• <
siemens_gamesa_2022

Szczecin wystąpi z Międzynarodowego Związku Hanzy

AK

14.12.2021 14:13
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szczecin wystąpi z Międzynarodowego Związku Hanzy

Partnerzy portalu

Szczecin wystąpi z Międzynarodowego Związku Hanzy - GospodarkaMorska.pl

Radni Szczecina przyjęli we wtorek uchwałę w sprawie wystąpienia miasta z Międzynarodowego Związku Hanzy. Decyzję uzasadniono m.in. koniecznością obniżenia wydatków.

Za przyjęciem uchwały głosowało 23 radnych, 5 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Międzynarodowy Związek Hanzy "HANZA" (Internationale Städtebund DIE HANSE) skupia blisko 200 miast z 16 krajów Europy, głównie miasta z basenu Morza Bałtyckiego i Północnego. Związkowi przewodniczy miasto Lubeka.

"Hanza to wiele miast, z częścią których i tak współpracujemy i realizujemy projekty. Zapraszamy partnerów na wszystkie ważne wydarzenia w Szczecinie i również korzystamy z takich zaproszeń, zwłaszcza w przypadku imprez o charakterze żeglarskim" - powiedział we wtorek zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz.

Celem związku jest m.in. wymiana inicjatyw kulturalnych, turystycznych i gospodarczych, współpraca młodzieży z miast hanzeatyckich, stworzenie forum wymiany szkół i organizacji młodzieżowych oraz współpraca organizacji pozarządowych z miast Hanzy.

"Jako miasto podjęliśmy zupełnie inne reguły gry w zakresie współpracy transgranicznej oraz międzynarodowej. Postawiliśmy na współpracę bilateralną i projektową w miejsce rytualnego uczestniczenia w organizacjach, których efekty są do końca nieprzekonujące" - powiedział Wacinkiewicz.

Szczecin przystąpił do Międzynarodowego Związku Hanzy w 2000 roku. Według statutu do 2018 roku związek nie pobierał żadnych opłat członkowskich.

W 2018 r. podczas Zgromadzenia Delegatów Zjazdu Hanzy w Rostoku podjęto decyzję o ustanowieniu składki dla wszystkich miast członkowskich, w związku z utworzeniem stanowiska dyrektora zarządzającego Hanzy i rozłożeniu kosztów administracyjnych pomiędzy miasta członkowskie.

Uchwałę wystąpienia ze związku uzasadniono też koniecznością obniżenia wydatków w budżecie miasta. Od 2020 r. Szczecin płacił roczną składkę w wysokości 2 tys. euro.

Źródło: PAP
Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.