Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację ustawy o wsparciu firm żeglugowych. Zmiany dotyczą podatku od tonażu. Marynarze zyskają też lepszy dostęp do leków - pisze w czwartek "Puls Biznesu".
"Puls Biznesu" zwraca uwagę, że polskie rządy od lat starają się skłonić armatorów do płacenia w Polsce danin publicznych. "Ministerstwo Infrastruktury przygotowało więc nowelizację ustawy o wsparciu firm żeglugowych, mającą na celu ułatwienie płacenia przez armatorów podatku od tonażu" - pisze "PB.
Gazeta cytuje Krzysztofa Gogola z Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM), który przypomina, że ustawa o podatku tonażowym obowiązuje w Polsce od stycznia 2007 r. jednak przepisy nie są stosowane, "ponieważ choć flota polskich armatorów statków handlowych liczy ponad 100 jednostek, żadna z nich nie pływa pod polską banderą, a tylko takich dotyczy dotychczas obowiązująca ustawa".
"Nowością obecnego projektu jest rozszerzenie możliwości płacenia podatku tonażowego od statków pływających pod banderą państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz objęcie nim nie tylko armatorów, ale także zarządców statków" — mówi cytowany przez "PB" Gogol.
mchom/ wus/
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Marynarskie umowy będzie można zawierać elektronicznie. To pomysł rządu na powrót polskiej bandery
Komisja handlu międzynarodowego PE poparła porozumienie ws. ceł uzgodnionych przez UE i USA
Czy NATO zablokuje Rosji Bałtyk? Kreml miałby tracić wtedy 90 mld dolarów rocznie
Daniel Ryczek nowym prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu
Co z polską banderą? – Sejm zaczyna prace nad ustawą. Kpt. ż.w. Tadeusz Hatalski komentuje projekt