rozmawiała na czwartkowym posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego.
11.07.2018

Morawiecki: wzrost PKB w jakiejś perspektywie spadnie poniżej 4 proc. przez rynek pracy

Wzrost PKB w jakiejś perspektywie spadnie poniżej poziomu 4 proc. ze względu na brak pracowników - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że obecnie na rynku pracy brakuje ok. 150 tys. pracowników.
02.07.2018

Kwieciński: bez problemu wzrost PKB w cały roku przekroczy 4 proc.

Wzrost PKB w drugim kwartale tego roku będzie bardzo zbliżony do tego z pierwszego kwartału - powiedział w środę Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Dodał, że w całym 2018 r. wzrost bez problemu będzie powyżej 4 proc. PKB.
20.06.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i dług czekają na Fed i EBC

Złoty pozostaje w przedziale 4,26-4,29 za euro czekając na decyzje banków centralnych strefy euro i USA - oceniają eksperci. Dodają, że rentowność polskich 10-letnich obligacji powinna utrzymać się w przedziale 3,20-3,30 proc.
13.06.2018

Gospodarka strefy euro w I kw. wzrosła o 0,4 proc. kdk, a rdr o 2,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2018 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w końcowym wyliczeniu.
07.06.2018

Bank Światowy: w średnim terminie wzrost PKB Polski spadnie do ok. 3 proc.

W średnim terminie wzrost PKB Polski spowolni do poziomu potencjalnego, czyli ok. 3 proc. - oceniają ekonomiści Banku Światowego. Ich zdaniem w kolejnych latach deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wróci w okolice 3 proc.
06.06.2018

Kurtek: Dane o produkcji potwierdzają, że gospodarka jest w fazie wzrostu

Opublikowane w poniedziałek przez GUS dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej potwierdzają, że gospodarka jest w fazie wzrostu, choć o ile produkcja przemysłowa ma się lepiej od oczekiwań, produkcja budowlano-montażowa rozczarowuje - komentuje Monika Kurtek.
21.05.2018

Borys: Polska gospodarka rośnie najszybciej w regionie i dwa razy szybciej niż w UE

Polska gospodarka rośnie najszybciej w regionie i dwa razy szybciej niż w UE - powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys. Uważa on, że rok 2018 powinniśmy zakończyć 4,5 proc. wzrostem, co pozwoli utrzymać nam pozycję lidera.
17.05.2018

PKO BP: Silne tendencje wzrostowe w gospodarce utrzymały się

Dynamika PKB potwierdza, że silne tendencje wzrostowe w gospodarce utrzymały się - oceniają analitycy z PKO BP. Z opublikowanego we wtorek szacunku GUS wynika, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rok do roku oraz o 1,6 proc. kwartał do kwartału.
15.05.2018

Kwieciński: W najbliższych latach jesteśmy w stanie utrzymywać naszą gospodarkę między 4-5 proc. wzrostu gospodarczego

Jesteśmy w stanie utrzymywać naszą gospodarkę na wysokim poziomie wzrostu gospodarczego, czyli między 4-5 proc. To jest nasz cel, żeby nasz gospodarka w najbliższych latach rozwijała się na takim poziomie - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
14.05.2018

Bujak: w 2019 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 3,7 proc.

Wzrost PKB w Polsce utrzyma się w tym roku na poziomie 4,6 proc., a w 2019 r. nasza gospodarka spowolni do 3,7 proc. - to naturalne, trudno byłoby utrzymać tak zawrotne, jak na nasze możliwości, tempo wzrostu - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
09.05.2018

Złoty może się umacniać, a rentowności obligacji spadać

EUR/PLN powinien w najbliższym czasie spadać, a przedział, w którym kurs będzie się poruszał wyznaczają okolice 4,22-4,23 oraz 4,27-4,28 - oceniają ekonomiści. Dodają, że rentowności polskich obligacji powinny spadać.
07.05.2018

Gowin: Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie ma pomagać polskim firmom

Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie będzie pomagać polskim firmom w znajdowaniu nowych rynków zbytu oraz partnerów w Stanach Zjednoczonych - powiedział w poniedziałek podczas uroczystego otwarcia izby wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
23.04.2018

Szewczak: w I kw. tego roku wzrost PKB może sięgnąć 4,9-5,0 proc.

Wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku może zbliżyć cię do 4,9-5,0 proc. - uważa Janusz Szewczak (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.
23.04.2018

S&P: wzrost PKB Polski w tym roku wyniesie 4,5 proc.

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski na 2018 r. do 4,5 proc. z 3,8 proc i obniżyła prognozę długu sektora rządowego i samorządowego do 49,5 proc. PKB z 51,8 proc. - wynika z porównania danych S&P z raportu datowanego na 10 kwietnia z poprzednio dostępnymi prognozami (styczeń/grudzień).
11.04.2018

Moody's: Dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB

Dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB - oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody's.
04.04.2018

Kiviniemi: Wzrost PKB na poziomie 4,6 proc. to duże osiągnięcie polskiej gospodarki

Wzrost PKB na poziomie 4,6 proc. w 2017 r. to duże osiągnięcie polskiej gospodarki. W tym roku i w przyszłym będzie on, według naszej oceny, oscylował wokół 4 proc. Ze względu na dalsze zwiększanie się konsumpcji i bardzo dobrą sytuację na rynku pracy - powiedziała PAP wicesekretarz generalna OECD Mari Kiviniemi.
19.03.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej (foto, wideo)

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Gdynia głębokowodna czyli lepiej późno niż wcale

Za 450 mln złotych port gdyński wejdzie do ekskluzywnego klubu portów głębokowodnych z końcem 2021 roku. Projekt współfinansowany będzie przez Skarb Państwa i Unię Europejską. To ponad jedna czwarta tegorocznego budżetu Gdyni, jednego z bogatszych miast w Polsce. Na Bałtyku biletem wstępu jest wymóg 15 m dopuszczalnego zanurzenia statku. Pytany o pogląd w tej sprawie przedstawiciel jednego z największych w świecie armatorów kontenerowych powiedział: lepiej późno niż wcale. Projekt opóźniony jest bowiem, w stosunku do potrz
26.02.2018

Złoty w przedziale 4,13-4,16/EUR; niższa podaż MF wspiera dług

Osłabienie złotego we wtorek jest niewielką korektą, a w najbliższych dniach polska waluta będzie poruszać się w przedziale 4,13-4,16 za euro - oceniają eksperci. Zdaniem analityków ograniczenie podaży długu przez MF będzie wspierać wyceny polskich obligacji.
21.02.2018

Dachser europejskim liderem w transporcie przesyłek drobnicowych

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w najnowszym rankingu „Top 100 der Logistik” w segmencie europejskich przewozów drobnicowych. Firma poprawiła także swój wynik na rynku transportu specjalistycznego, w tym logistyki żywności, zmieniając pozycję z miejsca siódmego na czwarte.
31.01.2018

Złoty będzie się osłabiał, a krzywa rentowności się wystromi

Złoty wycenił już pozytywne informacje z polskiej gospodarki oraz ze świata i do końca roku może się osłabiać - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem struktura podaży na rynku pierwotnym spowoduje spadek rentowności na krótkim końcu i wzrost na długim.
14.12.2017

Morawiecki: Dane GUS potwierdzają, że kondycja polskiej gospodarki jest coraz lepsza

Dane GUS potwierdzają, że kondycja polskiej gospodarki jest coraz lepsza, Polacy czują coraz większe bezpieczeństwo finansowe, rośnie standard życia polskich rodzin i wynagrodzenia - ocenia wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
30.11.2017

Złoty się umacnia, rentowności stabilne; rynek czeka na PKB i CPI

Złoty kontynuuje umocnienie do euro, zaś rentowności pozostają stabilne po ubiegłotygodniowych spadkach - ocenia Katarzyna Rzentarzewska, ekonomistka Erste. Jej zdaniem najbliższe publikacje danych o PKB, inflacji i PMI nie wpłyną znacząco na złotego, bo przestrzeń do jego umocnienia jest niewielka.
28.11.2017

Ministerstwo Rozwoju szacuje tegoroczny wzrost PKB na poziomie 4,3 proc.

