• <

Zakaz połowu dorsza – marszałek Struk spotyka się z rybakami

ew

10.01.2020 19:14 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zakaz połowu dorsza – marszałek Struk spotyka się z rybakami

Partnerzy portalu

Zakaz połowu dorsza – marszałek Struk spotyka się z rybakami - GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska wprowadziła w lipcu ubiegłego roku środki nadzwyczajne zakazujące połowów dorsza atlantyckiego ze wschodniej części Morza Bałtyckiego. W październiku 2019 r. Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję w sprawie znaczących ograniczeń połowowych również na rok 2020.

Komisja (w oparciu o prognozy Międzynarodowej Rady Badań Morza) wskazuje, ze odbudowa stada dorsza we wschodniej części Bałtyku potrwa nawet do 2024 roku. Zatem podjęte przez UE ograniczenia doprowadzą do poważnych negatywnych skutków społeczno-gospodarczych dla społeczności nadbrzeżnych i przedsiębiorstw rybackich, w tym oczywiście społeczności rybackiej Pomorza, której znaczna część utrzymuje się z połowu dorsza. Również dla armatorów zajmujących się połowem rekreacyjnym.

Obecnie Komisja Europejska przygotowuje projekt rozporządzenia, w którym oferuje pomoc z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego dla rybaków dotkniętych skutkami niemal całkowitego zamknięcia połowów wschodniobałtyckiego dorsza. Miałoby to być wsparcie przeznaczone na trwałe wycofanie z eksploatacji statków rybackich. 20 stycznia odbędzie się posiedzenie Komisji ds. Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego, na której zaprezentowane zostanie raport w tej sprawie. Na etapie prac Komisji istnieje możliwość zgłaszania poprawek do projektu rozporządzenia.

11 stycznia o godz. 10.00 marszałek Mieczysław Struk spotka się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce z rybakami z terenów nadmorskich naszego województwa, a także z lokalnymi samorządowcami, by przedyskutować kwestie wynikające z wprowadzenia ograniczeń połowów. Wnioski ze spotkania zostaną przekazane do Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.