Apel o podjęcie kroków w celu zbadania wpływu zrzutu solanki do Zatoki Puckiej na środowisko przekazali społecznicy w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Poseł Czesław Hoc z PiS zaproponował natomiast m.in. powołanie niezależnego zespołu ekspertów.
Podczas środowego posiedzenia komisja rozpatrywała informację na temat stanu środowiska wód Zatoki Gdańskiej i Puckiej, ze szczególnym uwzględnieniem planowanej inwestycji zrzutu solanki w strefie morskich wód przybrzeżnych oraz jej skutków środowiskowych. Na początku stycznia br. dyrektor Zarządu Zlewni w Gdańsku wydał Orlenowi pozwolenie wodnoprawne na zrzut do Zatoki Puckiej solanki, która powstaje podczas wypłukiwania podziemnych magazynów gazowych w gminie Kosakowo. Do morza solanka trafia specjalnym rurociągiem, który ma szybko wymieszać ją z wodą morską.
Inwestycji sprzeciwiają się ekolodzy, rybacy i przedstawiciele lokalnych gmin, którzy obawiają się, że stanowi ona zagrożenie dla środowiska, w tym m.in. dla populacji ryb w zatoce. Inwestor i organy nadzorcze zapewniają, że zrzut jest monitorowany i nie zagraża środowisku. Proces ługowania (płukania) kawern prowadzony był też w poprzednich latach.
Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marek Kajs poinformował w środę podczas posiedzenia komisji, że ogólny stan ekologiczny Zatoki Puckiej Zewnętrznej i Zatoki Gdańskiej Wewnętrznej jest obecnie oceniany jako zły. Wskazał m.in. na złą klasyfikację makrozoobentosu oraz słabe wskaźniki ichtiofauny. Zaznaczył jednak, że monitoring GIOŚ ma charakter referencyjny i nie jest dedykowany ocenie konkretnych inwestycji.
Paweł Wilkosz z Grupy Orlen stwierdził, że prowadzone badania nie wykazały, aby dotychczasowe zrzuty solanki do Zatoki Puckiej wpływały na pogorszenie jej stanu. Natomiast sposób realizacji kolejnego zrzutu, który – jak podkreślił – nie ma jeszcze decyzji inwestycyjnej, będzie wyglądał dokładnie w taki sam sposób, a więc z wykorzystaniem najnowszych technologii.
- Miejsce zostało wytypowane przez specjalistów od hydrodynamiki wód Zatoki Puckiej, Zatoki Gdańskiej i całego Bałtyku – wskazał.
Strona społeczna od lat alarmuje o negatywnych skutkach inwestycji - przypomniał radny gminy Kosakowo, prezes Stowarzyszenia Nasza Ziemia Marcin Buchna. - My jako czynnik społeczny już 10 lat temu sygnalizowaliśmy, że nie będzie ryb, że będzie pustynia. To się stało. Zakres monitoringu i wydawane zgody pominęły szereg zagrożeń – ocenił Buchna.
Wójt gminy Kosakowo Eunika Niemc powiedziała, że jest rozczarowana wydaniem decyzji wodnoprawnej bez wcześniejszych konsultacji. - Nasze rozczarowanie jako jednostki samorządu terytorialnego jest wysokie i jest podzielane przez wszystkie gminy powiatu puckiego, ponieważ wszyscy mówiliśmy jednym głosem. Wystąpiliśmy o to, aby być stroną postępowania administracyjnego, jeżeli chodzi o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, czyli tego, które zostało już formalnie wydane w styczniu 2026 roku – mówiła wójt.
Poseł Czesław Hoc (PiS) zaproponował przygotowanie dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów lub powołania specjalnego zespołu roboczego, który zweryfikuje proces inwestycyjny i jego wpływ na środowisko.
Poseł Stanisław Lamczyk (PO) uważa natomiast, że kawerny posolankowe są dla każdego regionu bogactwem. - Można zobaczyć, jak są one eksploatowane w Niemczech, w Holandii, Wielkiej Brytanii, czy w USA. Natomiast ta eksploatacja musi być odpowiednia, a społeczność lokalna musi brać udział w rozmowach i konsultacjach. Dlatego Orlen czy duże firmy państwowe nie mogą postępować jak monopoliści. Ten dialog jest konieczny – stwierdził Lamczyk.(PAP)
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
00:05:00
Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa!
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się
Poziom Bałtyku był najniższy w udokumentowanej historii. Badaczki z UG tłumaczą, o co chodzi z wlewami [WIDEO]