• <

Światowy Dzień Morza 2019

Światowy Dzień Morza 2019 - GospodarkaMorska.pl

pc/Urząd Morski w Gdyni

26.09.2019 Źródło: własne

W czwartek, 26 września po raz kolejny obchodzony jest Światowy Dzień Morza – święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Z tej okazji, jak co roku, Sekretarz Generalny Organizacji, Pan Kitack Lim wystosował okolicznościowe przesłanie do międzynarodowej społeczności morskiej.

Tegoroczne obchody celebrowane będą pod hasłem „Wzmacnianie pozycji kobiet w społeczności morskiej”.

Urząd Morski w Gdyni z okazji Światowego Dnia Morza co roku dekoruje swoje budynki oraz jednostki pływające galą banderową.

***

Przemówienie Sekretarza Generalnego IMO na Światowy Dzień Morza 2019 „Wzmacnianie pozycji kobiet w społeczności morskiej”

Wzmacnianie pozycji kobiet nie jest jedynie ideą lub założeniem. Jest to konieczność wymagająca podjęcia zdecydowanych, pozytywnych działań, które pozwolą na zniesienie głęboko zakorzenionych barier strukturalnych, instytucjonalnych i kulturowych.

Żegluga zawsze była branżą zdominowaną przez mężczyzn, a to samo dotyczy wielu innych powiązanych miejsc prac i zawodów w społeczności morskiej. Sytuacja jednak się zmienia i istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje. 

Równouprawnienie płci zostało uznane za jedną z kluczowych platform, na których ludzie mogą budować zrównoważoną przyszłość. Jest jednym z 17 celów, stanowiących podstawę Agendy Zrównoważonego Rozwoju ONZ, którą państwa na całym świecie zobowiązały się wdrożyć. 

Sama społeczność morska zaprzepaściłaby szansę na zatrudnienie ogromnej ilości utalentowanych pracowników, jeśli nie uda się jej odpowiednio wzmocnić pozycji kobiet w miejscu pracy. Zróżnicowane pod względem płci zespoły są bardziej produktywne, niż zespoły zdominowane przez mężczyzn, a zróżnicowane pod względem płci miejsca pracy promują lepszą satysfakcję z pracy, zaangażowanie pracownika oraz ich utrzymanie w firmie. Posiadanie większej ilości kobiet w miejscu pracy jest korzystne dla organizacji jako całości, zarówno dla  mężczyzn jak i dla kobiet. I nie chodzi tylko o liczby. Badania wykazały, że firmy z wyższym odsetkiem kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych osiągają znacznie lepsze wyniki niż te, u których odsetek jest niższy. 

IMO prowadzi bardzo udaną kampanię promującą kobiety w społeczności morskiej od ponad 30 lat. Oczywiście do wykonania pozostaje wiele pracy i  potrzeba, aby cała społeczność morska, w tym Państwa Członkowskie IMO oraz przemysł morski połączyły się i zobowiązały do zapewnienia prawdziwego wzmocnienia pozycji kobiet. Istnieją już wspaniałe historie, a w tym roku chcemy zwrócić uwagę na jak najwięcej z nich. Chcemy również żebyś opowiedział swoje historie. 

Uczyńmy więc rok 2019 rokiem działania, rokiem przełamania wszystkich barier, rokiem wzmocnienia pozycji kobiet w społeczności morskiej.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.