Ministerstwo Rozwoju szacuje tegoroczny wzrost PKB na poziomie 4,3 proc. - podał resort w raporcie miesięcznym. Wcześniej ministerstwo szacowało wzrost na 3,6 proc.
21.11.2017

Radwański z Raiffeisen Polbank pozytywnie zaskoczony danymi o wzroście zatrudnienia

Wzrost zatrudnienia w październiku o 4,4 proc. to pozytywne zaskoczenie, a bardzo wysoka dynamika płac (7,4 proc.) to najprawdopodobniej efekt podwyżek dla najlepszych pracowników a także działań w celu zapełnienia wakatów - uważa ekonomista z Raiffeisen Polbank Paweł Radwański.
18.11.2017

Ekonomiści o czynnikach wzrostu gospodarki 4 proc. rocznie do 2030 roku

By polska gospodarka rozwijała się w tempie 4 proc. rocznie do 2030 roku, polskie firmy powinny być m.in. bardziej innowacyjne, lepiej korzystać z osiągnięć naukowych, ale mieć też stabilne warunki prawne - uważają ekonomiści.
17.11.2017

MF: Komisja Europejska optymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w Polsce

Komisja Europejska optymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w Polsce - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie odnoszącym się do przedstawionych w czwartek jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.
09.11.2017

KE podwyższyła prognozę wzrostu dla Polski - w 2017 r. wyniesie 4,2 proc.

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2017 roku wyniesie 4,2 proc. PKB, a w 2018 roku 3,8 proc. PKB - wynika z przedstawionych w czwartek jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. To znacznie lepsze wyniki, niż Bruksela przewidywała wiosną.
09.11.2017

Borys: Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą od stycznia 2019 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) ruszą od 1 stycznia 2019 roku – powiedział w środę PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że szacunkowe wpływy dodatkowych oszczędności z tego tytułu wynosiłyby między 15 a 20 mld zł rocznie.
08.11.2017

Ekonomiści: Rosną koszty produkcji i czas dostaw, spadają zapasy

Wzrost kosztów produkcji, spadek zapasów i wydłużenie czasu dostaw stoją za ogłoszonym w czwartek niewielkim spadkiem wskaźnika PMI - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, może się to wiązać z sytuacją na rynku pracy.
02.11.2017

„Strefy Start-upów” na Kongresie 590

Serię spotkań pomiędzy start-upami oraz przedstawicielami korporacji biznesowych zakłada projekt „Strefy Start-upów”, który ma być realizowany w ramach listopadowego Kongresu 590. Przygotowaniem strefy zajmie się Fundacja Startup Poland.
20.10.2017

Kuczyński: Sytuacja w gospodarce jest niezła, ale nie jednoznaczna

Sytuacja w gospodarce jest niezła: bardzo niskie bezrobocie, wzrost PKB, inflacja w miarę umiarkowana, ale mimo wszystko obraz nie jest jednoznaczny - powiedział PAP ekonomista Piotr Kuczyński podsumowując ostatnie dwa lata rządu PiS. Jego zdaniem struktura wzrostu "nie jest najlepsza", a inwestycje kuleją.
20.10.2017

Kochalski: Na wyniki PKN Orlen wpłynęła m.in. walka z tzw. szarą strefą

Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne i wzrost PKB oraz determinacja w walce z tzw. szarą strefą na krajowym rynku paliwowym miały pozytywny wpływ na wyniki finansowe PKN Orlen w ostatnim kwartale – ocenił wiceprezes spółki Mirosław Kochalski.
19.10.2017

Mączyńska: Optymistyczne i realistyczne prognozy MFW dla Polski

Wtorkowe prognozy MFW dla Polski są optymistyczne i realistyczne - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska z SGH, szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
10.10.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.