• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Kancelaria Premiera: Bezrobocie od 2015 roku spadło niemal dwukrotnie

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Kancelaria Premiera: Bezrobocie od 2015 roku spadło niemal dwukrotnie
Kancelaria Premiera: Bezrobocie od 2015 roku spadło niemal dwukrotnie - GospodarkaMorska.pl

pc

01.12.2018 Źródło: PAP

Niemal dwukrotny spadek bezrobocia od 2015 r., najniższy w historii deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz stabilny wzrost PKB - to niektóre dokonania rządu PiS, o których poinformowała w sobotę na Twitterze Kancelaria Premiera w ramach konferencji "Praca dla Polski".

"Obniżyliśmy CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw z 19 proc. do 9 proc. A także szereg innych uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 5 mld zł" - czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera.

Kolejny wpis dotyczy stabilnego wzrostu PKB. "Polska gospodarka spisuje się na piątkę i coraz częściej chwalą ją międzynarodowe instytucje - wśród nich Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, OECD, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Światowy, nazywając nas gospodarczymi liderami regionu. Każda z tych instytucji podwyższa nam prognozy wzrostu PKB, który od pięciu kwartałów oscyluje wokół 5 proc. i jest jednym z najwyższych w całej UE" - napisano.

"W 2017 roku Polska miała najniższy w historii deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych - 1,4 proc. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje stały spadek deficytu strukturalnego z 2 proc. w tym roku do 1,5 proc. w 2021 r."- czytamy.

Ponadto - jak podkreślono - rząd przyczynił się do spadku obciążeń podatkowych Polaków. "Pomimo wydatków na programy prorodzinne i prospołeczne takie, jak 500 plus, 75 plus, czy Dobry Start, zmniejsza się realne obciążenie podatkowe Polaków" - napisano.

Wskazano także na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju. "Przywilejami inwestycyjnymi zostało objęte niemal 100 proc. terenów inwestycyjnych w kraju - podczas gdy do tej pory tzw. Specjalne Strefy Ekonomiczne zajmowały tylko 0,08 proc. powierzchni Polski" - napisano.

Rząd podkreślił, że wpływy z podatków i składek rosną szybciej niż PKB. "Ok. 50 mld zł z uszczelnienia podatków. Dzięki działaniom uszczelniającym, nowej legislacji i utworzeniu KAS udało się zmniejszyć lukę podatkową. Wpływy z podatków i składek rosną szybciej niż PKB. Dzięki temu możliwe było sfinansowanie wielu projektów społecznych przy jednoczesnym obniżaniu obciążeń fiskalnych" - napisano.

"W 2017 roku nakłady krajowe brutto na działalność badawczo-rozwojową wyniosły aż 20,6 mld zł i wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o 14,7 proc." - podkreślono.

Ponadto - jak zauważono - "dzięki wprowadzeniu skutecznych programów prorodzinnych i prospołecznych, za rządów Prawa i Sprawiedliwości, radykalnie zmniejszył się zasięg skrajnego ubóstwa".

Rząd PiS wskazuje też na spadające bezrobocie w Polsce, które od 2015 roku - jak poinformowano - spadło niemal dwukrotnie.

Rządzący podkreślają, że instytucje ratingowe i finansowe podwyższają prognozy dla Polski i włączają nas do grona krajów rozwiniętych. "Najważniejsze instytucje ratingowe i finansowe- takie jak Agencja Standard&Poor's, Agencja Moody's, Agencja Fitch - podwyższają prognozy dla Polski i włączają nas do grona krajów rozwiniętych. Od października 2018 roku Polska jest wśród 25 dojrzałych rynków według indeksu FTSE Russell" - napisano.

Wskazano także na mniejszy dług instytucji rządowych i samorządowych oraz najwyższy wzrost PKB. "Wśród 10 największych gospodarek UE, w drugim kwartale 2018 roku, Polska miała drugi najniższy dług instytucji rządowych oraz samorządowych oraz najwyższy wzrost PKB" - czytamy.

Rząd mówi także, że więcej pieniędzy będzie "na godną emeryturę". "W 2019 roku zaczną funkcjonować Pracownicze Plany Kapitałowe: nowoczesne i dobrowolne rozwiązanie, dzięki któremu Polacy będą oszczędzać na dodatkową emeryturę" - napisano.

"W czasie kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości płaca minimalna łącznie wzrośnie o 500 zł. Aktualnie wynosi 2100 zł, a od 2019 r. będzie wynosić 2250 zł" - czytamy.

Dodano, że Polska jest liderem pod względem wydatków społecznych, a także że jest mniej kontroli uczciwych przedsiębiorców. "Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeprowadził reformę administracji skarbowej. Wprowadzono systemy zautomatyzowanej analizy ryzyka wyłudzeń skarbowych STIR. Dzięki temu spadła liczba wyrywkowych kontroli, a administracja skarbowa może skupić się na identyfikowaniu przestępstw gospodarczych na wielką skalę. System umożliwia dalsze ograniczenia luki VAT i eliminowanie z obrotu gospodarczego podstawionych firm, działających na szkodę uczciwych przedsiębiorców" - czytamy.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.