• <

Międzynarodowe koncerny wzywają światowych liderów do ekologicznego powstania z koronawirusa

sons/offshore-energy

21.05.2020 11:54 Źródło: offshore-energy.biz
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Międzynarodowe koncerny wzywają światowych liderów do ekologicznego powstania z koronawirusa

Partnerzy portalu

Międzynarodowe koncerny wzywają światowych liderów do ekologicznego powstania z koronawirusa - GospodarkaMorska.pl

Francuski gigant żeglugi kontenerowej CMA CGM i inne duże międzynarodowe korporacje potwierdziły swoje zamiary stworzenia gospodarki o zerowej emisji dwutlenku węgla. Co więcej, wezwały pozostałe rządy do realizacji takich samych ambicji, w ramach największego, wspieranego przez ONZ projektu w sprawie działań na rzecz klimatu.

155 firm - o łącznej kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 2,4 biliona $ i reprezentujących ponad 5 milionów pracowników - podpisało oświadczenie wzywające rządy na całym świecie do dostosowania pomocy gospodarczej i działań naprawczych w zakresie COVID-19 do najnowszych badań nad klimatem.

Jednym z sygnatariuszy oświadczenia jest Rodolphe Saadé, prezes i dyrektor generalny grupy CMA CGM, który w 2019 r. również zainicjował międzynarodową koalicję na rzecz transformacji energetycznej w sektorze transportu.

Podczas gdy w nadchodzących tygodniach rozpoczynają się debaty na temat pakietów naprawczych na całym świecie, firmy, które są częścią inicjatywy Science Based Targets, wzywają do opracowania strategii, które zwiększą odporność na przyszłe kryzysy, wspierając wysiłki zmierzające do utrzymania globalnego wzrostu temperatury w granicach 1,5 ° C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, oraz do osiągnięcia zerowej emisji na długo przed 2050 r.

Oświadczenie pojawiło się w czasie, gdy rządy na całym świecie przygotowują pakiety pomocowe warte biliony dolarów, aby pomóc gospodarkom w naprawieniu skutków pandemii oraz przygotowują się do przedstawienia ulepszonych krajowych planów klimatycznych na mocy porozumienia paryskiego. W nadchodzących tygodniach kilka głównych gospodarek podejmie kluczowe decyzje w sprawie swoich wysiłk naprawczych, w tym plan naprawy gospodarczej Unii Europejskiej, nowe pakiety stymulacyjne ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i Indii oraz szczyt szefów państw G7 w czerwcu.

„Ratowanie życia i źródeł utrzymania oraz budowanie dostatniej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonej przyszłości są podstawą naszych wysiłków na rzecz wyjścia z COVID-19” - komentuje António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.

„Możemy pokonać wirusa, zająć się zmianami klimatu i stworzyć nowe miejsca pracy poprzez działania, które przeniosą nas z szarej gospodarki do zielonej gospodarki. Wiele firm pokazuje nam, że rzeczywiście możliwe i opłacalne jest przyjęcie zrównoważonych planów ograniczających emisje, nawet w tak trudnych czasach.  Wiodące firmy z zadowoleniem przyjmują ambitne, oparte na nauce działania, które uświadamiają decydentom, że "zielony" rozwój pozostaje najlepszą strategią rozwoju”. - dodaje

155 firm już wyznaczyło lub zobowiązało się do ustalenia naukowych celów redukcji emisji. Podpisując oświadczenie, potwierdzają, że ich własne decyzje i działania mają ugruntowaną pozycję w nauce, jednocześnie wzywając rządy do „priorytetowego traktowania szybszego i bardziej sprawiedliwego przejścia z szarej gospodarki na zieloną”. Polityka i wydatki uwzględniające cele klimatyczne zmniejszą podatność na przyszłe kryzysy i katastrofy, stworzą dobre miejsca pracy, zmniejszą emisje i zapewnią czyste powietrze, zgodnie z badaniami z Oxford University.

„Rządy mają do odegrania kluczową rolę, dostosowując polityki i plany naprawy do najnowszej nauki o klimacie, ale nie mogą same z siebie prowadzić systemowej transformacji społeczno-gospodarczej. Aby poradzić sobie z kryzysami, przed którymi stoimy, musimy współpracować jako społeczność międzynarodowa, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju i porozumienia paryskiego ” - powiedziała Lila Karbassi, szefowa programów w ONZ Global Compact oraz członek zarządu inicjatywy Science Based Targets.

„Konieczne jest, abyśmy nie tylko ponownie uruchomili światową gospodarkę, ale także ją zresetowali. Byłoby tragedią, gdyby po wydaniu od 10 do 20 bilionów dolarów publicznych pieniędzy po prostu odbudować tę samą nierówną, wrażliwą i wysokoemisyjną gospodarkę, jaką mieliśmy wcześniej ”- zauważył Andrew Steer, prezes i dyrektor generalny World Resources Institute i członek zarządu SBTi.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.