• <

Radni PiS chcą powołania stołecznej komisji śledczej ws. Czajki

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Radni PiS chcą powołania stołecznej komisji śledczej ws. Czajki
Radni PiS chcą powołania stołecznej komisji śledczej ws. Czajki - GospodarkaMorska.pl

ew

26.09.2019 Źródło: PAP

Radni PiS chcą powołania stołecznej komisji śledczej ws. działania miasta oraz MPWiK w zakresie oczyszczalni ścieków „Czajka” oraz Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Mamy do czynienia z tak wielką awarią, że trzeba rozwiązania ekstraordynaryjnego – przekonywali.

O zamiarze powołania komisji poinformował przed czwartkową sesją Rady Miasta radny PiS Dariusz Lasocki. Informację o złożeniu wniosku w tej sprawie przekazał na twitterze wiceminister sprawiedliwości i radny Warszawy Sebastian Kaleta.

Do zakresu działania komisji miałoby należeć zbadanie i ocena prawidłowości oraz legalności działań podejmowanych w procesie planowania, powstania i działalności oczyszczalni ścieków „Czajka” oraz Stacji Termicznej Utylizacja Osadów Ściekowych.

„Nie udało nam się jako radnym opozycji skutecznie zawnioskować do komisji rewizyjnej, aby podjęła kontrolę tego wszystkiego, co się dzieje” – wskazywał radny. Jak mówił, informacje w tym zakresie płyną tylko i wyłącznie z ratusza. „Nie ma żadnej społecznej kontroli tego, co w istocie ma miejsce” – dodał.

Jego zdaniem w kwestii awarii prezydent miasta Rafał Trzaskowski jest „zupełnie nieobecny”, a o problemie wypowiadają się jego zastępcy. „Niewiele są nam w stanie powiedzieć i na niewiele pytań są nam w stanie odpowiedzieć” – dodał Lasocki.

Jak przekonywał radny, „mamy do czynienia z awarią tak wielką i o tak wielkiej niewiadomej dla środowiska”, że trzeba zastosować rozwiązanie ekstraordynaryjne. Zasugerował przy tym, że na początku działalności „Czajki” mogło mieć miejsce aż sto awarii.

Zgodnie z projektem uchwały komisja mogłaby przesłuchiwać wszystkich członków zarządu m.st. Warszawy z lat 2006-2019 i podległych im funkcjonariuszy oraz urzędników, wszystkich członków zarządu, rady nadzorczej MPWiK i podległych im pracowników w tych latach, a także podmioty, które w tym czasie były związane z powstaniem i działalnością „Czajki” oraz STUOŚ.

Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informowało w ubiegłym tygodniu, że na przełomie listopada i grudnia ub.r. z eksploatacji została wyłączona Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni. Przedsiębiorstwo zaznaczyło jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie Stacji nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka". Od tego czasu z oczyszczalni wywożone są odpady pościekowe. Władze miasta i MPWiK zapewniają jednak, że osady zagospodarowywane są zgodnie z przepisami.

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do "Czajki" zastępczym rurociągiem.

Jak poinformował w tym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, miasto podjęło decyzję o wymianie uszkodzonego odcinka rurociągu na stalową rurę, co ma zostać zrealizowane w ciągu dwóch miesięcy. Ponadto pod dnem Wisły ma zostać wybudowana dodatkowa nitka przesyłająca ścieki, która ma służyć jako rozwiązanie awaryjne.
Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.