• <

Kwieciński: W najbliższych latach jesteśmy w stanie utrzymywać naszą gospodarkę między 4-5 proc. wzrostu gospodarczego

pc

14.05.2018 12:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kwieciński: W najbliższych latach jesteśmy w stanie utrzymywać naszą gospodarkę między 4-5 proc. wzrostu gospodarczego

Partnerzy portalu

Kwieciński: W najbliższych latach jesteśmy w stanie utrzymywać naszą gospodarkę między 4-5 proc. wzrostu gospodarczego - GospodarkaMorska.pl

Jesteśmy w stanie utrzymywać naszą gospodarkę na wysokim poziomie wzrostu gospodarczego, czyli między 4-5 proc. To jest nasz cel, żeby nasz gospodarka w najbliższych latach rozwijała się na takim poziomie - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński pytany o dane dotyczące wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale br., które Główny Urząd Statystyczny ma podać we wtorek, powiedział, że spodziewa się dobrego wyniku, bo gospodarka dobrze się rozwija. "Jesteśmy w stanie utrzymywać naszą gospodarkę na wysokim poziomie wzrostu gospodarczego, czyli między 4-5 proc. To jest nasz cel, żeby nasza gospodarka w najbliższych latach rozwijała się na takim poziomie" - powiedział dziennikarzom.

"To oznacza, że nasz wzrost gospodarczy jest mniej więcej dwukrotnie wyższy aniżeli średnia w UE. To daje nam możliwość doganiania krajów UE i pozwala również na zaspokojenie aspiracji naszego społeczeństwa" - dodał szef MIiR.

Odnosząc się do pytania o poziom inwestycji wyjaśnił, że kluczowe jest uruchomienie inwestycji publicznych - co już się dzieje - i zmobilizowanie inwestycji prywatnych. "Problem z inwestycjami prywatnymi ma nie tylko Polska, ale Europa i cały świat, bo firmy wolą bardziej efektywnie wykorzystywać własne zasoby niż na szeroką skalę inwestować, ale myślę, że to się zmieni" - ocenił.

Jak informował w kwietniu GUS, Produkt Krajowy Brutto w 2017 r. wzrósł o 4,6 proc. GUS oszacował też, że wzrost PKB w IV kwartale 2017 r. wyniósł 4,9 proc. Według wcześniejszych szacunków GUS, PKB w IV kwartale miał wynieść 5,1 proc.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.